MA Централна Америка и Карибите - MA програми MA Централна Америка и Карибите

MA Централна Америка и Карибите - MA програми MA Централна Америка и Карибите

Master

УО или Мајсторот на уметностите степен е добиена со учениците по завршувањето на програмата, на една до две години студира историја, англиски или други ликовни уметности или хуманистичките предмети. Магистерски студии најчесто се мешавина на истражување и предмети.

Централна Америка и Карибите земји се богати со култура, историја и култура. Тие се горди на својата античка историја, и поголемиот дел од граѓаните земаат гордост и радост во покажува својата земја во меѓународните очи. На единствени културни предели обезбедува еден-на-на-вид средба што е неразделно од чувство на возбуда и искуство. Централна Америка е идеално место за себе на земјата во додека ужива повеќе од неколку од најголемите задоволства на животот.

MA Централна Америка и Карибите - Земи си MA Централна Америка и Карибите. Земете ги сите MA програма и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

мајстор на уметноста во настава (МАТ)

The Mico University College
Студии врз за студентски град Целосна 5 семестри September 2019 Јамајка Kingston

Мајстор на уметноста во настава (МАТ) програма е насочена кон лица со диплома во различни области и опфаќаат период од пет (5) семестри, вклучувајќи лето сесии. Филозофијата на програмата е да ги поттикне едукатори за професионална пракса и одговорно раководство преку богата, разновидна и динамична програма. Тој понатаму им овозможува на искуство за да се интегрираат содржина во различни области на студии во врска теоријата во пракса. [+]

Мајстор на уметноста во настава (МАТ) Кредити Потребно: 42/48

Мајстор на уметноста во настава (МАТ) програма е насочена кон лица со диплома во различни области и опфаќаат период од пет (5) семестри, вклучувајќи лето сесии. Филозофијата на програмата е да ги поттикне едукатори за професионална пракса и одговорно раководство преку богата, разновидна и динамична програма. Тој понатаму им овозможува на искуство за да се интегрираат содржина во различни области на студии во врска теоријата во пракса. ... [-]


Извршниот Магистер по образовен менаџмент (emem)

The Mico University College
Студии врз за студентски град Дел-студии 20 месеци September 2019 Јамајка Kingston

Извршниот мајстор на уметноста студии по образовен менаџмент динамички ќе се промени во образовниот управување со раководство пејзаж. Таа обезбедува човечки, технички, административни и организациски вредности и вештини потребни за првата стапка на перформанси. [+]

Извршниот Магистер по образовен менаџмент (EMEM) EMEM Кредити потребни: 42

Извршниот мајстор на уметноста студии по образовен менаџмент динамички ќе се промени во образовниот управување со раководство пејзаж. Таа обезбедува човечки, технички, административни и организациски вредности и вештини потребни за првата стапка на перформанси. Наставната програма е структуриран за да се обезбеди поединечни изложеност на основа и напредни курсеви интегрира околу основни теми за менаџмент, лидерство, креативност и иновативност. Учесниците мора прво да заврши основни курсеви пред Основните курсеви се спроведува.... [-]


господар на образование: Специјални образование

The Mico University College
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Јамајка Kingston + 1 more

На програмата е дизајниран за да им овозможат на едукатори и други професионалци со основни знаења и специјализирани вештини за решавање на потребите на студентите со exceptionalities. Таа, исто така ќе ги поттикне едукатори за професионална пракса и одговорно раководство. На програмата се обраќа на широк опсег на потребите за учење, вклучувајќи ги и тешка попреченост. [+]

Господар на образование: Специјални образование M.Ed. Специјални образование кредити потребни: 42/43

На програмата е дизајниран за да им овозможат на едукатори и други професионалци со основни знаења и специјализирани вештини за решавање на потребите на студентите со exceptionalities. Таа, исто така ќе ги поттикне едукатори за професионална пракса и одговорно раководство. На програмата се обраќа на широк опсег на потребите за учење, вклучувајќи ги и тешка попреченост. Таа цели лица со диплома и нуди обука во општиот посебен образование, кој им овозможува на избор на изборни од: Специфични учењето, тешка попреченост, школа за советување и социјална работа, семејство и човековиот развој, образование Евалуација и интервенции и администрација и надзор . ... [-]


Мајстор на уметноста во психологија

University of the Virgin Islands
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Островите Вирџин (САД) Charlotte Amalie Соединети Американски Држави

Мајстор на уметноста во психологија е дизајниран за да им обезбеди на студентите со потребните академски база на знаење, решавање на проблеми вештини, како и искуствено можности за работа во различни поставувања, социјалните услуги и советување. [+]

Мајсторот на уметностите во психологија

Мајстор на уметноста во психологија со советување концентрација на Универзитетот во Девствени Острови е дизајниран за да им обезбеди на студентите со потребните академски база на знаење, решавање на проблеми вештини, како и искуствено можности за работа во различни поставувања, социјалните услуги и советување. Оваа програма за постдипломски психологија не се води на лиценцирање, но не сакаат да се подготват за лекари да ги користат науката за психологија за промоција на добросостојбата на луѓето, посебно во обезбедувањето на психолошки услуги за децата, адолесцентите и семејства во менталното здравје и судски системи, во училиштата и во широк спектар на други нагодувања заедница на територијата. модел на научник-лекар обезбедува филозофска основа за програмата, и успешни ученици ќе ја заврши со ригорозни теоретски и емпириски академска основа во човековиот развој, истражувачки методи, тестирање и мерење во советување, и психопатологија (вклучувајќи ги и биолошки влијанија врз човековото функционирање), во прилог на значајна компонента на терен искуствено. Компетентност во ефикасна и ефективна испорака на сеопфатна психолошки услуги за поединци во сите развојни нивоа, и семејствата од сите културни средини во заедницата е силен програмски фокус. Овие услуги може да вклучи стручни и психолошка проценка и интервенција, злоупотреба на супстанции, депресија, самоубиство и кризна интервенција / превенција, а по потреба консултативни услуги за поединци и семејства "ризик" за промовирање и подобрување на нивната благосостојба.... [-]


