Новинарство програми, барај за врвот Новинарство програми тука! - Новинарство

Новинарство програми, барај за врвот Новинарство програми тука! - Новинарство

Новинарство

А мајстор на уметноста е многу често се бара за оние кои сакаат да бидат експерти во нивните либерални уметности поле, или за студенти кои сакаат да добијат повисоко платени позиции на друго место. Овие степени бараат завршување на диплома за прием и често трае две години да се заврши.

Што е магистер по новинарство и масовна комуникација? За студентите кои бараат да преземат напредни класи во рекламирањето, медиумското право, јавната администрација, етиката и пишувањето, мајстор на уметноста во новинарството и масовната комуникација, најверојатно, ќе бидат одлично вклопени. Студентите можат да уживаат можности да учествуваат во реални примери на новинарство и јавни комуникациски ситуации и да научат основна индустриска терминологија, од суштинска важност за одлична работа во оваа област.

Предности на студирањето на новинарството и масовната комуникација вклучуваат одлични стратешки комуникациски вештини, културни и индустриски компетенции, како и подобрени вештини за пишување и уредување. Вештините добиени во оваа програма се преведуваат и на програми надвор од новинарството.

Износот на школарината за магистер по новинарство и масовно комуницирање варира во зависност од тоа кој универзитет го нуди степенот и каде се наоѓа универзитетот. Говорејќи на академски советник ќе биде најдобрата опција за одговарање на прашањата за трошоците.

По дипломирањето со оваа УО, поединци често одат на возбудливи кариери во новинарството, специјализирани како истражувачи, радиодифузери и технолози. Оние кои се заинтересирани за маркетинг кариера, исто така, добро со овој степен, поради фокусот на стратешка комуникација и рекламирање. Дипломирани студенти на програмата може да најдат наградува работи како писатели, уредници и медиуми консултанти во зависност од нивната област на интерес. Некои други избираат да станат наставници по новинарство и комуникација на универзитет.

Мајстор на уметноста во новинарството и масовната комуникација може да се заврши онлајн или во лице на универзитетите низ целиот свет. Побарајте ја вашата програма подолу и директно контактирајте ја канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на оловната форма.

 

Читај повеќе

ма во стратешка комуникација

Seton Hall University College of Communication and the Arts
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 2 години February 2019 Соединети Американски Држави South Orange

Мајстор на уметноста во стратешка комуникација е комбинација на наставните програми и ресурси на Колеџот за комуникација и уметности да им понуди на студентите академски предизвик курсеви кои обезбедуваат увид и практични стратегии за да успее во брзо менување на светот. [+]

Преглед

Мајстор на уметноста во стратешка комуникација е комбинација на наставните програми и ресурси на Колеџот за комуникација и уметности да им понуди на студентите академски предизвик курсеви кои обезбедуваат увид и практични стратегии за да успее во брзо менување на светот.

Програмата уникатно се развива критички вештини за истражување поврзани со комуникација и лидерство на начини кои се втемелени во теорија и може веднаш да се применат во пракса. Студентите се соочат со предизвикот да размислуваат креативно, да ги применуваат најсовремените технологии и да го изостриат нивното лидерство и комуникација во динамична, мала училница.... [-]


Магистер по новинарство

Leeds Trinity University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Обединетото Кралство Leeds

На Лидс Троица, ние веруваме дека новинарството е една од највозбудливите, најсложени, интересни и наградувачки кариери на планетата. Онлајн индустриите за печатење и емитување се високо конкурентни, но нашите одлични врски со работодавците значат дека ни кажуваат - и ни помагаат да ги испорачаме - токму она што им е потребно на нашите слушатели да добијат работа. Доследно доставуваме остварени, законски свесни новинари со мулти-платформски вести вештини, како и академски способности релевантни за истражување на повисоко ниво. Нашиот курс за постдипломски студии по новинарство ги вклучува сите мултиплатформски вештачки вештини потребни за секоја кариера во новинарството. [+]

На Лидс Троица, ние веруваме дека новинарството е една од највозбудливите, најсложени, интересни и наградувачки кариери на планетата.

