MA во Сингапур - MA програми во Сингапур MA

MA во Сингапур - MA програми во Сингапур MA

Master

А господар 's степен е на постдипломски академски степен. А господар 's степен подготвува студентите да го води или управуваат. А господар 's степен, исто така, подготвува некое лице за голем број на потраги преку специјализирани студија на терен.

Сингапур (新加坡) е град-држава во Југоисточна Азија. Основана како британски трговски колонија во 1819 година, од осамостојувањето таа стана една од светот 's најпросперитетните земји и може да се пофали во светот ' најпрометните пристаниште s. Сингапур има шест национални универзитети и обично се добро-смета и привлекува размена на студенти од целиот свет.

MA во Сингапур - Земи си MA во Сингапур. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

MA ... и интензивен јазик (свахили)

SOAS University of London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 4 години September 2019 Сингапур Singapore + 1 more

Оваа двегодишна програма ќе им обезбеди на студентите можност да се комбинираат магистерски ниво обука со интензивна студија на африкански јазик (свахили), со цел да се здобијат со вештини потребни за идните професионални или истражувачки кариери. Програмата ќе им овозможи на студентите да се вклучат со предмет на нивната Мастер програма во Африка преку африкански јазик, да се вклучат со извори и податоци во африкански јазик и да се спроведе истражување и професионална работа во Африка. [+]

MA ... и интензивен јазик (свахили)

Времетраење: полно работно време (2 години) или скратено работно време (4 години)

Почеток на програмата: септември 2018 година

Начин на посетување: Полно работно време или скратено работно време

За кого е оваа програма?

Оваа двегодишна програма ќе им обезбеди на студентите можност да се комбинираат магистерски ниво обука со интензивна студија на африкански јазик (свахили), со цел да се здобијат со вештини потребни за идните професионални или истражувачки кариери. Програмата ќе им овозможи на студентите да се вклучат со предмет на нивната Мастер програма во Африка преку африкански јазик, да се вклучат со извори и податоци во африкански јазик и да се спроведе истражување и професионална работа во Африка.... [-]


MA ... и интензивен јазик (Јазик на Југоисточна Азија)

SOAS University of London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 4 години September 2019 Сингапур Singapore + 1 more

Двегодишниот јазик Pathway е насочен кон студенти кои сакаат да се вклучат со Југоисточна Азија на професионален и академски начин, бидејќи интензивниот јазичен модул ќе им овозможи да постигнат добро ниво на владеење на еден од четирите јазици; Бурмански, Индонезиски, Тајски или Виетнамски. Летото меѓу првата и втората година на студирање се троши во регионот по интензивен јазик модул. [+]

MA ... и интензивен јазик (Јазик на Југоисточна Азија)

Времетраење: полно работно време (2 години) или скратено работно време (4 години)

Почеток на програмата: септември 2018 година

Начин на посетување: Полно работно време или скратено работно време

За кого е оваа програма?

Двегодишниот јазик Pathway е насочен кон студенти кои сакаат да се вклучат со Југоисточна Азија на професионален и академски начин, бидејќи интензивниот јазичен модул ќе им овозможи да постигнат добро ниво на владеење на еден од четирите јазици; Бурмански, Индонезиски, Тајски или Виетнамски. Летото меѓу првата и втората година на студирање се троши во регионот по интензивен јазик модул.... [-]


М-р социјална антропологија на развој и интензивна јазик

SOAS University of London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 4 години September 2019 Сингапур Singapore + 1 more

Оваа антропологија р обезбедува разбирање на начините на кои антрополошки пристапи и дебати ја информираат проучувањето на значењата и концептите во развојот, неговите приоритети, политики и практики. Таа ги привлекува учениците со различни потекла и студиски / работни искуства што го прави за жива и предизвикувачка атмосфера. [+]

М-р социјална антропологија на развој и интензивна јазик

Времетраење: 2 години со полно работно време, 4 години со скратено работно време.

Влегување Потребно: Минимум горниот втора класа почести степен (или еквивалентен).

Почеток на програмата: Септември

Начин на посетување: Полно работно време или со скратено работно време

Оваа антропологија р обезбедува разбирање на начините на кои антрополошки пристапи и дебати ја информираат проучувањето на значењата и концептите во развојот, неговите приоритети, политики и практики. Таа ги привлекува учениците со различни потекла и студиски / работни искуства што го прави за жива и предизвикувачка атмосфера.... [-]


М-р кинески студии (литература Pathway )

SOAS University of London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2019 Сингапур Singapore + 1 more

Оваа програма им овозможува на студентите да се вклучат критички со различните аспекти на кинеската литература. Оваа програма ги опфаќа двете модерни и модерни литератури на Кина. Тоа вклучува проучување на книжевни дела напишани на оригиналните јазици, како и вовед во книжевната теорија. За студентите на оваа програма, дисертацијата мора да биде на тема во кинеската литература. [+]

М-р кинески студии (литература Pathway )

Времетраење: една календарска година (со полно работно време); Две или три години (со скратено работно време, само во текот на денот).

