MA во Кенија - MA програми во Кенија MA

MA во Кенија - MA програми во Кенија MA

Master

Мајстори степени, попозната како м-р, се постдипломски степени во траење од најмалку една година, а понекогаш и две години, тие се изучуваат степени вообичаено се бара некои вистински истражување. М-р е најчестиот име за магистерска диплома и често се користи.

Кенија се смета како една од земјите во Африка со своите врвни универзитетски биде Универзитетот на Најроби. Минатата година, владата Кенија, надградени 15 институции целосно универзитет статус во обид да се зголеми достапноста на студентот на овие универзитети.

MA во Кенија - Земи си MA во Кенија. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

Магистер по советување

International Leadership University - ILU
Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2019 Кенија Nairobi

М-р програма е програма од две години, со цел да се обучуваат и да им овозможат на студентите на напредно ниво во советување и психологија да бидат професионални советници кои компетентно да им служат на своите заедници. [+]

Мајстор на уметноста во советување (р Советување)

Мајсторот на уметностите програма е програма од две години, со цел да се обучуваат и да им овозможат на студентите на напредно ниво во советување и психологија да бидат професионални советници кои компетентно да им служат на своите заедници. Со силна основа на теорија и практични вештини, студенти се обучени да conceptualize и процени клиент прашања, развивање на планови за третман, и да користат соодветна интервенција вештини, сите од библиски согласност перспектива во светлината на психолошка теорија, како и да спроведат истражување.... [-]


мајстор на уметноста во Лидерство студии (mals)

International Leadership University - ILU
Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2019 Кенија Nairobi

Мајстор на уметноста во Лидерство студии е две-годишна програма која се подготвува на ученик со теорија, критичко размислување и способност за донесување одлуки. [+]

Мајстор на уметноста во Лидерство студии (MALS)

Мајстор на уметноста во Лидерство студии е две-годишна програма која се подготвува на ученик со теорија, критичко размислување и способност за донесување одлуки, како и можноста да се стратешки доведе и развој на тимови и организации, без разлика дали бизнис, владини, црква, невладини организации, или организации во заедницата. Курс содржина ги интегрира теорија со принципите за развој на лидерство, вештини и карактер, да се подготви држави за да послужи како трансформационните агенти во усогласување со библиските вредности и приоритети, во различни контексти.... [-]


мајстор на уметноста во библиски и богословски студии (mabts)

International Leadership University - ILU
Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2019 Кенија Nairobi

На MABTS степен е намерно интегрирани две-годишна програма дизајнирана да обезбеди основни библиски студии, теологија, духовна формирање и надлежностите на Министерството за лидери на црквата. [+]

Мајстор на уметноста во библиски и богословски студии (MABTS)

На MABTS степен е намерно интегрирани две-годишна програма дизајнирана да обезбеди основни библиски студии, теологија, духовна формирање и надлежностите на Министерството за лидери на црква, пара-црква, и лежеше министерства, како и стручни лица на пазарот. Покрај тоа, на програмата ги подготвува студентите за истражување и анализа, даваат солидна основа за напредни магистерски и докторски студии. Заедно со академска ригорозност, на MABTS става посебен акцент на развој на визија и страст за Големата комисија и движење градење преку развивање на вештини на евангелизирањето, discipleship и опремување на другите како лидери.... [-]


мајстор на уметноста во библиска теологија

Pan Africa Christian University
Студии врз за студентски град Целосна January 2019 Кенија Nairobi

Мајстор на уметноста во библиска теологија се обидува да произведе hermeneutically силни библиски научници и истражувачи, кои точно ги толкуваат Светото Писмо и ќе вработи критички и креативни вештини за да се премости јазот меѓу древниот Близок Исток и во современиот свет, на тој начин, може да се комуницира на пораката на писанието сите сфери на општеството. [+]

Мајстор на уметноста во библиска теологија

Мајстор на уметноста во библиска теологија се обидува да произведе hermeneutically силни библиски научници и истражувачи, кои точно ги толкуваат Светото Писмо и ќе вработи критички и креативни вештини за да се премости јазот меѓу древниот Близок Исток и во современиот свет, на тој начин, може да се комуницира на пораката на писанието сите сфери на општеството. ... [-]


мајстор на уметноста во Пентекостите и харизматичен студии

Pan Africa Christian University
Студии врз за студентски град Целосна January 2019 Кенија Nairobi

Мајсторот на уметностите програма во Пентекостите и харизматичен студии подготвува научници спроведе соодветна истрага и документ Пентекостите и харизматичен феномени во глобалниот југ. [+]

