MA во Франција - MA програми во Франција MA

MA во Франција - MA програми во Франција MA

Master

Степенот р е пред се за студентите кои сакаат да ги подобрат своите општо математичкото образование или да учат.

Франција во моментов е меѓу 20 земји со најдобри резултати во однос на економијата се должи на нивната одлична ориентирана кон резултати високото образование учење. Повеќето од курсеви на универзитетите се понудени во француски јазик. Франција има 60 јавни и 100 приватни универзитети.

MA во Франција - Земи си MA во Франција. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

Мајстор на уметноста во меѓународниот бизнис (MAIB)

Rennes School of Business
Студии врз за студентски град Целосна 16 месеци September 2018 Франција Rennes-en-Grenouilles

На магистер по меѓународна бизнис има за цел да им обезбеди на студентите држи прв степен во бизнис студии со солидна основа во основните елементи за водење бизнис на меѓународно ниво. [+]

Магистер по меѓународна бизнис MAIB

Магистер по меѓународна бизнис (MAIB) има за цел да им обезбеди на студентите држи прв степен во бизнис студии, или тесно поврзани со темата, со солидна основа во основните елементи за водење бизнис на меѓународно ниво, особено во развојот на меѓународната стратегија во рамките на мултикултурна контекст.

Јазик на настава: Англиски

Курсеви:... [-]


Магистер по Глобална комуникација

The American University of Paris
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Франција Paris

Мајсторот на уметностите во глобалните комуникации (MAGC) е интердисциплинарна, хибридна академска програма која произведува стручни комуникации професионалци и научници. Подучени од меѓународни факултет составен од интелектуални и професионални лидери во своите области, програмата е дизајнирана да ви помогне да пронајдете Pathway за иден успех во вашата кариера. [+]

Магистер по Глобална комуникација е интердисциплинарна, хибридна академска програма која произведува стручни комуникации професионалци и научници. Подучени од меѓународни факултет составен од интелектуални и професионални лидери во своите области, програмата е дизајнирана да ви помогне да пронајдете Pathway за иден успех во вашата кариера.

ПОВРЗАНИ СО МРЕЖАТА: ТЕОРИЈА И ПРАКСА... [-]

Мајстор на уметноста во дипломатијата и меѓународното право

The American University of Paris
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Франција Paris

AUP 's магистер по дипломатија и меѓународно право ќе ви овозможи да се здобијат со основни знаења и практични вештини потребни за кариера во меѓународното право, дипломатија и меѓународно застапување. Програмата ви овозможува да критички размислувате за сложени дипломатски и меѓународни правни прашања во реалниот свет контексти. [+]

ПОДГОТВУВАЊЕ ЗА ЈАВНО ЛИДЕРСТВО

Оваа високо конкурентна една година магистер по дипломатија и меѓународно право ви нуди интердисциплинарна диплома во партнерство со Оксфорд Универзитетот лето сертификат програма во Меѓународниот закон за човекови права. Преку програмата, ќе се здобијат со основни знаења и практични вештини потребни за кариера во меѓународното право, дипломатија и меѓународно застапување.... [-]


Магистер по меѓународни односи

The American University of Paris
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Франција Paris + 1 more

Магистер по меѓународни односи (МИН) целосно ги користи пасиските мултикултурни димензии и централна улога во меѓународната економија, политика и социјални прашања. Баланс на програмата на интелектуална и теоретска мајсторство со практично, проект-базирани учење ќе се подготвува за успешна меѓународна кариера. [+]

Магистер по меѓународни односи ви овозможува целосно да ја искористите централната улога на Париз во меѓународната економија, политиката и социјалните прашања. Преку оваа програма, ќе имаат можност да се дополни ригорозни предмети и професионални модули со практиканти, теренска работа за тезата истражување и студија на случај методи за производство на тези.

Нашиот факултет и вработените тесно соработуваат со нашите студенти за да обезбедат еден-на-еден интелектуален менторство и поддршка што им овозможува да направат разлика во светот. Магистер по меѓународни односи обезбедува:... [-]


American Graduate School in Paris
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2018 Франција Paris + 1 more

Американскиот универзитет за завршено во Париз (AGS) нуди двогодишен магистер по меѓународни односи и дипломатија акредитиран во САД предаван во срцето на Париз, Франција. Јазикот на наставата е на англиски. [+]

Магистер по меѓународни односи и дипломатија

.

Двојна степен можности

AGS нуди неколку можности со двојна диплома комбинирање на магистер по меѓународни односи и дипломатија со диплома во партнер институција во комплементарна дисциплина.

