MA во Нигерија - MA програми во Нигерија MA

MA во Нигерија - MA програми во Нигерија MA

Master

М-р применета лингвистика е најчестиот на голем број на мајстори, или магистер, како тие се најчесто познати, кои имаат повисока концентрација на науката и се фокусира помалку на училница пракса.

Нигерија, официјално Федеративна Република Нигерија, е федерална уставна република се состои од 36 држави и нејзините Сојузна Capital Territory, Абуџа.

MA во Нигерија - Земи си MA во Нигерија. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

мајстор на уметноста во англиски студии

Adekunle Ajasin University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии March 2019 Нигерија Nigeria Online

М-р и д-р програми на англиски јазик студии со следниве специјалности: мајстор на уметноста (р) на англиски јазик (јазик); Мајстор на уметноста (р) англиски (литература); Доктор по филозофија (р) на англиски јазик (јазик); Доктор по филозофија (р) English (литература). [+]

Факултетот за уметности

Катедрата за англиски студии

М-р и д-р програми на англиски јазик студии со следниве специјалности:

Мајстор на уметноста (р) на англиски јазик (јазик) Мајстор на уметноста (р) англиски (литература) Доктор по филозофија (р) на англиски јазик (јазик). Доктор по филозофија (р) English (литература).

Приемот на барањата:

Мајстор на уметноста (р) степен... [-]


мајстор на уметноста во политички науки и меѓународни односи

Covenant University
Он-лајн студии Дел-студии March 2019 Нигерија Nigeria Online

Програмата за политички науки нуди курсеви во клучните области на политичката економија, јавна администрација, компаративна политика, федерализмот, Нигерија политика и цивилно-воените односи, демократија и цивилно општество, законодавниот процес, идентитет, етничка припадност и национализмот меѓу другите. Во меѓународни односи, вакви курсеви како теории на меѓународните односи, меѓународната политика, меѓународни економски односи, Теории на војната и мирот, меѓународни мировни, нигериската надворешна политика, меѓународни институции, политичка економија, меѓу другите предмети, се нудат. [+]

Програмата за политички науки нуди курсеви во клучните области на политичката економија, јавна администрација, компаративна политика, федерализмот, Нигерија политика и цивилно-воените односи, демократија и цивилно општество, законодавниот процес, идентитет, етничка припадност и национализмот меѓу другите. Во меѓународни односи, вакви курсеви како теории на меѓународните односи, меѓународната политика, меѓународни економски односи, Теории на војната и мирот, меѓународни мировни, нигериската надворешна политика, меѓународни институции, политичка економија, меѓу другите предмети, се нудат. За политички и стратешки студии, центарот на модули за клучните прашања на лидерство, управување, етика, менаџмент, одговорност и развој. Програмата, исто така се обраќа на клучните области на војни, конфликти, Interest Group и глобалниот тероризам. На 100 и 200 нивоа, кои се основни нивоа, студентите од четири програми заземат истиот курсеви, така што ефикасно да се здобијат со вештини и начин на студијата за политика, која е мајка текот на сите четири дисциплини.... [-]


мајстор на уметноста во машинството

Covenant University
Он-лајн студии Дел-студии March 2019 Нигерија Nigeria Online

На програмата е да се обезбеди солидно познавање во сите аспекти на Машински факултет (како и да обезбеди) напредни знаења кои би (олеснување) специјализација во четири области на Машински факултет: термо-течности, машина дизајн, производство и металургија и материјали. [+]

На Бог е слава, на Катедрата е основана во септември учебната 2004/2005 сесија во колеџ за наука и технологија на Универзитетот. На програмата е да се обезбеди солидно познавање во сите аспекти на Машински факултет (како и да обезбеди) напредни знаења кои би (олеснување) специјализација во четири области на Машински факултет: термо-течности, машина дизајн, производство и металургија и материјали. Главно се должи на важноста на информатичката технологија, особено во областите на цртежот, управување со податоци и симулација, наставната програма неодамна беше целосно разгледани и содржината на програмата е зголемена.... [-]


мајстор на уметноста во електрични и информации инженеринг

Covenant University
Он-лајн студии Дел-студии March 2019 Нигерија Nigeria Online

Во електромеханички возраст, Електротехничкиот факултет како дисциплина е монолитен. Одделението за името на електротехника беше усвоен од страна на универзитетите нуди програмата. Потоа дојде ерата на микроелектрониката кој се прошири и дисциплина на Електротехничкиот факултет и електронски; и Одделот за електротехника и електронски Инженеринг стана цел на денот. [+]

Во електромеханички возраст, Електротехничкиот факултет како дисциплина е монолитен. Одделението за името на електротехника беше усвоен од страна на универзитетите нуди програмата. Потоа дојде ерата на микроелектрониката кој се прошири и дисциплина на Електротехничкиот факултет и електронски; и Одделот за електротехника и електронски Инженеринг стана цел на денот. компјутерот возраст следи и тоа стана мода да имаат Одделот за електротехника и компјутерско инженерство. На нов царството сега е ерата на информации, а со цел да се справат ефикасно со побарувачката на работна сила во индустријата, тоа е императив да се дизајнира планови и програми за да се исполнат ова барање. Оттука, новата номенклатура на Одделот за електротехника и информатички инженеринг; и програми кои се нудат во оваа служба.... [-]


мајстори во управување и стратешко водство

Oxademy Business School
Он-лајн студии Дел-студии 12 - 16 месеци Open Enrollment Нигерија Lagos

На MSL е центриран на личен и професионален развој на ефикасноста, овозможувајќи им на практикување и аспиранти менаџери да ги подобрат своите знаења и вештини за менаџмент, лидерство и стратегија. [+]

Лондонскиот универзитет Метрополитен, со корени кои датираат од 1848 година, се наоѓа во срцето на комерцијална област во Лондон; дом на некои од најголемите глобални корпорации и банкарски Правни фирми во светот. Нашата мрежа на индустријата партнери, нашите посветени и стручни наставата, како и нашата совршеност во истражување, направи Лондонскиот општината Факултет за бизнис и право наградува место да учат динамичен и релевантни портфолио на предизвик бизнис и правни предмети, опремување на нашите дипломирани студенти со знаења и вештини да се забрза нивната професионална кариера патеки. ... [-]


MA Education (Innovation in Learning and Teaching)

University of South Wales Online Programmes through UNICAF
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци September 2019 Нигерија Lagos + 2 more

[+]

Да им се овозможи на учениците да се идентификуваат, да се дизајнира и спроведе истражување активности кои вклучуваат можности за значителни самонасочување. [-]

ма во образованието

Unicaf University (ZM)
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци Open Enrollment Нигерија Lagos + 2 more

Образованието е се повеќе се менува, динамична и многу тешки сектор кој бара професионалци и лекари да биде многу квалификувани со цел да се исполнат различни предизвици. М-р во образованието е погодна за сите оние кои се заинтересирани за разбирање на важноста на улогата на образованието во нашиот секојдневен живот, а особено на врските помеѓу образованието, општеството и студенти од сите возрасти. [+]

Образованието е се менува, динамичен и многу тежок сектор кој бара професионалци и практичари да бидат многу квалификувани за да се соочат со различни предизвици. На Магистер по образование Е погодна за сите оние кои се заинтересирани да ја разберат важната улога на образованието во нашиот секојдневен живот, а особено врските помеѓу образованието, општеството и учениците од сите возрасти. Таа е идеална степен за сите оние кои сакаат да влезат во образовниот сектор и сите актуелни практичари кои сакаат да ги подобрат продолжат својата знаења во областа на наставата и учењето.... [-]