MA во Унгарија - MA програми во Унгарија MA

MA во Унгарија - MA програми во Унгарија MA

Master

Мајстор на уметноста или Магистер за бизнис администрација е дипломиран степен обично заработени по програма на студии на ликовната уметност, економијата, општествените науки или други, слични концентрации. Овие програми имаат тенденција да трае една до две години.

Унгарија е континентална земја во Централна Европа. Таа се наоѓа во Карпатите котлина и се граничи со Словачка на север, Украина и Романија кон исток, Србија и Хрватска на југ, Словенија кон југозапад и Австрија на запад.

MA во Унгарија - Земи си MA во Унгарија. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

М-р професор по инженерство

University of Dunaújváros
Студии врз за студентски град Целосна 3 - 4 семестри September 2019 Унгарија Dunaújváros

курсеви по јазик Англиски треба доволен број на кандидати да се регистрирате за да започне. [+]

Ниво на уверението за да се добијат: Мајстор на уметноста.

степен диплома титулата мајстор: Учител на факултет (материјали инженер) М-р Учител на факултет (Машински инженер) М-р Наставник на факултет (Инженеринг информатичар) М-р Области на студии: Материјал инженерство (металургија) Машинско инжинерство Инжинерство информатичар

курсеви по јазик Англиски треба доволен број на кандидати да се регистрирате за да започне.... [-]


Магистер по менаџмент и лидерство

Szent István University
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Унгарија Gödöllő

Целта на обуката е да обезбеди специјалисти за претпријатијата и непрофитниот сектор, кои имаат долгогодишно и интегриран професионално знаење за управување со вештини. [+]

Цели на студиската програма:

Целта на обуката е да обезбеди специјалисти за претпријатијата и непрофитниот сектор, кои имаат долгогодишно и интегриран професионално знаење за управување со вештини. На дипломирани студенти на курсот се во можност да се анализира, да се развие, организира, контролира и управува со процедурите на организации од приватниот сектор и непрофитниот сектор. Тие може да се препознае, да ги анализираат и да ги реши новите проблеми, додека тие ги користат стекнатите категории на индивидуалните и организирани учење и ги користат нивните способности за иновации и креативно размислување. Постои можност да студираат на специјализации во последните два семестри на курсот (Бизнис Консалтинг; Управување со хумани ресурси и организација за развој). Тие, исто така се добие соодветни знаења основа за се случува со нивните студии во рамките на д-р обука. Овој курс исто така вклучува и посети на национални и мултинационални компании, така што учениците би можеле да се стекнат со практично знаење за управување со студии.... [-]


Магистер по меѓународни односи

Corvinus University of Budapest, Faculty of Social Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Унгарија Budapest

Мајстор на уметноста во меѓународни односи CUB е две години на англиски јазик програма за обука на идните специјалисти на регионалните и меѓународните прашања. [+]

Магистер по меѓународни односи

(2 години, 120 ЕКТС)

Мајстор на уметноста во меѓународни односи CUB е две години на англиски јазик програма за обука на идните специјалисти на регионалните и меѓународните прашања. Таа е идеална подготовка за оние кои сакаат да продолжи кариера во јавната администрација, меѓународни институции, невладини организации и мултинационални компании со седиште или работат во рамките на Централна и Источна Европа.... [-]


мајстор во документарен филм режија - docnomads

Universidade Lusófona de Humanidades e Tecnologias
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Унгарија Budapest

Курсот е надгледувана и спонзорирана со стипендии за студенти и научници од страна на образование, аудиовизуелна дејност и Извршната агенција за култура Видете во детали на www.docnomads.eu [+]

На "DOCNOMADS" документарен филм режија ТЕК ЕРАЗМУС МУНДУС мајстор е: - две години, 120 ЕКТС - Документарен филм режија - мајстор се разбира

Имплементирани од страна на трите европски универзитети:

Факултетот Lusófona де Humanidades е Tecnologias / Лисабонскиот / Португалија,

Színház-ES Filmművészeti Egyetem / Универзитет за театарска и филмска уметност / Будимпешта / Унгарија и

