Наука за медиуми програми, барај за врвот Наука за медиуми програми тука! - Наука за медиуми

Наука за медиуми програми, барај за врвот Наука за медиуми програми тука! - Наука за медиуми

Наука за медиуми

А мајстор на уметноста степен им нуди на студентите на повеќе можности за унапредување на разни начини. Маршал Меклуан еднаш рече дека "Медиумот е пораката". Студентите избираат да продолжи Магистер по медиуми сакаат да се разбере односот помеѓу постојано се развива технологија и менување на културите на сите низ целиот свет.

Што е магистер по медиуми? Тоа е високо образование, кои ги комбинира дисциплини на медиумите и културните студии за да им помогне на студентите се стекнат со знаења неопходни за да работат во места како редакциите, канцеларии за односи со јавноста, или маркетинг фирми. Луѓе заработуваат магистер по медиуми ќе учат како владите се комуницира со граѓаните, како медиумите влијаат на јавната политика, и како бизниси може да се справи кризни ситуации. Постојат многу различни курсеви, достапни во програмата, и студентите можат да изберат области во медиумите дека тие се најмногу заинтересирани.

Постојат многу причини за студентите избираат да се добие Магистер по медиуми. Многу од нив имаат желба да научат повеќе за промена на начините на кои можеме да комуницираат едни со други, додека други сакаат да бидат во можност да се добие подобра работа во тековната нивните новинарство, односи со јавноста, или маркетинг кариера.

Трошоците за добивање на Магистер по медиуми варира во зависност од тоа која институција студентите присуствува и колку долго е потребно за да се заврши курсеви. Секој гледа да се врати во училиште или продолжат своите студии треба да направите доволно компаративни истражувања пред да одлучат на програмата.

А мајстор на уметноста во медиуми може да доведе до многу различни и возбудлива кариера. Можни работни места како резултат на степенот вклучуваат репортерот на весникот, јавни информации офицер, професор по новинарство, и притиснете секретар.Студентите добиваат знаење за да може да пишува на печатот, да побара тешки прашања, и ефективно да комуницираат комплицирани информации на масите.

Додека физички да присуствуваат на колеџ или универзитет е забавен начин да се добие диплома, се повеќе и повеќе луѓе се изборот да се земе онлајн часови за да го продолжат своето образование. Онлајн класи им овозможи на сите од зафатени родители на луѓето кои живеат во оддалечени области за да се добие нивните дипломи. Пребарај за вашата програма подолу и контакт директно канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма.

 


Читај повеќе

Управување со дигитални медиуми

Sheffield Hallam University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година January 2019 Обединетото Кралство Sheffield

Секторот креативни индустрии е енергичен, брзо растечки и носи огромна корист за развиените економии. Само во Велика Британија, креативните индустрии вредат повеќе од 77 милијарди фунти годишно и сочинуваат 5% од економијата, со извоз од над 17 милијарди фунти годишно. Квалификувани професионалци за управување со дигитални медиуми имаат потреба да го исполнат овој феноменален раст. Вашите студии се базирани во нашите современи медиумски лаборатории во Одделот за медиумски уметности и комуникации. Многу од нашите академски кадар донесе индустрија искуство за нивното учење. Курсот, исто така, вклучува и редовна програма на звучници во индустријата и проекти базирани на клиенти, како и основа за оние кои сакаат да се преселат во улогите за управување со медиуми во рамките на организациите, да ги препознаваат постојните вештини и знаења преку формална квалификација или да започнат свој сопствен медиумски бизнис. [+]

Секторот креативни индустрии е енергичен, брзо растечки и носи огромна корист за развиените економии. Само во Велика Британија, креативните индустрии вредат повеќе од 77 милијарди фунти годишно и сочинуваат 5% од економијата, со извоз од над 17 милијарди фунти годишно. Квалификувани професионалци за управување со дигитални медиуми имаат потреба да го исполнат овој феноменален раст.... [-]


