MA во Канада - MA програми во Канада MA

MA во Канада - MA програми во Канада MA

Master

УО или Мајсторот на уметностите степен е добиена со учениците по завршувањето на програмата, на една до две години студира историја, англиски или други ликовни уметности или хуманистичките предмети. Магистерски студии најчесто се мешавина на истражување и предмети.

Канада е Северна Америка земја се состои од десет провинции и три територии. Се наоѓа во северниот дел на континентот, таа се протега од Атлантикот до Пацификот и на север во Арктичкиот Океан.

MA во Канада - Земи си MA во Канада. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

мајстор на уметноста во пастирска теологија

Kingswood University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Канада Sussex

Мајстор на уметноста во Апостолски Богословскиот (MAPT) е рационализација 36-часовна господар 's степен, кој ги интегрира Писмо и библиска теологија во практиките на пастирска раководство. Овој степен се фокусира на тоа како форми теологија и информира нашето практикување на обожување, евангелизам, discipleship, а нашите идеи во врска со природата на Црквата, и духовна формирање. [+]

Мајстор на уметноста во Апостолски Богословскиот (MAPT) е рационализација 36-часовна господар 's степен, кој ги интегрира Писмо и библиска теологија во практиките на пастирска раководство. Овој степен се фокусира на тоа како форми теологија и информира нашето практикување на обожување, евангелизам, discipleship, а нашите идеи во врска со природата на Црквата, и духовна формирање.

На Kingswood ние високо го цениме и во теорија и практична примена, и историски врски и тековните иновации. Ние не ги гледаме овие како посебни области на интерес, туку како партнери во Министерството реалниот живот. реални проблеми бараат библиска одговор од реалниот живот. Ако ние не имаат добро развиена теолошка основа за undergird нашата служба, ние ризикуваат за изградба на црква на програми наместо на Христос.... [-]


ма во управување со

University of Guelph
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Канада Guelph

Мајстор на уметноста во управување со програмата обезбедува збогатување, професионално релевантни и флексибилни академско искуство со вас, вклучувајќи, како дел од заеднички истражувања на животната средина. За разлика од програми кои потенцираат на општата област на управување или одредена индустрија песна, м-р по менаџмент ја нагласува развој на лидерството и подобро разбирање на управување врз основа на докази. Оваа програма ви обезбедува со потребната обука да продолжи и во високото образование, но, исто така, се подготвува да успешно да влезе во менаџерски, консалтинг или аналитичар позиции. [+]

Мајстор на уметноста во управување со програмата обезбедува збогатување, професионално релевантни и флексибилни академско искуство со вас, вклучувајќи, како дел од заеднички истражувања на животната средина. За разлика од програми кои потенцираат на општата област на управување или одредена индустрија песна, м-р по менаџмент ја нагласува развој на лидерството и подобро разбирање на управување врз основа на докази. Оваа програма ви обезбедува со потребната обука да продолжи и во високото образование, но, исто така, се подготвува да успешно да влезе во менаџерски, консалтинг или аналитичар позиции.... [-]


Магистратура по економија

University of Guelph
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Канада Guelph

Приклучи се на добредојде и соработка на универзитетската заедница и да научат од меѓународно признати научници во мајстор на уметноста во економија на Универзитетот во Guelph. Оваа една година напредна програма, која, исто така, нуди финансии специјализација, ќе се прошири вашето знаење економија надвор од додипломски студии и да се подготви за различни улоги во рамките на јавниот и приватниот сектор, како и понатамошно образование на ниво на д-р. [+]

Приклучи се на добредојде и соработка на универзитетската заедница и да научат од меѓународно признати научници во мајстор на уметноста во економија на Универзитетот во Guelph. Оваа една година напредна програма, која, исто така, нуди финансии специјализација, ќе се прошири вашето знаење економија надвор од додипломски студии и да се подготви за различни улоги во рамките на јавниот и приватниот сектор, како и понатамошно образование на ниво на д-р.... [-]


мајстор на уметноста: теолошки студии

Canadian Mennonite University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Канада Winnipeg

Дипломирал на Факултетот за Теологија и Министерството се обидува да ги инспирира и да им овозможат на студентите за пастирски министерство, лидерство, стипендија, а служба. [+]

Дипломирал на Факултетот за Теологија и Министерството се обидува да ги инспирира и да им овозможат на студентите за пастирски министерство, лидерство, стипендија, а служба. Студентите од широк спектар на религии и традиции се поканети во една заедница на научници и страсна едукатори кои се посветени на животот на црквата, со искуство во мисијата и услуги, и оствари во истражување и објавување.... [-]


ма во воена психологија

Adler School of Professional Psychology
Он-лајн студии Целосна September 2019 Канада Vancouver

Школата Адлер е подготвен да понуди оваа програма започнува есента 2013, во очекување на одобрување од страна на Комисијата за високото образование на Централна Северна Здружение на колеџи и училишта [+]

Магистер по воена психологија

&nbsp

Школата Адлер е подготвен да понуди оваа програма започнува есента 2013, во очекување на одобрување од страна на Комисијата за високото образование на Централна Северна Здружение на колеџи и училишта.

