MA во Хонг Конг - MA програми во Хонг Конг MA

MA во Хонг Конг - MA програми во Хонг Конг MA

Master

Магистер е магистратура доделени на учениците кои имаат завршено програма за студирање економијата или фини уметности субјекти како што се историја, комуникации, филозофија, теологија или англиски. А мајстор на уметноста степен обично бара предмети, истражувања и писмени испити.

Хонг Конг е една од две специјални административни региони на народот 's Република Кина, другата е Макао.

MA во Хонг Конг - Земи си MA во Хонг Конг. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

Магистер по меѓународни односи

Lingnan University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Хонг Конг Tuen Mun + 1 more

Хонг Конг е несомнено еден од најдинамичните градови во светот во поглед на трговијата, финансиите и општата економска активност. И нејзиниот статус е, секако, зголемен со брзиот раст на глобализацијата и брзото темпо на развој во Кина. [+]

Водечка со меѓународна визија - Магистер по меѓународни односи

Lingnan University 's нови предава р програма обезбедува постдипломци со разбирање на клучните предмети, вклучувајќи меѓународни и компаративна политика

Хонг Конг е несомнено еден од најдинамичните градови во светот во поглед на трговијата, финансиите и општата економска активност. И нејзиниот статус е, секако, зголемен со брзиот раст на глобализацијата и брзото темпо на развој во Кина.... [-]


мајстор на уметноста во меѓународното високо образование и менаџмент

Lingnan University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Хонг Конг Tuen Mun + 1 more

Мајсторот на уметностите во меѓународното високо образование и менаџмент е наменета за оние кои сакаат сериозно да студираат на меѓународното високо образование, политика и управување, како и управувањето и раководството во управувањето со современиот универзитет. [+]

Мајстор на уметноста во меѓународното високо образование и менаџмент

Мајстор на уметноста во меѓународното високо образование и менаџмент е наменета за оние кои сакаат сериозно да студираат на меѓународното високо образование, политика и управување, како и управување и раководството прашања во управувањето со современиот универзитет. Програмата IHEM ќе поднесе жалба до оние кои моментално или претендираат да преземат напреден менаџмент или позиции во политиката во секторот за високо образование.... [-]


господар во секвенцијален уметност

SCAD - The Savannah College of Art and Design
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Хонг Конг Sham Shui Po

Како студент на уметност на секвенцијални SCAD, ќе научат да ракуваат со моќта на раскажувањето во секој медиум: стрипови, графички новели, карикатура, стрип, манга, книги за деца и storyboards. [+]

Секвенцијален уметници се кажува на денешната приказни

Како студент на уметност на секвенцијални SCAD, ќе научат да ракуваат со моќта на раскажувањето во секој медиум: стрипови, графички новели, карикатура, стрип, манга, книги за деца и storyboards. И ќе го направи тоа во одделот толку високо почитуван дека тоа е се нарекува "Харвард на стрипот", признати од страна на САД денес, и го носи името меѓу трите институции од кои Марвел комикс регрути на повеќето уредници.... [-]


Магистер по англиски јазик уметност

The Hong Kong Polytechnic University, Department of English
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Хонг Конг Hong Kong

Оваа програма дава поддршка на наставниците во специфични области на нови јазични вештини програма, како и бизнис професионалци, кои го користат јазикот на уметноста, како тренери и тренери. Тоа е призната од страна на Бирото за образование (ЕДБ) на HKSAR Владата за јазик владеење Потребно. [+]

Целта на оваа програма е да се развие дипломирани е способен за правење на непосреден придонес во образованието или бизнис. Оваа програма обезбедува: - субјекти кои ги одразуваат тековните трендови и барања на наставниците по странски јазици и бизнис тренери во Хонг Конг - можности да научат нови концепти на англиски јазик и јазикот на уметноста студии, како литература, медиуми, популарната култура, драма, говорниот јазик уметност ( хорски поетско читање, дебатирање) и јазик учење / предавање - иновативни пристапи за јазик студии и јазични вештини кои се одразуваат на писменоста и јазик на овој Хонг Конг заедница - увид во јазични и образовните прашања поврзани со користење на англиски јазик уметности - можности да размислуваат и се однесуваат на најновите трендови на англиски јазик уметност на учениците сопствено искуство и практика - критичката перспектива дизајнирани да им овозможат на студентите за предизвиците на наставата и работни средини во кои визуелни, граѓански, културни и технолошки literacies се важни... [-]