MA in Social Media Design and Management

College of Saint Elizabeth
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Morristown + 2 more

The College of Saint Elizabeth's integrative and interdisciplinary M.A. in Social Media Design and Management is open to all qualified students who have a bachelor's degree in almost any discipline. [+]

The College of Saint Elizabeth's integrative and interdisciplinary M.A. in Social Media Design and Management is open to all qualified students who have a bachelor's degree in almost any discipline. Students in this program will:

Learn about the history and development of social media; Acquire skills to create innovative branding and graphic designs for e-markets; Write business-savvy text; Understand key communication theories and principles; and Gain the ability to market and manage social media sites for private, public and governmental employers, as well as private individuals who demand a creative web presence.

This M.A. teaches multi-disciplinary skills while keeping students abreast of changing developments, markets and sites crucial for job readiness. The 31-34 credit degree includes day, night and online classes during the full-time, two-year course of study.... [-]


Мајстор Корпоративни медиуми (р)

Leipzig School of Media
Студии врз за студентски град Дел-студии 3 семестри October 2018 Германија Leipzig

Скратено работно време студии со фокус на корпоративните комуникации, маркетинг и односи со јавноста, студиски јазик: германски (минимално ниво C1 е потребно) [+]

Скратено работно време студии со фокус на корпоративните комуникации, маркетинг и односи со јавноста

Веб-страницата и корпоративниот блог, магазинот на купувачи и социјалните медиуми, печатените реклами и онлајн банери - корпоративните комуникации, односите со јавноста и маркетингот се исто толку различни како комплексни полиња на работа денес. Со цел да го привлечат вниманието на потрошувачите и потрошувачите успешно да воспостават сопствен бренд и да изградат долготрајни односи со клиентите, компаниите и другите организации треба да ги усогласат сите свои напори за комуникација. Активностите на корпоративното издаваштво и традиционалните работи за односи со јавноста бараат конзистентна маркетинг стратегија која идеално ги користи средствата за раскажување приказни. На овој начин на клиентите може да им се пристапи на различни точки на контакт и да се придружува на целото патување со клиенти. Степенот програма Корпоративни медиуми (порано корпоративно издаваштво) на Leipzig School of Media (LSoM) обезбедува специјалисти од комуникација и маркетинг одделенија со потребните вештини за совладување на овие предизвици во време на дигитализација во рок од три семестри.... [-]


Ма меѓународен маркетинг и медиумски менаџмент

HMKW Hochschule für Medien, Kommunikation und Wirtschaft
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 4 - 6 семестри Open Enrollment Германија Berlin Cologne Frankfurt + 3 more

Програмата за 2 години магистрирал Меѓународен маркетинг и медиумски менаџмент цели на нови работни профили, кои се јавуваат во нашиот глобализиран и дигитализиран збор. [+]

На HMKW магистерска програма М-р Меѓународен маркетинг и Медиумски менаџмент пренесува аналитички, производство и консултантски ориентирани компетенции, кои се потребни итно во нашиот сервис и економија базирана на знаење, поттикнати од забрзување на дигитални трансформации и растечки транснационални интерконекции. Сите господар програми во HMKW нудат интердисциплинарни задолжителни изборни модули како општа основа. Предмет специфични модули за продлабочување и развивање на вашата кариера вештини ќе бидат изградени врз овие. Интердисциплинарната основа е составена од модули во правни, технолошки и психолошки предметни области. Овие модули пренесуваат основни компетенции за професионализација на вашата работа со медиумите. Во предметот специфични модули, господар програма М-р Меѓународен маркетинг и Медиумски менаџмент пренесува маркетинг и менаџмент основите, а потоа понатаму се фокусира на медиуми за управување, како и маркетинг и медиумско разузнавање предмети. Програмата се изучува на англиски јазик на HMKW Берлин и предава на германски јазик во HMKW Келн и HMKW Франкфурт.... [-]


Full-time MA in Digital Management

Hyper Island
Студии врз за студентски град Целосна 24 недели Open Enrollment Обединетото Кралство Manchester

[+]

Тоа претставува единствена можност да учат од водечките мислители индустрија и применат принципите во средина за учење што ги одразува реалниот свет предизвици.

