Теологија програми, барај за врвот Теологија програми тука! - Теологија

Теологија програми, барај за врвот Теологија програми тука! - Теологија

Теологија

Кога станува збор за колегиум определба, на мајстор на уметноста може да биде одличен начин за студентите да се добие добро заоблени образование. Предмети поврзани со MAS обично вклучуваат хуманитарните науки, како што се комуникациите, филозофија и англиски. Како резултат на тоа, м-р дипломирани студенти имаат различни можности за кариера на располагање.

Кога прашуваат што е магистер по теологија, студентите треба да бидат свесни за многу длабоки можности кои може да се најдат во оваа област на студии. Овие степени често вклучува различни теолошки предмети, и многу од оние кои се извршуваат такви степени излегуваме наставата позиции. Програми може да вклучуваат изучување на моралните принципи, филозофија, па дури и историјата на религијата. За оние што бараат улога меѓу свештенството, студии, исто така ќе вклучи религиозните писанието и церемонија.

Со Магистер по теологија, студентите ќе биде посветен на многу фасцинантни морални и филозофски прашања.Покрај тоа, дипломираните студенти може да се најдат како негува членови на една заедница или овации настава позиции во голем број на академски институции. Како определба да понуди дипломците огромен чувство на лична сатисфакција произлегуваат од способноста да им помогне на луѓето во нивното време на потреба.

Tuitions стапки може да се разликуваат во голема мера кога станува збор за степени во теологија. Вкупниот школувањето цена можат да се променат базирани на локацијата на институцијата, како и видот на институцијата присуствуваа. Во однос на ова, студентите мора да се утврди најдобрата опција за нивната финансиска ситуација.

Оние отсек во теолошки студии може да очекуваме да на изобилство на можности за кариера, по дипломирањето. Некои можат да изберат да ги извршуваат позиција во Црквата како свештенство член, која може да понуди дипломците со одлична смисла за лични остварување.Кариери во академските институции се исто така доста обилен, како и пишување позиции поврзани со верските студии. Можности за истражување се исто така достапни, често се однесуваат на историски читање на религијата.

Благодарение на онлајн студии, сите студенти можат да добијат на сеопфатно образование тие заслужуваат. Пребарај за вашата програма подолу и контакт директно канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма.

Читај повеќе

господар на уметностите по теологија и религиозни студии

Evangelische Theologische Faculteit, Leuven
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Белгија Leuven

Магистер по теологија и религиозни студии (120 ЕКТС - 2 години) подготвува да предава, да води организации и цркви, и да учествува во тековните теолошки дебати релевантни за Црквата и општеството. [+]

Магистер по теологија и религиозни студии

Магистер по теологија и религиозни студии (120 ЕКТС - 2 години) подготвува да предава, да води организации и цркви, и да учествува во тековните теолошки дебати релевантни за Црквата и општеството.

Покрај фокусот на основните и методолошки прашања, магистрирал нуди широк спектар на курсеви за одредени предмети. Туторијали и семинари ја зајакнуваат вашата експертиза за истражување. Во исто време, стекнете вештини за водство или пастирска улога и лично ја развивате вашата теологија. Во магистерската теза, учете да направите независен придонес кон теолошко истражување. Програмата, предава на англиски , е наменета за странски студенти. Специјализации ... [-]

Research Master: Master of Advanced Studies in Theology and Religion (Leuven)

KU Leuven: Faculty of Theology and Religious Studies
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2018 Белгија Leuven + 1 more

[+]

Краен рок за аплицирање 1 март 2018 година (за граѓани кои не се дел од ЕЕО) 1 јуни 2018 година (за граѓаните на ЕЕА)

KU Leuven користи онлајн апликациски систем.

[-]

Магистер по теологија, министерство и мисија

St John's College
Он-лајн студии Дел-студии 3 години September 2018 Обединетото Кралство Nottingham

Овој пост-дипломски степен по теологија, министерство и мисија, е потврдена од Универзитетот Дурам, како дел од заедничката награда шема. Тоа е можност да се развијат теолошки студии, идеални за оние кои се ангажирани во било која служба во Црквата, или лежеше или ракоположен. [+]

Овој пост-дипломски степен по теологија, министерство и мисија, е потврдена од Универзитетот Дурам, како дел од заедничката награда шема. Тоа е можност да се развијат теолошки студии, идеални за оние кои се ангажирани во било која служба во Црквата, или лежеше или ракоположен. Тоа е особено погодно за оние во раните години на министерството или подоцна, каде што одмориското одморање овозможува понатамошно проучување и размислување. Тоа е курс за учење на далечина дизајниран да одговара на вашата работа и други обврски.... [-]


