MA Нигерија онлајн - MA програми во Нигерија онлајн MA, Нигерија онлајн

MA Нигерија онлајн - MA програми во Нигерија онлајн MA, Нигерија онлајн

Master

А господар 's степен е академски степен доделена на поединци кои биле подложени студија покажува мајсторство или висок ред преглед на одредено поле на студии или област на професионална пракса.

Да добие прием во Нигерија универзитети (јавни и приватни универзитети се во секоја држава на федерацијата вклучувајќи FCT), потенцијален студент има да седат за и успешно да го положат UME (Универзитети Упис испит) која е спроведено од страна подставка (Заедничката Прием и Упис одбор). Исто така и индивидуалните универзитети редовно екран потенцијалните кандидати да бидете сигурни дека тие се до par за универзитетските ниво на работа во Нигерија.

MA Нигерија онлајн - Земи си MA во Нигерија онлајн. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

мајстор на уметноста во политички науки и меѓународни односи

Covenant University
Он-лајн студии Дел-студии March 2018 Нигерија Нигерија онлајн

Програмата за политички науки нуди курсеви во клучните области на политичката економија, јавна администрација, компаративна политика, федерализмот, Нигерија политика и цивилно-воените односи, демократија и цивилно општество, законодавниот процес, идентитет, етничка припадност и национализмот меѓу другите. Во меѓународни односи, вакви курсеви како теории на меѓународните односи, меѓународната политика, меѓународни економски односи, Теории на војната и мирот, меѓународни мировни, нигериската надворешна политика, меѓународни институции, политичка економија, меѓу другите предмети, се нудат. [+]

Програмата за политички науки нуди курсеви во клучните области на политичката економија, јавна администрација, компаративна политика, федерализмот, Нигерија политика и цивилно-воените односи, демократија и цивилно општество, законодавниот процес, идентитет, етничка припадност и национализмот меѓу другите. Во меѓународни односи, вакви курсеви како теории на меѓународните односи, меѓународната политика, меѓународни економски односи, Теории на војната и мирот, меѓународни мировни, нигериската надворешна политика, меѓународни институции, политичка економија, меѓу другите предмети, се нудат. За политички и стратешки студии, центарот на модули за клучните прашања на лидерство, управување, етика, менаџмент, одговорност и развој. Програмата, исто така се обраќа на клучните области на војни, конфликти, Interest Group и глобалниот тероризам. На 100 и 200 нивоа, кои се основни нивоа, студентите од четири програми заземат истиот курсеви, така што ефикасно да се здобијат со вештини и начин на студијата за политика, која е мајка текот на сите четири дисциплини.... [-]


мајстор на уметноста во машинството

Covenant University
Он-лајн студии Дел-студии March 2018 Нигерија Нигерија онлајн

На програмата е да се обезбеди солидно познавање во сите аспекти на Машински факултет (како и да обезбеди) напредни знаења кои би (олеснување) специјализација во четири области на Машински факултет: термо-течности, машина дизајн, производство и металургија и материјали. [+]

На Бог е слава, на Катедрата е основана во септември учебната 2004/2005 сесија во колеџ за наука и технологија на Универзитетот. На програмата е да се обезбеди солидно познавање во сите аспекти на Машински факултет (како и да обезбеди) напредни знаења кои би (олеснување) специјализација во четири области на Машински факултет: термо-течности, машина дизајн, производство и металургија и материјали. Главно се должи на важноста на информатичката технологија, особено во областите на цртежот, управување со податоци и симулација, наставната програма неодамна беше целосно разгледани и содржината на програмата е зголемена.... [-]


мајстор на уметноста во електрични и информации инженеринг

Covenant University
Он-лајн студии Дел-студии March 2018 Нигерија Нигерија онлајн

Во електромеханички возраст, Електротехничкиот факултет како дисциплина е монолитен. Одделението за името на електротехника беше усвоен од страна на универзитетите нуди програмата. Потоа дојде ерата на микроелектрониката кој се прошири и дисциплина на Електротехничкиот факултет и електронски; и Одделот за електротехника и електронски Инженеринг стана цел на денот. [+]

Во електромеханички возраст, Електротехничкиот факултет како дисциплина е монолитен. Одделението за името на електротехника беше усвоен од страна на универзитетите нуди програмата. Потоа дојде ерата на микроелектрониката кој се прошири и дисциплина на Електротехничкиот факултет и електронски; и Одделот за електротехника и електронски Инженеринг стана цел на денот. компјутерот возраст следи и тоа стана мода да имаат Одделот за електротехника и компјутерско инженерство. На нов царството сега е ерата на информации, а со цел да се справат ефикасно со побарувачката на работна сила во индустријата, тоа е императив да се дизајнира планови и програми за да се исполнат ова барање. Оттука, новата номенклатура на Одделот за електротехника и информатички инженеринг; и програми кои се нудат во оваа служба.... [-]


мајстор на уметноста во англиски студии

Adekunle Ajasin University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии March 2018 Нигерија Нигерија онлајн

М-р и д-р програми на англиски јазик студии со следниве специјалности: мајстор на уметноста (р) на англиски јазик (јазик); Мајстор на уметноста (р) англиски (литература); Доктор по филозофија (р) на англиски јазик (јазик); Доктор по филозофија (р) English (литература). [+]

Факултетот за уметности

Катедрата за англиски студии

М-р и д-р програми на англиски јазик студии со следниве специјалности:

Мајстор на уметноста (р) на англиски јазик (јазик) Мајстор на уметноста (р) англиски (литература) Доктор по филозофија (р) на англиски јазик (јазик). Доктор по филозофија (р) English (литература).

Приемот на барањата:

Мајстор на уметноста (р) степен... [-]