MA во Холандија - MA програми во Холандија MA

MA во Холандија - MA програми во Холандија MA

Master

Мајстори степени, попозната како м-р, се постдипломски степени во траење од најмалку една година, а понекогаш и две години, тие се изучуваат степени вообичаено се бара некои вистински истражување. М-р е најчестиот име за магистерска диплома и често се користи.

Холандија е составен земјата на Кралството Холандија, кој се состои од дванаесет провинции во Европа Северо-Запад и три острови во Карибите. Зборуваат англиски јазик студентите ќе немаат проблеми со наоѓање на соодветни курсеви. За меѓународни студенти кои конкурираат за универзитети во Холандија, неколку стипендии се достапни.

MA во Холандија - Земи си MA во Холандија. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

Господар на Теологија

Protestant Theological University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Холандија Amsterdam Groningen + 1 more

Мајстор на теологијата е програма за интензивна магистерска програма по англиски јазик, акредитирана од холандско-фламанската организација за акредитација. Таа започнува во септември секоја академска година и трае една година (60 ЕКТС). [+]

Академски совршеност и интеркултурно учење

Мајстор на теологијата е програма за интензивна магистерска програма по англиски јазик, акредитирана од холандско-фламанската организација за акредитација. Таа започнува во септември секоја академска година и трае една година (60 ЕКТС). Поради својата истражувачки фокус и високо академско ниво, програмата е уникатно погодна за степен на втор магистрал кој се подготвува за министерство за настава и / или докторски студии.... [-]


Мајстор на уметноста (р) во образованието

Wittenborg University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 24 месеци October 2018 Холандија Apeldoorn

Ќе научите да се вклучат со постдипломски студии, развивање и истражуваат критични перспективи за образование, во рамките на нивните лично избрани област. Активно учење - Вие ќе спроведувате професионално учење преку истрага и ќе бидете предводени од искусни супервизори преку дизајнирање и имплементација на вашиот истражувачки проект. [+]

Мајстор на уметноста (р) во образованиетоДетали за курсотИме на курсот: Магистер по образованиеТип на курсот: р - мајстор во образованиетоКурс Сектор: ОбразованиеТраење на курсот: 24 месециКредити: 180 Велика Британија CATS / 90 ЕУ ЕКВлезни поени по година: октомври само почеток (2018)Следен датум за започнување: октомври 2018 годинаСтепен или квалификација: Магистер по образование акредитирани од Универзитетот во Брајтон (QAA) - под валидација 2018Локација: АпелдорнМајстор Школарина: Велика Британија / ЕУ € 7.500 (€ 3.750 годишно) | Меѓународните 12.600 евра (6.300 евра годишно)Награда за стипендии... [-]

Магистер по меѓународна бизнис комуникација

Radboud University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Холандија Nijmegen

Ако одберете да студирате IBC на Radboud University ќе можете да ги комбинирате академските истражувачки техники за учење со практични деловни компетенции. [+]

Придружете се на crème de la crème за деловна комуникација

Ако одберете да студирате IBC на Radboud University ќе можете да ги комбинирате академските истражувачки техники за учење со практични деловни компетенции. Бараме мислители и сторители со меѓународна ориентација. Тоа е единствено во Холандија и ние сме една од ретките програми во Европа кои остро се фокусираат на практичните, аналитичките, културните и јазичните аспекти на бизнисот. Особено, ставаме силен акцент на влијанието на националната и организациската култура врз компаниите и институциите кои работат преку граници. Благодарение на нашата мрежа, ние сме во можност да организираме одлични групни практиканти, и ние сме селективни (максимум 50 студенти годишно). Ќе се најдете во динамична средина за учење со паметни, мотивирани колеги студенти и ќе добиете блиски лични упатства од искусни членови на факултетот. Ние не сме хиерархиски и не сме МБА. Како идна извршна, ќе треба да бидете во можност да го процените квалитетот на деловните истражувања. Многу бизнис студии немаат академска строгост. Нашите дипломци учат како да ја одделат пченицата од плевата.... [-]


Магистер по кореографија

Fontys University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Дел-студии 24 месеци September 2019 Холандија Tilburg

Оваа скратено работно време 2 години иновативна заедничка диплома мајстор кореографија е воден заеднички од Кодартс Универзитетот за уметност во Ротердам и Fontys школа за ликовни и изведувачки уметности во Тилбург. Програмата е дизајнирана да ги поддржи искусни креаторите на движењето од различни полиња, додека тие спроведуваат истражувања за прашања што се иницираат од нивната сегашна практика. [+]

