MA во Полска - MA програми во Полска MA

MA во Полска - MA програми во Полска MA

Master

А господар 's степен е на постдипломски академски степен. А господар 's степен подготвува студентите да го води или управуваат. А господар 's степен, исто така, подготвува некое лице за голем број на потраги преку специјализирани студија на терен.

Како и многу други земји на ЕУ, Полска нуди евтини или дури и бесплатно школување во ЕУ студенти. Идни студенти треба да се примени директно на одбраната на нивните полски институција. На Универзитетот во Варшава, на пример, обвиненија меѓу £ 1,300 и £ 2,500 годишно за своите курсеви за англиски јазик.

MA во Полска - Земи си MA во Полска. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

Магистер по квантитативна финансии

University of Warsaw, Faculty of Economic Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Полска Warsaw

17-тата најдобра програма на финансиските пазари во светот според Едуниверзалната Пласман 2018. [+]

17-тата најдобра програма во светот според Топ 100 Глобалната Едуниверзална Пласман на финансиските пазари во 2018 година.

Квантитативни финансии програма на Факултетот за економски науки, Универзитетот во Варшава е четири-семестар програма со полно работно време, која им нуди на студентите со исклучително познавање на современите квантитативни финансии. Програмата води кон "магистерски" степен и е компатибилен со Болоњскиот систем, еквивалентен на Maters of Arts.... [-]


Магистер по право и меѓународна менаџмент

WSPiA Interdisciplinary Centre for Business Studies
Студии врз за студентски град Целосна 2 години April 2019 Полска Warsaw

Овој мајстор 's степен е понудено во партнерство со Цитаделата Школата за Бизнис (САД). [+]

Ја добиете вашата магистрирал! Направите вашиот избор, не прахосвам оваа можност

Го читате за магистерски степен програма на еден необичен карактер. Во XXI век, многу образовни институции се сфати дека потпирањето на модели на наставата и учењето на XIX век е ќорсокак. Тие сфатиле дека во светот на брзиот технолошки развој, менување на геополитичката реалност (две суперсила светот трансформира во една суперсила меѓународниот систем кој пак е лизгање во повеќе-електроенергетскиот систем со многу регионални сили), и yet- до разбирам демографски промени, за разлика од вештини и компетенции треба да научат како да се прилагодат, користете еден имагинација и креативност, да ја цениме разновидност и да изберат оптимални текови на дејствување. Навистина, образованието, особено вториот образовен циклус, добива сосема друго значење во светот каде што подигање на професија не е доживотна авантура. Во времето на вашиот читате овие редови многу професии што ќе биде важно во вашиот живот како да не постојат. Водечките образовни институции, според тоа, почнаа да се бараат нови решенија за проблемот на современо образование.... [-]


Магистер по европски студии

Centre for European Studies at Jagiellonian University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Полска Kraków

На м-р програма во европски студии е составен од високо ниво постдипломски курсеви подучени на англиски јазик. Студентите ќе земаат часови од основни, клучни, специјализирани и изборни категории според нивната академска специјализација и личен интерес. Максималното времетраење на студиите е 4 семестри ... [+]

Магистер по европски студии

На м-р програма во европски студии е составен од високо ниво постдипломски курсеви подучени на англиски јазик. Студентите ќе земаат часови од основни, клучни, специјализирани и изборни категории според нивната академска специјализација и личен интерес. Максималното времетраење на студиите е 4 семестри.

Цели

Оваа програма е дизајнирана да им обезбеди на студентите со напредни и интердисциплинарни знаења на современите европски прашања. Нашиот фокус е изучувањето на политичкиот, економскиот и културниот карактер на Централна и Источна Европа и Европската Унија. Повеќето од нашите дипломирани студенти ја применуваат својата експертиза во кариерата во невладиниот или бизнис секторот, додека други продолжуваат со своите студии на докторско ниво.... [-]


Двоен степен - магистер по меѓународни односи

Lazarski University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Полска Warsaw

Студентите ќе го продлабочат своето знаење за меѓународната политика, како и стекнат вештини и компетенции неопходни за да успеат во меѓународните организации и институции. Како дел од програмата, студентите можат да изберат да се специјализираат или во Европската администрација или Лидерство и Statecraft. [+]

Програмата Магистер по меѓународни односи се спроведува во соработка со Универзитетот Ковентри во Велика Британија. Преку оваа програма, студентите ќе стекнат знаење кое е од суштинско значење за донесување одлуки во областите на политиката, бизнисот и медиумите во меѓународен контекст.

