MA во Турција - MA програми во Турција MA

MA во Турција - MA програми во Турција MA

Master

Мајстор на уметноста или Магистер за бизнис администрација е дипломиран степен обично заработени по програма на студии на ликовната уметност, економијата, општествените науки или други, слични концентрации. Овие програми имаат тенденција да трае една до две години.

Универзитети во Турција обезбеди или две или четири години на образование за додипломски студии, додека програми за постдипломски студии траат најмалку две години. Постојат околу 820 високообразовни институции во Турција, вклучувајќи 76 универзитети со вкупно упис на студенти брои над 1 милион. На квалитетот на образованието на турски универзитети варира во голема мера, некои обезбедување на образование и објектите на par со меѓународно реномиран училишта.

MA во Турција - Земи си MA во Турција. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

Магистер по социологија (со теза)

Istanbul Sehir University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Турција Istanbul

Истанбулскиот Универзитет Сехир М-р програма по социологија нуди на оние кои имаат прашања во умот и општествена одговорност во карактер бесплатен истражувањето на животната средина и богата интелектуална атмосфера каде слободно размислување може да се развива. [+]

визија Сехир-социологијата се базира на концептот на глобалната артикулација на локалната перспектива. Таа има за цел да се креативно комбинира звук образование со врвни истражувања, високите академски стандарди, со чувствителност на социјалните проблеми, како и глобалната со локалните. Од оваа перспектива Глокал, нејзината мисија е двојна: да им понуди на своите студенти интелектуално-задоволува и интердисциплинарни образование, и да произведува софистицирано знаење врз основа на ригорозни методи и оригинални истражувања. Според тоа, има за цел да придонесе за акумулација на рафинирано знаење, наместо да го повторуваш она што веќе се произведени. За таа цел, истанбулскиот Универзитет Сехир М-р програма по социологија нуди на оние кои имаат прашања во умот и општествена одговорност во карактер бесплатен истражувањето на животната средина и богата интелектуална атмосфера каде слободно размислување може да се развива.... [-]


Магистер по политички науки и меѓународни односи (теза / не-теза)

Istanbul Sehir University
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 2 години September 2019 Турција Istanbul

Целта на програмата Магистер по политички науки и меѓународни односи е да ги обучуваат учениците својата прва класа истражувачи кои успешно мешавини практично знаење со теорија, строго се применува методологијата на општествените науки, и произведува компаративни и критички истражување на национално, регионално и глобално политика. [+]

Истанбулскиот Универзитет Сехир политички науки и меѓународни односи мајстор програма има за цел да придонесе за производство на академски знаења во политички науки, особено во врска со политичката теорија, трансформација на меѓународниот систем, турската надворешна политика, Блискиот Исток политиката, соседните региони, како и други регионални студии. Студентите ќе се најдат можности за работа со динамична и силна академска тим од национални и меѓународни образовни позадина и искуство.... [-]


господар во историјата (со теза)

Istanbul Sehir University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Турција Istanbul

На постдипломските програма во историјата, со факултет членови кои имаат издаваштво и настава искуство на национално и на меѓународно ниво, ги поставува за да се придонесе за дисциплина на историјата во Турција, нудејќи истражувачки проекти и динамична програма која се одржува до-to-date со последните случувања во оваа област. [+]

Историја, како дисциплина, претрпе многу промени во текот на изминатите неколку децении во однос на нејзината пристапи, методологија и извори. Со оваа свест, дипломиран програма во историјата на истанбулскиот Универзитет Сехир нуди програма која ги опфаќа интердисциплинарен и компаративен приод. Целите на програмата се како што следува:

Да се ​​развијат нови методи во разбирање и толкување на историските извори, Да се ​​воспостават нови теми и агенди во историографијата во согласност со локалните потреби, Да придонесе за светската историја со локални перспективи. ... [-]

господар во културолошки студии (со теза)

Istanbul Sehir University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Турција Istanbul

М-р програма во културни студии е интердисциплинарна програма, воспоставена со придонесите на различни сектори и факултет: медиумски студии, социологија, турска литература, психологија, политички науки и меѓународни односи, и историја. [+]

Културни студии: Што го учат и како?