Влегување Потребно: Минимум горниот втора класа почести степен (или еквивалентен). Доаѓаат студенти ќе се очекува да имаат завршено најмалку еквивалент на две години на додипломски кинески јазик студија.

Почеток на програмата: Септември... [-]


М-р Применета јапонска лингвистика

SOAS University of London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2019 Сингапур Singapore + 1 more

М-р Применета јапонска лингвистика [+]

М-р Применета јапонска лингвистика

Ве молиме имајте во предвид дека овој м-р сега е заменет со магистер по применета лингвистика и јазична педагогија (ALLP).

[-]

М-р глобалната дипломатија: МЕНА (онлајн учење)

SOAS University of London
Он-лајн студии Дел-студии 2 години April 2019 Сингапур Singapore

Овој курс е за оние кои се ангажирани или започнете кариера во дипломатски или сродни полиња на Блискиот Исток [+]

М-р глобалната дипломатија: МЕНА (онлајн учење)

Времетраење: 2 години

Влегување Потребно: Минимум горниот втора класа почести степен (или еквивалентен). Ги поздравуваме апликации од академски силни поединци од широк спектар на области и позадини. Кандидатите со пониска класа степен, но со степен релевантно работно искуство може да се смета.

Почеток на програмата: април / октомври... [-]


ма африкански студии (литература пат)

SOAS University of London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2019 Сингапур Singapore + 1 more

М-р африкански студии (литература патека) им овозможува на студентите да се вклучат критички со различни аспекти на усна и писмена литература во Африка. [+]

MA африкански студии (литература патека)

Времетраење : една календарска година (со полно работно време); Две или три години (со скратено работно време, само во текот на денот)

Влегување Потребно : Минимум горниот втора класа почести степен (или еквивалентен)

Начин на посетување : Полно работно време или дел од времето

М-р африкански студии (литература патека) им овозможува на студентите да се вклучат критички со различни аспекти на усна и писмена литература во Африка. Програмата е уникатна во начинот на кој го поттикнува истражувањето на односите меѓу домородните африкански естетика и современите книжевни теории. модул "теории и техники за компаративна книжевност" не обезбедува теоретски и методолошки вештини, додека други единици на програмата се фокусира на специфични области, како литератури во африкански јазици и современи африкански литература на англиски јазик.... [-]


М-р антрополошки истражувања Методи и непалски

SOAS University of London
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Сингапур Singapore

Ова е само програма мајстори ниво нудат насекаде во светот, која им нуди на студентите кои имаат намера да продолжи да се спроведе антрополошки истражувања (во голема мерка е дефинирано) во Непал со потребните вештини (дисциплински, јазични, методолошки). [+]

М-р антрополошки истражувачки методи и непалски

Времетраење: 2 години

Влегување Потребно : Кандидатите ќе треба да се произведе документирани докази за способност за учење на јазик (јазик А ниво или еквивалент, или успешно завршување на додипломски јазик курс).

Почеток на програмата : Септември

Начин на Публика : Полно работно време

Кој е оваа програма за? Студентите кои сакаат да спроведат докторски студии во Непал, или во подготовка за професионално вработување, на пр. Владина агенција или меѓународна невладина организација. ... [-]

М-р антропологија на медиуми со интензивна јазик

SOAS University of London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2019 Сингапур Singapore + 1 more

Магистер по антропологија на медиумите е неодамнешно и брзо растечки поле во рамките на поголема академска дисциплина на антропологијата. И двете ги инкорпорираат и предизвици на добро воспоставените антрополошки проблеми со визуелната култура и етнографскиот филм преку посеопфатно испитување на современите медиумски практики. [+]

М-р антропологија на медиуми со интензивна јазик

Ве молиме означете дека овој степен НЕМА да се извршува во 2018/19

Времетраење: една календарска година (со полно работно време) Две или три години (со скратено работно време, само во текот на денот) Препорачуваме вонредните студенти да имаат две и пол дена и три дена бесплатно во текот на неделата за да продолжат со студирањето. Очекувањата во Велика Британија се на континуирано студирање во текот на годината, со периоди на бришење кои се користат за читање и за подготовка на предмети.... [-]


М-р арапска литература

SOAS University of London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2019 Сингапур Singapore + 1 more

Оваа научи-мајстори степен нуди длабок увид во арапскиот свет преку своите литератури. Тоа е напредна програма наменета за студентите со добар прв степен во арапски или со добра високо образование кои исто така знаат арапски. [+]

MA арапска литература

Времетраење : една календарска година (полно работно време) или две или три години (со скратено работно време, само во текот на денот)

Влегување Потребно : Прво или горниот втора класа почести степен или во странство еквивалент на арапски или друг релевантен предмет со добро познавање на арапски

Политика за интервју : интервјуа според аранжман

Почеток на програмата : само во септември... [-]


ма кинески студии

SOAS University of London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2019 Сингапур Singapore + 1 more

М-р кинески студии обезбедува исклучителна можност да ги искористат предностите на широк спектар на дисциплински пристапи кон проучувањето на кинеските општества достапни на SOAS. [+]

ма кинески студии

Времетраење : една календарска година (со полно работно време); Две или три години (со скратено работно време, само во текот на денот)

Влегување Потребно : Минимум горниот втора класа почести степен (или еквивалентен)

Почеток на програмата : само во септември

Начин на посетување : Полно работно време или дел од времето

Кој е оваа програма за?

