MA во Кипар - MA програми во Кипар MA

MA во Кипар - MA програми во Кипар MA

Master

Магистер е магистратура доделени на учениците кои имаат завршено програма за студирање економијата или фини уметности субјекти како што се историја, комуникации, филозофија, теологија или англиски. А мајстор на уметноста степен обично бара предмети, истражувања и писмени испити.

Кипар, официјално Република Кипар, е островска држава во Источна Средоземното Море. Кипар е трет по големина и трет најнаселен остров во Средоземното море и земја членка на Европската унија.

MA во Кипар - Земи си MA во Кипар. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

MA in Creative Media Practice

University Of The West Of Scotland Programmes in Cyprus
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Кипар Nicosia + 1 more

This Masters programme is aimed at graduates from various disciplines and industry professionals wishing to broaden their skills in film, digital, media, photography, writing, and performance. [+]

This Masters programme is aimed at graduates from various disciplines and industry professionals wishing to broaden their skills in film, digital, media, photography, writing, and performance. Delivered by expert practitioners, MA Creative Media Practice equips you for a creative media career, offering network contacts, an impressive portfolio, and essential practical skills.

This unique programme will help you explore and consolidate your creative identity, working with others from diverse creative backgrounds to nurture your creative potential and create new opportunities to help sustain your career.

Informed by research excellence and expert professional practice, the programme will bring out your creative potential while providing the critical focus essential to respond flexibly to new opportunities and sustain your career.... [-]


постдипломски уметности во банкарството, сметководство и финансиски - Одалеченост

University of Nicosia
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 2 години September 2018 Кипар Nicosia + 1 more

Целта на програмата е да се развие културата и вештини кои им се потребни, така што на своите дипломирани студенти да станат лидери во финансискиот сектор. Ова се постигнува со нудејќи широк теоретско и практично арсенал на банкарството, сметководство и финансиски знаење и развој на стратешко размислување и вештини за критичко размислување. Постигнување на намена ќе резултира со создавање на нова генерација на менаџери, способни да ги анализираат корпоративниот предизвици и можности, а воедно и да ја креира и имплементира иновативни и ефективни деловни политики и стратегии во постојано менување на животната средина. [+]

Студии Времетраење (години): 2 години Студија Наслов: магистер по банкарство, сметководство и финансии Наслов на ниво на студии: Мајстор (2-ри циклус на студии) Јазик на настава: Грчките Начин на студии: Полно или скратено работно време Минимална европски кредити (ЕКТС): 120 Опис на програмата

Целта на програмата е да се развие културата и вештини кои им се потребни, така што на своите дипломирани студенти да станат лидери во финансискиот сектор. Ова се постигнува со нудејќи широк теоретско и практично арсенал на банкарството, сметководство и финансиски знаење и развој на стратешко размислување и вештини за критичко размислување. Постигнување на намена ќе резултира со создавање на нова генерација на менаџери, способни да ги анализираат корпоративниот предизвици и можности, а воедно и да ја креира и имплементира иновативни и ефективни деловни политики и стратегии во постојано менување на животната средина.... [-]


Господар уметноста во Теологијата

University of Nicosia
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 3 семестри September 2018 Кипар Nicosia + 1 more

За да се обезбеди квалитет на постдипломски тренинг свештенството и народот теолози, како и на наставниците, бидејќи на веронауката изучува во основното образование, научници и дипломирани студенти на хуманистичките и општествените науки и други дисциплини Универзитетот дипломирани студенти, кои сакаат да ги продлабочат и развиваат својот интердисциплинарен обука во модерен учење рамка на Православната теологија. [+]

Студии Времетраење (години) 1,5 години Наслов студии: Диплома за завршено во Теологијата Наслов на ниво на студии: Мајстор (2-ри циклус на студии) Јазик на настава: Грчките Студии процес: Комплетна / делумно посетеност Минимална кредити: 36 Минимална европски кредити (ЕКТС): 90 Опис на програмата

