Хуманитарните науки програми, барај за врвот Хуманитарните науки програми тука! - Хуманитарните науки

Хуманитарните науки програми, барај за врвот Хуманитарните науки програми тука! - Хуманитарните науки

Хуманитарните науки

М-р, или мајстор на уметноста, е дизајнирана да биде завршен по диплома. Општо земено, овој тип на програма бара околу две години на студии; тоа често, исто така, се бара завршување на тезата. Многу различни теми се достапни да учат.

Заинтересираните студенти да се прашуваат: Што е магистер по општествени науки? Овој вид на степен е наменета да се едуцираат студентите за различни аспекти на општеството и културата. Дисциплина на хуманистичките науки вклучува потполиња како што се филозофија, литература, јазик, религија, уметност и историја. Оние кои заработуваат овие степени често учат реториката и логиката и да научат како да ги анализираат и да се конструира аргументи. Тие можат да се вклучат со различни различни идеологии, идеи и филозофии во текот на нивното образование.

Овој вид на програмата е одличен начин да ги изостри критичко размислување и аналитички вештини. Овие способности се многу барани од страна на работодавците и често се бара во проучување на општествените науки.Некои програми, исто така, им обезбеди на студентите со обука во убедлив пишување или аргумент изградба.

Цената на општествените науки господар 's степен ќе зависи од многу фактори. На пример, школарина може да варира од година во година, како и достапноста на финансиска помош често се менува. Други фактори кои би можеле да бидат релевантни вклучува трошоците за материјали и земјата во која се наоѓа институцијата.

Хуманистички степени може да им обезбеди на студентите со голем број на можности за кариера. Многу работодавци бараат кандидати со способност да размислуваат јасно и да се анализира нови информации. Дипломирани студенти можат да одат за да работат како едукатори, консултанти, менаџери, или истражувачи во широк спектар на организации, како што се владини агенции, приватни компании, или непрофитни групи. Некои може да избере да продолжи нивната академска кариера или дури и да започнат свој сопствен бизнис.

Постои широк спектар на програми кои се фокусираат на хуманистичките науки.Пребарај за вашата програма подолу и контакт директно канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма.

Читај повеќе

МА Преведувачки и професионални јазични вештини

University of Bath
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Обединетото Кралство Claverton Down

Курсот за преведување и професионални јазици беше развиен во 2003 година како одговор на барањата на работодавачите за лингвисти со обука за преведување, уредување и лекторирање, меѓу другите вештини. Ова е еден од ретките курсеви во светот кои ќе ги обучуваат учениците за такви различни вештини кои можат да се искористат веднаш, на професионалниот пазар. [+]

Курсот за преведување и професионални јазици беше развиен во 2003 година како одговор на барањата на работодавачите за лингвисти со обука за преведување, уредување и лекторирање, меѓу другите вештини. Ова е еден од ретките курсеви во светот кои ќе ги обучуваат учениците за такви различни вештини кои можат да се искористат веднаш, на професионалниот пазар.

Учење од професионални преведувачи и толкувачи... [-]

господар на уметностите по теологија и религиозни студии

Evangelische Theologische Faculteit, Leuven
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Белгија Leuven

Магистер по теологија и религиозни студии (120 ЕКТС - 2 години) подготвува да предава, да води организации и цркви, и да учествува во тековните теолошки дебати релевантни за Црквата и општеството. [+]

Магистер по теологија и религиозни студии

Магистер по теологија и религиозни студии (120 ЕКТС - 2 години) подготвува да предава, да води организации и цркви, и да учествува во тековните теолошки дебати релевантни за Црквата и општеството.

Покрај фокусот на основните и методолошки прашања, магистрирал нуди широк спектар на курсеви за одредени предмети. Туторијали и семинари ја зајакнуваат вашата експертиза за истражување. Во исто време, стекнете вештини за водство или пастирска улога и лично ја развивате вашата теологија. Во магистерската теза, учете да направите независен придонес кон теолошко истражување. Програмата, предава на англиски , е наменета за странски студенти. Специјализации ... [-]

мајстор на уметноста во писмена форма и усни традиции

The Graduate Institute
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Соединети Американски Држави Bethany

Две години мајстор на уметноста во пишување и усмени традиции програма е за сите заинтересирани за: [+]