Програма накусо

Оваа скратено работно време 2 години иновативна заедничка диплома мајстор кореографија е воден заеднички од Кодартс Универзитетот за уметност во Ротердам и Fontys школа за ликовни и изведувачки уметности во Тилбург. Програмата е дизајнирана да ги поддржи искусни креаторите на движењето од различни полиња, додека тие спроведуваат истражувања за прашања што се иницираат од нивната сегашна практика. Курсот се јавува во рамките на средина за учење која ги изложува студентите на широк спектар на пристапи, дисциплини на движење и креативни домени, додека ги поддржуваат во задржувањето на врските со сопственото работно поле. Студентите се ко-креатори на курсот и ќе бидат одговорни за обликување на содржината на одредени задачи и за создавање на продуктивна група за учење со своите врсници. Курсот се изведува во 2-недела интензиви кои се одржуваат 3 пати во годината или во кампусот на Codarts во Ротердам или Fontys во Тилбург, и двете имаат целосна танц, теоретски и циркуски објекти.... [-]


мајстор во уметноста и општеството

Utrecht University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Холандија Utrecht + 1 more

Програмата нашиот мајстор е дизајниран да одговори на итната потреба за уметности професионалци кои поседуваат ригорозни теоретски и истражувачки вештини, во комбинација со практични способности и акутна свест за моменталната состојба на сектор на локално и глобално ниво. [+]

Што значи овој МАСТЕР повлекува?

Подготовка на уметнички професионалци за културниот сектор на иднината Културниот свет е во состојба на брза трансформација поради технолошките иновации, урбанизацијата, економската глобализација и сé понепредвидливиот социополитички пејзаж. Сите аспекти на уметноста - практика, организирање, лидерство, општествена релевантност, и интернационализација (во Европа и пошироко) - се погодени од оваа трансформација. Мајстор на уметноста и општеството Утрехт ќе ви подготвиме да функционираат како водечка фигура во светската уметност, медиуми и културни сектори на иднината. Програмата нашиот мајстор е дизајниран да одговори на итната потреба за уметности професионалци кои поседуваат ригорозни теоретски и истражувачки вештини, во комбинација со практични способности и акутна свест за моменталната состојба на сектор на локално и глобално ниво. Како студент во оваа програма ќе се истражуваат, на пример, на динамиката и дилеми во рамките на постоечките мејнстрим културата и нејзиниот однос со се поголем број на "алтернативните" културни практики, нови модели на креативни производство и индустријата, и на постојано зголемување на улогата на уметностите во социјална правда.... [-]


Ma уметност и наследство

Maastricht University, Faculty of Arts and Social Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Холандија Maastricht

Оваа една година програмата се нуди во двете англиски и холандски. Програма на мајсторот во уметноста и културното наследство: политика, управување и образование испитува концепти на "наследство" и "уметност", како израз на минатото и сегашноста култура. [+]

Кое е општественото и академското значење на "уметноста", "наследството" и "културата"? Зошто цениме одредени уметнички дела, културни практики на културно наследство, а не други? Како различни начини на толкување и презентирање на уметноста и културното наследство влијаат на идеите за минатото, сегашноста и иднината? Ако сте заинтересирани да ги пронајдете одговорите на прашањата, и имате страст за уметност и културно наследство, програмата за магистерска уметност и наследство: политика, менаџмент и образование може да ви биде избор за вас.... [-]


ма повеќејазичноста

University of Groningen
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Холандија Groningen

Нема сомневање дека повеќејазичноста има значајни импликации за комуникација, идентитет, социјална и културна интеграција, развој и образование [+]

М-р повеќејазичност

Нема сомневање дека повеќејазичноста има значајни импликации за комуникација, идентитет, социјална и културна интеграција, развој и образование. Со својот водечки светски експертиза во областа на сознавањето, општеството и јазик на Универзитетот во Гронинген сега нуди програма на една година Магистер по повеќејазичност на универзитетскиот кампус Fryslân (UCF) во соработка со NHL Универзитетот за применети науки. Повеќејазичноста мајстор е уникатна во комбинирање учење на многу општествени, индивидуален, образовните, културните и историските аспекти на повеќејазичноста со практична, истражување-управувано пристап. Студентите учат да се справи со ден-за-ден, како што е помагање на компаниите се надмине проблеми во комуникацијата, јазичната политика дизајн или да му даде училишта совети за тоа како најдобро да ги учат децата со странски јазик потекла. Тие добиваат Магистер по лингвистика. Специјализација на мајстор во предизвикувачки повеќејазичност се наоѓа во живописен град на Leeuwarden, главен град на провинцијата официјално повеќејазичен Fryslân во Холандија. Фризиски е втор службен јазик во земјата. Оваа поставка овозможува на студентите непосреден пристап до повеќејазична лабораторија. Посебни барања за меѓународните студенти претходното образование Диплома диплома во областа на:... [-]