Дисциплина на воена психологија прави влијание на различни начини:

• Обезбедување на специјализирана обука во воена психологија за медицински служби, медицинските лица, Corpsmen (активна должност, резерви и Националната гарда), како и BSN медицински сестри, и диплома ниво Однесување Компјутери специјалист во Воената. ... [-]


ма во индустриско-организациска (i / o) психологија

Adler School of Professional Psychology
Он-лајн студии Целосна September 2019 Канада Vancouver

Индустриско-организациска (I / O) психологија е проучување на поединци на работното место. Како една од најбрзо растечките психолошки специјалитети, професионалци во оваа област учат да применуваат методи на [+]

Магистер по индустриско-организациска (I / O) психологија

Индустриско-организациска (I / O) психологија е проучување на поединци на работното место. Како една од најбрзо растечките психолошки специјалитети, професионалци во оваа област учат да применуваат методи на психологија до прашања од критично значење за бизнисот и индустријата, вклучувајќи управување со таленти, тренинг, развој на лидерство, евалуација на програмата, обука, организациски промени, градење тим и рамнотежа помеѓу работата и животот. Многу I / O психологија професионалци, исто така, работат како консултанти со современи организации или владини агенции решавање на организациски предизвици, како што се управување со промени, разновидност на работното место, и развој на вработените и ангажман.... [-]


ма во криминологијата

Adler School of Professional Psychology
Он-лајн студии Целосна September 2019 Канада Vancouver

Криминологија е научна студија на природата, обемот, причините, и спречување на кривични однесување во поединецот и во општеството; и институциите кои го сочинуваат системот на кривичната правда [+]

Магистер по криминологија

Криминологија е научна студија на природата, обемот, причините, и спречување на кривични однесување во поединецот и во општеството; и институциите кои го сочинуваат системот на кривичната правда, вклучувајќи спроведување на законот, судството, затворите, условна казна / помилување, малолетнички затвор и на жртвите услуги.

&nbsp

Криминолозите ги користат општествените науки истражувачки методи, и двете квалитативни и квантитативни, да се разбере повеќеслојна областа на криминалот студија. Професионалци во оваа област испита и да обезбеди теоретски објаснувања за нормативите и отстапувања на однесување, разбирање дека секое општество има свој сет на норми. Мајстор на уметноста во криминологија: Онлајн програма е специјално дизајнирана да ги обучуваат експерти за решавање на актуелните предизвици со кои се соочува кривично правниот систем, преку спој на предмети што се фокусира на пресекот на криминологијата, психологија и социјална правда. Овој уникатен приод подготвува студентите да навистина се направи разлика преку испитување на причините и последиците од криминалното однесување, разбирање на сложеноста на модерната ден кривични судски системи и примена на теоретското вештини и емпириски податоци за решавање на овие предизвици. ... [-]


ма во организациска психологија

Adler School of Professional Psychology
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Канада Vancouver

Интегрирање на теорија, истражувања, применети вештини, како и служба на заедницата, мајстор на уметноста во Организациона психологија (MAOP) ги подготвува студентите за ефективна промена од водечките и советување [+]

М-р во Организациона психологија

Интегрирање на теорија, истражувања, применети вештини, како и служба на заедницата, мајстор на уметноста во Организациона психологија (MAOP) ги подготвува студентите за ефективна промена од водечките и советување раководство. Програмата опфаќа повеќе дисциплини-организациска психологија, организациски развој, лидерство пракса, и советување теорија и пракса и нуди флексибилен формат за професионална ученици.... [-]


М-р советување во психологија

Adler School of Professional Psychology
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Канада Vancouver

Мајстор на уметноста во советување психологија обезбедува основа во советување психологија теоријата и методологијата. Заедно со предмети, на програмата нуди практично, надгледувана обука во [+]

М-р во советување психологија

Мајстор на уметноста во советување психологија обезбедува основа во советување психологија теоријата и методологијата. Заедно со предмети, на програмата нуди практично, надгледувана обука на советување во психологија техники. По дипломирањето, ќе бидат подготвени за широк спектар на ментално здравје позиции во јавниот и приватниот сектор.

