Книжевност/наука на книжевноста програми, барај за врвот Книжевност/наука на книжевноста програми тука! - Книжевност/наука на книжевноста

Книжевност/наука на книжевноста програми, барај за врвот Книжевност/наука на книжевноста програми тука! - Книжевност/наука на книжевноста

Книжевност/наука на книжевноста

Многу кариери стануваат се повеќе конкурентни и бара постдипломско образование да се стекнат со предност во однос на кандидати. За оние кои сакаат да ја продолжат својата образование во областа на англиски јазик, на м-р во литературата може да биде само на билетите да ги унапредат во кариерата или ја доведе до д-р.

Што е магистер по литература? Оние кои одат преку програмата на мајсторот во литература студија текстови од различни временски периоди, вклучувајќи ренесансата, на 19-ти век, а на 20-от и 21-от век. Студентите учат за социјални и културни контексти на литературата и да добие подобрена вештини во критичка анализа, комуникација и истражување. Во зависност од програмата, луѓето можат да учат литература од неколку земји или се фокусира на проза во одреден јазик. Делата може да биде ништо од поезијата и театарските пиеси за романи и раскази.Обично мајстор бара истражувачки проект или писмено теза за да се подобри пишување способност.

Магистер по литература им дава на луѓето корисни вештини кои може да се користи во сите сфери на животот. Критичко читање и толкување на текстот, пишување убедливи за да се оправда аргумент, и размислување преку идеи со креативност и увид не само проширува на интелектуална хоризонтот, но обезбедува алатки за да се постигне многу заеднички задачи во различни ситуации и кариери.

Институции низ целиот свет нудат програми кои се разликуваат во голема мера во цената. Да се добијат точни информации за цените, перспектива студентите да истражување и се јавите во училиштето на нивниот избор.

Магистер по литература обезбедува на луѓето со вештини потребни за да се учат на секундарно ниво, да се продолжи кариера во пишување и уредување, или да добие работа во издавачката и односи со јавноста.А литература степен обично служи како широка база за многу различни кариери, наместо на подготвување на студентите за посебна професија. Многу работни места бараат добри комуникациски вештини во пишување и зборување. Така, литература МА може да доведе до ништо од уметноста директор на издавачката куќа на комуникациите гуру на владина агенција.

 

Ако сте заинтересирани за стекнување на магистер по книжевност, ја разгледате нашата база на податоци за лоцирање на програма што ја нуди курсеви и се фокусира сакаш. Пребарај за вашата програма подолу и контакт директно канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма.

Читај повеќе

мајстор на уметноста во класични и модерни филологија и литература

University of Parma
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Италија Parma

Степен на II ниво мајстор во класичен и нови роли и книжевност е програма од две години специјално развиена за да се исполнат сегашните потреби за висок калибар образование во сите аспекти на класичната и модерната филологија и литература. Прва година курсеви во пресрет на клучните области, особено во областите на антички и современи јазици и книжевности, лингвистика и историја. [+]

Службен Програма Опис

Степен на II ниво мајстор во класичен и нови роли и книжевност е програма од две години специјално развиена за да се исполнат сегашните потреби за висок калибар образование во сите аспекти на класичната и модерната филологија и литература.

Прва година курсеви во пресрет на клучните области, особено во областите на антички и современи јазици и книжевности, лингвистика и историја. ... [-]


Магистер по арапски јазик и литература

Ajman University
Студии врз за студентски град Целосна August 2018 Обединети Арапски Емирати Ajman

Во согласност со визијата и мисијата на Ajman University , Колеџот за образование и основни науки постојано се труди да ги опреми своите студенти со троен систем на вредности, знаења и вештини за да им овозможи да стекнат соодветни ресурси и практики, потребни за нив успеваат во нивниот пост-универзитетски живот. [+]

Вкупно кредит часови: 36

Мисија

Во согласност со визијата и мисијата на Ajman University , Колеџот за образование и основни науки постојано се труди да ги опреми своите студенти со троен систем на вредности, знаења и вештини за да им овозможи да стекнат соодветни ресурси и практики, потребни за нив успеваат во нивниот пост-универзитетски живот.

Цели

1 - Подготовка на класни наставници за основно образование (прво... [-]


ма во детската литература

Goldsmiths, University of London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Обединетото Кралство London + 1 more

Оваа возбудлива нова програма е идеална ако имате интерес во академската студија за детска литература или работа во образование (на пример, како наставник или библиотекар), издаваштво или детски медиуми. Таа е исто така наменета за автори кои сакаат да креираат текстови за деца. [+]

Оваа возбудлива нова програма е идеална ако имате интерес во академската студија за детска литература или работа во образование (на пример, како наставник или библиотекар), издаваштво или детски медиуми. Таа е исто така наменета за автори кои сакаат да креираат текстови за деца.

