Политички науки програми, барај за врвот Политички науки програми тука! - Политички науки

Политички науки програми, барај за врвот Политички науки програми тука! - Политички науки

Политички науки

А мајстор на уметноста во политички науки им дава на студентите со вештини и знаења да работат на работни места кои се движат од тоа да биде избран функционер да работи како лобист за голема корпорација. Тоа е вид на степен што им овозможува некој навистина да се направи свој белег во овој свет, преку јавниот сервис, кои влијаат врз законодавството, или обликувањето на јавните политики.

Што е магистер по политички науки? Тоа е високо образование, кои можат да доведат до возбудлива кариера во политиката. Многу луѓе кои се добие Магистер степен во политички науки заврши работа за американската влада. Програмата дава на луѓето вештини за разбирање на Уставот, како се донесуваат законите, и како да ефикасно да отидете на комплицирани светот на модерната владеење со напредни предмети. Овој степен можат да се подготват студентите за работни места во странство, кои работат за државата оддел или други комуникации-базирани работни места со теоретски и рацете на обука.

Многу од студентите се заинтересирани за добивање магистер по политички науки, бидејќи тие имаат силна желба за промена на светот околу нив. Тие сакаат да бидат вклучени во политиката и власта, и тие сакаат да ја креира закони и политика. Програмата ќе им даде потребните вештини за да се постигне овие задачи.

Цената на заработка на м-р во политички науки варира во зависност од тоа колку долго програмата трае, каде што се наоѓа и видот на институцијата студентот избира. Студентите треба да потроши значителна сума на време за проучување на опции пред решавање на програма.

Студентите кои добиваат Магистер по политички науки може да се заокружи со кариера во брза, возбудлив средини. Тие може да заврши се на градоначалникот на поголем град, лобист за непрофитна група, или амбасадор за Стејт департментот.

Луѓе кои бараат да добијат мајстор на уметноста не треба да се физички да присуствуваат на универзитетот. Постојат многу опции за онлајн курсеви, кои може да се вклопат околу презафатен распоред. Пребарај за вашата програма подолу и контакт директно канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма.

 

Читај повеќе

Мајстор на уметноста во мировните студии: религии во време на конфликт

The American University of Rome
Студии врз за студентски град Целосна 15 месеци September 2019 Италија Rome

Оваа програма нуди интердисциплинарни и методолошки различни студија на културата и религијата во своите политички и социјални димензии. Истражување и проучување на одредени верски традиции, социјални и политички контекст во кој тие еволуирале, и политичките идеи тие влијаеле, да придонесе за промоција на мирот, верската и културната различност, крос-културен дијалог, разбирање и соработка. [+]

Оваа програма нуди интердисциплинарни и методолошки различни студија на културата и религијата во своите политички и социјални димензии. Истражување и проучување на одредени верски традиции, социјални и политички контекст во кој тие еволуирале, и политичките идеи тие влијаеле, да придонесе за промоција на мирот, верската и културната различност, крос-културен дијалог, разбирање и соработка.... [-]


Магистер по меѓународни студии и дипломатија (MAISD)

Al Akhawayn University (in Ifrane)
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години August 2019 Мароко Ifran + 1 more

Мајсторот на уметностите во меѓународни студии и дипломатија (MAISD) нуди квалификувани студенти можност да станат специјалисти во областа на дипломатијата и меѓународните односи. Спонзорирано од Министерството за надворешни работи и соработка на Мароко, програмата им нуди на студентите силна теоретска основа и аналитички вештини од суштинско значење за стекнување разбирање за меѓународните прашања и настани. [+]

За

Мајсторот на уметностите во меѓународни студии и дипломатија (MAISD) нуди квалификувани студенти можност да станат специјалисти во областа на дипломатијата и меѓународните односи. Спонзорирано од Министерството за надворешни работи и соработка на Мароко, програмата им нуди на студентите силна теоретска основа и аналитички вештини од суштинско значење за стекнување разбирање за меѓународните прашања и настани. Програмата се базира на експертиза на Универзитетот Ал Akhawayn факултет од различни дисциплини, како и на професионалци од оваа област.... [-]


М-р во Европската унија кон

University of Salzburg- Centre of European Union Studies
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Австрија Salzburg

Политика, право и економија се многу под влијание на европските одлуки. Знаења на европските институции, политики, процедури за одлучување и со закон е екстремно важна за сите кои работат во јавниот и приватниот сектор. Единствена господар програма во студии на Европската унија дава на студентите со длабока теоретско и практично знаење во овие области, со поврзување на политички науки, право, економија, историја, комуникациски студии и јазици. [+]

М-р во Европската унија кон

Политика, право и економија се многу под влијание на европските одлуки. Знаења на европските институции, политики, процедури за одлучување и со закон е екстремно важна за сите кои работат во јавниот и приватниот сектор. Единствена господар програма во студии на Европската унија дава на студентите со длабока теоретско и практично знаење во овие области, со поврзување на политички науки, право, економија, историја, комуникациски студии и јазици.... [-]


мајстори на уметноста во политиката / меѓународни работи

University of the South Pacific USP
Студии врз за студентски град Целосна February 2019 Фиџи Suva