културни студии е "интердисциплинарна" се занимава со проучување на културата во сите нејзини аспекти област. Нејзиниот извор дисциплини се медиумски студии, книжевната критика, филмски студии, социологија, антропологија, историја, политички науки и психологија. Одење надвор од елитистички и тесен конвенционалните дефиниција на културата како "најдоброто од она што се мисли и рече:" Културни студии се фокусира на сите видови на културни практики и производи. За културни студии, "култура" не е само висока уметност, но сите видови на практики за производство на знакот и значењето; тоа не подразбира само самосвесни аспект на општеството и општествените групи, но и нивните навики, обичаи и секојдневниот живот; и тоа не е едноставно хомогена и статични, но хетерогена, динамичен и постојано се менува.... [-]


Магистер по нови медиуми

Kadir Has University
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 2 години September 2019 Турција Istanbul

Целта на "Новата медиумска програма", која беше лансирана во 2009 година како прв од ваков вид во Турција од страна на Факултетот за комуникации на Kadir Has University , е да обезбеди практично знаење и искуство за медиумската, културната и комуникациската индустрија. [+]

Магистер по нови медиуми

Целта на "Новата медиумска програма", која беше лансирана во 2009 година како прв од ваков вид во Турција од страна на Факултетот за комуникации на Kadir Has University , е да обезбеди практично знаење и искуство за медиумската, културната и комуникациската индустрија. Таа е насочена кон професионалци кои сакаат да ги следат и усвојат најновите случувања во медиумските и комуникациските технологии во својата професија.... [-]


Магистер по меѓународни односи

Kadir Has University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Турција Istanbul

М-р програма во меѓународни односи обезбедува ригорозен пристап кон проучувањето на глобалните прашања со посебен акцент на безбедноста и регионалните студии. Од студентите се очекува да ги развијат суштинските знаења, теоретски перспективи и методолошки вештини неопходни за спроведување на истражување и настава во својата област. [+]

Магистер по меѓународни односи

М-р програма во меѓународни односи обезбедува ригорозен пристап кон проучувањето на глобалните прашања со посебен акцент на безбедноста и регионалните студии. Од студентите се очекува да ги развијат суштинските знаења, теоретски перспективи и методолошки вештини неопходни за спроведување на истражување и настава во својата област.

Јазикот на наставата е англиски.... [-]


Магистер по политички науки и меѓународни односи (без труд)

Izmir University of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Турција Izmir

Се прошири вашето знаење на политика и меѓународните односи. Се добие пристап до различни кариера во бизнисот, владата, активизам или академијата. Унапредат вашето критичко размислување, решавање на проблеми, управување со времето, јавно говорење и пишување вештини. [+]

"Прошири вашето знаење за политика и меѓународните односи. Се добие пристап до различни кариера во бизнисот, владата, активизам или академијата. Унапредат вашето критичко размислување, решавање на проблеми, управување со времето, јавно говорење и пишување вештини. "

Зошто токму оваа програма?

Оваа програма не е само дизајниран за да ви подготвиме за постдипломски студии на докторски ниво, но, исто така, да се подобри иднината на вашата изгледи за работа во конкурентен пазар. На програмата е широка и возбудлив програма со целите на обезбедување на врвни знаења за современите политички, правни, економски, социолошки перспективи, настани и проблеми. Оваа програма исто така нуди солидна основа во методика на истражување и анализа на податоци, кој ќе ви помогне во текот на вашата кариера.... [-]


Магистер по политички науки и меѓународни односи (со теза)

Izmir University of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Турција Izmir

Се прошири вашето знаење на политика и меѓународните односи. Се добие пристап до различни кариера во бизнисот, владата, активизам или академијата. Унапредат вашето критичко размислување, решавање на проблеми, управување со времето, комуникација, презентација и пишување вештини. [+]

"Прошири вашето знаење за политика и меѓународните односи. Се добие пристап до различни кариера во бизнисот, владата, активизам или академијата. Унапредат вашето критичко размислување, решавање на проблеми, управување со времето, комуникација, презентација и пишување вештини. "

Зошто токму оваа програма?

Оваа програма е наменета за подобрување на вашите идни изгледи за работа во конкурентен пазар. На програмата е широка и возбудлив програма со целите на обезбедување на врвни знаења за современите политички, правни, економски, социолошки перспективи, настани и проблеми. Оваа програма исто така нуди солидна основа во методика на истражување и анализа на податоци, кој ќе ви помогне во текот на вашата кариера.... [-]


Магистер по финансиска економија (без труд)

Izmir University of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Турција Izmir

Притиснете на кариера во различни улоги во економијата и финансиите. Мајстор за финансии и економија алатки и да ги применуваат за решавање на проблемите. Комбинира теоријата со практиката, и да се подготви совршено за кариера во банкарството, управување со средства или консултации меѓу другите. [+]

"Притисни за кариера во различни улоги во економијата и финансиите. Мајстор за финансии и економија алатки и да ги применуваат за решавање на проблемите. Комбинира теоријата со практиката, и да се подготви совршено за кариера во банкарството, управување со средства или консултации меѓу другите. "

Зошто да изберете оваа програма?