Онлајн индустриите за печатење и емитување се високо конкурентни, но нашите одлични врски со работодавците значат дека ни кажуваат - и ни помагаат да ги испорачаме - токму она што им е потребно на нашите слушатели да добијат работа.

Доследно доставуваме остварени, законски свесни новинари со мулти-платформски вести вештини, како и академски способности релевантни за истражување на повисоко ниво.... [-]


М-р Комуникација економска политика

New College of the Humanities
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години August 2019 Обединетото Кралство London + 1 more

Дали сте ги прочитале Freakonomics (Levitt [+]

Огромната мешавина на економската политика и комуникацијата на економските знаења, оваа магистерска програма ќе ве обучи да разберете како се користи економското знаење во современиот свет.

Дипломираните студенти ќе бидат вешти во постапувањето меѓу економистите и јавноста.

На

Кој треба да аплицира

Оваа програма може да биде во право за вас, ако сте заинтересирани да развиете кариери како креатор на политиката, новинар, да работите во невладини или меѓународни организации.... [-]


Управување со дигитални медиуми

Sheffield Hallam University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година January 2019 Обединетото Кралство Sheffield

Секторот креативни индустрии е енергичен, брзо растечки и носи огромна корист за развиените економии. Само во Велика Британија, креативните индустрии вредат повеќе од 77 милијарди фунти годишно и сочинуваат 5% од економијата, со извоз од над 17 милијарди фунти годишно. Квалификувани професионалци за управување со дигитални медиуми имаат потреба да го исполнат овој феноменален раст. Вашите студии се базирани во нашите современи медиумски лаборатории во Одделот за медиумски уметности и комуникации. Многу од нашите академски кадар донесе индустрија искуство за нивното учење. Курсот, исто така, вклучува и редовна програма на звучници во индустријата и проекти базирани на клиенти, како и основа за оние кои сакаат да се преселат во улогите за управување со медиуми во рамките на организациите, да ги препознаваат постојните вештини и знаења преку формална квалификација или да започнат свој сопствен медиумски бизнис. [+]

Секторот креативни индустрии е енергичен, брзо растечки и носи огромна корист за развиените економии. Само во Велика Британија, креативните индустрии вредат повеќе од 77 милијарди фунти годишно и сочинуваат 5% од економијата, со извоз од над 17 милијарди фунти годишно. Квалификувани професионалци за управување со дигитални медиуми имаат потреба да го исполнат овој феноменален раст.... [-]


Магистер по стратешки менаџмент во глобалната комуникација

Blanquerna - Universitat Ramon Llull
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2018 Шпанија Barcelona

Овој магистерски степен е прв од ваков вид во Европа. Програмата им дава можност на студентите да ги проучуваат и разберат принципите на комуникација својствени за компаниите и организациите што работат во рамките на меѓународната арена, со акцент на успешната примена на стратешките алатки за комуникација и односи со јавноста и јавни работи. [+]

Овој магистерски степен е прв од ваков вид во Европа. Програмата им дава можност на студентите да ги проучуваат и разберат принципите на комуникација својствени за компаниите и организациите што работат во рамките на меѓународната арена, со акцент на успешната примена на стратешките алатки за комуникација и односи со јавноста и јавни работи.

