MA Квебек - MA програми во Квебек MA, Квебек

MA Квебек - MA програми во Квебек MA, Квебек

Master

Мајстор на уметноста или Магистер за бизнис администрација е дипломиран степен обично заработени по програма на студии на ликовната уметност, економијата, општествените науки или други, слични концентрации. Овие програми имаат тенденција да трае една до две години.

Канада е најдобрата земја да ги извршуваат својата високо образование, ако сте интерактивни лице. Речиси секоја етничка група е претставена во Канада со тоа sa 'мултикултурно општество. Јазичната бариера не е проблем за странските студенти, како Канада се смета за светот 's лидер во обука за јазик.

Овој голем зборува француски провинција во Канада е избор за многу особено француски домородци живеат во земјата, кога станува збор за преземање на високото образование. Сепак, не сите региони користат француски, но најважниот високото образование институт во регионот е Универзитетот ду Квебек кое запишува илјадници на локалната студенти годишно.

MA Квебек - Земи си MA во Квебек. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

Магистер по одржлив управување со шумските екосистеми

Université Du Québec En Outaouais UQO
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Канада Gatineau Saint-Jérôme

[..] Овој мултидисциплинарен контрола е наменета за кандидатите кои сакаат да станат квалификувани професионалци во трајно управување со шумските екосистеми. [+]

На управувањето со шумските екосистеми во специјализирани работници кои се вклучени во дефиницијата, управување и решавање на проблемите на различни видови, со цел да се придонесе за реализација на одржлив развој на шумите.

Тие обезбедуваат управување со екосистемите и одржлив планирање шума земајќи ги во предвид, во своите принципи и практики на управување, повеќе на потребите на корисниците, на барањата на групи на интерес, целите на користење на земјиштето и заштита на шумските екосистеми .... [-]