Студентите ќе научат за комплексноста на современата политика, ќе ја подобрат нивната јазична способност и ќе стекнат корисни вештини за светот на бизнисот. Програмата се состои од две години на студии, при што од студентите исто така се очекува да ја завршат магистерската теза независно истражувана.... [-]


Магистер по заштита на животната средина: студии за одржливост

Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 2 години October 2019 Полска Warsaw

Студиите за одржливост е интердисциплинарна програма која има за цел да ги негува разбирањето, благодарноста и промислените вештини за решавање на проблемите во врска со односот и интеракциите помеѓу човечкото општество и животната средина. Студиите ќе обезбедат интердисциплинарна позадина која е потребна за да се разберат многу од комплексните предизвици со кои се соочува нашиот свет и ќе им овозможат на студентите да стекнат вештини потребни за да развијат решенија за овие проблеми. [+]

За студиите

Одржливоста најчесто се дефинира како задоволување на потребите на сегашната генерација без да се загрози способноста на идните генерации да ги задоволат своите потреби. Полето на алт = "Одржливост студии истражува и критикува начини да се постигне тоа во контекст на одржување на еколошкото и еколошкото здравје, генерирајќи економска благосостојба и обезбедување на социјална правда. Alt =" Студиите за одржливост е интердисциплинарна програма која има за цел да го поттикне разбирањето на учениците , благодарност и промислени вештини за решавање на проблемите во врска со односот и интеракциите помеѓу човечкото општество и животната средина. Студиите ќе обезбедат интердисциплинарна позадина која е потребна за да се разберат многу од комплексните предизвици со кои се соочува нашиот свет и ќе им овозможат на студентите да стекнат вештини потребни за развивање на решенија за овие проблеми.... [-]


Магистер (УО) во сликарството

University of Arts in Poznań
Студии врз за студентски град Целосна October 2019 Полска Poznań

Студентот може да го изберете најсоодветниот на неколку сликарството и уметноста ткаенина класи.На програмот се разликуваат од класа до класа, кои се разликуваат од оние настава конвенционалните сликарски техники [+]

Магистер (УО) во сликарството

&nbsp

Студентот може да го изберете најсоодветниот на неколку сликарството и уметноста ткаенина класи. На програмот се разликуваат од класа до класа, кои се разликуваат од оние настава конвенционалните сликарски техники на експериментални студии опфаќа повеќето модерното сликарство концепти. Исто така, на студентите изберете цртање класи кои се сметаат себеси за повеќето право за. Опсегот на цртање класа програмот вклучува редовни природата студии, како и експериментални перцепција на цртежот како автономна уметнички јазик. Цртежот е задолжително се разбира за сите наши ученици.... [-]


М-р во меѓународниот бизнис

Cracow University of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Полска Kraków

Кратки информации: Програмата се фокусира на разбирање на економските и социјалните обрасци и феномени кои се однесуваат на светот економијата и улогата на државата и меѓународни организации, како и на различни стратегии за управување примени во меѓународните пазари; таа ги опфаќа тековните проблеми како што се: европската монетарна интеграција, меѓународните финансиски кризи, странските директни инвестиции, претприемништво ... [+]

Кратки информации:

Програмата се фокусира на разбирање на економските и социјалните обрасци и феномени кои се однесуваат на светот економијата и улогата на државата и меѓународни организации, како и на различни стратегии за управување примени во меѓународните пазари; Таа опфаќа тековните проблеми како што се: европската монетарна интеграција, меѓународните финансиски кризи, странските директни инвестиции, претприемништво, корпоративната социјална одговорност, производ и бренд менаџмент, меѓународните пазари на стоки; Модули Напредни Бизнис комуникација на англиски јазик 2. Напредно економија 3. Напредно Меѓународна економија 4. Корпоративни финансии 5. Економетријата 6. Глобализација и регионализација во светската економија 7. Интеркултурна комуникација во бизнис и менаџмент 8. Меѓународниот предвидувања и симулации 9. Меѓународниот логистика 10. Меѓународни политички односи 11. Меѓународно јавно право 12. Меѓународниот статистика 13. Социјалната филозофија 14. Корпоративни инвестиции / Напредно Корпоративни финансии 15. Креативност обука / работилница за управување со ризици 16. Претприемништво и Нови вложување планирање / претприемничкиот менаџмент 17. Европската монетарна интеграција / Меѓународни финансиски кризи 18. Меѓународниот Управување со хумани ресурси / евро-атлантските институции и систем за европска безбедност 19. Стратешки менаџмент / стратегии во меѓународниот бизнис 20. Општествената одговорност на претпријатијата во меѓународниот бизнис / за социјално претприемништво во глобалната економија 21. Странските директни инвестиции во Централна и Источна Европа / Водење бизнис во регионот на Балтичко Море 22. Меѓународниот стокови пазари / Меѓународната конференција за недвижности пазари 23. За управување со производи во Меѓународен Бизнис менаџмент / Меѓународни Бренд 24. Мајстор истражувачки проект [-]