ма во кино студии

SCAD - The Savannah College of Art and Design
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Хонг Конг Sham Shui Po

На SCAD, учениците да се подготват за кариера како робустен критичарите, рецензентите, новинари, уметници, претприемачи и лидери преку програма посветена на светот на филмот студии. Истражувам во дипломиран работа која се осврнува на големата слика на филмот, со уникатна способност да соработуваат преку сродни сектори и развие широка, се продава пристап. [+]

Тврдат вашето место во пределот на кино

На SCAD, учениците да се подготват за кариера како робустен критичарите, рецензентите, новинари, уметници, претприемачи и лидери преку програма посветена на светот на филмот студии. Истражувам во дипломиран работа која се осврнува на големата слика на филмот, со уникатна способност да соработуваат преку сродни сектори и развие широка, се продава пристап. Ние сме единствениот универзитет во САД за да им понуди на двете МНР во филмот и телевизијата и кино студии М-р за студентите кои сакаат да истражуваат филм на нејзината најголема длабочини.... [-]


мајстор на уметноста во наставата по англиски јазик

The Hong Kong Polytechnic University, Department of English
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Хонг Конг Hong Kong + 1 more

Оваа програма е наменета за наставници со настава искуство на терцијарно, возрасни или средно ниво за развој на нивното ефикасно решавање на проблеми техники потребни во тешки и менување на наставата средини. Тоа е призната од страна на Бирото за образование на HKSAR Владата за знаење Потребно Предмет на наставниците. [+]

Програмата има за цел

Целта на оваа програма е да се развие дипломирани е способен за правење на итна придонес за образование. Оваа програма ви обезбедува со: - увид во јазични, образовни и меѓународни прашања поврзани со наставата по англиски јазик - познавање и вештини исклучително релевантни за ефикасно англиски јазик учител - можности да размислуваат и се однесуваат на најновите трендови во образовни концепти за вашето лично искуство и практика - критичката перспектива дизајниран да ви овозможат за предизвиците во денешниот постојано менување на настава на животната средина - длабочината на знаење кое ќе ја зајакне вашата амбиција да нудат висок квалитет и исклучително на англиски јазик настава искуство на вашите студенти ... [-]


Магистер по англиски јазик за професиите

The Hong Kong Polytechnic University, Department of English
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Хонг Конг Hong Kong + 1 more

Оваа програма е наменета за вршење на стручни лица кои имаат позиции на одговорност. Тоа ви дава со критичка свест за тоа како комуникациски функции во организации да им пријде барајќи менаџерски задачи со доверба. [+]

Овој кредит-базирана програма, понуден од страна на Одделот за англиски јазик, е наменет за професионалците од сите дисциплини, кои сакаат да ги надградат своите квалификации во англискиот јазик за професионални контексти. Таа е наменета пред се за средината на ниво на менаџерски персонал кој треба да покажат високо ниво на компетентност во комуникацијата на англиски јазик во ситуации во врска со нивните лични потреби. Програмата ќе им овозможи на студентите да комуницира ефективно, соодветно и самоуверено во менаџерски задачи што бараат висок ниво на англиски јазик.... [-]


Магистер по англиски јазик студии

The Hong Kong Polytechnic University, Department of English
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Хонг Конг Hong Kong + 1 more

Оваа програма има за цел да се ажурира на студентите знаења на системи и начини на употреба на англиски и како тие се однесуваат на нивната работа. Тоа е призната од страна на Бирото за образование на HKSAR Владата за знаење Потребно Предмет на наставниците. [+]

Цели За да го обновите своето знаење на системите и користи на англиски и како тие се однесуваат на вашата работа - да ви даде можност да научат нови концепти во јазикот студии на англиски јазик и ги применуваат овие на вашата работа Предности Избор на предмети по теми: широк спектар на изборни предмети за да изберете од - мешан режим на учење: полно работно време и со скратено работно време студија - Флексибилност: студентите можат да излезете на PGC, PgD или МА ниво - Професионално признавање: На MAELS исполнува предмет на знаење EDB е Потребно (домаќинот), а исто така ги исполнува јазик владеење Потребно (LPR), под услов на дипломирањето на студентите им се исполнат барањата за јазик обука на наставници Професионално признавање ... [-]

MA in English Studies for the Professions

The Hong Kong Polytechnic University, Department of English
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Хонг Конг Hong Kong + 1 more

[+]

Наставна програма Анализа на дискурсот

Исклучителни случаи ќе се смета за еден од случај до случај.

