MA Британска Колумбија - MA програми во Британска Колумбија MA, Британска Колумбија

MA Британска Колумбија - MA програми во Британска Колумбија MA, Британска Колумбија

Master

Програми со наслов "мајстор на уметноста " традиционално се состои од либерални уметности теми како што се филозофија, историја, или литература. Мајстори на уметноста се постдипломски програми кои може да се земе по заработени диплома во додипломската програма (диплома). Мајстори на уметноста програми имаат наслов "МА ", "мајстор на уметноста " или "МА ".

Канада е Северна Америка земја се состои од десет провинции и три територии. Се наоѓа во северниот дел на континентот, таа се протега од Атлантикот до Пацификот и на север во Арктичкиот Океан.

Британска Колумбија е дом на стотици на високо образовни институции, каде што студентите од Канада и целиот свет да се приклучат да се постигнат или диплома или диплома сертификати. Приватната кариера колеџи и институтите исто така се користи за да понуди високо образование услуги на граѓаните во регионот во денешно време.

MA Британска Колумбија - Земи си MA во Британска Колумбија. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

Мајстор на уметноста во планирање

University of British Columbia - Faculty of Applied Science
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Канада Vancouver

Реконструираниот Магистер по планирање е теза-базирана програма за истражување на студијата, која се разликува од акредитираниот, професионално ориентиран Магистер на заедницата и регионалното планирање (MCRP) на SCARP и има за цел да обезбеди можности за учење за практикување професионалци кои сакаат да ги зајакнат нивните истражувачки вештини; оние со додипломски планирање степени од акредитирани програми; и студентите (со или без магистратура) заинтересирани за евентуално докторско истражување; да преземе студии на ниво на постдипломски студии кои ќе доведат до не-акредитирани, истражувачки-базирани магистрирал. [+]

Реконструираниот Магистер по планирање е теза-базирана програма за истражување на студијата, која е диференцирана од акредитираниот, професионално ориентиран Магистер на заедницата и регионалното планирање (MCRP) на SCARP и има за цел да обезбеди можности за учење за:

практикување професионалци кои сакаат да ги зајакнат своите истражувачки вештини;оние со додипломски планирање степени од акредитирани програми;и студентите (со или без магистратура) заинтересирани за евентуално докторско истражување;да преземе студии на ниво на постдипломски студии кои ќе доведат до не-акредитирани, истражувачки-базирани магистрирал.... [-]

Master of Arts in Indigenous and Inter-Religious Studies (MAIIS)

Vancouver School of Theology
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 7 години January 2019 Канада Vancouver + 1 more

Vancouver School of Theology continues its long-standing partnership with First Nations communities and its partnerships with inter-religious communities to make possible an M.A. in Indigenous and Inter-religious Studies. [+]

Overview of Program

Vancouver School of Theology continues its long-standing partnership with First Nations communities and its partnerships with inter-religious communities to make possible an M.A. in Indigenous and Inter-religious Studies.

Purpose

The purpose of this degree is to provide students with the opportunity to engage in research and writing in a context where three major monotheistic faith traditions meet North American Indigenous traditions and vice versa. The degree will prepare students to participate in an increasingly pluralistic world and equip them to meet the challenges of religious diversity.

Primary goals of the program

To enhance theological expertise that is interdisciplinary in nature and cross-cultural in expression. To foster innovative theological research, transcending comparative study, to develop integrative faith-based knowledge and skills which address critical local and global needs in such areas as ecology, conflict, colonialism and globalization. To acknowledge the historical and contemporary role of the indigenous North American spiritual and intellectual tradition(s) as a world religion. To equip people for engagement in Indigenous and inter-religious community life. ... [-]

ма во јавното и пастирското раководство

Vancouver School of Theology
Студии врз за студентски град January 2019 Канада Vancouver

Мајсторите на уметностите во јавното и пасторалното лидерство ги препознаваат видовите лидери кои се потребни за менување на природата на христијанските заедници и ги поддржува лицата кои се вклучени во различни форми на лидерство, од собранија до социјално претприемништво, верски социјални услуги, невладини организации, базирани развој, услуги за медијација и иницијативи за правда базирани на заедницата. [+]