цели

За да се обезбеди квалитет на постдипломски тренинг свештенството и народот теолози, како и на наставниците, бидејќи на веронауката изучува во основното образование, научници и дипломирани студенти на хуманистичките и општествените науки и други дисциплини Универзитетот дипломирани студенти, кои сакаат да ги продлабочат и развиваат својот интердисциплинарен обука во модерен учење рамка на Православната теологија. За студија за улогата на христијанството во современиот свет, историското и теолошка основа на делата на големите Отци на Црквата и на односот на Православието со други религии и вери. Посебен акцент е на Кристијан образование, медиумите и за начините на кои може да се подобри теоретскиот развој педагошката практика. Во текот на студијата: Истрага доменот на Библиски студии, Црковна историја во целина и на историјата на Црквата на Кипар, Грција, Балканот, Русија и на патријаршии особено, како и секторот на Педагошка, филозофија на образованието, Кристијан образование, како и користењето на мултимедијални . Истражувањето во светоотечкото и хагиографски студии во областа на светоотечката литература и теологијата, врз основа на делата на големите Отци на Црквата и на Светиите Епифаниј Кипарски Неофит приложените. Акцентот е исто така дадено во Апостолски теологија, со цел да се воспостави, особено клирот и народот, пастирски, и катехетски мисионерското дело на Црквата, при преглед на современата социологија... [-]

Ma во тесол - настава на англиски на говорници на други јазици

University of Nicosia
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 3 семестри September 2018 Кипар Nicosia + 1 more

Да им обезбеди на студентите со силна професионална основа за развивање на практични вештини на предавање во однос на TESOL. [+]

Траење (години): 1,5 години Квалификација: TESOL - настава на англиски Воведничари на други јазици (М-р, 1,5 години или 3 семестри) Ниво на квалификации: 2 циклус (магистерски студии) Јазик на настава: англиски Режим на студии: Полно работно време / дел од времето Минимум ЕКТС кредити: 90 Профил на Програмата Да им се обезбеди на студентите со силна професионална основа за развивање на практични наставни вештини во однос на TESOL; За понатамошно разбирање на студентите за наставата по англиски јазик. ... [-]

ма во наставата по грчки јазик за звучници на други јазици

University of Nicosia
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 3 семестри September 2018 Кипар Nicosia + 1 more

Дипломирани студенти ќе се специјализираат во теоретски и практични прашања поврзани со наставата на грчки јазик како втор / странски јазик. [+]

Траење (години): 1,5 Квалификација: Мајстор на уметноста во настава на грчки да Воведничари на други јазици Ниво на квалификации: 2 циклус (магистерски студии) Јазик на настава: грчки Режим на студии: Целосна и Дел-студии Минимум ЕКТС кредити: 90 Профил на Програмата

Дипломирани студенти ќе се специјализираат во теоретски и практични прашања во врска со наставата на грчки како втор / странски јазик. Тие ќе развијат преносливи вештини кои се однесуваат на полето и особено во областа на наставата.... [-]


Магистер по меѓународни односи и европски студии

University of Nicosia
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 3 семестри September 2018 Кипар Nicosia + 1 more

Учениците постигне широк разбирање на политичките, социјалните и економските еволуцијата на меѓународниот систем, во 20 век, како и новата развива меѓународна средина. [+]

Траење (години): 1,5 години Квалификација: меѓународни односи и европски студии (р, 1.5 години или 3 семестри) Ниво на квалификации: 2 циклус (магистерски студии) Јазик на настава: англиски Режим на студии: Полно работно време и со скратено работно време се и можно. Минимум ЕКТС кредити: 90 Профил на Програмата

Општи цели на Програмата

Општите цели на програмата се:

Промовира темелно испитување и истражување, давајќи им можност на студентите да се специјализираат во меѓународни односи и европски студии, како и политички науки и други сродни домени во рамките на пошироката област на општествените науки. Систематскиот развој и збогатување на знаењето во гореспоменатите полиња е важна предност за оние кои сакаат да работат во голем број професии, сектори и организации. Обезбедува постдипломско образование за иматели на диплома по меѓународни односи, политички науки, историја или други релевантни дипломи, како и на поединци кои имаат намера да работат на области релевантни за меѓународни работи (на пр. Во јавниот сектор, особено во службите во министерствата за надворешни работи, одбрана или трговија, во мултинационални фирми, во меѓународни организации како што се ОН и ЕУ, во академски институции и истражувачки центри, во невладини организации итн.). Развивање на нивото на знаења и вештини на постдипломски студенти во релевантните домени. Постигне длабоко разбирање за сложеноста на меѓународните прашања, како и за огромното значење на теоретската и методолошката компетентност при справувањето со нив. ... [-]