[-]

мајстори во управување и стратешко водство

Oxademy Business School
Он-лајн студии Дел-студии 12 - 16 месеци Open Enrollment Хонг Конг Hong Kong

На MSL е центриран на личен и професионален развој на ефикасноста, овозможувајќи им на практикување и аспиранти менаџери да ги подобрат своите знаења и вештини за менаџмент, лидерство и стратегија. [+]

Лондонскиот универзитет Метрополитен, со корени кои датираат од 1848 година, се наоѓа во срцето на комерцијална област во Лондон; дом на некои од најголемите глобални корпорации и банкарски Правни фирми во светот. Нашата мрежа на индустријата партнери, нашите посветени и стручни наставата, како и нашата совршеност во истражување, направи Лондонскиот општината Факултет за бизнис и право наградува место да учат динамичен и релевантни портфолио на предизвик бизнис и правни предмети, опремување на нашите дипломирани студенти со знаења и вештини да се забрза нивната професионална кариера патеки. ... [-]


Магистер по историја на уметност

SCAD - The Savannah College of Art and Design
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Хонг Конг Sham Shui Po

Како студент на историја на уметноста на SCAD, ќе биде идеално лоциран меѓу сеопфатен академска сцена на уметност и дизајн, со пристап до неверојатен SCAD Музејот на уметност и други огромни ресурси. [+]

Стане одлично познавање на јазикот на уметноста

Како студент на историја на уметноста на SCAD, ќе биде идеално лоциран меѓу сеопфатен академска сцена на уметност и дизајн, со пристап до неверојатен SCAD Музејот на уметност и други огромни ресурси. Имаме најголема историја на уметност на факултетот во американското високо образование, а студентите се водени од страна на мајсторите на дисциплина. Исто така, ќе имаат корист од истакнати симпозиуми SCAD од ова прашање, како и посета на ликовни критичари и историчари желни да ги споделат нивните пловни објекти со лидерите на историјата на уметноста, од утре.... [-]


Магистер по бизнис и дизајн вештини лидерство

SCAD - The Savannah College of Art and Design
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Хонг Конг Sham Shui Po + 1 more

Нов конвергенција се случува помеѓу креативна сфера и светот на бизнисот. Програма на раководството на SCAD бизнис дизајн и уметност предвидува поголема потреба за една нова генерација на лидери кои се фузираат оригинални увид со стратешка визија за развој на просперитетна компании, пионерски непрофитна, и иновативна уметност и култура организации. [+]

Обедини уметноста и културата со бизнис

Нов конвергенција се случува помеѓу креативна сфера и светот на бизнисот. Програма на раководството на SCAD бизнис дизајн и уметност предвидува поголема потреба за една нова генерација на лидери кои се фузираат оригинални увид со стратешка визија за развој на просперитетна компании, пионерски непрофитна, и иновативна уметност и култура организации. Основни курсеви на програмата се воспостави креативната економија како контекст, нагласувајќи стратешко размислување, лидерство и менаџмент. Универзитет соработката со водечките креативни претпријатија изложува на студентите за реалниот свет бизнис култура и предизвици.... [-]


мајстор на уметноста во глобалниот бизнис менаџмент (magbm)

City University of Hong Kong - College of Business
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Хонг Конг Kowloon Hong Kong + 2 more

Ова е една од најпопуларните програми за постдипломски ниво во Колеџот за бизнис. Со цел да се постигне високо ниво на интеракција студент на персоналот, ние да признаеме само околу 40 студенти секоја година. Ние привлече високо квалитетни студенти, од кои повеќето имаат полно работно време работни места во реномирани комерцијални, индустриски, како и владини организации. [+]

Ова е една од најпопуларните програми за постдипломски ниво во Колеџот за бизнис. Со цел да се постигне високо ниво на интеракција студент на персоналот, ние да признаеме само околу 40 студенти секоја година. Ние привлече високо квалитетни студенти, од кои повеќето имаат полно работно време работни места во реномирани комерцијални, индустриски, како и владини организации. Некои од кандидатите се одржи позиции во високи и извршни нивоа. Како резултат на тоа, нашата програма може дополнително да ја подобри можности за кариера на нашите студенти и во рамките на нивните сегашни организации или други организации.... [-]