Интердисциплинарната р програма во полски студии, еврејски студии и историја

Jagiellonian University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Полска Kraków

Оваа две години со полно работно време компаративно наследство студии (MA) програма нуди широк спектар на знаење за културното наследство во литературата, уметноста, театарот, архитектурата, урбаниот простор, и сајтови на меморија, особено оние кои се наоѓаат во Краков и впишан на Листа на светското наследство на УНЕСКО. [+]

Опис на програмата

Оваа две години со полно работно време компаративно наследство студии (MA) програма нуди широк спектар на знаење за културното наследство во литературата, уметноста, театарот, архитектурата, урбаниот простор, и сајтови на меморија, особено оние кои се наоѓаат во Краков и впишан на Листа на светското наследство на УНЕСКО. Програмата COHES се фокусира на мултиетничка, мултинационална, мултијазична природа на наследство, приближувајќи ја од три агли: дигитално наследство, визуелно наследство и компаративно и преведено наследство.... [-]


Магистер по политички науки

University of Wroclaw
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Полска Wrocław

Институтот за политички науки на Универзитетот во Вроцлав е една од најголемите и најдинамичните центри за истражување политички науки во Полска. Од 2008 година на Институтот разви, исто така, наставни програми на англиски јазик. Двете меѓународни и полски кандидати да се приклучат на студиската програма и да добие титулата магистер по политички науки ... [+]

5 специјализации се достапни: - јавна политика - политичка комуникација - јавна администрација (организирана во соработка со Грузија Институтот за јавни работи) - Демократија и развој во Европа и Кавказ (организирана во соработка со Грузија Институтот за јавни работи) - Централна и Источна Европа студии (организирана заедно со Универзитетот во Букурешт) Институтот за политички науки на Универзитетот во Вроцлав е една од најголемите и најдинамичните центри за истражување политички науки во Полска. Од 2008 година на Институтот разви, исто така, наставни програми на англиски јазик. Двете меѓународни и полски кандидати да се приклучат на студиската програма и да добие титулата магистер по политички науки.... [-]


ма во општеството и политиката

The Graduate School for Social Research (GSSR) at the Institute of Philosophy and Sociology of the Polish Academy of Sciences
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години October 2019 Полска Warsaw + 1 more

М-р во општеството и политиката е најстарата и најмногу формирана песна во нашите р програма. Тој нуди различни курсеви кои ќе се обезбеди и на "стандарден канони" на теоретски и емпириски дискурс и се однесуваат на граница на истражување, како и. [+]

На М-р во општеството и политиката е најстарата и најмногу формирана песна во нашите р програма. Тој нуди различни курсеви кои ќе се обезбеди и на "стандарден канони" на теоретски и емпириски дискурс и се однесуваат на граница на истражување, како и. Политичката социологија, особено граѓанското општество и Истокот и Западот на реката Елба и социјални движења, современите држави на благосостојба, особено т.н. шведски модел, класичните и современите општествени и политичка теорија, градење на институциите, корупција, политичка култура и прашања од политички полот, толкување на холокаустот и законот и општеството се примери на нашата ориентација како што се гледа во нашите курсеви.... [-]


Магистер по економија - Одржлив развој

Opole University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Полска Opole

Оваа програма р е насочена кон создавање на заедница на одговорни бизнис лидери кои се свесни за потребата за повеќе одржливи решенија во социо-економскиот живот. Кандидатите ќе имаат одлична можност да ја научат теоријата која овозможува реален премин кон одржливост, да се здобијат со вештини и способности за одржување на поодржливи бизниси, како и поддршка на идејата за одржлив развој на други значајни начини. [+]

За програмата

Оваа програма р е насочена кон создавање на заедница на одговорни бизнис лидери кои се свесни за потребата за повеќе одржливи решенија во социо-економскиот живот. Кандидатите ќе имаат одлична можност да ја научат теоријата која овозможува реален премин кон одржливост, да се здобијат со вештини и способности за одржување на поодржливи бизниси, како и поддршка на идејата за одржлив развој на други значајни начини.... [-]