BAC акредитирана [-]

Магистер по мултимедијално новинарство

Manchester Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Обединетото Кралство Manchester + 1 more

Овој курс обезбедува директен пат во новинарството на 21 век. Дипломирани студенти од сите дисциплини се опремени со знаење и вештини во новинарството преку интензивна практична обука и школувањето. Дизајниран да ги задоволи барањата на работодавачите во медиумите во Обединетото Кралство и пошироко, курсот го учи посветен кадар со искуство во медиумите и индустријата и со силни професионални врски. [+]

Преглед

Овој курс обезбедува директен пат во новинарството на 21 век. Дипломирани студенти од сите дисциплини се опремени со знаење и вештини во новинарството преку интензивна практична обука и школувањето.

Дизајниран да ги задоволи барањата на работодавачите во медиумите во Обединетото Кралство и пошироко, курсот го учи посветен кадар со искуство во медиумите и индустријата и со силни професионални врски. Ќе имате корист од задолжителната поставеност обезбедување на клучните можности за мрежно поврзување и подобрување на вашата вработливост.... [-]


Меѓународните медиуми комуникација (MA)

University of Applied Languages of the SDI Munich
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри October 2018 Германија Munich

Со феномени како што се Фејсбук и паметни телефони, Интернет доминира не само приватните медиуми потрошувачка на многу луѓе. Тоа е целосно изменета и деловниот живот преку иновативни маркетинг концепти и бизнис модели. [+]

Кој го контролира интернет бизнис, која е иднината!

Со феномени како што се Фејсбук и паметни телефони, Интернет доминира не само приватните медиуми потрошувачка на многу луѓе. Тоа е целосно изменета и деловниот живот преку иновативни маркетинг концепти и бизнис модели.

Без разлика дали сакате и понатаму да се квалификува за јазично, технички или економски ориентирани прв степен, или веќе се вработени повеќе: во секој случај, ќе го добиете најдоброто можно образование за висок раст и иднина-доказ полиња вработување во програмата на мајстор Меѓународниот медиумски комуникација.... [-]


Магистер по комуникации и медиумски студии

Budapest Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Унгарија Budapest

За успешен професионалец, тоа е суштинска алатка за да имате силни комуникациски вештини, за успешен професионалец во медиумските науки, ова е основно. Мајсторите на комуникација програма нуди теоретски знаења со силен фокус на практични, професионални вештини и компетенции. [+]

За успешен професионалец, тоа е суштинска алатка за да имате силни комуникациски вештини, за успешен професионалец во медиумските науки, ова е основно. Мајсторите на комуникација програма нуди теоретски знаења со силен фокус на практични, професионални вештини и компетенции. Едукативната програма на курсот е силно медиумски ориентирана која се темели на темелна основа во општествените и однесувањето науки и сегашните прашања на интеркултурна комуникација. Во согласност со тековните барања на социјалните и пазарот на трудот, курсот ги интегрира областите на теорија на комуникација, медиумски студии, општествени науки, политички науки, социологија, психологија и културни студии во областа на општествените науки кои нудат познавање на висок стандард, што може да се стави на профитабилна и практична употреба во различни области.... [-]


ма пол, медиуми и култура

Goldsmiths, University of London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Обединетото Кралство London + 1 more

Ова М-р ќе ви се воведува неодамнешните дебати за родовите во дисциплини на социологија и медиуми и комуникациски студии, и кон интердисциплинарна домени на феминистичката социјалната и културната теорија. [+]

Ова М-р ќе ви се воведува неодамнешните дебати за родовите во дисциплини на социологија и медиуми и комуникациски студии, и кон интердисциплинарна домени на феминистичката социјалната и културната теорија.

