MA во Португалија - MA програми во Португалија MA

MA во Португалија - MA програми во Португалија MA

Master

Магистер е магистратура доделени на учениците кои имаат завршено програма за студирање економијата или фини уметности субјекти како што се историја, комуникации, филозофија, теологија или англиски. А мајстор на уметноста степен обично бара предмети, истражувања и писмени испити.

Португалија, официјално Република Португалија, е земја лоцирана во југозападна Европа, на Пиринејскиот полуостров. Португалија е 900 години, па дури и покрај тоа што има релативно мал простор, таа одигра клучна улога во светската историја. Факултетот do Porto е најпопуларен од странци кои се состојат од 11% странски студенти.

MA во Португалија - Земи си MA во Португалија. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

интеркултурни студии за бизнис

Instituto Superior de Contabilidade e Administração do Porto
Студии врз за студентски град October 2019 Португалија Porto

М-р во интеркултурни студии за бизнис отвора нови хоризонти за меѓународни студенти. Овој курс е одобрена безусловно за 6 години од страна на Националната агенција за A3Es акредитација. Со високо специјализирани наставниот кадар, м-р нуди иновативни курсеви, како што се: кинески (мандарински) и арапски јазици и култури за бизнис, култура и развој, интеркултурен економски односи, претприемништво во културата, интеркултурна комуникација технологии, како и на англиски, француски, шпански и германски култури за бизнис. М-р е целосно се предава на англиски јазик, со што се овозможува зголемување на соработката и меѓународната мобилност. Студентите можат да се одлучат за двојна диплома, во комбинација со мајстори во јазици и интеркултурен менаџмент на Универзитетот на Слоновата Артоа, Франција. Овој курс обезбедува практиканти со Incubit - Бизнис Консалтинг и претприемништво, Високиот комесар за миграции, Националната асоцијација на жени претприемачи, Вида Económica Publishing Group, како и неколку други европски партнери. Ова М-р е дел од мрежата на високото образование за интеркултурна медијација. Дипломирани студенти, исто така, ќе бидат во можност да ги продолжат своите студии на докторски ниво на универзитетите во Виго и Сантијаго де Компостела, како резултат на потпишаните протоколи со овие престижни шпанските универзитети. [+]

Цели

М-р во интеркултурни студии за бизнис отвора нови хоризонти за меѓународни студенти. Овој курс е одобрена безусловно за 6 години од страна на Националната агенција за A3Es акредитација. Со високо специјализирани наставниот кадар, м-р нуди иновативни курсеви, како што се: кинески (мандарински) и арапски јазици и култури за бизнис, култура и развој, интеркултурен економски односи, претприемништво во културата, интеркултурна комуникација технологии, како и на англиски, француски, шпански и германски култури за бизнис. М-р е целосно се предава на англиски јазик, со што се овозможува зголемување на соработката и меѓународната мобилност. Студентите можат да се одлучат за двојна диплома, во комбинација со мајстори во јазици и интеркултурен менаџмент на Универзитетот на Слоновата Артоа, Франција. Овој курс обезбедува практиканти со Incubit - Бизнис Консалтинг и претприемништво, Високиот комесар за миграции, Националната асоцијација на жени претприемачи, Вида Económica Publishing Group, како и неколку други европски партнери. Ова М-р е дел од мрежата на високото образование за интеркултурна медијација. Дипломирани студенти, исто така, ќе бидат во можност да ги продолжат своите студии на докторски ниво на универзитетите во Виго и Сантијаго де Компостела, како резултат на потпишаните протоколи со овие престижни шпанските универзитети.... [-]


ма во филмот - Кем - Кино очи - Европската филмови мајстори

Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Португалија Lisbon

Оваа две години р програма е сосема нов игран филм прави мајстори степен високо интензивна поддржан од Еразмус +. Види во детали на www.kinoeyes.eu [+]

Мајстор

Оваа две години р програма е сосема нов игран филм прави мајстори степен високо интензивна поддржан од Еразмус +.