Мајстор на уметноста во Пентекостите и харизматичен студии

Вовед

Мајсторот на уметностите програма во Пентекостите и харизматичен студии подготвува научници спроведе соодветна истрага и документ Пентекостите и харизматичен феномени во глобалниот југ. Ги анализира карактеристики, трендови и изрази на класична Pentecostalism, Нео-класичниот Pentecostalism и нови верски движења доминантни во Глобалниот Југ точно да планирам нивниот придонес кон глобалното христијанство. Овој курс признава дека на необработени податоци на христијанството денес е жител на Глобалниот Југ и цени дека Пентекостите и харизматичен движење се опширно придонесе за глобалното христијанство.... [-]


мајстор на уметноста во брак и семејство терапија (mamft)

Pan Africa Christian University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2019 Кенија Nairobi

Ова е еден од ваков вид програма во Африка. пристап на MAMFT фокусира на предностите и еластичноста на семејство системи и комунални ресурси за да се врати и да се изгради односите во семејството. [+]

Мајстор на уметноста во брак и семејство терапија (MAMFT)

ВОВЕД

Ова е еден од ваков вид програма во Африка. пристап на MAMFT фокусира на предностите и еластичноста на семејство системи и комунални ресурси за да се врати и да се изгради односите во семејството.

Зошто да студирате семејство терапија? Парови и семејство во Кенија денес секојдневно се соочуваат со предизвици во брзо менување на социјалниот контекст, брачната нестабилност и зголемување на поделбата / развод, промената на очекувањата родител-дете и зголемување на конфликти, зголемување на употребата на супстанции однесување и зависност, брутални акти на насилство во семејството и детето занемарување, економски и стрес вработување и распаѓањето на поширокото семејство односи и листата продолжува.... [-]


мајстор на уметноста во Лидерство (мал)

Pan Africa Christian University
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна 27 месеци January 2019 Кенија Nairobi Kenya Online + 2 more

Мајстор на уметноста во Лидерство е намерно за опремување на студенти и професионалци со лидерски надлежности за ефикасноста во водечки тимови и организации преку зголемена посветеност, способност и практичната ефикасност во било кој од трите специјализирани области, и тоа: 1. Бизнис и претприемништво, 2. Министерството за Кристијан, 3. образование. [+]

Мајстор на уметноста во Лидерство (мал)

ВОВЕД

Мајстор на уметноста во Лидерство е намерно за опремување на студенти и професионалци со лидерски надлежности за ефикасноста во водечки тимови и организации преку зголемена посветеност, способност и практичната ефикасност во било кој од трите специјализирани области, и тоа:

Бизнис и претприемништво Кристијан Министерството, образование. ... [-]

мајстор на уметноста во мисиите на студии

Africa International University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години May 2019 Кенија Nairobi + 1 more

Мајстор на уметноста во мисиите студии програма е дизајнирана да се интегрираат во развојот на професионални вештини министерски во мисиите со академски студии. [+]

мајстор на уметноста во мисиите на студии

Мајстор на уметноста во мисиите студии програма е дизајнирана да се интегрираат во развојот на професионални вештини министерски во мисиите со академски студии.

Комбинирање на академски и професионални компетенции во областа на мисии, програмата се фокусира на опремување на потенцијалните и функционални лидери со знаење, вештини и карактер квалитети потребни за развој на компетенции во мисии поврзани со министерствата за црквата и црковни организации.... [-]


мајстор на уметноста во превод студии

Africa International University
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 2 - 3 години May 2019 Кенија Nairobi + 1 more

Оваа програма обезбедува за потребите за професионален развој на вршење на преведувачи, лидери преведувачки проект, и превод консултанти вклучени во превод на Библијата и слични материјали. [+]

Мајстор на уметноста во Преведувачки студии

Оваа програма обезбедува за потребите за професионален развој на вршење на преведувачи, лидери преведувачки проект, и превод консултанти вклучени во превод на Библијата и слични материјали.

Библиски превод е интердисциплинарна задача, и нашата програма интегрира обука во библиските јазици, егзегеза, принципи превод, консалтинг, менаџмент преведувачки проект, и области на лингвистиката директно релевантни за преведување на Библијата.... [-]


Мајсторот на уметностите во образованието

Africa International University
Студии врз за студентски град Целосна May 2019 Кенија Nairobi

Одделението за образование потврдува мисијата, визијата и обука филозофија на AIU во својата посветеност на стипендија, истражување, учење, верност на евангелските верата и традицијата, а и неговата желба за производство на мажи и жени кои може да се трансформира на пејзажот на образование во Африка и пошироко во рамките на Кристијан рамка. [+]