Мајстор на уметноста во Дипломатија и меѓународни односи се базира на основни курсеви во диплома за постдипломски студии во Дипломатија и меѓународни односи со додавање можност да преземе истражувачки есеј на дипломатијата и меѓународните односи на тема од посебен интерес на студентот. [+]

На Мајстор на уметноста во Дипломатија и меѓународни односи се базира на основни курсеви во диплома за постдипломски студии во Дипломатија и меѓународни односи со додавање можност да преземе истражувачки есеј на дипломатијата и меѓународните односи на тема од посебен интерес на студентот. Оваа програма исто така обезбедува вештини за истражување и напредни вештини за пишување. Покрај тоа, мајстор на уметноста во Дипломатија и меѓународни работи студенти исто така имаат можност да ги следат интерес во одредена академска поток од кластерирање нивните изборни предмети во одредени дисциплини и области како што се право, животната средина, економијата или развојни студии.... [-]


Магистер по меѓународна политика

City University of London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Обединетото Кралство London + 1 more

Се зад насловните страници за да ги откриете структурите и идеите кои ги обликуваат глобалните прашања и да отворат широк спектар на возбудливи можности за кариера со оваа MA од светска класа. [+]

За кого е?

Програмата за меѓународна политика е наменета за студенти кои сакаат пошироко да ја истражуваат меѓународната политика. Тој е дизајниран да ви помогне да вежбате и да ги следите вашите специфични интереси и да го специјализирате вашето знаење. Курсот е дизајниран да ви даде шанса да ги следите вашите сопствени прашања за начинот на кој функционира светот и да ги обликувате аргументите каде што сметате дека не е.... [-]


ма во политиката

Nottingham Trent University School of Social Sciences
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 24 месеци September 2019 Обединетото Кралство Nottingham + 1 more

Овој курс ќе ви нуди можност да учат во напредна политика и специјализирани ниво, нагласувајќи ја интеракцијата меѓу националните, регионалните и глобалните арени. Темата на поддржувањето на УО Политиката е учество - прашање што има, и изгледа како да ќе продолжи да биде клучен дебата во рамките на политичкиот дискурс. [+]

Овој курс ќе ви нуди можност да учат во напредна политика и специјализирани ниво, нагласувајќи ја интеракцијата меѓу националните, регионалните и глобалните арени. Темата на поддржувањето на М-р Политика е учество - прашање што има, и изгледа како да ќе продолжи да биде клучен дебата во рамките на политичкиот дискурс.

Во текот на курсот ќе имаат единствена можност да се истражуваат оваа тема преку комбинирање на академски вештини за истражување со период на работа базирана на учење - или преку постоечките врски може да имате со организација / институција, или преку врски основани во текот на курсот.... [-]


Магистер по мир, конфликт и развој

University of Bradford
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Обединетото Кралство Bradford

Магистер по мир, конфликт и развој студии обезбедува напредно разбирање на меѓусебните односи меѓу конфликтот, развојот, безбедноста и управување во развој, кревка, транзиција и / или конфликт погодени региони и земји. [+]

Магистер по мир, конфликт и развој студии обезбедува напредно разбирање на меѓусебните односи меѓу конфликтот, развојот, безбедноста и управување во развој, кревка, транзиција и / или конфликт погодени региони и земји.

Ќе се стекнат со разбирање и вештини што треба да продолжи или да се развие кариера во она што сега е голема област за меѓународни, национални и локални политики и практичари заедници. Ќе бидете опремени за работа во повеќе сектори, вклучувајќи:... [-]


магистер по меѓународни односи и дипломатија

Anglo-American University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Чешка Prague

Ова меѓународни односи и дипломатија дипломиран програма се целосно искористување на централна локација Прага во Европа. Интеркултурна комуникација и дипломатски протокол, се потенцира во [+]

Магистер по меѓународни односи и дипломатија Оваа програма за постдипломски меѓународни односи и дипломатија се целосно искористување на централна локација Прага во Европа. Интеркултурна комуникација и дипломатски протокол, се потенцира во наставната програма донесено од страна на меѓународната факултет на експерти и професионалци. Студентите учат да се оценуваат критички, проценка и споредба на прашања во меѓународните односи, закон, преговори, владата, економијата и образованието. Глобализација го создава нов тип на меѓународни односи, и е додавање на нови димензии на вештина и практика на дипломатијата. Магистер по меѓународни односи и дипломатија програма предава на студентите да се идентификуваат геополитички трендови, конфликти и социјални движења со високи вештини во истражувачки методи. локација AAU во Централна Европа создава академска атмосфера, каде што студентите можат да го доживеат индивидуални и заедничко решавање на проблемите во мали, интерактивна, и културно различни класи. Лична и културна историја вкус наставната програма на програмата и да се создаде сигурен образование во меѓународни односи и дипломатија. Резултати за учење Дипломирани студенти на Магистер по меѓународни односи и дипломатија може да се очекува да:... [-]


ма во дипломатијата и меѓународните односи

Seton Hall University, School of Diplomacy and International Relations
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна September 2019 Соединети Американски Држави South Orange