Лука, колеџ Sint Лукас Брисел / Белгија.... [-]


мајстор на уметноста во пејзажот архитектура

Szent István University, Faculty of Landscape Architecture and Urbanism
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 4 семестри September 2019 Унгарија Budapest + 1 more

Факултетот за пејзаж Архитектура нуди 4-семестар Магистер по пејзаж Архитектура (MLA), која може да се следи со полно работно време и со скратено работно време. [+]

Факултетот за пејзажна архитектура нуди 4-семестар Мајсторот на уметностите во пејзаж Архитектура (MLA), која може да се следи со полно работно време и со скратено работно време (тематски семестри се нудат одделно). Програмата MLA дава единствена можност за мајсторот или диплома дипломираните да инвестираат во својата иднина. Тоа ќе им овозможи на професионалци да стане иновативен пејзаж архитект, еден од водечките пејзаж дизајнер кој ги анализира и развива сите видови на отворен простор и во пејзажот, планови, врз основа на темелно разбирање на пејзажот планирање и дизајн теорија и пракса.... [-]


Магистер по социологија

Corvinus University of Budapest, Faculty of Social Sciences and International Relations
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Унгарија Budapest

Ние секогаш сме желни да ги разбереме перзистентните социјални проблеми, вклучувајќи ги и глобализацијата и миграцијата, претприемачите и бизнис елитите, моќните односи меѓу мажите и жените, импликациите на флексибилни иницијативи за работа и раѓање деца, социјалното исклучување на етничките малцинства, употребата на дрога и алкохол од страна на младина. Разбирањето на овие прашања бара внимателно проучување на социјалните и економските институции и контекстот на јавната политика, како и звук емпириско истражување за да обезбеди убедливи докази. [+]

Мајсторот на уметностите (р) по социологија на Универзитетот Корвиус во Будимпешта

со специјализација во глобалните социјални студии

Оваа четири-семестар мајстор програма има за цел да им овозможат на студентите со свежи теоретски перспективи и аналитички вештини за да се разбере и анализира глобално вградени општествени процеси и резултати. Тој се фокусира на длабокото разбирање на современите концепти и теории поврзани со глобалните општествени промени и е дизајниран да ги научи студентите за важноста на критичката анализа на општествените процеси и проблемите во глобална и локална рамка . Потпирајќи се на класични и современи согледувања, ние ќе ви помогнеме да разберете и професионално да ги толкувате глобалните општествени промени, глобализацијата, популацијата, миграцијата, сиромаштијата, внатрешните механизми на пазарното општество, глобалната хегемонија и доминација, социјалното влијание и функционирањето на корпорациите улогата на технолошкиот развој.... [-]


Магистер по меѓународни односи

Corvinus University of Budapest, Faculty of Social Sciences and International Relations
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Унгарија Budapest

Ова е двегодишна програма на англиски јазик за обука на идните специјалисти за регионални и меѓународни работи со сеопфатно разбирање на светската политика и меѓународните односи. [+]

Магистер по меѓународни односи

Времетраење на обуката во семестри: 4 академски семестар

Број на кредити кои треба да се постигнат во рамките на програмата: 120 ЕКТС

Ова е двегодишна програма на англиски јазик за обука на идните специјалисти за регионални и меѓународни работи со сеопфатно разбирање на светската политика и меѓународните односи. Програмата е хостирана од Институтот за меѓународни студии на CUB, каде што студентите имаат можност да изберат избор на област специјалист, како и јазични курсеви за да изградат корисно портфолио. Покрај тоа, програмата има мултидисциплинарен опсег со силни МР, меѓународните правни и светски економски димензии. Се нудат солидни позадини во општествените науки и разновидни генералистички курсеви, како што се теориите за меѓународни односи и компаративна надворешна политика, како и фокусот на прашањата на Европската унија и интеракцијата помеѓу Централна и Источна Европа со поширокиот контекст на светската политика и глобалната економија.... [-]


Магистер по културна антропологија

Eötvös Loránd University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Унгарија District V.