Преглед

Две години мајстор на уметноста во пишување и усмени традиции програма е за сите заинтересирани за:

Учење како приказните влијаат врз начинот на кој размислуваме, чувствуваме, делуваме и се однесуваме Истражување на креативниот процес и нивната креативност Разбирање на моќта и примена на наративното раскажување приказни Да се ​​биде дел од мотивирана и тесно поврзана заедница за учење Мелење само-режија учење со заживување учење во училница Објавување или на друг начин доведување на нивните приказни во живот ... [-]

Магистер по теологија, министерство и мисија

St John's College
Он-лајн студии Дел-студии 3 години September 2018 Обединетото Кралство Nottingham

Овој пост-дипломски степен по теологија, министерство и мисија, е потврдена од Универзитетот Дурам, како дел од заедничката награда шема. Тоа е можност да се развијат теолошки студии, идеални за оние кои се ангажирани во било која служба во Црквата, или лежеше или ракоположен. [+]

Овој пост-дипломски степен по теологија, министерство и мисија, е потврдена од Универзитетот Дурам, како дел од заедничката награда шема. Тоа е можност да се развијат теолошки студии, идеални за оние кои се ангажирани во било која служба во Црквата, или лежеше или ракоположен. Тоа е особено погодно за оние во раните години на министерството или подоцна, каде што одмориското одморање овозможува понатамошно проучување и размислување. Тоа е курс за учење на далечина дизајниран да одговара на вашата работа и други обврски.... [-]


М-р историски истражувања

New College of the Humanities
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии August 2018 Обединетото Кралство London

Нашите М-р Историски истражувања [+]

Преглед на програмата

Почнувајќи од 2018 година, наша

Секој од седумте курсеви на програмата е развиен од наградуваниот академски, историчар и радиодифузер д-р Сузана Липсомб и ќе биде предаден од Историскиот факултет во NCH.

Курс 1: Занаетчиството на историчаротКурс 2: Студија на длабочина I *Курс 3: Јавна историјаКурс 4: Студија за длабочина II *Курс 5: Дисертација IКурс 6: Применета јавна историјаКурс 7: Дисертација II... [-]

Ма во историјата со акцент во образованието

Grand Canyon University
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Phoenix Albuquerque Sun City Scottsdale + 3 more

Мајсторот на уметностите во историјата со акцент во образованието степен програма ги подготвува студентите да предаваат додипломски курсеви за кампусот и онлајн модалитетите на две-годишни или четиригодишни институции. [+]

На Мајстор на уметноста во историјата со акцент во образованието Степен програма ги подготвува студентите да предаваат додипломски курсеви за кампусот и онлајн модалитетите во две-годишни или четиригодишни институции.

Понудени од Колеџот за хуманистички и општествени науки на Универзитетот Гранд Кањон, овој мајстор во историјата ја балансира содржината на историјата со педагогијата за да обезбеди пат за добивање напредна обука во областа на историјата и образованието. Студентите ќе ги идентификуваат училниците техники и разните аспекти на звучните педагошки практики на универзитетско ниво. Демонстрирањето на разбирањето на главните историски настани, теми, наративи, аргументи и толкувања дополнително ќе ги подготви учениците да учат на предметот. Овој мајстор на уметноста во историјата со акцент во образованието степен програма е одлична можност за оние страствени за настава со силен интерес и љубопитност за историјата, како и. Студентите ќе ги анализираат клучните факти и значењето на историските настани, ќе ги оценуваат културните случувања и ќе ги следат различните политички, економски или воени истории од целиот свет.... [-]


мајстор на уметноста во меѓународни студии

University of Denver, Josef Korbel School of International Studies
Студии врз за студентски град 2 години September 2018 Соединети Американски Држави Denver

Магистер по меѓународни студии е комбинација на интердисциплинарен јадро со во-длабочината на дисциплинска поле и суштински концентрација. Во прилог на нивните тематски студии, студентите се добие широка изложеност на интелектуална полиња за меѓународни студии и теоретски традиции научници го користат за изучување на нашиот комплекс во светот. Студентите заинтересирани во спроведувањето кариера во дипломатијата или други делови од јавниот сектор, приватниот сектор, или непрофитна светот често се за овој степен. Покрај тоа, степенот работи добро за оние ученици кои сакаат да ги извршуваат докторат, без разлика дали за академски или други кариера пат. Магистер по меѓународни студии е нашиот најголем флексибилна степен, со огромен број можности да се развие програма за да ги собере посебни потреби, интереси и професионални цели. [+]

