MA во Русија - MA програми во Русија MA

MA во Русија - MA програми во Русија MA

Master

Мајстори степени се повеќе разноврсна од докторски квалификации и имаат широк спектар на професионални и академски апликации. Според американското Министерство за образование, три видови на програми мајстори постојат истражувања, професионални и терминал. Најпопуларните мајстори степен видови се Мајсторот на уметностите (MA) и мајстор на науки (МСП) во мешавина на предмет полиња.

Русија или, исто така, официјално познат како Руската Федерација, е земја во северниот дел на Евроазија. Образование во Русија е предвидено претежно од страна на државата и е регулирано од страна на Министерството за образование и наука. Во Русија, тоа трае околу 70% од време на обука за контакт лекции со наставник, останатите 30% од обемот на работа се посветени на независна студија на материјалот.

MA во Русија - Земи си MA во Русија. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

господар во лингвистика

M. K. Ammosov North-Eastern Federal University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години March 2019 Русија Yakutsk

Целта на програмата е да ги оспособи студентите со висок квалитет на наставниот план и да ги направи квалификувани лингвисти или експерти, така што тие можат да ги преземат клучните улоги во различни лингвистика активности поврзани со висок квалитет со меѓународните стандарди. [+]

Магистер по лингвистика

Главните цели и теми на курсот / програма:

Целта на програмата е да ги оспособи студентите со висок квалитет на наставниот план и да ги направи квалификувани лингвисти или експерти, така што тие можат да ги преземат клучните улоги во различни лингвистика активности поврзани со висок квалитет со меѓународните стандарди. Ние ќе ги даваат на студентите со различни класи со висок квалитет, така што тие да се запознаат со тековните трендови во различни области на лингвистиката. По завршувањето на оваа образовна програма, студентите треба да бидат способни да се земе голема улога во професионалните активности лингвистика поврзани и да ги применат своите истражувања знаење и вештини за нивните идни кариери. ... [-]


ма странски јазик на професионална комуникација и специјализирани превод

Peoples’ Friendship University of Russia
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Moscow

На програмата "странски јазик на професионална комуникација и Специјализирани превод" е дизајниран за да им обезбеди на студентите со теоретски и практични знаења и вештини, кои може да се користи [+]

Магистер по странски јазик на професионална комуникација и Специјализирани преводи

На програмата "странски јазик на професионална комуникација и Специјализирани превод" е дизајниран за да им обезбеди на студентите со теоретски и практични знаења и вештини, кои може да се користи за комуникација во професионални средини, превод и толкување, како и за наставници и професионалци во економија, менаџмент и бизнис.... [-]


УО: образование за наставници

Irkutsk State Linguistic University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Русија Urik

Иглу ги нуди следните области: теорија и пракса на наставата интеркултурна комуникација во мултиетничка и мултикултурна средина, книжевно образование [+]

УО: образование за наставници

&nbsp

Иглу ги нуди следните области: теорија и пракса на наставата интеркултурна комуникација во мултиетничка и мултикултурна средина,книжевно образование, informatsialnye технологија во образованието на наставниците.

&nbsp

Степен: Магистер на обука на наставниците ПРОФИЛ НА ФОКУС ТЕОРИЈА И ПРАКСА на наставата МЕЖДУКУЛТУРНО комуницирање мултиетничка и мултикултурна средина Студенти проучувањето на теоријата на комуникацијата, националните и културните разлики во конфликтот без изградба на комуникативни дискурс linguodidactic основа на предавање руски јазик како странски јазик против Полилог култури, техники и методи на толерантно општествоИзвестувања на поли-етнички животната средина, културната разновидност на народите во светот во областа на говорот и бизнис етика, комуникативна англиски јазик, се разбира, когнитивни лингвистика.... [-]


магистер по комуникации и уметност управување

International University in Moscow IUM
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 4 - 5 семестри September 2019 Русија Moscow + 1 more

Нова напредна програма е фокусирана на специфични области на уметноста бизнис и интеграција на државата на-уметнички пристапи во образованието со стандардите и барањата на бизнис.Приоритет се дава на ИТ и [+]

Магистер по комуникации и уметност управување

&nbsp

Нова напредна програма е фокусирана на специфични области на уметноста бизнис и интеграција на државата на-уметнички пристапи во образованието со стандардите и барањата на бизнис. Приоритет се дава на ИТ и разни форми на Edutainment.