US-accreditedM.A. во Меѓународната служба (Меѓународна студија песна) со Американскиот универзитет (Вашингтон, ДЦ, САД) ... [-]

Мајстор на уметноста во дизајн за социјално влијание

Paris College Of Art
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Франција Paris

Париз колеџ за уметност се приклучува на силите со MakeSense во оваа едногодишна магистерска програма во дизајнот за социјално влијание кој ги подготвува граѓанските дизајнери со практични знаења (методи за размислување, лидерство и претприемачки вештини) за успешно да доведе проекти за проектирање кои ќе Донесе позитивни општествени промени. [+]

Дали сакате да придонесете за општествени промени? Дали гледате прашања околу вас што мислите дека може да се подобрат или да се решат? Дали сте креативни и претприемачки? Дали барате да работите со слични луѓе? Париз колеџ за уметност се приклучува на силите со MakeSense во оваа едногодишна магистерска програма во дизајнот за социјално влијание кој ги подготвува граѓанските дизајнери со практични знаења (методи за размислување, лидерство и претприемачки вештини) за успешно да доведе проекти за проектирање кои ќе Донесе позитивни општествени промени. Водечкото прашање за оваа програма е:... [-]


Господар на уметност / господар на ликовната уметност во фотографија и изработка на слики

Paris College Of Art
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 2 години September 2018 Франција Paris

М-р / МНР во фотографија и креирање на слики се фокусира на нови типови на визуелни приказни: неподвижна слика, подвижна слика и мултимедија, со наставна програма која ги нагласува новите медиуми и трансдисциплинарните сетови на вештини и ја разбира фотографијата како хибридна и новата уметничка форма. [+]

Во оваа програма, учениците го истражуваат дигиталното создавање на слики преку истражувања базирани на практики и процеси. На пресекот на визуелните феномени, новите медиуми, критичките студии и креативното производство, програмата нуди уникатна комбинација од студиската пракса и теоретска и уметничка историска обука. М-р / МНР во фотографија и креирање на слики се фокусира на нови типови на визуелни приказни: неподвижна слика, подвижна слика и мултимедија, со наставна програма која ги нагласува новите медиуми и трансдисциплинарните сетови на вештини и ја разбира фотографијата како хибридна и новата уметничка форма. Програмата ја истражува дигиталната обработка на слики како сила и е дизајнирана како програма базирана на практика и ориентирана кон процесот. Врз основа на пресекот на визуелни феномени, нови медиуми, критички студии, и креативна продукција, оваа програма нуди уникатна комбинација на студиото пракса и теоретски и уметноста историски обука. Студентите кои ги извршуваат програмата на Парискиот колеџ за уметност имаат потенцијал за градење на врски додека сеуште се во програмата. На PCA, студентите можат да завршат или мајстори на уметност (р) или мајстори на ликовни уметности (МНР) во фотографија и сликање. Во првите два семестри (есен и пролет) од овие програми ги следат заедничка програма. Потоа, учениците ниту да одат за да се заврши летниот семестар со полно работно време за да добијат магистрирал или продолжи за два семестри на студирање во следната академска година (есен и пролет) да го прими министерот за надворешни работи. Студентите со додипломска позадина во фотографијата и демонстрираа технички вештини (црно-бела и фотографија во боја, дигитална фотографија,... [-]


Мајстор на уметноста во моден дизајн: Haute Couture / Haute Technology

Paris College Of Art
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Франција Paris

Оваа едногодишна програма фокусирана на нови материјали и технологии, подготвува дизајнери со знаења и вештини потребни за да ги искористат новите нови технологии и материјали. [+]

Оваа едногодишна програма фокусирана на нови материјали и технологии, подготвува дизајнери со знаења и вештини потребни за да ги искористат новите нови технологии и материјали.

Нови материјали се развиваат со голема брзина, овозможувајќи облека да прави повеќе од облекување: можат да ја мерат температурата, да пренесуваат информации за физиолошката состојба на носителот, да обезбедат стимулација, да ги ослободат соединенијата во кожата итн. Овие материјали често се користат за спортска облека и долна облека, но тие можат да служат за цел надвор од техничка облека.... [-]


Господар на уметности / господар на ликовната уметност во трансдисциплинарни нови медиуми

Paris College Of Art
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 2 години September 2018 Франција Paris

Наменета за оние кои се заинтересирани за истражување на широка творечки областа на новите медиуми што оди подалеку од традиционално се дефинира уметност и дизајн дисциплини, оваа програма вработува методи на трансдисциплинарните пракса преку соработка тимска работа. [+]

