Филм програми, барај за врвот Филм програми тука! - Филм

Филм програми, барај за врвот Филм програми тука! - Филм

Филм

Што е магистер по филмски студии? Ова иновативно поле на студии ве става на брза песна за успешна кариера во филмската индустрија. Можете да дознаете за историјата на филмот и да ги добиете потребните алатки за да ја следите иднината во филмската заедница.

 

Мајстор на уметноста во филмски студии е наменета за сериозни студенти кои сакаат да дознаат повеќе за критичната и уметничка позадина на филмската индустрија. Можете да ги стекнете вештините што треба да размислувате за историјата, економијата, жанровите и техничките аспекти на филмот. Интензивни курсеви за критики и теорија може да ви дадат алатки кои ви се потребни за да дискутирате во длабочина. Вашиот последен степен проект вообичаено ќе вклучува детална теза на тема која особено те интересира.

 

Цената на магистрирал во филмски студии ќе зависи од земјата во која живеете и од конкретната програма што ќе ја одберете. Многу програми имаат опции за студирање на работа или финансиска помош за да помогнат во надоместувањето на трошоците за оваа интензивна програма.

 

Откако ќе го имате степенот на мајсторот во филмот, можете да очекувате широк спектар на кариери во индустријата. Многу луѓе продолжуваат да станат филмски критичари, пишувајќи за најновите театарски изданија. Другите студенти по филмски студии продолжуваат со докторат по филмски студии и стануваат професори во избраната област на специјалност. Експертите во филмската индустрија секогаш бараат добро обучени студенти кои имаат силна позадина во студијата и критиките на филмовите. Магистер по филмски студии може да ви биде билет во овие енергични кариери. Оваа програма исто така може да ви помогне да ги развиете вашите вештини за пишување и критичко размислување, кои се вредни средства во речиси сите области на модерниот деловен свет.

 

Дали сакате да размислувате и пишувате за филмот? Започнете со извршување на вашите соништа денес со гледање на м-р програми во филмски студии. Можете да дознаете повеќе од истражување на нашата веб-страница. Побарајте ја вашата програма подолу и директно контактирајте ја канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на оловната форма.

Читај повеќе

М-р филмови

The London Film School
Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2019 Обединетото Кралство London

[+]

Влегување Потребно

Што ви е потребно за вашата апликација Заврши онлајн формулар Две препораки

Тестамент [-]

Мајстор за ликовни уметности во филмска продукција

Full Sail University
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Winter Park

Спроведување на филмови од концепт до завршување бара вештина во собата во уметноста и технологијата. Иновации во техники, комуникација и дистрибуција канали зарамнето полето за играње за независно [+]

Филмска продукција постдипломски

Студентите добиваат напредна едукација во зад сцената филмови, кои работат во тимови за да се заврши вистински филмови, а се фокусира на основите како раскажување приказни, визуелната естетика, како и технички улоги.

Определување на предметната програма: Филмови концепти и практики експериментална кинематографијата скрипта Производство Визуелните раскажување приказни техники насочување Талент Бизнис на филм ... [-]

ма во филмската продукција

University of Gloucestershire
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 семестри September 2019 Обединетото Кралство Cheltenham + 1 more

Практичното и теоретското разбирање на филмовите на учениците ќе ги унапредат предавачи кои работат како професионални режисери. Студентите ќе имаат пристап до индустриска стандардна опрема, професионално студио-филмско студио, лични уреди за уредување со професионален софтвер за постпродукција и сесии со надворешни индустриски професионалци. [+]

Практичното и теоретското разбирање на филмовите на учениците ќе ги унапредат предавачи кои работат како професионални режисери. Студентите ќе имаат пристап до индустриска стандардна опрема, професионално студио-филмско студио, лични уреди за уредување со професионален софтвер за постпродукција и сесии со надворешни индустриски професионалци. Ќе бидете охрабрени да креативно ја истражувате уметноста на филмови во контекст на високо структурирана, професионална индустриска средина и треба да дипломирате со јасно артикулирани резултати кои може да се искористат за да ги унапредат своите кариери во филмската продукција.... [-]


мајстор на уметноста во аудиовизуелни уметности

KASK & Conservatorium / School of Arts Gent
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 60 часа September 2019 Белгија Ghent + 1 more