Мајкл Роузен, автор на наградите, е само еден од водечките наставнички кадри на оваа програма, кој главно се изучува во Одделот за образовни студии на Goldsmiths, иако оние кои го следат патот за креативно пишување исто така ќе студираат модули во Катедрата за англиска и компаративна книжевност .... [-]


Магистер по англиска книжевност

Northeastern Illinois University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 4 години September 2018 Соединети Американски Држави Chicago Grayslake + 2 more

Оваа програма за постдипломски студии на англиски јазик е дизајнирана да обезбеди напредна студија во Составни студии. Таа обезбедува личен и професионален напредок, особено во наставата, истражувањето, пишувањето, новинарството, издаваштвото и уредувачката работа. Програмата, исто така, ги подготвува студентите за студии на д-р. ниво. [+]

Оваа програма за постдипломски студии на англиски јазик е дизајнирана да обезбеди напредна студија во Составни студии. Таа обезбедува личен и професионален напредок, особено во наставата, истражувањето, пишувањето, новинарството, издаваштвото и уредувачката работа. Програмата, исто така, ги подготвува студентите за студии на д-р. ниво.

Две големи опции:

Концентрација во составот, м-рКонцентрација во литературата, м-р... [-]

господар на англиски јазик литература и јазик

St. Mary's University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии Соединети Американски Држави San Antonio

На програмата доведува до степен мајстори на уметноста во англиска книжевност и јазик е многу флексибилна и служи на различни професионални и интелектуални цели. Студентите развиваат литература и јазичната способност и, покрај тоа, можат да изберат за поле специјалност. [+]

На програмата доведува до Мајстори на уметноста во англиска книжевност и јазик е многу флексибилен и служи на различни професионални и интелектуални цели. Студентите развиваат литература и јазичната способност и, покрај тоа, можат да изберат за поле специјалност. Програмата е посветена на важноста на читање со чувствителност и разбирање и на пишување јасно и концизно.

Компонента литература нуди сеопфатен поглед на книжевната богатство на англиски и американски традиции во рамките на глобалната критичката перспектива, воведување на учениците во меѓународната литература и тековната литературна критика. Компонента јазик обезбедува основа во областа на реториката, составот и педагогија, кои ги покриваат теорија, како и примената особено корисно за наставници и писатели. Компонентата за поле е дизајниран да се прошири области на концентрација на студентот преку развивање на позадина кои може да вклучуваат говор, комуникација студии или читање.... [-]


ма криминал и готската фикција

Bath Spa University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години August 2018 Обединетото Кралство Bath + 1 more

Криминал на УО и готски почнале ќе ве запознаам со напредни студии на две популарни жанрови кои се забавуваат и информирани култура од деветнаесеттиот век до денешен ден. [+]

Студија на два карактеристични жанрови во овој уникатен и специјалист постдипломски курс.

Единствената програма Велика Британија р да се интегрираат во студија на двете фантастика криминал и готски. Интердисциплинарен и меѓународни во својот пристап кон двете жанрови.

Предводени од тутори со воспоставени меѓународни репутација во нивните области.

Нови за 2017 година, предмет на одобрување во М-р криминал и готски Фиктивни ќе ве запознаам со напредни студии на две популарни жанрови кои се забавуваат и информирани култура од деветнаесеттиот век до денешен ден. ... [-]

Магистер по историја, книжевност

Radboud University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Холандија Nijmegen

Програмата за истражување мајстор ќе се подготвува за меѓународна академска кариера, без разлика дали тоа е историјата на Европа, развојот на современа европска литература или уметноста на Рим што ве фасцинира. [+]

Без разлика дали тоа е историјата на Европа, развојот на современа европска литература или уметноста на Рим што ве фасцинира, специјализациите на Магистерски студии се одличен избор за талентираните студенти кои сакаат да се подготват за меѓународна академска кариера.

Специјализации

Можете да изберете од следниве специјализации по англиски јазик:

Историски студииЛитературни студииУметност и визуелна култура... [-]

ма во Северна Америка студии: литература и култура

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg FAU
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Nuremberg

А М-р истражување-ориентирана програма со површина специфични профил во кој се анализираат културните и книжевните случувања во САД, Канада и англофонските Карибите [+]

Содржина на степенот на програмата

Основни модули:

културни студии Литературни студии Јазик

Посредник модули:

културни студии Литературни студии анкета модул

Напредно модули:

културни студии Литературни студии Интердисциплинарен проект модул Магистерски труд професионални области политичко образование меѓународни организации Културен менаџмент Издавачка дејност и библиотекарство / новинарство Полиња на работа во пресекот на бизнисот, политиката и културата Настава и истражување Меѓународни Семестар (а) во странство многу охрабрени Партнерските универзитети од Катедрата за англиски и американски студии вклучуваат Грузија Државниот универзитет (Атланта), Универзитетот во Грузија (Атина), Универзитетот во Канзас (Канзас), Минесота Државниот универзитет (Mankato) барања за способноста на Првиот, натпросечен академски степен во американски или англиски студии (GPA еквивалент на германскиот "стомакот", односно до 2.5; оценки помеѓу 2.5 и 3.5: успешно интервју се бара). Студентите кои имаат добиено диплома во англиски студии треба да ги презентираат доказ за значително се фокусира на литературата и културата часови, по можност со Америка-содржини поврзани со нивната евиденција за записници; 2-3 страници есеј на тема која ќе биде објавена на нашата страница. Јазик барања ... [-]

ма во читањето со акцент во средното образование

Grand Canyon University
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Соединети Американски Држави Phoenix Albuquerque Sun City Scottsdale + 4 more

Подгответе адолесценти со вештини за писменост потребни за колеџ или идна кариера. Мајстор на уметноста Големиот Кањон Универзитетот во Рединг, со акцент на средното образование, понуден од страна на Академијата за образование, ги усогласува со стандардите на Меѓународната асоцијација на писменост и подготвува специјалисти за барањата на студентските развој. [+]

Напредна програма за континуирано професионално образование

Понудени од страна на: колеџ за образование

Преглед

Освојте вашиот мајстор на уметноста во читање онлајн

Подгответе адолесценти со вештини за писменост потребни за колеџ или идна кариера. Мајстор на уметноста Големиот Кањон Универзитетот во Рединг, со акцент на средното образование, понуден од страна на Академијата за образование, ги усогласува со стандардите на Меѓународната асоцијација на писменост и подготвува специјалисти за барањата на студентските развој. На ригорозни програма служи училишта и региони преку обезбедување на различни студенти фер пристап до високо-квалитетно образование со основа во однос на писменоста.... [-]


Магистратура по лингвистика и литература: Англиски

University of Antwerp
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Белгија Antwerp

"Англиски" на ниво на мајстор на Универзитетот во Антверпен се сведува на еден сет на истражувачки-ориентирани курсеви за лингвистика и литература, кој има за цел да им обезбеди на успешните студенти со знаења, вештини и ставови да ги извршуваат различни кариери, или во (академски) настава или културниот сектор во целина. [+]

М-р во лингвистика и литература: англиски нуди широк спектар на курсеви за избор во областа на лингвистиката и книжевни студии. Има само еден задолжителен елемент - мора да трае најмалку еден лингвистика разбира и една курс по литература. На магистерскиот труд претставува важен дел од степен и е во вредност од 18 на 60 ЕКТС кредити. Литература теми вклучуваат американски историски роман по 1950 година, изградбата на возраст, како и работата на Семјуел Бекет. Лингвистика курсеви вклучуваат прагматика, негација и наставен план и програма дизајн.... [-]


господар во литературата денес

Utrecht University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Холандија Utrecht

Дали ви се чудам како книжевно дело станува класика или бестселер во дигиталната ера? [+]

Книжевни текстови, вклучувајќи го и класици, се прилагодени на игри и ТВ драми, но се поголем број на посетители на саеми на книгата покажува дека самата литература останува моќен медиум. Во програмата Магистер по литература денес , ќе научите да ги идентификувате и критички да ги оцените последните национални и меѓународни случувања во литературата и да ги поставите овие од историска перспектива. Ќе биде опремена со алатки за да се идентификуваат и да се објасни на квалитетот на литературни дела и во време на зголемување на комерцијализација. Ќе научите како литература циркулира во рамките на пазарот, како дел од креативната индустрија здобил со вековна традиција, а вие ќе се испита од теоретски и практични агли како да им помогне да се шири и литературата, ја објасни на пошироката јавност, и да се преведат академски увид за читачката публика. Критичко размислување, градење на репертоар, консолидација на вештини за пишување, како и разбирање на тоа како литературен институции работат во ерата на глобализација се централни за вашите студии во текот на оваа програма. Вие исто така може да заврши на стажирање со издавачки куќи, медиуми корпорации, библиотеки, литературен фондации, или културни институции - на пазарот на труд и професионална област за која програмата овој мајстор е да се подготвува.... [-]


мајстор на уметноста во јазик, литература и италијанската цивилизација

USI Università della Svizzera italiana
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2018 Швајцарија Lugano