Оваа програма е дизајнирана по консултација со најинтересните моментов се вработени во различни професии финансискиот сектор да се донесе теорија и апликации заедно во избалансиран начин за да се задоволат потребите на конкурентна денешниот пазар на труд. Ќе биде опремена со квантитативни и аналитички алатки, како и солидна основа во економија и финансии, кој ќе ви помогне во текот на вашата кариера. Ќе се здобијат со темелно разбирање на возење сили обликувањето на економски и финансиски животната средина.... [-]


Магистер по финансиска економија (со теза)

Izmir University of Economics
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Турција Izmir

Се здобијат со силна основа за докторски истражување или притиснете на кариера во различни улоги во економијата и финансиите. Мајстор за финансии и економија алатки и да ги применуваат за решавање на проблемите. Комбинира теоријата со практиката, и да се подготви совршено за кариера во банкарството, управување со средства или консултации меѓу другите. [+]

"Се здобијат со силна основа за докторски истражување или притиснете на кариера во различни улоги во економијата и финансиите. Мајстор за финансии и економија алатки и да ги применуваат за решавање на проблемите. Комбинира теоријата со практиката, и да се подготви совршено за кариера во банкарството, управување со средства или консултации меѓу другите. "

Зошто да изберете оваа програма? ... [-]

Магистер по меѓународна логистика за управување

Yasar University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Турција Izmir

Магистер по меѓународни програми за логистика за управување има за цел да ги обучи логистичките специјалисти кои можат да одговорат на овие потреби за подигање додека ги прошируваат академските и применетите знаења во областа на логистиката. Програмите ги едуцираат своите учесници за практиките во врска со главните логистички процеси, како и новите проблеми што влијаат врз логистичките операции, како што се зелената логистика, одржливиот развој и е-трговија за да се именуваат неколку. [+]

Поради високата варијабилност на побарувачката на потрошувачите и со тоа зголемување на потребата за поголема разновидност на стоки и услуги кои ќе им бидат понудени на глобалните пазари, денес синџирите за набавки стануваат сè поконкурентни, додека нивните структури се шират и стануваат посложени. Разбирањето на логистичките системи кои прават простор за промена помеѓу потрошувачките пазари или претпријатието, заедно со ефикасното и ефикасното управување со нив, игра важна улога во конкурентната предност. Магистер по меѓународни програми за логистика за управување има за цел да ги обучи логистичките специјалисти кои можат да одговорат на овие потреби за подигање додека ги прошируваат академските и применетите знаења во областа на логистиката. Програмите ги едуцираат своите учесници за практиките во врска со главните логистички процеси, како и новите проблеми што влијаат врз логистичките операции, како што се зелената логистика, одржливиот развој и е-трговија за да се именуваат неколку.... [-]


Магистер по меѓународни односи

Yasar University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Турција Izmir

Целта на мајстор на уметноста (MA) во Меѓународната програма односи (на англиски) е да им обезбеди на своите дипломирани студенти со основните принципи на меѓународните односи, како и вештина во собата да evalute меѓународни односи од повеќе гледни точки и академски надлежност [+]

Школарина: англиски

Целта на мајстор на уметноста (MA) во Меѓународната програма односи (на англиски) е да им обезбеди на своите дипломирани студенти со основните принципи на меѓународните односи, како и вештина во собата да evalute меѓународни односи од повеќе гледни точки и академски надлежност да се развие во- детални анализи во оваа област. На програмата, на тој начин, насочена обука дипломирани студенти кои се надлежни и во внатрешната и надворешната политика, маестрално во концептуална и теоретска перспектива, специјализирани во својата област, способни за аналитичко размислување и прилагодување на динамиката на процесите на глобализација, и опремен со потребните академски алатки за да се натпреваруваат во меѓународната арена.... [-]


Магистер по графички дизајн

Yasar University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Турција Izmir

Оваа програма во Графички дизајн програма е наменета за оние студенти кои имаат позадина во графички дизајн, индустриски дизајн, или Visual комуникациски дизајн. Предавања се групирани како изборни или задолжителна, во зависност од студент пред додипломски образование. Со двете концептуални и практични курсеви, студентите се усмерува кон специјализација во голем број на различни области. Програмата вклучува во-длабочината на истражување и неговите апликации, како и решавањето на модерен и креативен / експериментален дизајн проблеми. Интердисциплинарен пристап помеѓу графички дизајн и комуникација, вклучува теоретски и применети студии Области на специјализација вклучуваат Графичка уметност, илустрација, типографија, корпоративен идентитет и брендирање, пакување дизајн, интерактивен дизајн, како и историјата на дизајнот и критика пишување. Програмите на современите графички дизајн имаат важна одговорност во овој брзо advancng сектор, за да им овозможат на студентите со вештини за професионален живот, како и за оние кои сакаат да ги извршуваат универзитет кариера во академијата. [+]

