MA Prince George - MA програми во Prince George MA, Prince George

MA Prince George - MA програми во Prince George MA, Prince George

Master

А господар 's степен е академски степен доделена на поединци кои биле подложени студија покажува мајсторство или висок ред преглед на одредено поле на студии или област на професионална пракса.

Ако се размислува на било кое повисоко образовен систем кој ќе влијае на вашиот живот позитивно, додека ви даваат практични знаења и вештини, а потоа Канада 's образовниот систем е она што ви треба. Патуваат во Канада за вашето образование ќе ве натера да го цениме креативноста и иновацијата од предавачите во овие високо образование институции.

Принцот Џорџ е огромна област, но сепак, постојат многу образовни институции кои нудат професионални курсеви во регионот на тој начин служи на населението академски како што се бара од страна на државата 's стандарди. Таа има некои уникатни учење центри како Воздухопловна ЛЕТОТ Училиште плус други универзитети и колеџи.

MA Prince George - Земи си MA во Prince George. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

М-р во развој на економијата

University of Northern British Columbia School of Business
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Канада Prince George

Економскиот развој останува многу важно прашање за повеќе од три четвртини од населението во светот кои живеат во земји класифицирани како "ниски приходи" или "среден приход." [+]

М-р во развој економија

Економскиот развој останува многу важно прашање за повеќе од три четвртини од населението во светот кои живеат во земји класифицирани како "ниски приходи" или "среден приход." Причините и последиците на економскиот развој остануваат спорни прашања. Овој степен смета промена на глобално, регионално и национални контексти за економски развој; лекциите политика која може да се научи од компаративни студии; и алатки потребни за да се овозможи развој на економистите да придонесе за процесот на развој. Огромната трансформации кои се случуваат денес во земјите од Јужна обезбеди во фокусот на диплома. Студентите се соочат со предизвикот да се анализира теми како што се причините за појавата на нови економски центри на моќ во Јужна, како што се Кина и Индија, како и траен прашања на сиромаштијата и нееднаквоста. Програмата вклучува основни курсеви во глобализацијата и развој, макроекономска политика за развој, применета Економетрија и сиромаштијата, нееднаквоста и развој. На Економски факултет, исто така, има одредена експертиза во областа на економија на животната средина и здравствената економика и нуди изборни предмети во овие области. Студентите исто така се бара да заврши м-р теза или проект на м-р која им овозможува на студентите да ги применат алатки на економска анализа за прашањето на развој. Економскиот развој не може да се изучува во изолација од други димензии на развојот. Разбирање на сиромаштијата, на пример, бара не само економска анализа, но исто така и разбирање на увид обезбедени од страна на социјални и здравствени науки. Обука на економист за развој мора поради тоа... [-]