Мајстор во италијанската литература и италијанската цивилизација е понудено од страна на Институтот за италијански студии (ИСИ) на Универзитетот на италијански Швајцарија, USI, со седиште во Лугано. студиска програма со полно работно време се состои од 120 ЕКТС за вообичаено времетраење од две години. Тоа кореспондира со "+2" во Болоњскиот систем и е еквивалент на степен на мајстор. Договорот потпишан 4 април 2011, исто така, го отелотворува еквивалентност помеѓу мајстор на уметноста во "јазик, литература и италијанската цивилизација" на Универзитетот и магистрирал во "Модерен Филолошкиот а. Научна литература, театар и кино "на Универзитетот во Павија, а со тоа и овозможува на дипломираните студенти на USI Мајстор за пристап до италијанската јавност натпревари. [+]

Мајсторот е поделена во три главни тематски области: италијански јазик / италијански и компаративна книжевност / уметност, историја и цивилизација, во текот на обука за "сеопфатен", која се залага за средбата генерално таканаречените знаење во различни области, разделени со дисциплинарни граници. Италијанската литература, централна тема е толку предложени во постојан однос на контекстот на цивилизацијата во рамките на кои се произведува и се изучува.... [-]


господар во лингвистика и книжевни студии

Vrije Universiteit Brussel
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Белгија Brussels

Програма нашиот мајстор ви нуди единствена можност да се земе курсеви во лингвистиката и книжевни студии во најмногу шест различни јазици и да се специјализираат во еден јазик во врска со научна дисциплина и во една или две специфични јазици. На програмата на мајстор повеќејазичен содржи курсеви во следниве јазици: холандски, англиски, француски, германски, италијански и шпански јазик. На програмата е изградена од три компоненти: потребни предмети, изборот за еден јазик или два јазика, и повеќејазична профил. [+]

Опис на програмата

Лингвистика и книжевни студии се меѓу повеќето фасцинантни студии, особено во град како Брисел, каде што повеќе јазици се зборуваат од никаде на друго место во Фландрија, Белгија и во Европа. Студент на магистерски во лингвистиката и книжевни студии добива пристап до други јазици и култури што отвора нови хоризонти на разбирање. Нашата програма повеќејазични Магистер подготвува студентите за еден глобализиран пазар на трудот, каде повеќејазичноста е се повеќе станува неопходност. На меѓународно ориентирана град Брисел е совршена локација за лично искуство на различни аспекти на мултилингвизмот и мултикултурализмот. Програма нашиот мајстор ви нуди единствена можност да се земе курсеви во лингвистиката и книжевни студии во најмногу шест различни јазици и да се специјализираат во еден јазик во врска со научна дисциплина и во една или две специфични јазици. На програмата на мајстор повеќејазичен содржи курсеви во следниве јазици: холандски, англиски, француски, германски, италијански и шпански јазик. На програмата е изградена од три компоненти: На задолжителни предмети, изборот на еден јазик или два јазика, и повеќејазична профилот. ... [-]


Ma уметност, литература и општество

Maastricht University, Faculty of Arts and Social Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Холандија Maastricht

М-р во уметноста, литературата и општество обраќа современите дебати во литературата, уметноста, религијата, филозофија и култура. Насока ве однесе зависи од вашата претходна студии и твоите страсти. [+]

Каква важна улога играат уметниците, филозофите, писателите и поетите во денешното општество? Каква е улогата на уметноста во јавните простори? Каква улога може да биде вашата иднина како култура на општеството? Ако сте страсни за такви прашања, програмата на мајсторот во уметност, литература и општество може да биде програма за вас. Програмата е наменета за критички и креативни мислители кои имаат голем број на интереси. Како дипломиран на оваа програма, ќе имате увид во современите прашања од национално и меѓународно значење. Исто така, ќе имате искуство со спроведување на провокативни дебати и ќе можете да придонесете за современи дискусии околу уметноста и литературата.... [-]


Магистер по англиски литература

Mercy College
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 2.5 - 6 години September 2018 Соединети Американски Држави Yorktown Heights USA Online + 2 more

Проширете ги вашите хоризонти со магистрирал по англиска книжевност. Водечка онлајн литературна програма, Mercy's е еден од првите господар во англиската книжевност која ќе биде понудена целосно онлајн. [+]

Ќе го напишете следниот голем американски роман? Или напишете критично проучувана студија за Дантиката, Данте или Хемингвеј? Или да станете посветен професор кој ја инспирира следната генерација на студенти?

Mercy College Магистер по уметност (англиски) во англиската книжевност програма обезбедува силна основа за студентите заинтересирани за овие и други определба. Некои од нашите М-р дипломирани студенти се качил на докторски програми, продолжиле во колеџ наставни позиции, или се качил на за да заработите напредни креативно пишување степени. Бројни наставници по англиски јазик заработија магистерски или дипломирани содржини кредити преку нашата програма за целите на (повторно) лиценцирање, промоција, или едноставно да се зголеми знаењето за нивната област.... [-]