дипломиран уметноста во право и политика во Европската унија

University of Nicosia
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 3 семестри September 2018 Кипар Nicosia + 1 more

Програмата се обраќа носителите правните аспекти, политички науки и / или јавната администрација, меѓународни и / или европски студии, меѓународни односи и други соодветни квалификации. [+]

Студии Времетраење (години): 1,5 година Студија Наслов: Европската јавно право и политика (м-р, 1,5 години или 3 семестри) Наслов на ниво на студии: Мајстор (2-ри циклус на студии) Јазик на настава: Грчките Студии процес: Комплетна / делумно посетеност Минимална кредити: 27 Минимална европски кредити (ЕКТС): 90 Опис на програмата

Програмата се обраќа носителите правните аспекти, политички науки и / или јавната администрација, меѓународни и / или европски студии, меѓународни односи и други соодветни квалификации. ... [-]


ма во дигитални медиуми и комуникации

University of Nicosia
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 3 семестри September 2018 Кипар Nicosia + 1 more

Магистер по Дигитални медиуми и комуникации се обраќа на овие и слични прашања кои се појавија од подемот на социјалните медиуми и нивната зголемување на доминација на медиумите и комуникација професии. [+]

Концентрации: 1. Новинарство и објавување на социјални медиуми, 2. Односи со јавноста и рекламирање во мрежно општество, 3. Спортски медиуми и комуникации Траење (години): 1,5 години Квалификација: Мајстор на уметноста во дигитални медиуми и комуникации Ниво на квалификации: Магистрирал (2 циклус) Јазик на настава: англиски Режим на студии: Полно работно време или скратено работно време Минимум ЕКТС кредити: 90 Профил на Програмата ... [-]

ма во дигитална уметност и дизајн

University of Nicosia
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 3 семестри September 2018 Кипар Nicosia + 1 more

Овој курс обезбедува специјалист, професионално се фокусираше студија дава на студентите можност да се истражуваат динамичен интердисциплинарен областа на дигиталната уметност и дизајн. Тој има силна студиото аспект интегриран со студии по историја, теорија и технологија. [+]

Траење (години): 1,5 години Квалификација: дигитална уметност и дизајн - Концентрациите: 1. Графички дизајн, 2. Интерактивна Мултимедија Дизајн (р, 1.5 години или 3 семестри) Ниво на квалификации: 2 циклус (магистерски) Јазик на настава: англиски Режим на студии: Полно работно време / дел од времето Минимум ЕКТС кредити: 90 Профил на Програмата

Курсот обезбедува специјалист, професионално фокусирана област на учење давајќи им можност на студентите да се истражуваат динамични интердисциплинарни областа на дигиталната уметност и дизајн. Тој има силна студиото аспект интегриран со студии по историја, теорија и технологија. Студентите ќе можат да се вклучат во опсег на уметност и дизајн изборни вклучувајќи кураторски и образовни студии, интердисциплинарна студија, како и на пласманите поврзани со уметност и дизајн истражувачки проекти. Студентите ќе развијат вештини во креативна дигитална уметност и дизајн пракса на професионален стандард, и да ги прошират своите учење и продлабочат нивното разбирање на визуелен јазик концепти и системи. Програмата овозможува да се развива способноста да се справи со сложените прашања, како и да се соберат, анализираат и интерпретираат податоците. Ќе ефективно соработувате во мултидисциплинарни тимови и ќе експериментирате и прилагодувате иновативни и креативни нови уметнички и креативни пристапи кои демонстрираат критичко разбирање на современата теорија и пракса во дигиталната уметност и дизајнот. Студентите исто така ќе се здобијат со професионални вештини потребни за да се натпреваруваат на глобалниот пазар за уметност и дизајн. Тие ќе стекнат разбирање за етичката одговорност и за влијанието на нивната работа во социјален, културен и еколошки контекст.... [-]


Магистер по архитектура

University of Nicosia
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 3 семестри September 2018 Кипар Nicosia + 1 more