На Факултетот за дипломатија, студентите развиваат од корисниците на информации на производителите на знаењето - веднаш подготвени да придонесат за различни области. Нашите индивидуализира академска програма се базира на основните вештини и им помага на учениците се посветам на длабоко разбирање на тоа кои се тие и колку тие можат да имаат позитивно влијание врз комплекс, меѓусебно зависен свет, кои го наследиле. [+]

Кај Школата за демократија, Студентите развиваат од корисниците на информации на производителите на знаењето - веднаш подготвени да придонесат за различни области. Нашите индивидуализира академска програма се базира на основните вештини и им помага на учениците се посветам на длабоко разбирање на тоа кои се тие и колку тие можат да имаат позитивно влијание врз комплекс, меѓусебно зависен свет, кои го наследиле.... [-]


ма истражувачки методи (политика, меѓународни односи, безбедност)

Durham University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година October 2019 Обединетото Кралство Durham

[+]

[-]

Магистер по човекови права

University of Vienna - Human Rights Program
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Австрија Vienna

Ниту една филозофска идеја немаше подлабоко влијание врз меѓународните односи и светската политика од човековите права. Во рок од половина век од Втората светска војна и Холокаустот, човековите права [+]

Магистер по човекови права

Ниту една филозофска идеја немаше подлабоко влијание врз меѓународните односи и светската политика од човековите права. Во рок од половина век од Втората светска војна и Холокаустот, човековите права се развија во единствениот универзално прифатен систем на вредности на нашето време. Признавањето на државите како демократски, развиени и мирољубиви нации денес зависи од нивниот капацитет и подготвеност за заштита на човековите права. Долгорочните диктатори и брутални воени владетели сé повеќе се соборуваат и се одговорни за груби и систематски прекршувања на човековите права пред меѓународните кривични трибунали. Дури и деловните корпорации и меѓународните организации се оценуваат според нивните перформанси за човекови права. Во постконфликтните ситуации и транзициите од тоталитарно кон демократско владеење, човековите права претставуваат суштински елемент на градењето на мирот, развојот и доброто владеење. Човековите права ги отвораат вратите за подобар свет за сите.... [-]


MA постсоветска јавна политика (Московски државен универзитет)

Polit IQ
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Moscow

Новата Ломоносовска MSU Master Post-Soviet Public Policy е двегодишен степен дизајниран да ги подготви идните професионалци во сите димензии на јавните работи за голема разновидност на кариери низ целиот свет. [+]

Новиот Polit IQ

Целта на програмата е да им помогне на учениците критички да размислуваат за сложени прашања во политиката, да донесуваат одлуки и да ги трансформираат своите идеи во акција. Покрај тоа, програмата има за цел да ги едуцира младите политички научници и потенцијалните креатори на политики со длабоки сознанија во областите на постсоветскиот процес на креирање политики и компаративна политика.... [-]


American Graduate School in Paris
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Франција Paris + 1 more

Американскиот универзитет за завршено во Париз (AGS) нуди двогодишен магистер по меѓународни односи и дипломатија акредитиран во САД предаван во срцето на Париз, Франција. Јазикот на наставата е на англиски. [+]

Магистер по меѓународни односи и дипломатија

.

Двојна степен можности

AGS нуди неколку можности со двојна диплома комбинирање на магистер по меѓународни односи и дипломатија со диплома во партнер институција во комплементарна дисциплина.

US-accreditedM.A. во Меѓународната служба (Меѓународна студија песна) со Американскиот универзитет (Вашингтон, ДЦ, САД) ... [-]

Мајстор на уметноста во дипломатијата и меѓународното право

The American University of Paris
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Франција Paris

AUP 's магистер по дипломатија и меѓународно право ќе ви овозможи да се здобијат со основни знаења и практични вештини потребни за кариера во меѓународното право, дипломатија и меѓународно застапување. Програмата ви овозможува да критички размислувате за сложени дипломатски и меѓународни правни прашања во реалниот свет контексти. [+]

ПОДГОТВУВАЊЕ ЗА ЈАВНО ЛИДЕРСТВО

Оваа високо конкурентна една година магистер по дипломатија и меѓународно право ви нуди интердисциплинарна диплома во партнерство со Оксфорд Универзитетот лето сертификат програма во Меѓународниот закон за човекови права. Преку програмата, ќе се здобијат со основни знаења и практични вештини потребни за кариера во меѓународното право, дипломатија и меѓународно застапување.... [-]


магистрирал разбира политички науки

University of Salzburg
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Австрија Salzburg

Мајсторот на програмата Политички науки ги подготвува студентите за академска кариера пред, но отвори дипломирани студенти, исто така, многу можности во областа на не-универзитет да преземат акција. [+]

развој на капацитети

На Магистратура политички науки ги подготвува студентите за академска кариера пред, но отвори дипломирани студенти, исто така, многу можности во областа на не-универзитет да преземат акција. Овој степен се квалификува особено за одговорни активности во јавната администрација, во групи на интерес, меѓународни организации и невладини организации (НВО) во областа на односи со јавноста и странски професионални категорија. ... [-]