&nbsp

Програмата е развиена во средината на 90-тите години и не се аналози во Русија. Недостатокот на специјалисти во брзо растечки бизнис забава утврдува постојана побарувачка на квалификувани менаџери. Програмата комбинира бизнис и менаџмент дисциплини со развојот на посебни вештини во комуникациите, односи со јавноста, и уметностите. Програмата е уникатна како што има бројат рамнотежа на контакт часови, воден од водечките руски и меѓународни експерти, како и вистински работа на проекти во уметноста бизнис (комуникација агенции, ТВ компании, театри, оркестри, фестивали и натпревари, спортски настани, итн.)Иновативниот студија е врз основа на следново: ... [-]


господар во јазичните опис теорија за јазикот и

Higher School of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Moscow

Програмата е организирана од страна на Факултетот за лингвистика, Факултетот за општествени науки. Нашата програма е една од ретките програми Магистер по теоретска лингвистика која вклучува силна интердисциплинарна компонента и објаснува неговата врска со лингвистиката и јазик опис: како акустична фонетика, социолингвистика и лингвистички антропологија. [+]

Преглед програма

Програмата е организирана од страна на Факултетот за лингвистика, Факултетот за општествени науки. Нашата програма е една од ретките програми Магистер по теоретска лингвистика која вклучува силна интердисциплинарна компонента и објаснува неговата врска со лингвистиката и јазик опис: како акустична фонетика, социолингвистика и лингвистички антропологија.

... [-]

Магистер по меѓународни политики и глобалната политика

Moscow State Institute Of International Relations, MGIMO
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Odintsovo

М-р за меѓународни односи е дизајниран заеднички помеѓу MGIMO и MIUC да им обезбеди на студентите со знаења, вештини и компетенции потребни за критичко анализирање и толкување на клучните теоретски дебати на пост-модерната политичка арена на меѓународните односи. [+]

М-р Меѓународни односи од МГИМО - МИУЦПрегледВреметраење: 2 годиниЈазик: англискиЛокација: Марбела (1 година), Москва (2 година)Наслов на програмата: "Меѓународни политики и глобална политика"Степен доделени: м-р меѓународни односиОпфатени се клучните дисциплиниМеѓународни институцииДипломатијаМедиуми и меѓународни политикиПолитика во животната срединаРуската политикаЈазици (руски / шпански)... [-]

Магистер по корпоративно управување и глобална мрежа дипломатија

Moscow State Institute Of International Relations, MGIMO
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Odintsovo

Светот на меѓународниот бизнис денес е дефиниран од брзорастечките транснационални корпорации. Нивните операции ги надминуваат државните граници и нивната интеракција ја формира матрицата на тековната глобална економија. [+]

Профил на програмата

Руско-француски двоен магистерски степен , програма со ХЕЦ, Париз

Светот на меѓународниот бизнис денес е дефиниран од брзорастечките транснационални корпорации. Нивните операции ги надминуваат државните граници и нивната интеракција ја формира матрицата на тековната глобална економија. Управувањето со овие огромни компании бара широка стратешка визија, широк спектар на специјализирани вештини за организирање на деловни структури и компетенции во меѓукултурен контакт. Освен тоа, големите транснационални корпорации се повеќе зависни од глобалното политичко опкружување. Денес бизнисот не може да избегне ангажирање на меѓународната политика.... [-]


Магистер по менаџмент и глобални прашања

Moscow State Institute Of International Relations, MGIMO
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Odintsovo