мајстор на уметноста во муслиманските култури

The Aga Khan University: ​​Institute for the Study of Muslim Civilisations
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Обединетото Кралство London

Со седиште во центарот на Лондон, Ага Кан Универзитетот Институтот за проучување на муслиманските цивилизациите (ИСМЦ) две години м-р програма нуди еден засебен начин за разбирање на муслиманскиот цивилизации како што еволуирале со текот на времето; нагласува разновидност и комплексноста на минатото и сегашноста муслимански култури, нивното проучување, како дел од светските култури вработува алатки на општествените и хуманистичките науки како рамка за учење ... [+]

Со седиште во центарот на Лондон, Ага Кан Универзитетот Институтот за проучување на муслиманските цивилизациите (ИСМЦ) две години м-р програма нуди:

А карактеристична начин на разбирање на муслиманскиот цивилизации како што еволуирале со текот на времето. Нагласува разновидност и комплексноста на минатото и сегашноста муслимански култури, нивното проучување, како дел од светските култури. Вработува алатки на општествените и хуманистичките науки, како рамка за учење. ... [-]

Господар на Теологија

Protestant Theological University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Холандија Amsterdam Groningen + 1 more

Мајстор на теологијата е програма за интензивна магистерска програма по англиски јазик, акредитирана од холандско-фламанската организација за акредитација. Таа започнува во септември секоја академска година и трае една година (60 ЕКТС). [+]

Академски совршеност и интеркултурно учење

Мајстор на теологијата е програма за интензивна магистерска програма по англиски јазик, акредитирана од холандско-фламанската организација за акредитација. Таа започнува во септември секоја академска година и трае една година (60 ЕКТС). Поради својата истражувачки фокус и високо академско ниво, програмата е уникатно погодна за степен на втор магистрал кој се подготвува за министерство за настава и / или докторски студии.... [-]


ма во еврејските образование

The Hebrew University of Jerusalem
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 1 година Open Enrollment Израел Jerusalem

Преземете ја вашата кариера во еврејско образование на следното ниво со престижната магистерска еврејска едукација од хебрејскиот универзитет. Мелтон центарот предава 1 година онлајн со 6 недели во ерусалим [+]

1 Година Меѓународната Магистер по еврејски образование Надградба на вашиот кариера во еврејските образование!

Ја преземат својата кариера во еврејските образование на следното ниво со престижна р еврејски образование од Хебрејскиот универзитет Мелтон центар. На 1-годишна онлајн магистер еврејски образование со 6-недела интензивна семестар во Израел обезбедува едукатори со флексибилност на учење и заработуваат со магистерска диплома по образование, без работа-живот.... [-]


господар во католичко училиште раководство

St. Mary's University
Студии врз за студентски град Целосна Соединети Американски Држави San Antonio

Мајстор на уметноста во католичко училиште Лидерство при Универзитетот Св Марија комбинира основите на општата администрација образование со посебен концепти и вештини потребни за ефективно лидерство во Католичката образование. [+]

На Мајстор на уметноста во католичко училиште Лидерство на Универзитетот Св Марија комбинира основите на општата администрација образование со посебен концепти и вештини потребни за ефективно лидерство во Католичката образование. Звучи теоретски и поле-базирана на искуства ќе бидат обезбедени. Католичката песна исто така обезбедува посебна серија на студии за подготовка на наставниците за нивната улога во католички училишта. Католичката Училиште Лидерство програма ги исполнува државата Тексас стандарди.... [-]


Магистер по теологија

Radboud University
Студии врз за студентски град Целосна 3 години September 2019 Холандија Nijmegen

Главниот акцент во тригодишната магистерска програма по теологија на Radboud University е на истражување на христијанското верување во современото општество. Тензијата помеѓу тврдењата за универзална вистина во рамките на системите на верување и различните културни контексти во кои се изразуваат е централниот фокус на програмата. [+]