Мајстор на уметноста во архитектурата е мултидисциплинарен постдипломски курс кој се занимава со и дебати современ дизајн прашања. Курсот става посебен акцент на експериментирање во рамките на дизајнот, инженеринг и хуманитарни професии. Две концентрации се нудат преку оваа М-р програма која ќе им даде на потенцијалните студенти можност да се развие зрели аналитички и креативни методи на работа при редефинирање и проширување на нивните индивидуални студиски области. Студентите можат да изберат помеѓу две концентрации: (а) Одржлива архитектура и (б) Внатрешна архитектура. [+]

Концентрации: 1. Одржлива архитектура, 2. Внатрешна архитектураВреметраење (години): 1,5 годиниДоделени квалификации: Магистер по архитектураНиво на квалификација: магистрирал (втор циклус)Јазик на настава: англиски и грчкиРежим на студии: Полно работно време или скратено работно времеМинимална ЕКТС Кредити: 90Профил на Програмата

Мајстор на уметноста во архитектурата е мултидисциплинарен постдипломски курс кој се занимава со и дебати современ дизајн прашања. Курсот става посебен акцент на експериментирање во рамките на дизајнот, инженеринг и хуманитарни професии. Две концентрации се нудат преку оваа М-р програма која ќе им даде на потенцијалните студенти можност да се развие зрели аналитички и креативни методи на работа при редефинирање и проширување на нивните индивидуални студиски области. Студентите можат да изберат помеѓу две концентрации: (а) Одржлива архитектура и (б) Внатрешна архитектура.... [-]


Господар уметноста во Теологијата - Одалеченост

University of Nicosia
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 3 семестри September 2018 Кипар Nicosia + 1 more

За да се обезбеди квалитет на постдипломски тренинг свештенството и народот теолози, како и на наставниците, бидејќи на веронауката изучува во основното образование, научници и дипломирани студенти на хуманистичките и општествените науки и други дисциплини Универзитетот дипломирани студенти, кои сакаат да ги продлабочат и развиваат својот интердисциплинарен обука во модерен учење рамка на Православната теологија. [+]

Студии Времетраење (години) 1,5 години или 3 семестри Наслов студии: Диплома за завршено во Теологијата Наслов на ниво на студии: Мајстор (2-ри циклус на студии) Јазик на настава: Грчките Студии процес: Одалеченост Минимална кредити: 36 Минимална европски кредити (ЕКТС): 90 Опис на програмата

цели

За да се обезбеди квалитет на постдипломски тренинг свештенството и народот теолози, како и на наставниците, бидејќи на веронауката изучува во основното образование, научници и дипломирани студенти на хуманистичките и општествените науки и други дисциплини Универзитетот дипломирани студенти, кои сакаат да ги продлабочат и развиваат својот интердисциплинарен обука во модерен учење рамка на Православната теологија. За студија за улогата на христијанството во современиот свет, историското и теолошка основа на делата на големите Отци на Црквата и на односот на Православието со други религии и вери. Посебен акцент е на Кристијан образование, медиумите и за начините на кои може да се подобри теоретскиот развој педагошката практика. ... [-]

ма тешол ​​- настава на англиски на говорници на други јазици - учење на далечина

University of Nicosia
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 3 семестри September 2018 Кипар Nicosia + 1 more

Да им обезбеди на студентите со силна професионална основа за развивање на практични вештини на предавање во однос на TESOL; за понатамошно студентите разбирање на наставата по англиски јазик. [+]

Траење (години): 3 семестри Квалификација: Мајстор на уметноста во TESOL - настава на англиски Воведничари на други јазици Ниво на квалификации: Магистрирал (2 циклус) Јазик на настава: англиски Начин на проучување: учење на далечина Минимум ЕКТС кредити: 90 Профил на Програмата

Општи цели

Да им обезбеди на студентите со силна професионална основа за развивање на практични вештини на предавање во однос на TESOL; за понатамошно студентите разбирање на наставата по англиски јазик.... [-]


ма во наставата на грчки на говорители на други јазици - учење на далечина

University of Nicosia
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 3 семестри September 2018 Кипар Nicosia + 1 more

Дипломирани студенти ќе се специјализираат во теоретски и практични прашања поврзани со наставата на грчки јазик како втор / странски јазик. Тие ќе развиваат преносливи вештини кои се однесуваат на полето, а особено во областа на наставата. [+]

Време на траење: 3 семестри Квалификација: Мајстор на уметноста во настава на грчки да Воведничари на други јазици Ниво на квалификации: 2 циклус (магистерски студии) Јазик на настава: грчки Режим на студии: далечинско учење Минимум ЕКТС кредити: 90 Профил на Програмата