Мајсторот на уметностите во образованието

Одделението за образование потврдува мисијата, визијата и обука филозофија на AIU во својата посветеност на стипендија, истражување, учење, верност на евангелските верата и традицијата, а и неговата желба за производство на мажи и жени кои може да се трансформира на пејзажот на образование во Африка и пошироко во рамките на Кристијан рамка. Во брзо проширување на полето на студентите треба да бидат способни, на соодветно ниво, за да се разбере и критика на пошироките прашања и политики кои се информираат и да влијаат на истражување во образованието, планирање и имплементација во различни контексти со оглед на трансформирање на оние контексти во согласност со missional агендата Бог. На departmnet афирмира визија, мисија, посветеност и цели на Факултетот за Професионални студии (СПС), во настојувањето да се донесе христијански влијание за да се носи за образование професија. За да се постигне ова, оддел: 1. Се подготвува професионалци и практичари на различни нивоа fof лидерски улоги во образованието преку развој и спроведување на одлични, динамична и релевантни програми за 2 различни контексти. Се стреми да understandand информира образовна практика од страна на подобрување на условите за учење и настава на целиот животен век и со ангажирање во сеопфатен, ригорозни истражувања кои се обраќа на потребите и проблемите во практиката на образование 3. Се стреми да се поттикне и да се обезбеди крос-одделенски и крос-универзитетски дијалог за истражување, учење и учење, што ќе доведе до подобрување на наставата во AIU и после 4. Има за цел да се поврзат теоријата... [-]


Мајстор на уметноста во Организациона Лидерство

Africa International University
Студии врз за студентски град Дел-студии May 2019 Кенија Nairobi

Целта на мајстор на уметноста во Организациона Лидерство степен е да обезбеди интерактивна образовна искуство што резултира со квалитативна промена во животот, односи и практики во водство на водачот. [+]

Мајстор на уметноста во Организациона Лидерство

Целта на мајстор на уметноста во Организациона Лидерство степен е да обезбеди интерактивна образовна искуство што резултира со квалитативна промена во животот, односи и практики во водство на водачот.

Тој се фокусира на специфични потреби и проблеми со кои се соочува христијански лидери во организации кои служат во Африка. ... [-]


Мајстор на уметноста во библиски студии

Africa International University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години May 2019 Кенија Nairobi + 1 more

Мајстор на уметноста во библиски студии е дизајниран да ги подготви студентите за повеќе ефективна министерство преку основните библиски образование. [+]

Мајстор на уметноста во библиски студии

Мајстор на уметноста во библиски студии е дизајниран да ги подготви студентите за повеќе ефективна министерство преку основните библиски образование. На крајот на курсот на студии, студентот треба да бидат способни да: 1) да покажат компетентност во областа на библиски и богословски студии.

2) Покажи широко разбирање на најмалку еден библиски јазик.... [-]


Мајстор на уметноста во Апостолски студии

Africa International University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години May 2019 Кенија Nairobi + 1 more

Мајстор на уметноста во Апостолски студии е дизајниран за да обезбеди научни и стручни обуки за оние кои се директно вклучени во пастирска министерства на црквата. [+]

Мајстор на уметноста во Апостолски студии

Мајстор на уметноста во Апостолски студии е дизајниран за да обезбеди научни и стручни обуки за оние кои се директно вклучени во пастирска министерства на црквата.

Таа има за цел да се обезбеди знаење и вештини потребни за подобрување на надлежностите во пастирска раководство и црковна управа, а во исто време се подготвува студентите за понатамошни студии.... [-]


Мајстор на уметноста во црковната историја

Africa International University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години May 2019 Кенија Nairobi + 1 more

На крајот на студијата во мајстор на уметноста во црковната историја, студентите треба да бидат способни да: Резиме на историјата на христијанството до 1500 АД ... [+]

Мајстор на уметноста во црковната историја

На крајот на студијата во мајстор на уметноста во црковната историја, студентите треба да бидат способни да: 1) Преглед на историјата на христијанството до 1500 година.

2) Толкување на историјата на црквата од 1500 АД и да разговараат за неговите импликации за христијанскиот живот и министерството денес.

3) Опишете ги клучните случувања во Африка христијанската историја и да покаже како оваа историја има облик на Африканската христијански контекст во кој тој или таа ќе живеат и работат.... [-]


Мајстор на уметноста во Теологијата

Africa International University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години May 2019 Кенија Nairobi + 1 more

Програмата има за цел да им даде на студентите звучи евангелски ниво на постдипломски богословско образование во Африка контекст да ги подготви студентите за служба во црква, пара-црква организации, како и наставни кариери во теолошки установи во Африка и пошироко. [+]

Мајстор на уметноста во Теологијата

Мајстор на уметноста во Теологијата е две-годишна програма која бара 72 кредит часови на работа се разбира за да дипломираат.

Програмата има за цел да им даде на студентите звучи евангелски ниво на постдипломски богословско образование во Африка контекст да ги подготви студентите за служба во црква, пара-црква организации, како и наставни кариери во теолошки установи во Африка и пошироко.... [-]