Две години магистрирал програма во меѓународните односи. Р програма на MGIMO Универзитетот е дизајниран да обезбеди и руски и меѓународни студенти со потребните вештини потребни за вработување во меѓународни организации. Наставната програма најдобро им служи на оние студенти кои се подготвени да станат директно вклучени во политиката, владата или политичките организации. [+]

Профил на програмата

Две години магистрирал програма во меѓународните односи. Р програма на MGIMO Универзитетот е дизајниран да обезбеди и руски и меѓународни студенти со потребните вештини потребни за вработување во меѓународни организации. Наставната програма најдобро им служи на оние студенти кои се подготвени да станат директно вклучени во политиката, владата или политичките организации. Курсевите се дизајнирани да им помогнат на дипломците да ја прифатат нивната улога како глобални граѓани кои се способни и подготвени да бидат дел од меѓународната, мултикултурна средина.... [-]


ма политиката и економијата во Евроазија

Moscow State Institute Of International Relations, MGIMO
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Odintsovo

На две-годишниот мајстор во Програмата за политички науки (MPSc.) Во MGIMO универзитет е дизајниран да ги задоволи потребите на зголемувањето на лидери во професии на јавниот сервис, вклучувајќи домашни и меѓународни владини агенции и непрофитни организации преку обезбедување на до-to-date , информации од прва рака за Русија и Евроазија од руска гледна точка. [+]

Профил на програмата

додека две години Господар во политички науки (MPSc.) Програма на MGIMO универзитет е дизајниран да ги задоволи потребите на зголемувањето на лидери во професии на јавниот сервис, вклучувајќи домашни и меѓународни владини агенции и непрофитни организации преку обезбедување на до-to-date, информации од прва рака за Русија и Евроазија од руска гледна точка.

На MPSc. Програмата предвидува ригорозен тренинг на кампусот во политички науки и анализа на политиките, подготвува степен кандидати за успешна кариера и за набавка на интелектуална ширина, организациски вештини, и самодоверба е потребно да се претпостави лидерски позиции во повеќе комплекс на животната средина за јавни услуги. Околу 20 студенти ќе се запишат во програмата.... [-]


Магистер по меѓународна менаџмент

Moscow State Institute Of International Relations, MGIMO
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Odintsovo

Програмата беше дизајнирана да ги обучи експерти во деловното опкружување во Франција, ЕУ и Русија преку обезбедување заеднички курсеви за студирање и еден семестар во земјата на партнерските институции. Програмата е 2 години со полно работно време студија. Францускиот партнер е претставен од ICN Business School (Ненси, Франција). [+]

Програмата беше дизајнирана да ги обучи експерти во деловното опкружување во Франција, ЕУ и Русија преку обезбедување заеднички курсеви за студирање и еден семестар во земјата на партнерските институции. Програмата е 2 години со полно работно време студија. Францускиот партнер е претставен од ICN Business School (Ненси, Франција).

Наставната програма на програмата за руски студенти ги вклучува следните курсеви: менаџмент, маркетинг, претприемништво, менаџерско сметководство, финансиски аспекти на меѓународната трговија, информатички технологии, меѓународни финансии, приватно право, европско право, економија на Франција и други земји-членки на ЕУ, истражување Методологија, странски јазик (француски).... [-]


Магистер по одржлив развој и стратешки менаџмент во енергетиката

Moscow State Institute Of International Relations, MGIMO
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Odintsovo

«Одржлив развој и стратешки менаџмент во енергијата» Магистерска програма (со дипломирани студенти по менаџмент) се работи заедно со Универзитетот Св. Ендрјус, еден од најстарите и водечки британски универзитети, кој за време на својата шестстотинигодишна историја го освои угледот на образовен и истражувачки центар од светска класа. [+]

Профил на програмата

«Одржлив развој и стратешки менаџмент во енергијата» Магистерска програма (со дипломирани студенти по менаџмент) се работи заедно со Универзитетот Св. Ендрјус, еден од најстарите и водечки британски универзитети, кој за време на својата шестстотинигодишна историја го освои угледот на образовен и истражувачки центар од светска класа.