Производството на нови медиуми веќе не е провинција на индивидуални уметници или дизајнери кои работат сами по себе, туку повеќе ја вклучува заедничката практика на мултидисциплинарни тимови. Наменета за оние кои се заинтересирани за истражување на широка творечки областа на новите медиуми што оди подалеку од традиционално се дефинира уметност и дизајн дисциплини, оваа програма вработува методи на трансдисциплинарните пракса преку соработка тимска работа. Преку заеднички креативен процес, учениците повторно ќе ги обликувате нивните сегашни разбирање на различни алатки, технологии, теории и методи, развивање на хибридни системи и решенија, кои се оди подалеку од било која дисциплина. На СПС, студентите можат да заврши или мајстори на уметноста (р) или Мастерс за ликовни уметности (МНР) во Трансдисциплинарен нови медиуми. Во првите два семестри (есен и пролет) од овие програми ги следат заедничка програма. М-р студентите завршат својата теза во пролетта мандат да добијат степен, додека МНР студенти продолжат за два семестри на студии во следната академска година (есен и пролет) да добијат степен. Дипломирани студенти на двете М-р и МНР ќе продолжат да ги применуваат своите вештини за соработка проекти во домени како што се различни како онлајн и традиционалните издаваштво, видео игри, уметнички инсталации, изложби, настапи во живо, веб дизајн, интеракција / интерфејс дизајн, развој на софтвер, сервис дизајн, итн. Како и, МНР, која се смета за терминал степен во оваа област, ќе ги отвори вратите за можностите наставата во високото образование за нашите дипломци. Програмата е отворена за секој апликант кој има успешно завршени додипломски студии (Дипломирал, диплома, БСЦ,... [-]


Мајстор на уметноста во модниот филм и фотографија

Paris College Of Art
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Франција Paris

Мајстор на уметноста (р) во мода филм и фотографија е едногодишна програма во фотографија со специфичен фокус на модата, насочена кон новите фотографи заинтересирани за специјализирање во модата. Професионалната практика на модните фотографи денес се повеќе вклучува филм, така што подвижната слика ќе се предава заедно со мирно. [+]

Едногодишна програма во фотографија, со посебен акцент на модата, посветена на новите фотографи кои сакаат да се специјализираат во модата. Филмот стана суштински дел од професионалната практика на фотографите и оваа програма ги задоволува барањата за предавање на подвижни слики на фотографи. Мајстор на уметноста (р) во мода филм и фотографија е едногодишна програма во фотографија со специфичен фокус на модата, насочена кон новите фотографи заинтересирани за специјализирање во модата. Професионалната практика на модните фотографи денес се повеќе вклучува филм, така што подвижната слика ќе се изучува заедно со мирно. Тој предложи М-р да ги задоволи барањата на проширување на пазарот за модно рекламирање преку раскажување приказни во фотографијата и филмот, користејќи социјални медиуми и искористување на способноста да стигнат до големата публика по намалени трошоци преку онлајн маркетинг. Многу млади модни брендови потполно се потпираат на филмови што се дистрибуираат на интернет и на фестивалите посветени на модни филмови, како онаа што беше промовирана во Париз од Дајан Перне, а овој феномен несомнено расте. Студентите со додипломска позадина во фотографијата и демонстрираните технички вештини (црно-бела и фотографија во боја, лесни, заеднички софтверски програми за уредување) ќе бидат разгледани за прием. Програмата ги комбинира техничките знаења и принципи на фотографија / филмско истражување и теорија. Студио класи и работилници спроведена од страна на професионалци нагласи мајсторство на современи техники и професионални практики, додека теорија-базирани и методологија курсеви им помогне на студентите ги развијат своите лични креативни визии. Благодарение на практиканти за време на модните недели што се одржуваат во Париз... [-]


Мајстор на уметноста во дизајнот на ентериер

Paris College Of Art
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Франција Paris

Мајстор на уметноста (MA) во Ентериери е една годишна програма насочена кон новите дизајнери и замислена да им се обезбеди со потребните алатки и вештини да станат професионалци во оваа област. Оваа програма ги подготвува студентите да се исполнат барањата на проширување на high-end станбени и комерцијални пазарот за недвижнини во главните градови од целиот свет. [+]

Наменета за новите дизајнери заинтересирани за специјализирана за внатрешен дизајн, мајстор на уметноста предложени од страна на ПЦА им обезбедува потребните алатки и вештини за да станат професионалци во индустријата. Мајстор на уметноста (MA) во Ентериери е една годишна програма насочена кон новите дизајнери и замислена да им се обезбеди со потребните алатки и вештини да станат професионалци во оваа област. Оваа програма ги подготвува студентите да се исполнат барањата на проширување на high-end станбени и комерцијални пазарот за недвижнини во главните градови од целиот свет. Студенти со додипломски позадина во уметноста или во дизајнот е посебно погоден за оваа програма. Покажаната способност за цртање и скица е критериум за прием. Интердисциплинарна по природа и структура, програмата го замислува студиото и училницата како комплементарни простори за развој на дизајнерско размислување, технички и професионални вештини, како и креативно изразување во развојот на внатрешен дизајн проект. Бидејќи ова е почетен степен терминал каде што се очекуваат дипломираните студенти да се вклучат на пазарот на труд, по дипломирањето, во фокусот на програмата е на студиото и истражување, а не на стипендија и подготовка за настава. Дипломирани студенти на програмата ќе бидат во можност да ги применат своите вештини во прилагодувањата разноврсни колку независна внатрешен дизајн консултанти и претприемачи за индивидуални станбени клиенти, за комерцијални клиенти (хотелски синџири и луксузен бренд предводник на продавници), како во куќата дизајнери за комерцијални мало и хотел ланци, или во архитектурата фирми. Комбинација на основни, поддршка и изборни класи осигурува длабочината и широчината на содржина.... [-]