Општата цел на програмата е да им даде релевантни знаења на учениците за заедничките универзални човечки карактеристики и вредности во нивните различни и сложени манифестации од перспектива на културната антропологија. [+]

Општата цел на програмата е да им даде релевантни знаења на учениците за заедничките универзални човечки карактеристики и вредности во нивните различни и сложени манифестации од перспектива на културната антропологија.

Културната антропологија се базира на критичко и толкувачко размислување и ги користи пристапите и методологијата на општествените науки. Културната антропологија има применета перспектива; методологии вклучуваат интерпретација и истражување на терен.... [-]


Магистер по семиотиката

Eötvös Loránd University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Унгарија District V.

Семиотиката е древна дисциплина со долга историја, која во текот на 19 век доби цврста теоретска основа и постојано растечки значење во изминатите 50 години. Оваа дисциплина сега е во период на многу интензивно, концентрирано истражување и самоидентификација на мапата на современата наука. [+]

.

Семиотиката е древна дисциплина со долга историја, која во текот на 19 век доби цврста теоретска основа и постојано растечки значење во изминатите 50 години. Оваа дисциплина сега е во период на многу интензивно, концентрирано истражување и самоидентификација на мапата на современата наука.

Интердисциплинарната семиотичка магистерска програма на ЕЛТЕ ги едуцира учениците да станат добро обучени специјалисти во семиотиката на културата со глобален преглед на различните полиња на хуманистичките науки: литературни студии, лингвистика, филозофија, визуелни уметности и студии по општа уметност - вклучувајќи пристапи кон ликовната уметност, филмови, театар и музика - а исто така и најсовремени методи на истражување синтезирани од семиотичка методолошка гледна точка. Во исто време, изборот на специфично поле за дипломска работа студентите можат да стекнат специјализирани знаења во едно потполно поле на семиотиката на хуманитарните науки (на пример, книжевна, визуелна, музичка, теоретска семиотика и етносемиотици). Програмата е дизајнирана да биде флексибилна за да ги мотивира студентите да ги најдат најдобрите унгарски специјалисти во дадената област и да им помогнат да се вклучат во меѓународни истражувања и дијалози со странски научници и предавачи. Наставната програма се состои од курсеви за историјата и теоријата на семиотиката; јазикот, комуникацијата, текстовите и преводот; теорија на значење, логика, аргументација; теренски студии на културни, национални и специјални семиотички системи; различни форми на применета семиотика и семиотичка прагматика воопшто. Програмата, исто така, нагласува подготовка на студентите за докторат. студии за планирање на нивната истражувачка кариера.... [-]


Магистер по логика и теорија на науката

Eötvös Loránd University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Унгарија District V.

Програмата се фокусира на логиката и неговите примени во филозофијата на науката, особено во темелите на математиката, физиката, лингвистиката и општествените науки. Надвор од неколку основни курсеви и заеднички четирисемејски семинарски серии кои обезбедуваат заедничка позадина на сите ученици, ги нудиме следните четири тематски групи на курсеви: Логика и филозофија по математика, Основи на физиката, Логика во лингвистиката и модели во Општествени науки - ученикот треба да избере 7 од овие. [+]

Програмата се фокусира на логиката и неговите примени во филозофијата на науката, особено во темелите на математиката, физиката, лингвистиката и општествените науки. Надвор од неколку основни курсеви и заеднички четирисемејски семинарски серии кои обезбедуваат заедничка позадина на сите ученици, ги нудиме следните четири тематски групи на курсеви: Логика и филозофија по математика, Основи на физиката, Логика во лингвистиката и модели во Општествени науки - ученикот треба да избере 7 од овие.... [-]


Магистер по филмски студии

Eötvös Loránd University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Унгарија District V.

Програмата на мајсторот комбинирање на теоретско и практично знаење им овозможува на студентите да ги продлабочат своите основни знаења стекнати во текот на програмата диплома во областа на филмската историја, филмска анализа, филмска теорија или практични вештини. [+]

Програмата на мајсторот комбинирање на теоретско и практично знаење им овозможува на студентите да ги продлабочат своите основни знаења стекнати во текот на програмата диплома во областа на филмската историја, филмска анализа, филмска теорија или практични вештини.

