MA во Катар - MA програми во Катар MA

MA во Катар - MA програми во Катар MA

Master

Мајстор на уметноста или Магистер за бизнис администрација е дипломиран степен обично заработени по програма на студии на ликовната уметност, економијата, општествените науки или други, слични концентрации. Овие програми имаат тенденција да трае една до две години.

Катар, е суверена арапска држава, кој се наоѓа во Западна Азија, се занимава малиот Катар Полуостров на североизток брегот на многу поголем Арапскиот Полуостров. Образование Сити е прилично нов потфат во Доха финансиран од Катар влада преку Катар Фондацијата. Тоа е дом на Катар академија, учење центар, на Академскиот мост програма (сличен на колеџ првично училиште), како и филијали кампусот на Тексас А & М универзитетот (инженерство).

MA во Катар - Земи си MA во Катар. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

ма во библиотека и информатички студии

UCL Qatar
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Катар Doha + 1 more

Одделение за информатички студии на UCL во Лондон е во Велика Британија премиерот факултет за наставата на библиотека и информатички студии. Ова М-р во UCL Катар е академски идентичен со еквивалентни програма нуди во Лондон, со дополнителна фокус на Катар и во регионален контекст во кој студентите ќе работат како професионалци. [+]

Библиотека и информациски студии м-р ДОСТАПНОСТ Полно работно време 1 година со скратено работно време 2 години ПРЕГЛЕД Магистер по студии библиотека и информатика во UCL Катар стана првата програма од ваков вид во регионот да биде официјално акредитирани од страна CILIP: Институтот за библиотека и информациски професионалци.

Библиотека и информациски UCL Катар студии м-р е идентичен со програмата понудена на Одделот UCL е за информатички студии во Лондон - премиерот објект на Велика Британија за наставата на библиотека и информатички студии. Нашата програма се состои од дополнителна фокус на Катар и во регионален контекст во кој студентите ќе работат како професионалци, преку студии на случај и работа поставеност можности. Студентите им се дава темелна основа во клучните теоретски и практични вештини потребни за работа како водечки библиотека или професионални и ќе се развие широка вештина-собата со посебен фокус на библиотека и управување со информации, градење на собирање, каталогизација и класификација. Курс структура Ова М-р има вкупна вредност од 180 кредити. Студентите се шест задолжителните модули (90 кредити), две опционални модули (30 кредити) и дисертација (60 кредити). Задолжителните модули организација знаење и пристап колекција Управување Извори на информации и пребарување Вовед во управување со принципи за Компјутери и информатичка технологија професионална свест Дисертација Факултативна модули предмет на достапноста и побарувачката, опции може да вклучуваат: интердисциплинарни методи за проучување на културното наследство Вовед во архиви и заштита библиотека системи и управување со податоци исламски ракописи Дигитални РЕСУРСИ во хуманитарни науки книгата во писменост услуги во светот Информации за деца и млади... [-]


ма во музеј и галерија пракса

UCL Qatar
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Катар Doha + 1 more

Музеј и галерија пракса р во UCL Катар има за цел едукација музеј и галерија професионалци во збирки curation и толкување, по пракса врз холистички пристап во музејските збирки и заштитата на културното наследство. [+]

Музеј и галерија пракса р ДОСТАПНОСТ Полно работно време 1 година со скратено работно време 2 години ПРЕГЛЕД Ова М-р во UCL Катар подготвува студентите со потребните теоретски и практични вештини за да ја преземе кариера како еден од водечките музеј професионални во Катар, поширокиот регионот на Персискиот залив или подалеку .

На програма се воведува на теории и практики на музеологијата, нагласувајќи нивното значење и важност во регионот на Персискиот залив и пошироко. Клучни области на студии musuem да се изучува вклучуваат управување колекции, музеј, галерија, сајт за управување, развој на изложбата, современата уметност дебати, визуелни студии, образованието и новите дигитални технологии. Студентите ќе развијат вештини за критичко размислување и основни вештини, како документација и толкување.... [-]


Универзитетот на Лестер магистер по меѓународно образование

Stafford
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 2 години Open Enrollment Катар Qatar Online + 1 more

Рангиран во топ 10 од Гардијан Универзитетот Водич 2015 (категорија Образование) .А моќно средство за личен и професионален развој. [+]

Рангиран во топ 10 од Гардијан Универзитетот Водич 2015 (Образование категорија). Моќно средство за личен и професионален развој.

М-р меѓународно образование (MAIE) од страна на учење на далечина е возбудлива и иновативни се разбира. На MAIE е дизајнирана да одговори на потребите и интересите на широк спектар на практичари вклучувајќи наставници, директори на училишта и професионалци од образованието во формални и неформални образовни сектори. Тоа ќе ви корист како индивидуа и да се овозможи да придонесе за успехот на вашата организација.... [-]


Универзитетот на Лестер магистер по применета лингвистика и TESOL

Stafford
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 30 месеци Open Enrollment Катар Qatar Online + 1 more

Рангиран во топ 10 од Гардијан Универзитетот Водич 2015 (категорија Образование) .А моќно средство за личен и професионален развој. [+]

Рангиран во топ 10 од Гардијан Универзитетот Водич 2015 (категорија Образование) .А моќно средство за личен и професионален развој.