... [-]

магистер по човекови права застапување

Adler School of Professional Psychology
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Канада Vancouver

Оваа програма им нуди на студентите со разбирање на тоа како да се применуваат меѓународно воспоставените стандарди за човекови права, закони и договори да се залага во домашни и меѓународни поставувања [+]

Човекови права за застапување Концентрација

Оваа програма им нуди на студентите со разбирање на тоа како да се применуваат меѓународно воспоставените стандарди за човекови права, закони и договори да се залага во домашни и меѓународни поставувања. Студентите ќе научат да се создаде, анализира, пишуваат и кампања за политики на повеќе нивоа на власта. А се фокусира на одлични комуникациски вештини ќе им овозможи на студентите да успешно работат како политика професионалци, олово организации, да ги унапреди за застапување агенда и проблем реши во сложени ситуации. ... [-]


ма во јавната политика и администрација

Adler School of Professional Psychology
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Канада Vancouver

Школата Адлер е подготвен да понуди оваа програма започнува есента 2013, во очекување на одобрување од страна на Комисијата за високото образование на Централна Северна Здружение на колеџи и училишта [+]

М-р во Јавна политика и администрација

Школата Адлер е подготвен да понуди оваа програма започнува есента 2013, во очекување на одобрување од страна на Комисијата за високото образование на Централна Северна Здружение на колеџи и училишта.

Мајстор на уметноста во Јавна политика и администрација нуди на студентите можност да се стекнат со знаења, вештини и ставови кои ќе им овозможи да се вклучат во застапувањето, се разбере владата и јавната политика, и да управуваат со непрофитна, приватни и владини организации. А се фокусира на одлични комуникациски вештини ќе им овозможи на студентите да успешно води организации, да ги унапреди за застапување агенда, и проблем реши во сложени ситуации. ... [-]


ма во управување со вонредни состојби лидерство

Adler School of Professional Psychology
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Канада Vancouver

Школата Адлер е подготвен да понуди оваа програма започнува есента 2013, во очекување на одобрување од страна на Комисијата за високото образование на Централна Северна Здружение на колеџи и училишта [+]

М-р во управување со вонредни состојби Лидерство

Школата Адлер е подготвен да понуди оваа програма започнува есента 2013, во очекување на одобрување од страна на Комисијата за високото образование на Централна Северна Здружение на колеџи и училишта.

Во време на катастрофи на секоја скала, заедниците бараат поддршка, насока и лидерство. Областа на вонредна состојба за управување е суштината на координација и поддршка за превенција, подготвеност, одговор, и за обновување на напорите од катастрофа во заедниците. Оваа програма ги подготвува студентите во развојот на знаењето и вештините на практики во областа на управувањето со итни случаи, со уникатен се фокусира на човековите и социјалните фактори својствени на сите катастрофи.... [-]


ма во рехабилитација советување

Adler School of Professional Psychology
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Канада Vancouver

Господар на Адлер Училиште на уметничката програма во советување психологија, Област во рехабилитација советување е именуван за прва програма во професионална Факултетот за психологија да добијат [+]

Магистер по рехабилитација советување

Господар на Адлер Училиште на уметничката програма во советување психологија, Област во рехабилитација советување е именуван за прва програма во професионална Факултетот за психологија да добијат акредитација од страна на јадрото - Советот за рехабилитација образование. На Адлер школа за специјализација во рехабилитација советување доби акредитација ОСНОВНИ во дел, бидејќи тоа infuses курсеви со три елементи кои ОСНОВНИ смета составен дел на рехабилитација советник образованието: етичко однесување, разновидност или индивидуални разлики, и критичко размислување. ... [-]


ма во спортот и здравјето психологија

Adler School of Professional Psychology
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Канада Vancouver

Во спортската индустрија, прашања како што се нарушувања во исхраната, етички компромиси, стероид и злоупотреба на супстанции проблеми, елитизам, и премногу високи очекувања можат понекогаш негативно влијаат на здравјето и благосостојбата на спортистите.Во Мајсторот на уметностите во [+]

М-р во Спорт и здравје психологија

Во спортската индустрија, прашања како што се нарушувања во исхраната, етички компромиси, стероид и злоупотреба на супстанции проблеми, елитизам, и премногу високи очекувања можат понекогаш негативно влијаат на здравјето и благосостојбата на спортистите. Во Мајсторот на уметностите во советување, Област во Спорт и здравје психологија (MACSH) програма, ќе добие основа во теории и методи на советување психологија поврзани со здравјето максимизирање на клиентите и спортски перформанси. Обука на програмата ќе ви овозможи да работат во различни арени, вклучувајќи дебелината превенција и третман, вежба промоција и почитување, заштита на одберете болести, спортист подобрување на ефикасноста, и многу повеќе.... [-]


ма во судска психологија

Adler School of Professional Psychology
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Канада Vancouver

Како што е нашата општествени структури продолжи да се развива постои потреба да го цениме темелите на овие промени, од социјална и психолошка контекст.А фундаменталната потреба да го цениме како овие [+]

М-р во судска психологија

Како што е нашата општествени структури продолжи да се развива постои потреба да го цениме темелите на овие промени, од социјална и психолошка контекст. А фундаменталната потреба да го цениме како овие социјални структури влијае врз промена на двата макро и индивидуално ниво постои и денес. Мајстор на уметноста во советување, Област во судска психологија Програмата дава право на студентите да ги применат нивните специјализирани знаења во рамките на форензичката милје.... [-]