Четири главни дисциплини Магистрирал во теологијата на Radboud е сеопфатна академска програма со четири главни дисциплини: литературно, историско, систематско и практично теологија (изучување на изворните текстови на јудаизмот и христијанството, историјата на Црквата и теологијата и на систематска и практична теологија). Во програмата, ќе бидете вешти во анализирањето на централните концепти и практики на верата со цел да придонесете за спроведување на задачите на теологијата во нашиот сегашен свет (особено науката, црквата и општеството). Вештините кои припаѓаат на научните дисциплини се практикуваат на ниво кое ќе ги подготви студентите за понатамошно развивање на независно во една од избраните специјализации и научни истражувања. На кратко, студентите се запознаваат со целиот спектар на теологија, а со оглед на можноста да се специјализираат во една дисциплинарна специјализација. Широка програма со избор на профил Програмата е широка и во првата година, вие утврдувате кои аспекти сакате да ги акцентирате. Во втората година, ќе се специјализирате понатаму и изберете го вашиот профил. Во првата година, ќе изберете осум модули, вклучувајќи најмалку еден од секоја од трите групи наведени подолу. Во втората година, ќе одберете шест модули, од кои најмалку три мора да припаѓаат на групата во која ќе ја напишете тезата на вашата Магистер. Можете да ги изберете истите предмети како оние што сте ги проучувале во првата година, бидејќи содржината се менува секоја година. Покрај тоа, можете да изберете голем број на изборни предмети. Во третата година, можете да специјализирате за еден предмет. Навистина меѓународни теологија отсекогаш била вистински меѓународен мајстор програма; три четвртини... [-]


Магистер по христијанско министерство

Grand Canyon University
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Phoenix Albuquerque Sun City Scottsdale + 2 more

Мајсторот на уметностите во христијанското министерство обезбедува најдобра во својата класа теолошка обука за лицата кои одговараат на Божјиот повик да им служат на црквата. [+]

Мајсторот на уметностите во христијанското министерство обезбедува најдобра во својата класа теолошка обука за лицата кои одговараат на Божјиот повик да им служат на црквата. Влезете во Богословскиот богословија и добијте интелектуална, духовна и професионална подготовка потребна за плодоносно и трансформативно евангелие. Големиот кањон Богословска семинарија дизајнираше напредна програма за студија која е вкоренета во библиските основи, за министри и помошници пастири кои служат со полно работно време, со скратено работно време, со двојазично образование или со база на работа. Копче длабоко во Божјото Слово како што растете во знаење на доктрината и најдобрите практики за министерство што е ефективно и трансформирано.... [-]


Мајстор на уметноста во Теологијата

Africa International University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години May 2019 Кенија Nairobi + 1 more

Програмата има за цел да им даде на студентите звучи евангелски ниво на постдипломски богословско образование во Африка контекст да ги подготви студентите за служба во црква, пара-црква организации, како и наставни кариери во теолошки установи во Африка и пошироко. [+]

Мајстор на уметноста во Теологијата

Мајстор на уметноста во Теологијата е две-годишна програма која бара 72 кредит часови на работа се разбира за да дипломираат.

Програмата има за цел да им даде на студентите звучи евангелски ниво на постдипломски богословско образование во Африка контекст да ги подготви студентите за служба во црква, пара-црква организации, како и наставни кариери во теолошки установи во Африка и пошироко.... [-]


Магистер по католичко образование Лидерство

University of San Francisco - School of Education
Студии врз за студентски град Дел-студии September 2018 Соединети Американски Држави San Francisco

Програмата господар во Католичката образовна лидерство подготвува дипломирани за ефективно лидерство како администратори во католичките основни и средни училишта и за епархиски позиции. Програмата се состои од 30 кредити, од кои 24 се основни кредити. [+]

На

Програма за испорака

За да се задоволат потребите на работните професионалци, програмата следи распоред на часови за алтернативни викенди кои се свикуваат девет пати во текот на еден семестар (петок навечер и цел ден).

ДЕТАЛИ НА ПРЕДМЕТОТ

ОСНОВНИ КУРКСИКУЛУМ | 24 КРЕДИТИ

CEL 640 - Историја и принципи на католичкото образование (3)CEL 641 - Законот за приватно училиште (3)CEL 642 - Морален развој (3)CEL 644 - Наставна програма и инструкции Лидерство во католички училишта (3)CEL 650 - католичко лидерство и образовна администрација (3)CEL 651 - Бизнис и финансии за католички училишта (3)CEL 653 - лидерство во католички училишта (3)CEL 690 - м-р кулминирачки проект (3)... [-]

ма во арапски и исламски студии

Georgetown University - Graduate School of Arts & Sciences
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години August 2018 Соединети Американски Држави Washington + 1 more