ПРЕГЛЕД НА ПРОГРАМАТА

Мајсторите на уметностите во јавното и пасторалното лидерство ги препознаваат видовите лидери кои се потребни за менување на природата на христијанските заедници и ги поддржува лицата кои се вклучени во различни форми на лидерство, од собранија до социјално претприемништво, верски социјални услуги, невладини организации, базирани развој, услуги за медијација и иницијативи за правда базирани на заедницата. Единствена специјализација во Spiritual Care ги подготвува студентите за различни министерства за chaplaincy (види MAPPL во описот на програмата за духовна нега).... [-]


MA PPL in Spiritual Care

Vancouver School of Theology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2019 Канада Vancouver

The concentration in Spiritual Care is designed for those intending to pursue vocations as spiritual care practitioners in settings such as healthcare facilities, prisons and correctional facilities. This specialization has been designed to be in sync with the BC provincial government framework standards as well as the Canadian Association for Spiritual Care certification requirements. Within 24 months students can meet the BC standards requirements for a spiritual health practitioner. [+]

OVERVIEW OF PROGRAM

The concentration in Spiritual Care is designed for those intending to pursue vocations as spiritual care practitioners in settings such as healthcare facilities, prisons and correctional facilities. This specialization has been designed to be in sync with the BC provincial government framework standards as well as the Canadian Association for Spiritual Care certification requirements. Within 24 months students can meet the BC standards requirements for a spiritual health practitioner. An additional Advanced Unit and residency are required by CASC for certification as a specialist. These are normally completed post-degree.

This program provides an integrated approach to learning in which pastoral studies are intentionally integrated with clinical experience in therapeutic methods. Student/interns are immersed in the modernhealthcare team context and learn the pastoral leadership skills essential to ministering within an institutional setting. All students must pass a readiness interview with one of the VST adjunct faculty CPE supervisors prior to being accepted into the program. Persons wishing to enroll should be aware of the emotional rigour that is part of CPE and be prepared for focusing full time on their studies if they wish to complete the program in 24 months.... [-]


мајстор на уметноста во теолошки студии

Vancouver School of Theology
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 7 години January 2019 Канада Vancouver + 1 more

[+]

Интегративни студии - избор на генералист, оваа концентрација овозможува изучување во сите горенаведени области и го подготвува степенот на носителот со широка база на знаења во теолошките студии.

Дипломиралката на програмата MATS во VST ќе биде опремена и подготвена да оствари призвук на теолошка стипендија:

Покажете господарско ниво познавање на теолошките дисциплини, Опишете ги главните теми во теологијата и да се вклучите во теолошки размислувања за избрани теми и теми Да се ​​применат соодветни херменевтички методи за да се постигне воведната интерпретација на библискиот текст во нејзиниот антички контекст и современите контексти Анализирање на историските податоци и демонстрирање на историографско разбирање со користење на соодветни вештини, како што се користење на материјали од примарен и секундарен извор Покажете ја воведната ниво на свест за содржината, методите, прашањата и контекстите на меѓурелигиските студии и домородните студии Во дисциплината на концентрација на ученикот се идентификуваат основните работни концепти во критичната и конструктивната студија на дисциплината, предлагаат дискусија за основната содржина на дисциплината и распоредуваат вештини за истражување што се доволни за да ја претстават основната содржина на таа дисциплина За концентрација на интегративните студии, демонстрирајте средно познавање на содржината, методите, прашањата и контекстите на две или повеќе теолошки дисциплини и способност да направите компаративни и интегративни пресуди помеѓу или помеѓу избраните полиња Покажат познавање на јасна и ефикасна комуникација во устни и писмени форми, изработка на логичен аргумент, изработка на информирани пресуди за сложени прашања и употреба на соодветни конвенции за стил за... [-]

мајстори во административни науки (MAS)

Fairleigh Dickinson University, Vancouver Campus
Студии врз за студентски град Целосна 30 часа September 2018 Канада Vancouver

Мајсторот на степенот на административни науки (MAS) е 30-кредитна степен зајакнување на административните и лидерски вештини на дипломираните студенти. На програмата ги комбинира и когнитивни и афективно (интерактивен) настава преку студии на случај, симулации, индивидуални и групни вежби и теренска работа која им помага да се развие критичко менаџерски ефикасност. Образовни искуства MAS има за цел да се развие критичко административни надлежности во поддржувачка средина за учење во врска со специфични и јасни повратни информации. [+]

Мајсторот на степенот на административни науки (MAS) е 30-кредитна степен зајакнување на административните и лидерски вештини на дипломираните студенти.