Студентите кои се преземаат на овој степен доаѓаат од многу земји и имаат широк спектар на академски средини. Додека некои сакаат да ги прошират нивните претходни студии или искуство на Кина, останатите се пријде на курсот без кинеска елементи за нивниот прв степен, но со желба да се фокусира на нивните претходни обуки за регионот.... [-]


М-р компаративна книжевност (Африка / Азија)

SOAS University of London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2019 Сингапур Singapore + 1 more

Знаењето е на располагање на студентите заинтересирани во проучувањето на овие списи преку англиски - вклучувајќи и во оригинал на англиски јазик литература од Африка и Азија и литература напишани на африкански и азиски јазици претставени преку англиски преводи. [+]

М-р компаративна книжевност (Африка / Азија)

Времетраење : една календарска година (со полно работно време). Две или три години (со скратено работно време, само во текот на денот) Препорачуваме вонредните студенти да имаат слободно време од две до една до три дена неделно да продолжат со студирањето.

Влегување Потребно : Минимум горниот втора класа почести степен (или еквивалентен)... [-]


ма современа уметност и уметничка теорија на Азија и Африка

SOAS University of London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2019 Сингапур Singapore + 1 more

Во оваа програма, студентите се вклучат со некои од најпознатите динамична и современи аспекти на азиски и африкански уметност, како и прашањата на собирање, прикажување, претставување, туристички уметност, и смени помеѓу регионалните, националните и глобалните идентитети. [+]

М-р современата уметност и теоријата на уметноста на Азија и Африка

Времетраење : Една година (полно работно време). Две или три години (со скратено работно време, само во текот на денот)

Влегување Потребно : нормалната квалификација за прием во програмата р е горниот втора класа почести степен. Други квалификации, сепак, може да биде прифатливо и Одделот поздравува зрели студенти. Студентите земање на м-р степен може или не може да има претходно искуство од нашите предмети. Додека познавањето на релевантен азиски или африкански јазик не е услов, за некои модули тоа е предност за прием (видете поединечни описи на модули за детали). Можно е да се вклучи елемент на јазична обука во рамките на програмата УО со преземање на азиски или африкански јазик како еден од двата "мали" модули. Оваа опција може да биде особено пожелно за оние кои имаат намера за напредокот на д-р, кои сеуште не ги имаат потребните јазични вештини.... [-]


М-р Историски Истражувачки методи и интензивна јазик

SOAS University of London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 4 години September 2019 Сингапур Singapore + 1 more

На програмата се прилагодени за студентите кои сакаат да се продолжи со понатамошно истражување на докторски ниво на тема поврзана со историјата на Блискиот и Средниот Исток, Јужна Азија, Југоисточна Азија, Источна Азија и Африка, но тоа, исто така, го прави смисла, како самостојна програма за оние кои сакаат да истражуваат одредена тема или прашање во пократок временски период. [+]

М-р историски истражувачки методи и интензивна јазик

Времетраење : полно работно време: 2 години; Скратено работно време: 4 години

Влегување Reauirements : Минимум горниот втора класа почести степен (или еквивалентен); релевантна позадина во регионот на специјализмот

Почеток на програмата : Септември

Начин на посетување : Полно работно време или дел од времето

Кој е оваа програма за? ... [-]

М-р историја на уметноста и археологија од Источна Азија и интензивна јазик

SOAS University of London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 4 години September 2019 Сингапур Singapore + 1 more

Оваа две-годишна програма комбинира предностите на м-р историја на уметноста и археологија од Источна Азија, со интензивна јазик обука на јапонски и корејски. [+]

М-р Историја на уметноста и археологијата на Источна Азија и интензивна јазик

Времетраење : Две години (со полно работно време). Четири години (со скратено работно време, само во текот на денот)

Влегување Потребно : нормалната квалификација за прием во програмата р е горниот втора класа почести степен. Други квалификации, сепак, може да биде прифатливо и Одделот поздравува зрели студенти. Студентите земање на м-р степен може или не може да има претходно искуство од нашите предмети. Јапонскиот патека нуди почетник и средно ниво влез. За повеќе информации погледнете на веб страницата за [м-р .... и интензивни јазични јапонски] во страниците на одделот Јапонија и Кореја. Корејскиот пат е наменет за почетници кои учат на корејски.... [-]