MA во Киргизија - MA програми во Киргизија MA

MA во Киргизија - MA програми во Киргизија MA

Master

Програми со наслов "мајстор на уметноста " традиционално се состои од либерални уметности теми како што се филозофија, историја, или литература. Мајстори на уметноста се постдипломски програми кои може да се земе по заработени диплома во додипломската програма (диплома). Мајстори на уметноста програми имаат наслов "МА ", "мајстор на уметноста " или "МА ".

Постојат голем дел од високообразовните институции низ Киргистан. Ова вклучува околу триесет и седум јавни универзитети и осумнаесет приватните универзитети. Истакнати универзитети во Киргистан вклучуваат Универзитетот во Централна Азија и Киргистан Националниот универзитет.

MA во Киргизија - Земи си MA во Киргизија. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

Мајсторот на уметностите во Централна Азија студии

Central Asian Studies Institute (AUCA)
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Киргизија Bishkek

Програмата е дизајнирана за да им обезбеди на студентите со критичко разбирање на минатото и сегашноста социјални, политички, економски и културни процеси во Централна Азија и преглед на различни академски дисциплини кои имаат облик на производство на знаења за регионот. Дипломирани студенти на програмата ќе бидат подготвени да се запишат во општествените науки докторски програми со фокус на Централна Азија или да се движат со патувањето во кариера во владата, дипломатијата, меѓународните организации, развој, новинарството, или во која било друга област која бара цврст област стручност и знаење на локалниот јазик. [+]

Студија Централна Азија во Централна Азија со CASIЦентралниот институт азиски студии (CASI) на Американскиот универзитет во моментот прима апликации за мајстор на уметноста во Централна Азија студии (Macas) во Бишкек, Киргистан. Мајстор на уметноста во Централна Азија студии Програмата е дизајнирана за да им обезбеди на студентите со критичко разбирање на минатото и сегашноста социјални, политички, економски и културни процеси во Централна Азија и преглед на различни академски дисциплини кои имаат облик на производство на знаења за регионот. Дипломирани студенти на програмата ќе бидат подготвени да се запишат во општествените науки докторски програми со фокус на Централна Азија или да се движат со патувањето во кариера во владата, дипломатијата, меѓународните организации, развој, новинарството, или во која било друга област која бара цврст област стручност и знаење на локалниот јазик. Програмата Мајстор на уметноста во Централна Азија студии нуди на студентите единствена можност да се здобијат со диплома која ги исполнува западните стандарди на образование, без воопшто да оставајќи Централна Азија. Курсеви се изведуваат целосно на англиски и надгледувани од страна на западните факултет. Оние кои успешно завршување на програмата ќе имаат солидна основа во Западна академско пишување, истражување, и критичко размислување, вештини кои се високо ценети во секој контекст. Преземе следниот чекор во градењето на својата иднина и денес, со примена на програмата. ... [-]