Дали сте само кршење во областа на TESOL или веќе работат во професијата за некое време, е одличен начин да го зголеми вашето знаење и да ги прошират своите можности за кариера е страна на извршување на мајстори на уметноста диплома во применета лингвистика и TESOL. Оваа програма ви овозможува да се прошири вашето знаење на сегашните теоретските и практичните аспекти на јазикот на наставата. Ќе имаат можност за размена на идеи со други наставни искусни професионалци во јазична многу различни контексти.... [-]


мајстор на уметноста кај жените, општеството и развојот

Hamad bin Khalifa University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Катар Doha

Магистер по жени, општество и развој е интердисциплинарна програма фокусирана на прашања поврзани со жените во контекст на социјалниот и економскиот развој на Блискиот Исток, како и различните улоги на жените во унапредувањето на нивните заедници и општества. Таа се базира на различни дисциплини во општествените и хуманитарните науки, кои се движат од економска и социјална теорија; за развој и студии на политики; за правни и комуникациски студии. [+]

Магистер по жени, општество и развој е интердисциплинарна програма фокусирана на прашања поврзани со жените во контекст на социјалниот и економскиот развој на Блискиот Исток, како и различните улоги на жените во унапредувањето на нивните заедници и општества. Таа се базира на различни дисциплини во општествените и хуманитарните науки, кои се движат од економска и социјална теорија; за развој и студии на политики; за правни и комуникациски студии.... [-]


господар на уметностите во дигиталните хуманистички и општествени науки

Hamad bin Khalifa University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Катар Doha

Дигитални хуманитарни науки е разновидна и растечка област на истражување и настава која носи дигитални алатки и компјутерски методологии за проучување на хуманистичките науки. Ова е особено важно на Блискиот Исток, каде што околу 60% од населението е под 25 години, што го прави едно од најмладите популации во светот. Сè повеќе, културата на Блискиот Исток е дефинирана и управувана од дигиталната култура. [+]

Дигитални хуманитарни науки е разновидна и растечка област на истражување и настава која носи дигитални алатки и компјутерски методологии за проучување на хуманистичките науки. Ова е особено важно на Блискиот Исток, каде што околу 60% од населението е под 25 години, што го прави едно од најмладите популации во светот. Сè повеќе, културата на Блискиот Исток е дефинирана и управувана од дигиталната култура.... [-]


господар на уметностите во исламските студии

Hamad bin Khalifa University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Катар Doha

Мајсторот на уметностите во исламските студии нуди на студентите единствена можност да уживаат во силна мултидисциплинарна и интердисциплинарна дипломиран образование низ голем број основни предмети, истовремено овозможувајќи им да продолжат со специјализирани студии во една од низа важни области во областа на современиот исламски стипендија. [+]

Мајсторот на уметностите во исламските студии нуди на студентите единствена можност да уживаат во силна мултидисциплинарна и интердисциплинарна дипломиран образование низ низа основни предмети, истовремено овозможувајќи им да продолжат со специјализирани студии во една од низа важни области во областа на современиот исламски стипендија.

Програмата е прилагодена за да го испита традиционалното исламско знаење и да го стави таквото знаење во контекст на предизвиците со кои се соочуваат современото општество. [-]

MA in Audiovisual Translation

Hamad bin Khalifa University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Катар Doha

[+]

Сите курсеви се спроведуваат лице-в-лице и со седиште во училница предава на англиски јазик и се одржуваат во HBKU во Доха, Катар Наставна програма

Студентите ќе бидат подучени од факултет членови на HBKU, кои се водечки научници и истражувачи во нивните области, или од страна на истакнати визитинг професори и експерти кои работат во областа на преводот.

Програмата, која вклучува работно место искуство, се учи во state-of-the-art компјутерски лаборатории опремени со најновите професионални титлување софтвер.... [-]


Магистер по преведувачки студии

Hamad bin Khalifa University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Катар Doha

Мајсторот на уметностите во преведувачки студии е двегодишна програма чија цел е обука на преведувачи со високи вештини од областа на бизнисот и трговијата, науката и технологијата, книжевниот превод, преводот на медиумски текстови и преводот на меѓународни организации. [+]

Мајсторот на уметностите во преведувачки студии е двегодишна програма чија цел е обука на преведувачи со високи вештини од областа на бизнисот и трговијата, науката и технологијата, книжевниот превод, преводот на медиумски текстови и преводот на меѓународни организации.

Преведувачите ја зголемуваат нивната практична компетентност преку обука базирана на употребата на технологија за преведување и искуство стекнато од можностите за стручно оспособување. Теоретскиот аспект на програмата, исто така, поттикнува напредни истражувања и интелектуална истрага, која им нуди на студентите солидни основи за професионална работа и завршување на докторски студии во областа на преведувачките студии.... [-]