На програмата ги комбинира и когнитивни и афективно (интерактивен) настава преку студии на случај, симулации, индивидуални и групни вежби и теренска работа која им помага да се развие критичко менаџерски ефикасност. Образовни искуства MAS има за цел да се развие критичко административни надлежности во поддржувачка средина за учење во врска со специфични и јасни повратни информации.... [-]


ма во воена психологија

Adler School of Professional Psychology
Он-лајн студии Целосна September 2018 Канада Vancouver

Школата Адлер е подготвен да понуди оваа програма започнува есента 2013, во очекување на одобрување од страна на Комисијата за високото образование на Централна Северна Здружение на колеџи и училишта [+]

Магистер по воена психологија

&nbsp

Школата Адлер е подготвен да понуди оваа програма започнува есента 2013, во очекување на одобрување од страна на Комисијата за високото образование на Централна Северна Здружение на колеџи и училишта.

Дисциплина на воена психологија прави влијание на различни начини:

• Обезбедување на специјализирана обука во воена психологија за медицински служби, медицинските лица, Corpsmen (активна должност, резерви и Националната гарда), како и BSN медицински сестри, и диплома ниво Однесување Компјутери специјалист во Воената. ... [-]


ма во индустриско-организациска (i / O) психологија

Adler School of Professional Psychology
Он-лајн студии Целосна September 2018 Канада Vancouver

Индустриско-организациска (I / O) психологија е проучување на поединци на работното место. Како една од најбрзо растечките психолошки специјалитети, професионалци во оваа област учат да применуваат методи на [+]

Магистер по индустриско-организациска (I / O) психологија

Индустриско-организациска (I / O) психологија е проучување на поединци на работното место. Како една од најбрзо растечките психолошки специјалитети, професионалци во оваа област учат да применуваат методи на психологија до прашања од критично значење за бизнисот и индустријата, вклучувајќи управување со таленти, тренинг, развој на лидерство, евалуација на програмата, обука, организациски промени, градење тим и рамнотежа помеѓу работата и животот. Многу I / O психологија професионалци, исто така, работат како консултанти со современи организации или владини агенции решавање на организациски предизвици, како што се управување со промени, разновидност на работното место, и развој на вработените и ангажман.... [-]


ма во криминологијата

Adler School of Professional Psychology
Он-лајн студии Целосна September 2018 Канада Vancouver

Криминологија е научна студија на природата, обемот, причините, и спречување на кривични однесување во поединецот и во општеството; и институциите кои го сочинуваат системот на кривичната правда [+]

Магистер по криминологија

Криминологија е научна студија на природата, обемот, причините, и спречување на кривични однесување во поединецот и во општеството; и институциите кои го сочинуваат системот на кривичната правда, вклучувајќи спроведување на законот, судството, затворите, условна казна / помилување, малолетнички затвор и на жртвите услуги.

&nbsp

Криминолозите ги користат општествените науки истражувачки методи, и двете квалитативни и квантитативни, да се разбере повеќеслојна областа на криминалот студија. Професионалци во оваа област испита и да обезбеди теоретски објаснувања за нормативите и отстапувања на однесување, разбирање дека секое општество има свој сет на норми. Мајстор на уметноста во криминологија: Онлајн програма е специјално дизајнирана да ги обучуваат експерти за решавање на актуелните предизвици со кои се соочува кривично правниот систем, преку спој на предмети што се фокусира на пресекот на криминологијата, психологија и социјална правда. Овој уникатен приод подготвува студентите да навистина се направи разлика преку испитување на причините и последиците од криминалното однесување, разбирање на сложеноста на модерната ден кривични судски системи и примена на теоретското вештини и емпириски податоци за решавање на овие предизвици. ... [-]


ма во организациска психологија

Adler School of Professional Psychology
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Канада Vancouver

Интегрирање на теорија, истражувања, применети вештини, како и служба на заедницата, мајстор на уметноста во Организациона психологија (MAOP) ги подготвува студентите за ефективна промена од водечките и советување [+]

М-р во Организациона психологија

Интегрирање на теорија, истражувања, применети вештини, како и служба на заедницата, мајстор на уметноста во Организациона психологија (MAOP) ги подготвува студентите за ефективна промена од водечките и советување раководство. Програмата опфаќа повеќе дисциплини-организациска психологија, организациски развој, лидерство пракса, и советување теорија и пракса и нуди флексибилен формат за професионална ученици.... [-]