. [-]

ма во еврејските образование

The Hebrew University of Jerusalem
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 1 година Open Enrollment Израел Jerusalem

Преземете ја вашата кариера во еврејско образование на следното ниво со престижната магистерска еврејска едукација од хебрејскиот универзитет. Мелтон центарот предава 1 година онлајн со 6 недели во ерусалим [+]

1 Година Меѓународната Магистер по еврејски образование Надградба на вашиот кариера во еврејските образование!

Ја преземат својата кариера во еврејските образование на следното ниво со престижна р еврејски образование од Хебрејскиот универзитет Мелтон центар. На 1-годишна онлајн магистер еврејски образование со 6-недела интензивна семестар во Израел обезбедува едукатори со флексибилност на учење и заработуваат со магистерска диплома по образование, без работа-живот.... [-]


ма во меѓународните студии

Chapman University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Соединети Американски Држави Orange

Мајстор на уметноста во меѓународни студии е две години, со полно работно време, интердисциплинарен курс на студии наменети за обука на студентите кои бараат глобален кариери со дипломатското служба на САД, невладини организации (НВО), на Обединетите нации (ОН), или бизниси. [+]

Во денешниот глобалната животна средина, експертиза во меѓународните односи е од суштинско значење за разбирање на современиот свет. На Мајстор на уметноста во меѓународни студии е две години, со полно работно време, интердисциплинарен курс на студии наменети за обука на студентите кои бараат глобален кариери со дипломатското служба на САД, невладини организации (НВО), на Обединетите нации (ОН), или бизниси.... [-]


Господар на Теологија

Protestant Theological University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Холандија Amsterdam Groningen + 1 more

Мајстор на теологијата е програма за интензивна магистерска програма по англиски јазик, акредитирана од холандско-фламанската организација за акредитација. Таа започнува во септември секоја академска година и трае една година (60 ЕКТС). [+]

Академски совршеност и интеркултурно учење

Мајстор на теологијата е програма за интензивна магистерска програма по англиски јазик, акредитирана од холандско-фламанската организација за акредитација. Таа започнува во септември секоја академска година и трае една година (60 ЕКТС). Поради својата истражувачки фокус и високо академско ниво, програмата е уникатно погодна за степен на втор магистрал кој се подготвува за министерство за настава и / или докторски студии.... [-]


мајстор на уметноста во муслиманските култури

The Aga Khan University: ​​Institute for the Study of Muslim Civilisations
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Обединетото Кралство London

Со седиште во центарот на Лондон, Ага Кан Универзитетот Институтот за проучување на муслиманските цивилизациите (ИСМЦ) две години м-р програма нуди еден засебен начин за разбирање на муслиманскиот цивилизации како што еволуирале со текот на времето; нагласува разновидност и комплексноста на минатото и сегашноста муслимански култури, нивното проучување, како дел од светските култури вработува алатки на општествените и хуманистичките науки како рамка за учење ... [+]

Со седиште во центарот на Лондон, Ага Кан Универзитетот Институтот за проучување на муслиманските цивилизациите (ИСМЦ) две години м-р програма нуди:

А карактеристична начин на разбирање на муслиманскиот цивилизации како што еволуирале со текот на времето. Нагласува разновидност и комплексноста на минатото и сегашноста муслимански култури, нивното проучување, како дел од светските култури. Вработува алатки на општествените и хуманистичките науки, како рамка за учење. ... [-]

мајстор на уметноста во класични и модерни филологија и литература

University of Parma
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Италија Parma

Степен на II ниво мајстор во класичен и нови роли и книжевност е програма од две години специјално развиена за да се исполнат сегашните потреби за висок калибар образование во сите аспекти на класичната и модерната филологија и литература. Прва година курсеви во пресрет на клучните области, особено во областите на антички и современи јазици и книжевности, лингвистика и историја. [+]

Службен Програма Опис

Степен на II ниво мајстор во класичен и нови роли и книжевност е програма од две години специјално развиена за да се исполнат сегашните потреби за висок калибар образование во сите аспекти на класичната и модерната филологија и литература.