господар на уметности / господар на ликовната уметност во цртежот

Paris College Of Art
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 2 години September 2018 Франција Paris

Дизајниран за студенти чија креативна пракса е доминантно вкоренета во цртање. Кандидатите за програмата ќе бараат нови контексти и искуства за развивање на воспоставени / постоечки практики. Цртежот се подразбира повеќе од поддршка или подготовка за други дисциплини: тоа се смета за работа. [+]

Дизајниран за студенти чија креативна пракса е доминантно вкоренета во цртање. Кандидатите за програмата ќе бараат нови контексти и искуства за развивање на воспоставени / постоечки практики. Цртежот се подразбира повеќе од поддршка или подготовка за други дисциплини: тоа се смета за работа. Секоја основна работилница се базира на индивидуалните истражувања и прашања што се појавуваат и се развива во студиото како појдовна точка и им нуди на студентите нови контексти за да ја преиспитаат нивната работа - да ги тестираат методите, материјалите и идеите. Целта е да се истражуваат современите и новите пристапи кон цртање заедно со континуираното стекнување и практикување академски вештини. Постои очекување дека студентите ќе се истражуваат конвергенција наместо опозицијата од двете. На СПС Студентите можат да изберат или 1-година магистрирал песна или на 2-годишно МНР (терминал) диплома песна. Првата година е заеднички за двете степен песни со исклучок на степен на проектот пролетниот семестар за М-р кандидати. М-р студентите кои ќе изберат да продолжат во МНР ќе се бара да заврши на 3 и 4 семестри и на МНР тези проект. Програмата е дизајнирана со акцент на професионална пракса и истражување, и, за програмата МНР, со фокус на наставата за цртање, обезбедување на студентите со можности за понатамошна работа надвор од контекстот на училиштето. Учениците се учат како да се применуваат "цртеж" во многу форми на непознати и различни ситуации, и се охрабруваат да се измисли проекти со кои ќе продолжи надвор од опсегот на м-р / МНР. Секој студент ќе учествува во форма на... [-]


Господар на уметност - лобирање и јавни работи

Sup de Pub
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Франција Paris

Лондон е европски главен град каде што се лоцирани повеќето од главните консултации за лобирање. Оваа специјализација нуди можност да ја цениме во поголема длабочина универзумот на ПР [+]

Мајстор на уметноста - лобирање и јавни работи

Лондон е европски главен град каде што се лоцирани повеќето од главните консултации за лобирање. Оваа специјализација нуди можност во поголема длабочина да го цениме универзумот на ПР и политичките комуникации.

Потребно е одлично ниво на говорен и писмен англиски јазик.

Џо Лин

Ментор на Програмата за лобирање и јавни работи... [-]


мајстор на уметноста - дигитален маркетинг и социјалните медиуми

Sup de Pub
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Франција Paris

Оваа опција која е исто така понудени во Париз (на француски) им овозможува на студентите да се запознаат со универзумот на маркетинг техники поврзани со општествениот и дигиталните медиуми.Овие специјализации [+]

Мајстор на уметноста - дигитален маркетинг и социјалните медиуми

&nbsp

Оваа опција која е исто така понудени во Париз (на француски) им овозможува на студентите да се запознаат со универзумот на маркетинг техники поврзани со општествениот и дигиталните медиуми. Овие специјализации претставуваат движечка сила денес, зад вработување во рекламната индустрија како целина. ... [-]


мајстор на уметноста - луксузен бренд комуникација

Sup de Pub
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Франција Paris

Франција е една од светските лидери во луксузни стоки индустрија, без разлика дали во козметиката, модата, модни додатоци, храна, итнSup де паб има развиено специјализирана програма во овој сектор да се обучуваат [+]

Мајстор на уметноста - Луксузно бренд комуникација

&nbsp

Франција е една од светските лидери во луксузни стоки индустрија, без разлика дали во козметиката, модата, модни додатоци, храна, итн Sup де паб има развиено специјализирана програма во овој сектор да ги обучуваат учениците да се дефинира корпоративниот бизнис стратегија и да се координираат имплементација на маркетинг и комуникациски активности со користење на специфични кодови, кои припаѓаат на луксузни сектор. ... [-]