М-р советување во психологија

Adler School of Professional Psychology
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Канада Vancouver

Мајстор на уметноста во советување психологија обезбедува основа во советување психологија теоријата и методологијата. Заедно со предмети, на програмата нуди практично, надгледувана обука во [+]

М-р во советување психологија

Мајстор на уметноста во советување психологија обезбедува основа во советување психологија теоријата и методологијата. Заедно со предмети, на програмата нуди практично, надгледувана обука на советување во психологија техники. По дипломирањето, ќе бидат подготвени за широк спектар на ментално здравје позиции во јавниот и приватниот сектор.

... [-]

магистер по човекови права застапување

Adler School of Professional Psychology
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Канада Vancouver

Оваа програма им нуди на студентите со разбирање на тоа како да се применуваат меѓународно воспоставените стандарди за човекови права, закони и договори да се залага во домашни и меѓународни поставувања [+]

Човекови права за застапување Концентрација

Оваа програма им нуди на студентите со разбирање на тоа како да се применуваат меѓународно воспоставените стандарди за човекови права, закони и договори да се залага во домашни и меѓународни поставувања. Студентите ќе научат да се создаде, анализира, пишуваат и кампања за политики на повеќе нивоа на власта. А се фокусира на одлични комуникациски вештини ќе им овозможи на студентите да успешно работат како политика професионалци, олово организации, да ги унапреди за застапување агенда и проблем реши во сложени ситуации. ... [-]


ма во јавната политика и администрација

Adler School of Professional Psychology
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Канада Vancouver

Школата Адлер е подготвен да понуди оваа програма започнува есента 2013, во очекување на одобрување од страна на Комисијата за високото образование на Централна Северна Здружение на колеџи и училишта [+]

М-р во Јавна политика и администрација

Школата Адлер е подготвен да понуди оваа програма започнува есента 2013, во очекување на одобрување од страна на Комисијата за високото образование на Централна Северна Здружение на колеџи и училишта.

Мајстор на уметноста во Јавна политика и администрација нуди на студентите можност да се стекнат со знаења, вештини и ставови кои ќе им овозможи да се вклучат во застапувањето, се разбере владата и јавната политика, и да управуваат со непрофитна, приватни и владини организации. А се фокусира на одлични комуникациски вештини ќе им овозможи на студентите да успешно води организации, да ги унапреди за застапување агенда, и проблем реши во сложени ситуации. ... [-]


ма во управување со вонредни состојби лидерство

Adler School of Professional Psychology
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Канада Vancouver

Школата Адлер е подготвен да понуди оваа програма започнува есента 2013, во очекување на одобрување од страна на Комисијата за високото образование на Централна Северна Здружение на колеџи и училишта [+]

М-р во управување со вонредни состојби Лидерство

Школата Адлер е подготвен да понуди оваа програма започнува есента 2013, во очекување на одобрување од страна на Комисијата за високото образование на Централна Северна Здружение на колеџи и училишта.

Во време на катастрофи на секоја скала, заедниците бараат поддршка, насока и лидерство. Областа на вонредна состојба за управување е суштината на координација и поддршка за превенција, подготвеност, одговор, и за обновување на напорите од катастрофа во заедниците. Оваа програма ги подготвува студентите во развојот на знаењето и вештините на практики во областа на управувањето со итни случаи, со уникатен се фокусира на човековите и социјалните фактори својствени на сите катастрофи.... [-]


ма во рехабилитација советување

Adler School of Professional Psychology
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Канада Vancouver

Господар на Адлер Училиште на уметничката програма во советување психологија, Област во рехабилитација советување е именуван за прва програма во професионална Факултетот за психологија да добијат [+]

Магистер по рехабилитација советување

Господар на Адлер Училиште на уметничката програма во советување психологија, Област во рехабилитација советување е именуван за прва програма во професионална Факултетот за психологија да добијат акредитација од страна на јадрото - Советот за рехабилитација образование. На Адлер школа за специјализација во рехабилитација советување доби акредитација ОСНОВНИ во дел, бидејќи тоа infuses курсеви со три елементи кои ОСНОВНИ смета составен дел на рехабилитација советник образованието: етичко однесување, разновидност или индивидуални разлики, и критичко размислување. ... [-]