Програмата обезбедува единствена можност за пет руски и пет британски мајстори да станат експерти и во одржливата енергија и стратегискиот менаџмент во енергетиката. На дипломирани студенти добиваат две дипломи и два магистратура: Св. Ендрјус Универзитетот диплома за одржлив развој (Магистер по одржлив развој) и MGIMO Универзитетска диплома по менаџмент (Магистер по менаџмент).... [-]


Магистер по меѓународна јавна и бизнис администрација

Moscow State Institute Of International Relations, MGIMO
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Odintsovo

Двегодишниот магистрирал во Меѓународната јавна и бизнис администрација Двоен степен програма МГИМО Универзитетот и Macerata универзитет (Италија) е дизајниран да ги задоволи потребите на зголемувањето на лидери во јавниот и приватниот сектор професии. [+]

Профил на програмата

Двегодишниот магистрирал во Меѓународната јавна и бизнис администрација Двоен степен програма МГИМО Универзитетот и Macerata универзитет (Италија) е дизајниран да ги задоволи потребите на зголемувањето на лидери во јавниот и приватниот сектор професии.

Програмата обезбедува обука на кампусот во политички науки, меѓународна трговија и економија, како и менаџмент, јавна администрација и владини односи. Околу 20 студенти ќе бидат запишани во програмата.... [-]


Една година магистер по енергетска политика во Евроазија (ENERPO)

European University at St. Petersburg
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 1 година February 2019 Русија Saint Petersburg

Една година интензивна програма ENERPO мајстор се фокусира посебно на евроазиски енергетски работи. Во 21 век конкуренцијата и соработката над енергетските ресурси стана еден од клучните фактори во меѓународните односи. [+]

Една година интензивна програма ENERPO мајстор се фокусира посебно на евроазиски енергетски работи. Во 21 век конкуренцијата и соработката над енергетските ресурси стана еден од клучните фактори во меѓународните односи. Ќе научите и разговарате за разни теми како што се енергетските односи и предизвиците Русија-Европа и Русија-Азија, "револуции" на ЛНГ и шкрилци, влијанието на енергетскиот сектор врз политиката, економијата и социјалниот развој во Русија, Средна Азија, Блискиот Исток и Кавказ.... [-]


Една година магистер по руски и евроазиски студии (IMARES)

European University at St. Petersburg
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 1 година February 2019 Русија Saint Petersburg

Една година интензивна програма IMARES магистрирал се фокусира на Русија и на пост-советската област. Оваа сеопфатна програма ви овозможува да ја проучувате Русија и целата евроазиска област во сите аспекти од А до Я. [+]

Една година интензивна програма IMARES магистрирал се фокусира на Русија и на пост-советската област. Оваа сеопфатна програма ви овозможува да ја проучувате Русија и целата евроазиска област во сите аспекти од А до Я. Ќе го испитате минатото и ќе ги анализирате најсовремените настани што се одвиваат во регионот, да научат руски јазик и искуство во Русија. Заедно со други меѓународни студенти, ќе студирате и разговарате за разни теми, вклучувајќи ги и надворешно-политичките и безбедносните прашања во Русија и соседните земји, историја и тековни настани, менување на општеството и реформите и, се разбира, руската култура и уметност.... [-]


MA постсоветска јавна политика (Московски државен универзитет)

Polit IQ
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Moscow

Новата Ломоносовска MSU Master Post-Soviet Public Policy е двегодишен степен дизајниран да ги подготви идните професионалци во сите димензии на јавните работи за голема разновидност на кариери низ целиот свет. [+]

Новиот Polit IQ

Целта на програмата е да им помогне на учениците критички да размислуваат за сложени прашања во политиката, да донесуваат одлуки и да ги трансформираат своите идеи во акција. Покрај тоа, програмата има за цел да ги едуцира младите политички научници и потенцијалните креатори на политики со длабоки сознанија во областите на постсоветскиот процес на креирање политики и компаративна политика.... [-]