Арапски и исламски студии р програма во Џорџтаун има за цел да ги унапредат знаењето и разбирањето на класичната и модерната исламска мисла и да се обезбеди разбирање на арабоновата култура и интелектуална историја во пред-модерните и модерните периоди. Со посебен акцент на арапските текстуални традиции, програмата нуди постдипломски студии во изучувањето на јазиците, литературата и мислата на исламскиот свет и ги запознава учениците со научни пристапи за проучување на исламот. [+]

Арапски и исламски студии р програма во Џорџтаун има за цел да ги унапредат знаењето и разбирањето на класичната и модерната исламска мисла и да се обезбеди разбирање на арабоновата култура и интелектуална историја во пред-модерните и модерните периоди. Со посебен акцент на арапските текстуални традиции, програмата нуди постдипломски студии во изучувањето на јазиците, литературата и мислата на исламскиот свет и ги запознава учениците со научни пристапи за проучување на исламот.... [-]


мајстор на уметноста во теолошки студии

Vancouver School of Theology
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 7 години January 2019 Канада Vancouver + 1 more

[+]

Интегративни студии - избор на генералист, оваа концентрација овозможува изучување во сите горенаведени области и го подготвува степенот на носителот со широка база на знаења во теолошките студии.

Дипломиралката на програмата MATS во VST ќе биде опремена и подготвена да оствари призвук на теолошка стипендија:

Покажете господарско ниво познавање на теолошките дисциплини, Опишете ги главните теми во теологијата и да се вклучите во теолошки размислувања за избрани теми и теми Да се ​​применат соодветни херменевтички методи за да се постигне воведната интерпретација на библискиот текст во нејзиниот антички контекст и современите контексти Анализирање на историските податоци и демонстрирање на историографско разбирање со користење на соодветни вештини, како што се користење на материјали од примарен и секундарен извор Покажете ја воведната ниво на свест за содржината, методите, прашањата и контекстите на меѓурелигиските студии и домородните студии Во дисциплината на концентрација на ученикот се идентификуваат основните работни концепти во критичната и конструктивната студија на дисциплината, предлагаат дискусија за основната содржина на дисциплината и распоредуваат вештини за истражување што се доволни за да ја претстават основната содржина на таа дисциплина За концентрација на интегративните студии, демонстрирајте средно познавање на содржината, методите, прашањата и контекстите на две или повеќе теолошки дисциплини и способност да направите компаративни и интегративни пресуди помеѓу или помеѓу избраните полиња Покажат познавање на јасна и ефикасна комуникација во устни и писмени форми, изработка на логичен аргумент, изработка на информирани пресуди за сложени прашања и употреба на соодветни конвенции за стил за... [-]

Мајстор на уметноста (р) во христијанското образование

Concordia University Chicago
Студии врз за студентски град August 2018 Соединети Американски Држави River Forest

Мајсторот на уметностите во христијанското образование на Concordia University Chicago подготвува мажи и жени кои сакаат да служат во собраниски средини како парохиски едукатор или едукатор обучени да водат христијански образовни програми за деца, млади и возрасни. [+]

Преглед

Мајсторот на уметностите во христијанското образование на Concordia University Chicago подготвува мажи и жени кои сакаат да служат во собраниски средини како парохиски едукатор или едукатор обучени да водат христијански образовни програми за деца, млади и возрасни.

Кандидатите се обучени да бидат христијански едукатори кои покажуваат високи стандарди на професионална компетентност и етичка практика. Дипломирани студенти добиваат висококвалитетна образовна програма која се фокусира на вештини, диспозиции и библиско-теолошки знаење за да биде успешна во служењето на собранијата во улога на воспитувач. Програмата нуди две песни:... [-]


мајстор во религиозни студии

Utrecht University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Холандија Utrecht

Програмата за истражување мајстор во религиозни студии е предизвик, истражувачки-ориентирана програма која ќе се подготвува за учество во тековните дебати во меѓународната заедница на научници од религијата и да се направи свој придонес во оваа област. [+]

Истражуваат религијата и нејзините меѓусебни врски со општеството и културата

Заинтересирани во различни светот на религиите си? Дали сакате да учат како свети текстови како што Библијата или Куранот се формирани и толкуваат во текот на вековите? Дали сакате да се разбере зошто религиозни слики, градби, облека, и секојдневната практика често предизвикуваат жестоки дебати или дури и насилни конфликти? Програмата за истражување мајстор во религиозни студии е предизвик, истражувачки-ориентирана програма која ќе се подготвува за учество во тековните дебати во меѓународната заедница на научници од религијата и да се направи свој придонес во оваа област.... [-]