Магистер по графички дизајн

Оваа програма во Графички дизајн програма е наменета за оние студенти кои имаат позадина во графички дизајн, индустриски дизајн, или Visual комуникациски дизајн. Предавања се групирани како изборни или задолжителна, во зависност од студент пред додипломски образование. Со двете концептуални и практични курсеви, студентите се усмерува кон специјализација во голем број на различни области. Програмата вклучува во-длабочината на истражување и неговите апликации, како и решавањето на модерен и креативен / експериментален дизајн проблеми. Интердисциплинарен пристап помеѓу графички дизајн и комуникација, вклучува теоретски и применети студии Области на специјализација вклучуваат Графичка уметност, илустрација, типографија, корпоративен идентитет и брендирање, пакување дизајн, интерактивен дизајн, како и историјата на дизајнот и критика пишување. Програмите на современите графички дизајн имаат важна одговорност во овој брзо advancng сектор, за да им овозможат на студентите со вештини за професионален живот, како и за оние кои сакаат да ги извршуваат универзитет кариера во академијата.... [-]


Магистратура по економија

Yasar University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Турција Izmir

На глобално информации возраст, институциите кои обезбедуваат образование дипломиран играат витална улога во процесот на претворање на знаење во пракса и експертиза, заедно со развојот на научната [+]

Школарина: англиски / турските

"На глобално информации возраст, институциите кои обезбедуваат образование дипломиран играат витална улога во процесот на претворање на знаење во пракса и експертиза, заедно со развојот на научното знаење. На квалификувани човечки капитал е и ќе продолжи да биде одлучувачки фактор во глобалната конкуренција меѓу двете компании и земји. Јашар Универзитетот Факултетот за општествени науки, свесни за овој поим, има за цел да се зголеми квалификувани човечки ресурси на нашата нација. "Главниот резултат на неодамнешниот економски студии е да се направи економија дипломирани студенти ја препознаваат потребата за модерни методи во економетријата, истражување и работа други методи на економски прашања. Во дискусијата која вклучува алгебра или анализа е развиен преку оваа постдипломски студии. На постдипломските програми се дизајнирани да им обезбеди на студентите теоретска основа со современи алатки и техники за да се разбере сегашниот економски прашања и прогноза за идниот развој на настаните, како што е стапката на инфлацијата, економскиот раст и развој, економска интеграција, глобализацијата и економската криза која ефект речиси секоја делови на економијата. На одделот за економија има за цел да им овозможат на дипломираните студентите со знаење, увид да се разбере и анализира главните економски прашања како што се проблеми во производството, дистрибуцијата на приходите, како и употреба на ресурси може да се анализира во детали.... [-]


ма во комуникацијата

Yasar University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Турција Izmir

Мајстор е на програма е дизајнирана да се земе во предвид процесите на комуникација потребни од страна на денешните водечки институции и, исто така, е потребно во општеството. Програмата поддржува интердисциплинарна работа и нуди основни курсеви во теми како што се односите со јавноста, рекламирање, кино, телевизија, визуелни медиуми и новинарство. На програмата е флексибилен, во толку далеку како што може да биде скроена од широк спектар на курсеви на располагање, за да одговараат на академски или стручни потребите на ученикот. Степенот на програмата е поделена помеѓу три сектори во рамките на Факултетот за комуникации. Курсеви се избрани во врска со дисертација тема на студентот. На програмата на студентите им дава можност да се специјализираат во двете основни комуникација теми и поединечни стручни предмети. Мајсторот на програмата бара теза и јазикот на наставата е на турски јазик. Студентите исто така имаат можност да имаат корист од програмата Еразмус и учат за еден семестар во еден од водечките универзитети во голем број на европски земји. Програмата, исто така, нуди можности за стипендирање на студентите, кои се објавуваат на годишна основа од страна на Извршниот одбор на Институтот за општествени науки. [+]

Школарина: англиски / турските

Мајстор е на програма е дизајнирана да се земе во предвид процесите на комуникација потребни од страна на денешните водечки институции и, исто така, е потребно во општеството. Програмата поддржува интердисциплинарна работа и нуди основни курсеви во теми како што се односите со јавноста, рекламирање, кино, телевизија, визуелни медиуми и новинарство. На програмата е флексибилен, во толку далеку како што може да биде скроена од широк спектар на курсеви на располагање, за да одговараат на академски или стручни потребите на ученикот. Степенот на програмата е поделена помеѓу три сектори во рамките на Факултетот за комуникации. Курсеви се избрани во врска со дисертација тема на студентот. На програмата на студентите им дава можност да се специјализираат во двете основни комуникација теми и поединечни стручни предмети. Мајсторот на програмата бара теза и јазикот на наставата е на турски јазик. Студентите исто така имаат можност да имаат корист од програмата Еразмус и учат за еден семестар во еден од водечките универзитети во голем број на европски земји. Програмата, исто така, нуди можности за стипендирање на студентите, кои се објавуваат на годишна основа од страна на Извршниот одбор на Институтот за општествени науки.... [-]