Курсот се изучува исклучиво на англиски јазик, со факултет на реномирани наставници дели со САД, Велика Британија и остатокот од Европа. Содржината на програмата одговара на зголемената побарувачка на глобален сектор. Мајсторот ги собира тенденциите поставени од водечките агенции и консултации за комуникација и за односи со јавноста во светот, а исто така одговара и на потребите на големите мултинационални компании, кои бараат глобални комуникациски проекти, но кои имаат идентитет и локални корени.... [-]


MA in Social Media Design and Management

College of Saint Elizabeth
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Morristown + 2 more

The College of Saint Elizabeth's integrative and interdisciplinary M.A. in Social Media Design and Management is open to all qualified students who have a bachelor's degree in almost any discipline. [+]

The College of Saint Elizabeth's integrative and interdisciplinary M.A. in Social Media Design and Management is open to all qualified students who have a bachelor's degree in almost any discipline. Students in this program will:

Learn about the history and development of social media; Acquire skills to create innovative branding and graphic designs for e-markets; Write business-savvy text; Understand key communication theories and principles; and Gain the ability to market and manage social media sites for private, public and governmental employers, as well as private individuals who demand a creative web presence.

This M.A. teaches multi-disciplinary skills while keeping students abreast of changing developments, markets and sites crucial for job readiness. The 31-34 credit degree includes day, night and online classes during the full-time, two-year course of study.... [-]


Мајстор Корпоративни медиуми (р)

Leipzig School of Media
Студии врз за студентски град Дел-студии 3 семестри October 2018 Германија Leipzig

Скратено работно време студии со фокус на корпоративните комуникации, маркетинг и односи со јавноста, студиски јазик: германски (минимално ниво C1 е потребно) [+]

Скратено работно време студии со фокус на корпоративните комуникации, маркетинг и односи со јавноста

Веб-страницата и корпоративниот блог, магазинот на купувачи и социјалните медиуми, печатените реклами и онлајн банери - корпоративните комуникации, односите со јавноста и маркетингот се исто толку различни како комплексни полиња на работа денес. Со цел да го привлечат вниманието на потрошувачите и потрошувачите успешно да воспостават сопствен бренд и да изградат долготрајни односи со клиентите, компаниите и другите организации треба да ги усогласат сите свои напори за комуникација. Активностите на корпоративното издаваштво и традиционалните работи за односи со јавноста бараат конзистентна маркетинг стратегија која идеално ги користи средствата за раскажување приказни. На овој начин на клиентите може да им се пристапи на различни точки на контакт и да се придружува на целото патување со клиенти. Степенот програма Корпоративни медиуми (порано корпоративно издаваштво) на Leipzig School of Media (LSoM) обезбедува специјалисти од комуникација и маркетинг одделенија со потребните вештини за совладување на овие предизвици во време на дигитализација во рок од три семестри.... [-]


мајстор на уметноста во меѓународната комуникација бренд

Brand Academy – University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Hamburg

Во текот на нашите Магистер по меѓународна комуникација Бренд ќе учат за сите фактори за успех што вози прекуграничната и крос-култура бренд комуникација и кој ќе треба да го совладате за кариера во меѓународниот рекламирање и комуникација агенции. [+]

На наше Се разбира мајстор во меѓународен бренд комуникација ќе учат за сите фактори за успех што вози прекуграничната и крос-култура бренд комуникација и кој ќе треба да го совладате за кариера во бренд и креативна индустрија. Затоа курсот ќе се предава на англиски јазик.

Како што еден неодамнешен дипломираат, ќе бидат подготвени да започне вашата кариера на глобалната сцена и во рекламната индустрија, каде што брендови допре до срцата на потрошувачите.... [-]


Магистер по комуникација

University of Central Missouri
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2019 Соединети Американски Држави Warrensburg + 1 more

Преку магистер по комуникациски програма, можете да ги подобрат своите вештини во менаџмент, филм, видеографија, радио, вести, настава, како и целокупната комуникација вештини. [+]

Преку магистер по комуникациски програма, можете да ги подобрат своите вештини во менаџмент, филм, видеографија, радио, вести, настава, како и целокупната комуникација вештини.