Повикувајќи се на меѓународно признати и пионерски стручноста на вработените во Одделот за социологија и Одделот за медиуми и комуникации, програма ви нуди можност да се развие врвни критички способности во однос на културните пристапи кон формирање на родот и родовата теорија.... [-]


Магистер по медиуми и мир

University for Peace
Студии врз за студентски град Целосна 1 година February 2019 Костарика Ciudad Colón

Степенот мајстори на уметностите во медиумите и мирот е за студентите заинтересирани за стекнување на длабинско знаење за тоа каква улога медиумите можат да ја играат во мировните и конфликтните прашања од нашето време. Тековните или потенцијалните практичари заинтересирани за стекнување на корисни и длабоки сознанија за најдобрите практики во медиумите за ублажување на конфликтот и за промовирање на мирот, исто така ќе имаат корист од овој курс. Во оваа програма, студентите се стекнуваат со темелно и современи сознанија за релевантните истражувања и најдобрите практики засновани на докази, поврзани со тоа како медиумите можат (но често не придонесуваат) во градењето на мирот и трансформацијата на конфликтите. Студентите ќе стекнат експертиза за критичка анализа на улогата на медиумите во мир и конфликт, како и во влијателната примена на медиумите за мировни и хуманитарни цели. Целта на програмата е да ги обучи учениците да бидат проникливи истражувачи, ефективни креатори на политиката и рефлексивни комуникатори, кои можат да имаат позитивно влијание врз глобалната хуманитарна област. Курсот ќе ги постави студентите на патот кон истражување фокусирани на истражување, и кариера ориентирана кон политика или практика фокусирајќи се на улогата на медиумите во мир и конфликт. [+]

Степенот мајстори на уметностите во медиумите и мирот е за студентите заинтересирани за стекнување на длабинско знаење за тоа каква улога медиумите можат да ја играат во мировните и конфликтните прашања од нашето време. Тековните или потенцијалните практичари заинтересирани за стекнување на корисни и длабоки сознанија за најдобрите практики во медиумите за ублажување на конфликтот и за промовирање на мирот, исто така ќе имаат корист од овој курс. Во оваа програма, студентите се стекнуваат со темелно и современи сознанија за релевантните истражувања и најдобрите практики засновани на докази, поврзани со тоа како медиумите можат (но често не придонесуваат) во градењето на мирот и трансформацијата на конфликтите. Студентите ќе стекнат експертиза за критичка анализа на улогата на медиумите во мир и конфликт, како и во влијателната примена на медиумите за мировни и хуманитарни цели. Целта на програмата е да ги обучи учениците да бидат проникливи истражувачи, ефективни креатори на политиката и рефлексивни комуникатори, кои можат да имаат позитивно влијание врз глобалната хуманитарна област. Курсот ќе ги постави студентите на патот кон истражување фокусирани на истражување, и кариера ориентирана кон политика или практика фокусирајќи се на улогата на медиумите во мир и конфликт.... [-]


Магистер (УО) на интермедијален

University of Arts in Poznań
Студии врз за студентски град Целосна October 2018 Полска Poznań

Во програмата ќе се предава на следниве студија: фотографија и интермедијален активност, изведувачките уметности, просторните перформанси, видео, простор формирање и трансформирање, аудио уметност, и интерактивни уметност. [+]

Магистер (УО) во Интермедиа

Во програмата ќе се предава на следниве студија: фотографија и интермедијален активност, изведувачките уметности, просторните перформанси, видео, простор формирање и трансформирање, аудио уметност, и интерактивни уметност. Овој опсег ќе обезбеди студентите добиваат широк познавање на современите уметнички феномени и практики во кои повеќето иновативни медиумски техники се распоредени. На дипломирани студенти ќе се здобијат со единствена способности што ќе им овозможи професионално да се пријде на дизајн и имплементација на комплексни уметнички изрази со примена на state-of-the ликовни техники. ... [-]


превод на масовни медиуми ма

Xi'an Jiaotong-Liverpool University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 30 месеци September 2019 Кина Suzhou + 1 more