ма азиски студии (истражување)

Leiden University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Холандија Leiden The Hague + 1 more

Азиски студии стипендија во Лајден има заслуживме светска репутација. Нејзините широчината и длабочината не се само сигурен во Холандија, но ги претставуваат најдобрите од Азија поврзани со истражување и обука во Европа и пошироко. [+]

Во истражување мајстор Лајден универзитет во азиски студии, ќе може да се фокусира на одреден регион, изборот помеѓу Кина, Јапонија, Кореја, Јужна Азија и Југоисточна Азија. Алтернативно, може да се спроведе вашето истражување со примарен акцент на дисциплина, фокусирајќи се на теми како што се политиката, религијата, уметноста и материјалната култура, јазици и литература, регионално или крос-регионално ниво.... [-]


Магистер по музика

Hanze University of Applied Sciences - Groningen, the Netherlands
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Холандија Groningen

Класична музика студијата пат е наменета за студентите кои се амбициозни, имаат високо ниво на игра, се љубопитни и кои сакаат да работат напорно за да стане врвен музичар. Секоја година ќе учествуваат во големи проекти како што се Симфонискиот оркестар на започнување, оркестарот на стринг или било каков вид на ансамбл. [+]

музика: www.hanzegroningen.eu/mastermusic

На Принцот Мраз Конзерваториумот на азиските Универзитетот за применети науки во Гронинген се чувствува силна врска со северниот дел на Холандија. Ние сме меѓународно реномиран институт со високи стандарди во однос на квалитетот и атмосфера. Нашата мисија е да ги обучи инспиративна музичари кои можат да направат разлика во нашето општество.

Ние живеат и до нашите мотото "Сподели вашиот талент. Преместување на светот "од страна ви предизвик да ги споделите вашите талент и страст за музика со светот околу вас. Како иден музичар или музички учител ќе се движат светот; од инспиративна, мотивирање и допирање на срцата на луѓето.... [-]


ма во меѓународни и европски Законот за данок (двојна диплома: Американски специјализација)

Maastricht University, Faculty of Law
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Холандија Maastricht

страстни за даноци сте вие? Дали имате диплома во областа на финансиско право, економија, бизнис администрација, или поврзана со полето? И е подготвен да го преземе следниот чекор во својата кариера си? Тогаш треба да се разгледа прави американскиот специјализација на мајстор 's во меѓународни и европски Законот за данок. [+]

страстни за даноци сте вие? Дали имате диплома во областа на финансиско право, економија, бизнис администрација, или поврзана со полето? И е подготвен да го преземе следниот чекор во својата кариера си? Тогаш треба да се разгледа правење на Американскиот специјализација на мајстор 's во меѓународни и европски Законот за данок. Оваа програма еден годишен мајстор е понудена од страна Мастрихт универзитет и Универзитетот во Аруба. Тој се фокусира на данокот на добивка и меѓународни даночните планирање со посебен осврт на Европа и Америка. Ќе се комбинираат правни и економски пристапи со политика и практика, и ќе се добие увид во поврзаноста на корпоративните структури, инвестиции, прекуграничната вработување и Законот за данок. По дипломирањето, ќе се најдете во завидна позиција. Благодарение на нивната широка познавање на финансиските и деловните прашања, многу од нашите дипломирани студенти се високо на побарувачката на пазарот на трудот. И меѓународните ориентација на вашиот степен, ќе се отвори можности за работа во голем број на земји.... [-]


ма наследство студии: наследство и меморија студии

University of Amsterdam
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2018 Холандија Amsterdam

Подучени од историчари на културата, историчари на уметност, историчари на архитектони, археолози и социолози, Двојниот мајстор во наследство и мемориски студии нуди професионална, интердисциплинарна програма во која го проучувате наследството и меморијата од критична, културно-историска и просторна перспектива. [+]

Подучени од историчари на културата, историчари на уметност, историчари на архитектони, археолози и социолози, Двојниот мајстор во наследство и мемориски студии нуди професионална, интердисциплинарна програма во која го проучувате наследството и меморијата од критична, културно-историска и просторна перспектива.

