MA во Мароко - MA програми во Мароко MA

MA во Мароко - MA програми во Мароко MA

Master

УО или Мајсторот на уметностите степен е добиена со учениците по завршувањето на програмата, на една до две години студира историја, англиски или други ликовни уметности или хуманистичките предмети. Магистерски студии најчесто се мешавина на истражување и предмети.

Мароко; официјално на Кралството Мароко. е најстариот западно од Северна Африка. Таа има Атлантикот и Медитеранот крајбрежје, и еден солиден планински ентериер. Главните ресурси на економијата Мароко се земјоделството, фосфати, туризам и текстил.

MA во Мароко - Земи си MA во Мароко. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

Мајстор на уметноста во Северна Африка и Блискиот Исток студии (име)

Al Akhawayn University (in Ifrane)
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 2 - 3 семестри August 2019 Мароко Ifran + 3 more

Мајстор на уметноста во Северна Африка и Блискиот Исток студии (NAMES) нуди интензивна студија на општествените науки и хуманистичките курсеви фокусирајќи се на Северна Африка и Блискиот Исток во комбинација со подеднакво интензивна студија на модерниот стандард арапски. [+]

За

Мајстор на уметноста во Северна Африка и Блискиот Исток студии (NAMES) нуди интензивна студија на општествените науки и хуманистичките курсеви фокусирајќи се на Северна Африка и Блискиот Исток во комбинација со подеднакво интензивна студија на модерниот стандард арапски. Овој курс, исто така, вклучува и можност за директен контакт со реалноста на теренот и со социјалните актери и засегнатите страни. Програмата ја користи предноста на факултетската експертиза во регионот, како и нивното искуство во предавањето на различни студентски тела. Програмата има за цел да одговори на потребите на студентите кои сакаат да станат специјалисти во овој регион со учење за својата култура, историја, економија и политика. Студентите доаѓаат од различни академски средини, вклучувајќи меѓународни студии, меѓународни односи, политички науки, антропологија, економија, социологија, медитерански студии и студии од Блискиот Исток.... [-]


Магистер по меѓународни студии и дипломатија (MAISD)

Al Akhawayn University (in Ifrane)
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 2 - 4 семестри August 2019 Мароко Ifran + 3 more

Мајсторот на уметностите во меѓународни студии и дипломатија (MAISD) нуди квалификувани студенти можност да станат специјалисти во областа на дипломатијата и меѓународните односи. Спонзорирано од Министерството за надворешни работи и соработка на Мароко, програмата им нуди на студентите силна теоретска основа и аналитички вештини од суштинско значење за стекнување разбирање за меѓународните прашања и настани. [+]

За

Мајсторот на уметностите во меѓународни студии и дипломатија (MAISD) нуди квалификувани студенти можност да станат специјалисти во областа на дипломатијата и меѓународните односи. Спонзорирано од Министерството за надворешни работи и соработка на Мароко, програмата им нуди на студентите силна теоретска основа и аналитички вештини од суштинско значење за стекнување разбирање за меѓународните прашања и настани. Програмата се базира на експертиза на Универзитетот Ал Akhawayn факултет од различни дисциплини, како и на професионалци од оваа област.... [-]