На Факултетот за уметности нуди господар програми на англиски јазик во визуелните уметности, аудиовизуелни уметности и музиката. Секоја година, голем број на странски студенти да изберат господар програми на нашиот факултет да ги продолжат своите студии. Присуството на студентите од различни меѓународни средини е збогатување на нашата образовна традиција и дава дополнителна вредност на обуката на странски студенти на магистерски студии и фламански студенти Преселба на од холандски јазик диплома програми на слично. [+]

англискиот мајстор На Факултетот за уметности нуди господар програми на англиски јазик во визуелните уметности, аудиовизуелни уметности и музиката. Секоја година, голем број на странски студенти да изберат господар програми на нашиот факултет да ги продолжат своите студии. Присуството на студентите од различни меѓународни средини е збогатување на нашата образовна традиција и дава дополнителна вредност на обуката на странски студенти на магистерски студии и фламански студенти Преселба на од холандски јазик диплома програми на слично. ... [-]

филмски р уметниците

Goldsmiths, University of London
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Обединетото Кралство London

Оваа интензивно се изучува програма е наменета за уметник филмски работници кои сакаат да ги развијат своите практика и нивните професионални мрежи на ниво кое им овозможува да работат во уметноста и филмот светови. [+]

Оваа интензивно се изучува програма е наменета за уметник филмски работници кои сакаат да ги развијат своите практика и нивните професионални мрежи на ниво кое им овозможува да работат во уметноста и филмот светови.

Одделот Златари уметност има најмногу постигнато и значајна концентрација на уметникот режисери на било која програма за ликовна уметност во Европа. Ние, исто така имаат голем број на вработени кои објавуваат теоретска и критички текстови за филмот.... [-]


Магистрирал во кино и дигитални медиуми

FAMU Film and TV School of the Academy of Performing Arts in Prague
Студии врз за студентски град Целосна 3 години September 2019 Чешка Prague

Тригодишната програма за следење на магистрирал е интензивна практична и теоретска подготовка уште од самиот почеток. [+]

Дали сте добиле диплома во кино? или диплома во друго поле и вие сте во можност да докажете дека вашите таленти за филмови се на исто ниво со ниво на кино БА? Овде сте - степен програма од 3 години. Оваа природна еволуција на FAMU International се стекна со специфични контури во есента 2008 година, кога првите, внимателно избрани студенти се запишаа на нивниот тригодишен курс.

ОПИС НА ПРОГРАМАТА... [-]


Магистрира на сценарија

Bath Spa University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Обединетото Кралство Bath + 1 more

Земете вашиот пишување на највисоко ниво, и да развијат јасни стратегии за професионален успех. Со комбинација на стручни упатства и пер група workshopping, ние ве охрабруваме да се развие вашиот уникатен глас, додека задоволување на барањата на високо конкурентна индустрија. [+]

Интензивна, практични се разбира наменета за производство на професионални писатели и релевантни сценарија.

Викенд работилници во Corsham суд кампус.

Подучени од реномираните индустриски професионалци - работа практичари кои продолжуваат да го сакаат она што тие го прават.

Практичен проект што доведе до презентација покажат.

Земете вашиот пишување на највисоко ниво, и да развијат јасни стратегии за професионален успех. Со комбинација на стручни упатства и пер група workshopping, ние ве охрабруваме да се развие вашиот уникатен глас, додека задоволување на барањата на високо конкурентна индустрија.... [-]


М-р документарен новинарство

Nottingham Trent University: School of Arts and Humanities
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Обединетото Кралство Nottingham + 1 more

Овој курс ќе ве подготви за истражување и производство на долго формирање на новинарство за онлајн, радио и телевизија. Ги вклучува сите чекори на процесот од истражување и производство преку мулти-платформи, до правење теренот, процесот на пуштање во работа, трошоци и буџети. [+]

М-р документарен новинарство

Овој курс ќе ве подготви да истражувате и да произведувате долг облик alt = "новинарство за интернет, радио и телевизија. Ги вклучува сите чекори на процесот од истражување и производство преку мулти-платформи, до правење на теренот, процесот на пуштање во работа, и буџети.

