MA во Малта - MA програми во Малта MA

MA во Малта - MA програми во Малта MA

Master

УО или Мајсторот на уметностите степен е добиена со учениците по завршувањето на програмата, на една до две години студира историја, англиски или други ликовни уметности или хуманистичките предмети. Магистерски студии најчесто се мешавина на истражување и предмети.

Малта е мала, островска држава во Средоземното Море што се наоѓа јужно од островот Сицилија, Италија. Малта има се промовирани успешно како една сосема двојазични нација за малтешко и англиски јазик. Тоа се брои за многу образовни институции во останатиот дел од светот како земја каде што англискиот јазик е прв јазик и затоа ќе често дури и субвенционираат студентите да одиме таму за да го научат. Огромното мнозинство на малтешки граѓаните зборуваат англиски на многу висок стандард.

MA во Малта - Земи си MA во Малта. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

М-р во управувањето со океаните

University of Malta
Студии врз за студентски град Целосна October 2018 Малта Valletta

Степен програма оваа магистерска програма за управување со океаните што ја нуди Универзитетот на Малта во соработка со Меѓународниот институт за океани е единствена во својот пристап - има за цел да ја гради база на знаење која е суштински легална, но која исто така делува во природните и општествените науки за да се одреди како треба да функционира ефективна регулаторна рамка. [+]

Управувањето со океаните е тема на зголемено значење и загриженост во 21 век. Конвенцијата за право на морето на ООН од 1982 година и другите инструменти на меѓународниот закон се корисни алатки кои го штитат владеењето на меѓународното поморско право. И покрај нивните вредни придонеси, новите меѓународни загрижености, во суштина базирани на ескалацијата на кризата на неодржливост, поттикнуваат итна потреба да се истражат нови трансдисциплинарни пристапи кон управувањето со океаните. Очигледно е потребна посеопфатна правна рамка за подобрување на начинот на кој државите и нивните државјани го одржуваат владеењето на правото во морските области надвор од националната јурисдикција и во регулирањето на антропогените активности кои влијаат на океанот и неговите ресурси. Новите прашања и закани, како што се глобалната поморска безбедност, одржливото користење на океаните и нивните ресурси, како и врските меѓу природните науки, социо-економските барања и законот, бараат мултидисциплинарен пристап за промовирање на учењето и истражување за управувањето со океаните.... [-]


Магистер по Глобална поморска археологија

University of Malta
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри September 2018 Малта Valletta

Магистер по Глобална поморска археологија е понудено од страна на Универзитетот на Малта во соработка со Музејот на Западна Австралија. Преку магистер по Глобална поморска археологија студентите ќе добијат знаење на широк спектар на аспекти кои спаѓаат во оваа дисциплина. [+]

Магистер по Глобална поморска археологијаНАСТАВНА ПОЗИЦИЈА: Магистер по Глобална поморска археологијаКОДОВИ НА ПРЕДМЕТОТ: PMAGMAFTT6ПОСТНОМИНАЛ: втор циклусНИВО НА КВАЛИФИКАЦИЈА: Ниво 7Времетраење: 3 семестриНАЧИН НА УЧЕЊЕ: Полно работно времеВКУПНИ ЕКТС КРЕДИТИ: 90М-р во глобалната поморска археологија

Магистер по поморска археологија е наменета да ги изложи на студентите на широк спектар на аспекти кои спаѓаат во оваа дисциплина. Студентите ќе можат да започнат и да ги развиваат своите кариери во областа на археологијата, со посебен акцент на морските и подводни поддисциплини на субјектот. Освен тоа, учениците може да ја користат вештината добиена од овој робустен курс за да ги извршуваат кариерите кои не се поврзани со археологијата. Множествате вештини стекнати во текот на една година траење на оваа програма се мулти-димензионални, флексибилни и што е најважно, пожелно за заинтересираните страни и работодавачите. Програмата Магистер по Глобална морска археологија е забрзана 12-месечна програма која започнува во октомври 2017 година. Таа е понудена од Универзитетот во Малта во соработка со Музејот на Западна Австралија.... [-]