Прва година курсеви во пресрет на клучните области, особено во областите на антички и современи јазици и книжевности, лингвистика и историја. ... [-]


МНР во пишувањето и објавувањето на популарната книжевност

Emerson College
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 5 - 10 семестри September 2018 Соединети Американски Држави Boston + 1 more

МНР во пишувањето и објавувањето на популарната книжевност е една од првите онлајн програми за пишување кои ги подготвуваат учениците да пишуваат приказни и романи на професионално ниво во жанровите на фантазијата, научната фантастика, ужасот, мистеријата, трилерите и младината. Програмата е можност за студентите да читаат длабоко, да размислуваат критички и да дискутираат за популарната фикција со врсници од различни професионални перспективи. [+]

Зошто популарна фикција?

МНР во пишувањето и објавувањето на популарната книжевност е една од првите онлајн програми за пишување кои ги подготвуваат учениците да пишуваат приказни и романи на професионално ниво во жанровите на фантазијата, научната фантастика, ужасот, мистеријата, трилерите и младината. Програмата е можност за студентите да читаат длабоко, да размислуваат критички и да дискутираат за популарната фикција со врсници од различни професионални перспективи. Студентите ќе ги зајакнат нивните вештини за пишување и уредување и ќе научат современи практики за објавување на својата работа или наоѓање и работа со книжевни агенти, професионални уредници и продавачи за да ја донесат својата визија за широка публика. Програмата, која се базира на експертизата на писатели, литературни научници и издавачи, им нуди на студентите уникатно искуство да креираат креативни работилници и курсеви за литература, како и практични издавачки курсеви со цел да ги научат како да направат завршен ракопис во полиран , објавување работа.... [-]


Магистер по преведување и толкување

Swansea University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2018 Обединетото Кралство Swansea + 1 more

Магистер по преведување и толкување (MATI) е специјализирана варијанта, со посебен акцент на вештини за преведување, на нашата основана магистер по професионален превод. Тоа е интегрирана програма дизајнирана да ги претвори учесниците со докажано совршеност на странски јазици во успешни и продавани професионални лингвисти. [+]

Магистер по преведување и толкување (MATI) е специјализирана варијанта, со посебен акцент на вештини за преведување, на нашата основана магистер по професионален превод. Тоа е интегрирана програма дизајнирана да ги претвори учесниците со докажано совршеност на странски јазици во успешни и продавани професионални лингвисти.

Клучни карактеристики

Во сржта на MATI лежи напредната преведувачка работа на општи, административни и технички типови на текстови, толкување (во една или две од следните средини: локална самоуправа, здравство, полиција и суд) и обука во индустриски стандард со помош на компјутер Преведувачки (CAT) алатки. Дел 1 од степенот ги вклучува и можностите за развивање на понатамошни специјализирани вештини за преведување, аудиовизуелен превод, машинско преведување (МТ) и локализација на софтвер, управување со терминологија, правење видео или дигитално објавување, додека во модулот за превод на работно искуство, студентите формираат симулирани преведувачки компании, работат со локални преведувачки бизниси и преземаат реални комисии за професионални стандарди и рокови.... [-]


М-р применета лингвистика: TESOL

York St John University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии August 2018 Обединетото Кралство York

Програмата е наменета за квалификувани и наменети наставници по англиски јазик на говорници на други јазици. Ги привлекува учениците од различни делови на светот, кои со себе носат разновидна мешавина на образовни средини и искуства. Ова ни дава шанса да го зголемиме нашето крос-културно разбирање и познавање на наставата и учењето на глобално ниво. Понатаму, користејќи онлајн форуми, имаме за цел да обезбедиме практични можности за да комуницирате со јазичните професионалци ширум светот. [+]

Преглед на курсот

Програмата е наменета за квалификувани и наменети наставници по англиски јазик на говорници на други јазици. Ги привлекува учениците од различни делови на светот, кои со себе носат разновидна мешавина на образовни средини и искуства. Ова ни дава шанса да го зголемиме нашето крос-културно разбирање и познавање на наставата и учењето на глобално ниво. Понатаму, користејќи онлајн форуми, имаме за цел да обезбедиме практични можности за да комуницирате со јазичните професионалци ширум светот.... [-]