Што ќе учат

Ќе земете мулти-платформски пристап за креирање документарци, развивање на длабински истражувачки методи и раскажување приказни, заедно со практични вештини за пишување, емитување, онлајн и визуелно alt "новинарство.... [-]


Филм, телевизија и подвижна слика МА

University of Westminster - Westminster School of Media, Arts and Design
Студии врз за студентски град Целосна 1 година Обединетото Кралство London

Нашите иновативни магистер по филм и телевизија гради на својата престижна наследство како најдолготрајната степен програма од ваков вид во Велика Британија. Наша цел е да ви овозможат со широки вештини, знаење и критичка свест за да ги задоволите вашите аспирации во кариерата во секторите во кои подвижните слики играат централна улога. [+]

* Предмет на одобрување

Нашите иновативни магистер по филм и телевизија гради на својата престижна наследство како најдолготрајната степен програма од ваков вид во Велика Британија. Наша цел е да ви овозможат со широки вештини, знаење и критичка свест за да ги задоволите вашите аспирации во кариерата во секторите во кои подвижните слики играат централна улога. Нашата програма вклучува возбудлив спектар на учење и наставни активности дизајнирани да го поттикне вашиот капацитет за истражување и ригорозно анализа на различни аспекти на филм, телевизија и подвижни слики. Ќе имате можност да развиете клучни вештини за комуникација за и со подвижни слики низ низа контексти и платформи. Можете да изберете да имате широко учење за учење во филм, телевизија и подвижна слика, или можете да специјализирате за движење на слики и сценариото преку нашите предложени Pathways .... [-]


Мајстор на уметноста во модниот филм и фотографија

Paris College Of Art
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Франција Paris

Мајстор на уметноста (р) во мода филм и фотографија е едногодишна програма во фотографија со специфичен фокус на модата, насочена кон новите фотографи заинтересирани за специјализирање во модата. Професионалната практика на модните фотографи денес се повеќе вклучува филм, така што подвижната слика ќе се предава заедно со мирно. [+]

Едногодишна програма во фотографија, со посебен акцент на модата, посветена на новите фотографи кои сакаат да се специјализираат во модата. Филмот стана суштински дел од професионалната практика на фотографите и оваа програма ги задоволува барањата за предавање на подвижни слики на фотографи. Мајстор на уметноста (р) во мода филм и фотографија е едногодишна програма во фотографија со специфичен фокус на модата, насочена кон новите фотографи заинтересирани за специјализирање во модата. Професионалната практика на модните фотографи денес се повеќе вклучува филм, така што подвижната слика ќе се изучува заедно со мирно. Тој предложи М-р да ги задоволи барањата на проширување на пазарот за модно рекламирање преку раскажување приказни во фотографијата и филмот, користејќи социјални медиуми и искористување на способноста да стигнат до големата публика по намалени трошоци преку онлајн маркетинг. Многу млади модни брендови потполно се потпираат на филмови што се дистрибуираат на интернет и на фестивалите посветени на модни филмови, како онаа што беше промовирана во Париз од Дајан Перне, а овој феномен несомнено расте. Студентите со додипломска позадина во фотографијата и демонстрираните технички вештини (црно-бела и фотографија во боја, лесни, заеднички софтверски програми за уредување) ќе бидат разгледани за прием. Програмата ги комбинира техничките знаења и принципи на фотографија / филмско истражување и теорија. Студио класи и работилници спроведена од страна на професионалци нагласи мајсторство на современи техники и професионални практики, додека теорија-базирани и методологија курсеви им помогне на студентите ги развијат своите лични креативни визии. Благодарение на практиканти за време на модните недели што се одржуваат во Париз... [-]


Магистер по филмски студии, програмирање и Curation

National Film and Television School
Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2019 Обединетото Кралство Beaconsfield

Прекрасен нов М-р доставен во партнерство со BFI да ги подготви студентите да изградат успешна кариера во изложба, програмирање, критика или архивска работа. [+]

Преглед

Прекрасен нов М-р доставен во партнерство со BFI да ги подготви студентите да изградат успешна кариера во изложба, програмирање, критика или архивска работа.