По завршувањето на магистрирал во комуникација, може да се квалификувате за работни места на повисоко ниво во области како што се вести, социјални медиуми, рекламирање, маркетинг, односи со јавноста, продажба, човечки односи, телевизија, радио или да се подготват за постдипломски степени.... [-]


М-р филмови

The London Film School
Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2019 Обединетото Кралство London

[+]

Влегување Потребно

Што ви е потребно за вашата апликација Заврши онлајн формулар Две препораки

Тестамент [-]

ма конвергентна новинарство

HMKW Hochschule für Medien, Kommunikation und Wirtschaft
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години Open Enrollment Германија Cologne Berlin Frankfurt + 3 more

степен програма последователни мајстор во новинарството во HMKW во Берлин и Келн [+]

М-р во конвергентна новинарство Наслов

Конвергентна новинарство - депресија: Спорт / здравство, економија / политика и култура / Рекреација

почеток

Зимскиот семестар 2017/18, од октомври

тип

Последователни со полно работно време студија (4 семестри) или скратено работно време студија (6 семестри)

посебност

Општите и специфични во исто време: општи новинарски професионализација плус пауза избори јазик... [-]


Мајстор за ликовни уметности во филмска продукција

Full Sail University
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Winter Park

Спроведување на филмови од концепт до завршување бара вештина во собата во уметноста и технологијата. Иновации во техники, комуникација и дистрибуција канали зарамнето полето за играње за независно [+]

Филмска продукција постдипломски

Студентите добиваат напредна едукација во зад сцената филмови, кои работат во тимови за да се заврши вистински филмови, а се фокусира на основите како раскажување приказни, визуелната естетика, како и технички улоги.

Определување на предметната програма: Филмови концепти и практики експериментална кинематографијата скрипта Производство Визуелните раскажување приказни техники насочување Талент Бизнис на филм ... [-]

магистер по маркетинг комуникации

University of Westminster, Westminster Business School
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година September 2019 Обединетото Кралство London + 1 more

Маркетинг комуникации опфаќа изборот и примената на главните комуникациски алатки на располагање на една организација во извршување на своите маркетинг цели. Ова дело е често се врши од страна на специјализираните агенции, и ги вклучува и стратешко размислување и развој на креативни решенија. Тој повикува на мешавина на истражувања базирани на знаење со практиката на високо ниво, честопати многу креативни, вештини. [+]

Маркетинг комуникации опфаќа изборот и примената на главните комуникациски алатки на располагање на една организација во извршување на своите маркетинг цели. Ова дело е често се врши од страна на специјализираните агенции, и ги вклучува и стратешко размислување и развој на креативни решенија. Тој повикува на мешавина на истражувања базирани на знаење со практиката на високо ниво, честопати многу креативни, вештини. Како дел од курсот, ќе имаат можност да ги полагаат испитите за Стручна Диплома по дигитален маркетинг и по успешното завршување на испитите стане професионален член на Институтот за дигитален маркетинг.... [-]


Full-time MA in Digital Management

Hyper Island
Студии врз за студентски град Целосна 24 недели Open Enrollment Обединетото Кралство Manchester

[+]

Тоа претставува единствена можност да учат од водечките мислители индустрија и применат принципите во средина за учење што ги одразува реалниот свет предизвици.

BAC акредитирана [-]

ма во филмската продукција

University of Gloucestershire
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 семестри September 2019 Обединетото Кралство Cheltenham + 1 more

Практичното и теоретското разбирање на филмовите на учениците ќе ги унапредат предавачи кои работат како професионални режисери. Студентите ќе имаат пристап до индустриска стандардна опрема, професионално студио-филмско студио, лични уреди за уредување со професионален софтвер за постпродукција и сесии со надворешни индустриски професионалци. [+]

Практичното и теоретското разбирање на филмовите на учениците ќе ги унапредат предавачи кои работат како професионални режисери. Студентите ќе имаат пристап до индустриска стандардна опрема, професионално студио-филмско студио, лични уреди за уредување со професионален софтвер за постпродукција и сесии со надворешни индустриски професионалци. Ќе бидете охрабрени да креативно ја истражувате уметноста на филмови во контекст на високо структурирана, професионална индустриска средина и треба да дипломирате со јасно артикулирани резултати кои може да се искористат за да ги унапредат своите кариери во филмската продукција.... [-]