Програмата вклучува две специјализации: Филмска теорија специјализација и кинематографија специјализација.... [-]


Магистер по образовна наука

Eötvös Loránd University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Унгарија District V.

Целта на оваа програма е да ги обучи совршените професионалци во теоретските основи и основните методи на образовните науки. Студентите ќе добијат интегрирано познавање на образовните науки и педагошка практика, како и соседните дисциплини (филозофија, психологија, социологија, економија и право). [+]

Целта на оваа програма е да ги обучи совршените професионалци во теоретските основи и основните методи на образовните науки.

Студентите ќе добијат интегрирано познавање на образовните науки и педагошка практика, како и соседните дисциплини (филозофија, психологија, социологија, економија и право).

Оваа програма нуди на студентите во-длабочината на знаење за работа во владините власти и компании, истражувачки институции, како и за приватни компании, јавната администрација, меѓународни организации и невладини организации (невладини организации).... [-]


Магистер по социјална интеграција

Eötvös Loránd University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Унгарија District V.

Целта на оваа програма е студентите да се запознаат со мултидисциплинарната природа на меѓукултурните прашања, мулти / интеркултурализмот и социјалната интеграција преку мултидисциплинарен пристап, кој вклучува психологија, образование, социологија и антропологија. [+]

Целта на оваа програма е студентите да се запознаат со мултидисциплинарната природа на меѓукултурните прашања, мулти / интеркултурализмот и социјалната интеграција преку мултидисциплинарен пристап, кој вклучува психологија, образование, социологија и антропологија. Програмата е ориентирана и ориентирана кон теоријата. Курсевите се базираат на најновите истражувања во соодветните области, а на студентите им се дава можност да ги тестираат и применат своите теоретски знаења во практични ситуации. Околу половина од програмата се состои од обука, семинари и работа на терен.... [-]


Магистер по психологија

Eötvös Loránd University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Унгарија District V.

Целта на програмата е да ги обучи психолози професионалци кои ги совладаат теориите и методите на науката за психологија на напредно ниво, кои се вешти во различни области на психологијата, кои поседуваат вештини и техники на психолошка професија и се способни да ги применуваат овие за да им помогнат на поединци, групи или организации да развијат и подобрат. [+]

Целта на програмата е да ги обучи психолози професионалци кои ги совладаат теориите и методите на науката за психологија на напредно ниво, кои се вешти во различни области на психологијата, кои поседуваат вештини и техники на психолошка професија и се способни да ги применуваат овие за да им помогнат на поединци, групи или организации да развијат и подобрат.

Дополнителни цели се да се претстават последните теоретски и практични материјали, да се воспостават професионални вештини и посветеност за професијата во областа на психологијата на ниво кое дава солидна основа на знаење што му овозможува на студентот да ја практикува психологијата како професија независно на магистерско ниво , да учествуваат на постдипломски студии и да присуствуваат на понатамошна обука во докторските училишта.... [-]


Магистер по советување за човечки ресурси

Eötvös Loránd University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Унгарија District V.

Целта на програмата е да ги обучи експертите кои, во сопственост на нивниот човечки, економски и развиен интердисциплинарен пристап, можат да направат детални анализи, да најдат глобални и специјални корелации и да вршат советување и проценка на активностите во светот на организациите , работа, вработување и образование. [+]

Целта на програмата е да ги обучи експертите кои, во сопственост на нивниот човечки, економски и развиен интердисциплинарен пристап, можат да направат детални анализи, да најдат глобални и специјални корелации и да вршат советување и проценка на активностите во светот на организациите , работа, вработување и образование. Тие ги применуваат своите професионални вештини, ги поддржуваат макро-ниво процесите на управување со човечките ресурси и образованието во согласност со различните професионални барања на даденото работно место. Тие можат да идентификуваат специјални професионални проблеми и да ги дефинираат практичните решенија за нив. Тие обезбедуваат помош за поединците да донесуваат одлуки за планирање на кариерата. Нивната активност за советување е одредена од нивното познавање на пазарот за човечки ресурси и организациски процеси. Тие се подготвени да ги продолжат своите студии во д-р. програма.... [-]