Програмата за превод на масовни медиуми е дизајнирана да ги задоволи потребите на практичарите и оние кои се стремат да ги извршуваат истражувањата во преведувачките студии. Теоретски модули имаат за цел да стават отскочна штица за оние кои сакаат да спроведат понатамошни истражувања во преведувачките студии или кои се посветени на кариера во дисциплината, додека практичните модули имаат за цел да им помогнат на учениците да ги зајакнат своите вештини за критичко размислување, да развијат двојазични и бикултурни сензибилитети и да го подобрат нивниот превод, лингвистиката и двојазичните медиумски комуникациски вештини. [+]

Еден семестар:

Превод и технологија.

Семестар Две:

[-]

Магистер по дигитални медиуми (MA-DM) (Европски

The International University in Geneva
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година February 2019 Швајцарија Geneva + 1 more

Мајсторот на уметностите во дигитални медиуми и комуникација (MA-DM) е наменета за студентите заинтересирани за кариера во комуникациите. MA-DM обезбедува сеопфатен вовед во денешните проблеми и предизвици во медиумите и комуникациите: каква е улогата на менаџерот за комуникации? Како нови медиуми повторно го обликуваат медиумскиот пејзаж? Како можат организациите и поединците ефикасно да комуницираат во глобално и мултикултурно опкружување? [+]

. КЛУЧНИ ПРИДОБИВКИ НА ГРАДОТ НА УМЕТНОСТИТЕ ВО ДИГИТАЛНИТЕ МЕДИУМИПреглед на доминантните теории за медиумите и комуникациите;Практични вештини за управување со комуникации во организации и компании;Увид во најновите случувања во медиумските алатки и сродни области;Изложеност на тоа како глобалните организации комуницираат стратешки и ги оценуваат нивните иницијативи;Швајцарија е динамична и мултикултурна средина за учење.ПРОФИЛ... [-]

М-р медиуми и глобализација

Nottingham Trent University: School of Arts and Humanities
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Обединетото Кралство Nottingham + 1 more

Овој иновативен курс ви овозможува да стекнете подобро разбирање за многуте аспекти на денешните комуникациски медиуми, вклучувајќи ја технологијата за радиодифузија и информатичка комуникација и улогата што треба да ја играат во процесите на глобализација. [+]

М-р медиуми и глобализација

Овој иновативен курс ви овозможува да стекнете подобро разбирање за многуте аспекти на денешните комуникациски медиуми, вклучувајќи ја технологијата за радиодифузија и информатичка комуникација и улогата што треба да ја играат во процесите на глобализација.

Ќе се придружите на тим на основани експерти кои нудат уникатен курс кој ги комбинира и теоретски и практични пристапи. Ќе се добие сеопфатно разбирање на главните теоретски рамки поврзани со alt = "медиумите и глобализацијата.... [-]


Магистер по информатички студии - Дигитално живеење

Aarhus University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Данска Aarhus

Програмата зема мултидисциплинарен пристап за проучување на дигиталното живеење фокусирајќи се на три главни насоки - социолошко, конструктивно и претприемачко ниво. [+]

Работа и социјален живот во ера на паметни машини и социјални медиуми

На Aarhus University Магистер по информатички студии-Digital Living гледа како дигиталните технологии се користат во секојдневниот живот. Програмата е можност да се разгледа како можеме да дизајнираме подобри фјучерси со истражување на пресекот на мрежното општество, организациски практики и ИТ-дизајн.

Професорите основани од меѓународно ниво во студиите за дигитална култура ја даваат својата експертиза за социјалното влијание на дигиталните технологии. Компјутерски научници работат со студентите да развијат практично знаење за тоа како дигиталните форми на комуникација и интеракција се дизајнирани и програмирани. Професорите од студиите за информации и медиуми им помагаат на учениците да изградат силна основа во политичките, социјалните и економските структури на организациите и институциите на дваесет и првиот век.... [-]