На програмата е во форма на настава четири семестри, заедно со летна школа. Наставата е уникатен за филм одлуки р а по тоа што е поделена помеѓу три различни филмски училишта во три различни европски држави: Lusófona универзитет во Лисабон, Португалија, на екранот академија Шкотска во Единбург / Британија, Велика Британија и балтичките филм и медиуми Училиште во Талин, Естонија. Наставата во секоја кампусот одразува предностите на персоналот и образовна историја на секое училиште, па обезбедување на секој специјалист студент со изборот на најдобрите можни опции за учење. Секое училиште има значителен настава мајстори филм одлуки курсеви учинокот.... [-]


мајстор во документарен филм режија - docnomads

Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Португалија Lisbon

Курсот е надгледувана и спонзорирана со стипендии за студенти и научници од страна на образование, аудиовизуелна дејност и Извршната агенција за култура Видете во детали на www.docnomads.eu [+]

На "DOCNOMADS" документарен филм режија ТЕК ЕРАЗМУС МУНДУС мајстор е: - две години, 120 ЕКТС - Документарен филм режија - мајстор се разбира

Имплементирани од страна на трите европски универзитети:

Факултетот Lusófona де Humanidades е Tecnologias / Лисабонскиот / Португалија,

Színház-ES Filmművészeti Egyetem / Универзитет за театарска и филмска уметност / Будимпешта / Унгарија и

Лука, колеџ Sint Лукас Брисел / Белгија.... [-]


мајстор во филмски студии

Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Португалија Lisbon

Мајстор е на програма во филмски студии ги интегрира студија план на Одделот за филм и медиумите уметности во областите [+]

Мајстор во филмски студии ги интегрира студија план на Одделот за филм и медиумите уметности во областите за кинематографија студии, и е дел од интегрираниот обука 2 циклус во прогресијата на проучувањето на студентите со одреден степен во кино, видео и Мултимедија комуникација, или други слични степени. Комплементарност, степенот е предодреден да сите професионалци кои сакаат да ги продлабочат своите надлежности во областа на производството кинематографија и насока.... [-]


магистратура по економија

Universidade de Évora
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Португалија Evora

Мајсторот се разбира во економија има за цел да им обезбеди на во суштина збир на знаења од областа на економија да се овозможи целосна формирањето на првиот циклус, а со тоа подобрување на можностите за вработување и кариера во иднина на вашите ученици. [+]

ПРЕЗЕНТАЦИЈА

Мајсторот се разбира во економија има за цел да им обезбеди на во суштина збир на знаења од областа на економија да се овозможи целосна формирањето на првиот циклус, а со тоа подобрување на можностите за вработување и кариера во иднина на вашите ученици. Курсот е структуриран во три гранки: Економска анализа, Регионална економија и локален развој и интернационализација и конкурентност. Стопанската филијала анализа има за цел обезбедување општи вештини за економија, поттикнување на повеќе директни истражувачка дејност и напредок за да дипломираат со силна соработка со планот за докторски студии во економија. Таа, исто така ја нагласува флексибилност на наставната програма на оваа гранка, каде што три од осум курсеви на letiva компонента се опционални природата. Гранките на Регионална економија и локален развој и интернационализација и конкурентност се наменети да се состане сили, кои главно се фокусира на овие области на економијата по пат на пренесување на знаење еминентно применуваат заедно со солидна теоретска компонента. Овие гранки се насочени главно за дипломирани студенти кои извршуваат или имаат намера да вршат стручни работи во овие области, имаат за цел да ги продлабочат своите теоретски и / или надградба на нивните знаења во академски и техничка обука. Во трите гранки главно наменети за: - да се придонесе за развој на вештини кои им помагаат на идентификација, анализа и решавање на проблеми од економска природа; - да се стимулира и да се развие интерес во истражувањето економски прашања и, следствено, да се вклучат на кандидати во истражувачки проекти развиени според студиски... [-]