Магистерски програми за филмско програмирање и филмско образование на National Film and Television School , претставено во партнерство со BFI, е наменета за студенти кои сакаат да направат кариера во пошироката филмска и медиумска култура, без разлика дали во областите на култура, изложба, критика, архиви , зачувување или реставрација. Курсот обезбедува детално разбирање на концептите, контекстите и критичката мисла што го обликуваа производството и приемот на филмот како основа за ангажирање со брзо менувачкиот современ филм и културата на подвижни слики. Ригорозната академска рамка е комбинирана со реални апликации кои им овозможуваат на секој студент да развие сопствени вештини, знаење и разбирање за да обезбеди силна основа за кариера во филмот и медиумите.... [-]


МНР во филм и медиуми уметност

Emerson College
Студии врз за студентски град 2 - 3 години September 2019 Соединети Американски Држави Boston

Нашата единствена програма им нуди на студентите од сите нивоа можност да се развијат како ангажирани и разноврсни креативни професионалци и медиумски уметници. Студентите ќе работат со слика и звук за забава, информирање, убедување и предизвик, користејќи ги традиционалните и појавни медиумски форми. Тие ќе развијат разбирање на дисциплини на филмско, видео, аудио и интерактивно производство на медиуми, со што ова разбирање ќе се носи на традиционални и конвергентни медиумски дела. [+]

Резиме на програмата

МНР во филмот

Нашата единствена програма им нуди на студентите од сите нивоа можност да се развијат како ангажирани и разноврсни креативни професионалци и медиумски уметници. Студентите ќе работат со слика и звук за забава, информирање, убедување и предизвик, користејќи ги традиционалните и појавни медиумски форми. Тие ќе развијат разбирање на дисциплини на филмско, видео, аудио и интерактивно производство на медиуми, со што ова разбирање ќе се носи на традиционални и конвергентни медиумски дела.... [-]


Документарен продукција на дивиот свет за млеко

University of Salford
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Обединетото Кралство Manchester

На овој курс ќе ги научите истражувачките, сценаристичките и продукциските вештини кои ќе ви бидат потребни за производство на полирани, професионални документарни филмови за дивиот свет. [+]

. Накратко:Работат кон исполнување на кариера во возбудлива област со потенцијал за патувањеДознајте од почитуваните филмаџии преку серија на мастер класиРазвијте ги креативните и техничките вештини што ќе ви бидат потребни за производство на впечатливи и информативни документарни филмови за дивиот свет - ова е курс за акредитиран курс SkillsetВрз основа на MediaCityUKРаботна / индустриска поставеност можностМеѓународни студенти можат да аплицираатРезиме на курсот... [-]

Мајстор за ликовни уметности во филмска и видео продукција

Rochester Institute of Technology (RIT)
Студии врз за студентски град Целосна 3 години September 2019 Соединети Американски Држави Rochester

На програмата во МНР Филм / Видео продукција ужива state-of-the-art објекти во кои студентите може да се создаде во слики уметност компјутерска анимација е уникатен по тоа што е само таква програма сместени во училиште за филм и анимација со целосна производствени капацитети, како и дополнителни поддршка на високо специјализирани факултет за фотографија, слики науката, компјутерски науки и информатичката технологија, и печатење. [+]

На програмата во МНР Филм / Видео продукција ужива state-of-the-art објекти во кои студентите може да се создаде во слики уметност компјутерска анимација е уникатен по тоа што е само таква програма сместени во училиште за филм и анимација со целосна производствени капацитети, како и дополнителни поддршка на високо специјализирани факултет за фотографија, слики науката, компјутерски науки и информатичката технологија, и печатење.... [-]


М-р филмска обработка и изложба

Leeds Beckett University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 24 месеци August 2019 Обединетото Кралство Leeds + 1 more

Овој иновативен нов курс нуди можност да се здобијат и со виталните вештини и критичката свест неопходна за да се продолжи кариерата во разновидните области на современа филмска обработка и изложба, без разлика дали во рамките на индустријата или во полето на истражување. [+]

Овој иновативен нов курс нуди можност да се здобијат и со виталните вештини и критичката свест неопходна за да се продолжи кариерата во разновидните области на современа филмска обработка и изложба, без разлика дали во рамките на индустријата или во полето на истражување. Ова би можело да вклучи curation во музеј или уметнички центар; фестивалски менаџмент; изложба, и театарска и онлајн; или кино програмирање. Асортиман на пласмани со индустриски партнери, вклучувајќи The Tetley, водечки центар за современа уметност сместен во поранешната пиварница Tetley и Меѓународен филмски фестивал во Лидс, ќе ви овозможи да го видите тоа во акција, обезбедување на практични вештини кои ви се потребни за успешно да се подготвите и изложба на филмови. Модулите базирани на училницата ќе ја објаснат теоријата зад програмирање, архивирање и изложба на филмови користејќи студии на случај, вклучувајќи кино, уметнички галерии и фестивали, меѓу другото.... [-]