MA во Либан - MA програми во Либан MA

MA во Либан - MA програми во Либан MA

Master

Програми со наслов "мајстор на уметноста " традиционално се состои од либерални уметности теми како што се филозофија, историја, или литература. Мајстори на уметноста се постдипломски програми кои може да се земе по заработени диплома во додипломската програма (диплома). Мајстори на уметноста програми имаат наслов "МА ", "мајстор на уметноста " или "МА ".

Либан, официјално либанската Република, е земја во Источниот Медитеран. Се граничи со Сирија на север и исток и Израел на југ.

MA во Либан - Земи си MA во Либан. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

Магистер по настава на англиски како странски јазик

Lebanese International University
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 2 години October 2019 Либан Beirut

Учење методологија е преведен на наставни стратегии кои се теоретски звук, но практични и употребливи. [+]

Магистер по настава на англиски како странски јазик

На програмата ги вклучува следниве курсеви:

Социологија на образование

Овој предмет го проучува заедничките проблеми и прашања со кои се соочува образовни системи околу работата, како резултат на глобалната економска, социјална, политичка и културна сили, од една социолошка гледна точка. Прашања поврзани со политиката, управувањето, финансирањето, обезбедувањето, процеси и исходи на образовните системи за различно ситуирани социјални групи, ќе бидат опишани и анализирани во меѓународни, регионални, национални и локални контексти.... [-]


Универзитетот на Лестер магистер по меѓународно образование

Stafford
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 2 години Open Enrollment Либан Lebanon Online + 1 more

Рангиран во топ 10 од Гардијан Универзитетот Водич 2015 (категорија Образование) .А моќно средство за личен и професионален развој. [+]

Рангиран во топ 10 од Гардијан Универзитетот Водич 2015 (Образование категорија). Моќно средство за личен и професионален развој.

М-р меѓународно образование (MAIE) од страна на учење на далечина е возбудлива и иновативни се разбира. На MAIE е дизајнирана да одговори на потребите и интересите на широк спектар на практичари вклучувајќи наставници, директори на училишта и професионалци од образованието во формални и неформални образовни сектори. Тоа ќе ви корист како индивидуа и да се овозможи да придонесе за успехот на вашата организација.... [-]


Универзитетот на Лестер магистер по применета лингвистика и TESOL

Stafford
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 30 месеци Open Enrollment Либан Lebanon Online + 1 more

Рангиран во топ 10 од Гардијан Универзитетот Водич 2015 (категорија Образование) .А моќно средство за личен и професионален развој. [+]

Рангиран во топ 10 од Гардијан Универзитетот Водич 2015 (категорија Образование) .А моќно средство за личен и професионален развој.

Дали сте само кршење во областа на TESOL или веќе работат во професијата за некое време, е одличен начин да го зголеми вашето знаење и да ги прошират своите можности за кариера е страна на извршување на мајстори на уметноста диплома во применета лингвистика и TESOL. Оваа програма ви овозможува да се прошири вашето знаење на сегашните теоретските и практичните аспекти на јазикот на наставата. Ќе имаат можност за размена на идеи со други наставни искусни професионалци во јазична многу различни контексти.... [-]