Дипломирани студенти ќе се специјализираат во теоретски и практични прашања поврзани со наставата на грчки јазик како втор / странски јазик. Тие ќе развиваат преносливи вештини кои се однесуваат на полето, а особено во областа на наставата.... [-]


ма во меѓународни односи и европски студии - учење на далечина

University of Nicosia
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 3 семестри September 2018 Кипар Nicosia + 1 more

Учениците постигне широк разбирање на политичките, социјалните и економските еволуцијата на меѓународниот систем, во 20 век, како и новата развива меѓународна средина. [+]

Времетраење: 1,5 години Квалификација: Мајстор на уметноста во меѓународни односи и европски студии Ниво на квалификации: Магистрирал (2 циклус) Јазик на настава: англиски Режим на студии: далечинско учење Минимум ЕКТС кредити: 90 Профил на Програмата

Општи цели на Програмата

Општите цели на програмата се:

Промовира темелно испитување и истражување, давајќи им можност на студентите да се специјализираат во меѓународни односи и европски студии, како и политички науки и други сродни домени во рамките на пошироката област на општествените науки. Систематскиот развој и збогатување на знаењето во гореспоменатите полиња е важна предност за оние кои сакаат да работат во голем број професии, сектори и организации. Обезбедува постдипломско образование за иматели на диплома по меѓународни односи, политички науки, историја или други релевантни дипломи, како и на поединци кои имаат намера да работат на области релевантни за меѓународни работи (на пр. Во јавниот сектор, особено во службите во министерствата за надворешни работи, одбрана или трговија, во мултинационални фирми, во меѓународни организации како што се ОН и ЕУ, во академски институции и истражувачки центри, во невладини организации итн.). Развивање на нивото на знаења и вештини на постдипломски студенти во релевантните домени. Постигнете длабоко разбирање за комплексноста на меѓународните односи, како и за огромното значење на теоретската и методолошката компетентност кога се занимавате со нив. ... [-]

ма во право и политика во европската унија - учење на далечина

University of Nicosia
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 3 семестри September 2018 Кипар Nicosia + 1 more

Цели и задачи на програмата се да се промовира интердисциплинарен пристап и истражување преку давање можност на студентите да се специјализираат во јавното и меѓународното право, политичката теорија, политичките науки, меѓународните и европските студии, како и други домени кои спаѓаат во пошироката област на Политички науки. Систематскиот развој и збогатување на знаењето во гореспоменатите полиња е важна предност за оние кои сакаат да работат во голем број професии, сектори и организации; обезбедува постдипломско образование на иматели на диплома по право, општествени науки или други релевантни диплома степени, како и на поединци кои имаат намера да работат во областите релевантни за правната наука (на пр. како адвокати, судии, правни консултанти во компании и други приватни организации); да обезбеди постдипломско образование на поединци кои имаат намера да работат во јавниот сектор, полу-јавните организации, локалната администрација, јавните агенции и организации, невладините организации или во дипломатскиот кор. [+]

Времетраење (години): 1,5 години или 3 семестри Доделена квалификација: Магистер по право и политика во Европската унија Ниво на квалификации: Магистрирал (2 циклус) Јазик на настава: англиски Режим на студии: далечинско учење Минимум ЕКТС кредити: 90 Профил на Програмата

Цели и задачи на програмата се:

Промовирање на интердисциплинарен пристап и истражување преку давање можност на студентите да се специјализираат во јавното и меѓународното право, политичката теорија, политичките науки, меѓународните и европските студии, како и други домени кои спаѓаат во пошироката област Политички науки. Систематскиот развој и збогатување на знаењето во гореспоменатите полиња е важна предност за оние кои сакаат да работат во голем број професии, сектори и организации. Обезбедува постдипломско образование за иматели на диплома по право, општествени науки или други релевантни диплома степени, како и на поединци кои имаат намера да работат во области релевантни за правната наука (на пр. Како адвокати, судии, правни консултанти во компании и други приватни организации). Да обезбеди постдипломско образование на поединци кои имаат намера да работат во јавниот сектор, полу-јавните организации, локалната администрација, јавните агенции и организации, невладините организации или во дипломатскиот кор. ... [-]