Истражување на минатото во сегашноста

Во светот, значајна промена се случи во секторот за уметност и култура. Додека секторот некогаш беше претежно фокусиран на музеи, театри и концертни сали, сега сме сведоци на продорна музелизација и дизнификување на пејзажи, урбани области и згради, па дури и на нематеријални изрази на секојдневната култура. Ова го прави нашето урбаната и руралната средина повеќе режираше и носталгични.... [-]


М-р - Магистер по дизајн на управување

United International Business Schools
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 9 - 36 месеци September 2018 Холандија Amsterdam + 3 more

Нашиот академски календар е базиран на систем од четвртина (1 четвртина = 10 недели). Поради флексибилната структура на програмата и модуларниот дизајн, повеќе почетни датуми се достапни на почетокот на секој квартал и на секој мандат, во октомври, ноември, јануари, февруари, април, мај, јули и август. Сите кампуси го следат истиот академски календар. [+]

Датум на почеток

Нашиот академски календар е базиран на систем од четвртина (1 четвртина = 10 недели). Поради флексибилната структура на програмата и модуларниот дизајн , повеќе почетни датуми се достапни на почетокот на секој квартал и на секој мандат, во октомври, ноември, јануари, февруари, април, мај, јули и август. Сите кампуси го следат истиот академски календар.

Времетраење на програмата... [-]

Магистер по уметност и култура: дизајн култури

Vrije Universiteit Amsterdam
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Холандија Amsterdam

Дизајн култури М-р програма е за сите на студија на дизајн на производи, графички дизајн и модата во широк различни културни контекст. Фокусот е ставен на ... [+]

Магистер по Дизајн култури

Дизајн култури М-р програма е за сите на студија на дизајн на производи, графички дизајн и модата во широк различни културни контекст. Фокусот е ставен и на дизајнерот како "автор" и комплексна синџирот на производство, продажба, потрошувачка и критика во која дизајн работи и произлегува многу различни значења. Дизајн култури враќа дизајн како јадро предмет на академски интерес Без намалување на културните и материјалниот контекст во кој таа функционира. На програмата ги комбинира генералист, компаративни пристап кон дизајнот со јасен фокус на историјата и теоријата.... [-]


господар на анимација

Avans University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Холандија Breda

Мајстор на анимација е направено за новите професионалци посветени на развојот на своите палетата на бои и да се одговори на барањата на проширување на полето. На програмата се потпира, и со тоа да го негуваат, иновативен став. [+]

Мајстор на анимација е една година, со полно работно време програмата. Тој нуди амбициозни аниматори можност да ги прошират своите експертиза и да се постават темелите за долгорочна, одржлива кариера во креативниот сектор.

Поле полни со можност

Анимација професионалци работат во рамките на повеќе широк спектар на контексти. Програмата им помага на учениците се движите проширување на полето анимација, која вклучува суштинската улога што долго време одигра во кино, но и нови, возбудливи апликации во дизајнот, игри и интерактивните медиуми. Студентите се соочат со предизвикот да се најдат нови начини за да се влезе во овие области, и да се воспостави свој став во нив.... [-]


по Магистратура по финансии

Newcastle University Business School
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 24 месеци August 2018 Холандија Groningen + 1 more

Програмата се фокусира на анализа на поединечни компании и како резултат на тоа, постои значителен акцент на корпоративна стратегија, сметководство и вреднување. Од особено белешка е практична студија на реалниот свет на податоци преку Datastream и други извори од овие индустрии, со акцент на развивање на вештини во манипулација на табеларни пресметки, бази на податоци, статистички и економетриски софтвер ... [+]

По Магистратура по финансии

Акредитирани од страна на Асоцијацијата на овластени сметководители (ACCA) и Здружението на Меѓународниот Сметководство (AIA), програмата предвидува кандидатите со седум исклучоци од избраните документи стручен испит.

Програмата се фокусира на анализа на поединечни компании и како резултат на тоа, постои значителен акцент на корпоративна стратегија, сметководство и вреднување. Од особено белешка е практична студија на реалниот свет на податоци преку Datastream и други извори од овие индустрии, со акцент на развивање на вештини во манипулација на табеларни пресметки, бази на податоци, статистички и економетриски софтвер. ... [-]