Магистер по економија и меѓународни бизнис

University of Lodz
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Полска Łódź

Целта на програмата е да се едуцираат со отворен ум специјалисти, кои се способни да го разберат, да ги анализираат и решаваат различни социо-економски проблеми во широката област на економијата и, исто така, работат во слична област во различни институции. [+]

Целта на програмата е да се едуцираат со отворен ум специјалисти, кои се способни да го разберат, да ги анализираат и решаваат различни социо-економски проблеми во широката област на економијата и, исто така, работат во слична област во различни институции. Програмата вклучува основни познавања од економските основи, а во исто време им овозможува на студентите да ги прошират индивидуални интереси, во сложени прашањата за економија - преку бројни изборни предмети. ... [-]


М-р економија (специјализација во меѓународниот бизнис)

WSG: The University of Economy in Bydgoszcz
Студии врз за студентски град Целосна October 2019 Полска Bydgoszcz

Студии за дипломирани студенти специјализација, исто така може да потрае една област на студии "туризам" сакаат да се добие квалификација во областа на меѓународниот бизнис. [+]

М-р економија (специјализација во меѓународниот бизнис) Целни групи

Понудата се однесува на дипломираат прв степен студии во областа на образованието, "Економија" и "менаџмент", "Финансии и сметководство", "меѓународните економски односи" заинтересирани за стекнување или продлабочување на знаења и вештини во областа на меѓународниот бизнис. Студии за дипломирани студенти специјализација, исто така може да потрае една област на студии "туризам" сакаат да се добие квалификација во областа на меѓународниот бизнис. Покрај тоа, проширување на експертиза може да бидат заинтересирани во луѓето кои работат во компании и институции кои работат во меѓународните пазари поради потребата за постојана проверка на теоретски и практични знаења во оваа област.... [-]


ма во управување со

Gdansk University Of Technology (Politechnika Gdańska)
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Полска Gdańsk

1. специјализација: Меѓународен менаџмент 2. специјализација: мал бизнис економија и менаџмент (SBE & М) [+]

Степен да се добие

мајстор на уметноста

ВРЕМЕТРАЕЊЕ

2 години

Јазик

Англиски

ЕКТС поени

120

Опис на програмата Целта на оваа нова програма мајстор во Меѓународен менаџмент е да се развие идните професионалци способни за развивање на информиран и иновативни вештини, и можност да ги извршуваат успешни можности во динамична меѓународна средина. Овој мајстор во меѓународниот менаџмент нуди можност да се прошири вашето искуство со продлабочување на вашето знаење во финансии, човечки ресурси, операции и маркетинг меѓу другите стратешки области, сите презентирани во меѓународен контекст. Меѓународните знаења и вештини за управување се напредни преку академски ригорозни курсеви и разни интерактивни наставни методи. Мали бизнис економија и менаџмент е нова програма понудена на студентите од нашиот оддел, на меѓународни студенти кои учествуваат во Програмата Еразмус и на други студенти од земји кои не се членки на ЕУ. Една од посебните карактеристики на оваа програма е нејзиниот меѓународен карактер. Сите предавања се одржуваат на англиски јазик. Учење како крос-културна група е голема предност. Таа им овозможува на студентите да се направи контакти корисни за нивните идни кариери. Исто така им овозможува да стекнат практични знаења за тоа како да управуваат со мала фирма во турбулентно опкружување. Посебен акцент е ставен на економијата и управувањето со мали и медиумски претпријатија (МСП) кои работат во структурите на ЕУ. Влегување Потребно ... [-]

ма во меѓународните односи

University of Haifa, International School
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Полска Warsaw

Факултет за политички науки Хаифа Универзитетот во соработка со Институтот за меѓународни односи на Универзитетот во Варшава, сега нуди двојно-степен за меѓународни односи УО при што студентите се во можност да се направи употреба на средства, стручност и сеопфатен план и програма на двата универзитета, и да добијат акредитација од двете по завршувањето на курсот на студии. [+]

Двојна диплома w / Варшавскиот универзитет Опис на програмата

Факултетот за политички науки при Универзитетот во Хаифа, Во соработка со Институт за меѓународни односи при Универзитетот во Варшава, Сега нуди двојно-степен за меѓународни односи р при што студентите се во можност да се направи употреба на средства, стручност и сеопфатен план и програма на двата универзитета, и да добијат акредитација од двете по завршувањето на курсот на студии.... [-]