мајстор на уметноста во Математика за наставници во средно

University of the Virgin Islands
Студии врз за студентски град Целосна 3 години September 2019 Островите Вирџин (САД) Charlotte Amalie Соединети Американски Држави + 1 more

Мајстор на уметноста во Математика за наставници во средно (MMAT) програма е дизајнирана да ги унапреди и продлабочување на знаењата на наставниците, како и да ги обучуваат овие едукатори да биде високо квалификувани наставници по математика во средното ниво. [+]

Мајстор на уметноста во Математика за наставници во средно

Мајстор на уметноста во Математика за наставници во средно (MMAT) програма е дизајнирана да ги унапреди и продлабочување на знаењата на наставниците, како и да ги обучуваат овие едукатори да биде високо квалификувани наставници по математика во средното ниво.

На програмата доведува до степен Магистер по математика за наставници во средно (MMAT) обезбедува за наставниците по математика во средното ниво, или на идните наставници со додипломски студии по математика... [-]


Мајсторот на уметностите во образованието

University of the Virgin Islands
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Charlotte Amalie Островите Вирџин (САД)

Мајсторот на уметностите степен во образованието е основана во директен одговор на потребата за зголемување на ефективноста на наставници, советници и образовни администратори, со бакалауреат степени, кои сакаат да го продолжат своето образование и да се подобри нивното учење, советување и надзорни потенцијал, без трошоци и семејството пореметувања мора да се вклучени во посета на универзитетите надвор од регионот. [+]

Мајсторот на уметностите во образованието

Мајсторот на уметностите степен во образованието е основана во директен одговор на потребата за зголемување на ефективноста на наставници, советници и образовни администратори, со бакалауреат степени, кои сакаат да го продолжат своето образование и да се подобри нивното учење, советување и надзорни потенцијал, без трошоци и семејството пореметувања мора да се вклучени во посета на универзитетите надвор од регионот.... [-]


ма во меѓународни и европски Законот за данок (двојна диплома: Американски специјализација)

Maastricht University, Faculty of Law
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Аруба Oranjestad Холандија Maastricht + 2 more

страстни за даноци сте вие? Дали имате диплома во областа на финансиско право, економија, бизнис администрација, или поврзана со полето? И е подготвен да го преземе следниот чекор во својата кариера си? Тогаш треба да се разгледа прави американскиот специјализација на мајстор 's во меѓународни и европски Законот за данок. [+]

страстни за даноци сте вие? Дали имате диплома во областа на финансиско право, економија, бизнис администрација, или поврзана со полето? И е подготвен да го преземе следниот чекор во својата кариера си? Тогаш треба да се разгледа правење на Американскиот специјализација на мајстор 's во меѓународни и европски Законот за данок. Оваа програма еден годишен мајстор е понудена од страна Мастрихт универзитет и Универзитетот во Аруба. Тој се фокусира на данокот на добивка и меѓународни даночните планирање со посебен осврт на Европа и Америка. Ќе се комбинираат правни и економски пристапи со политика и практика, и ќе се добие увид во поврзаноста на корпоративните структури, инвестиции, прекуграничната вработување и Законот за данок. По дипломирањето, ќе се најдете во завидна позиција. Благодарение на нивната широка познавање на финансиските и деловните прашања, многу од нашите дипломирани студенти се високо на побарувачката на пазарот на трудот. И меѓународните ориентација на вашиот степен, ќе се отвори можности за работа во голем број на земји.... [-]


Магистер по медиуми и мир

University for Peace
Студии врз за студентски град Целосна 1 година February 2019 Костарика Ciudad Colón

Степенот мајстори на уметностите во медиумите и мирот е за студентите заинтересирани за стекнување на длабинско знаење за тоа каква улога медиумите можат да ја играат во мировните и конфликтните прашања од нашето време. Тековните или потенцијалните практичари заинтересирани за стекнување на корисни и длабоки сознанија за најдобрите практики во медиумите за ублажување на конфликтот и за промовирање на мирот, исто така ќе имаат корист од овој курс. Во оваа програма, студентите се стекнуваат со темелно и современи сознанија за релевантните истражувања и најдобрите практики засновани на докази, поврзани со тоа како медиумите можат (но често не придонесуваат) во градењето на мирот и трансформацијата на конфликтите. Студентите ќе стекнат експертиза за критичка анализа на улогата на медиумите во мир и конфликт, како и во влијателната примена на медиумите за мировни и хуманитарни цели. Целта на програмата е да ги обучи учениците да бидат проникливи истражувачи, ефективни креатори на политиката и рефлексивни комуникатори, кои можат да имаат позитивно влијание врз глобалната хуманитарна област. Курсот ќе ги постави студентите на патот кон истражување фокусирани на истражување, и кариера ориентирана кон политика или практика фокусирајќи се на улогата на медиумите во мир и конфликт. [+]

Степенот мајстори на уметностите во медиумите и мирот е за студентите заинтересирани за стекнување на длабинско знаење за тоа каква улога медиумите можат да ја играат во мировните и конфликтните прашања од нашето време. Тековните или потенцијалните практичари заинтересирани за стекнување на корисни и длабоки сознанија за најдобрите практики во медиумите за ублажување на конфликтот и за промовирање на мирот, исто така ќе имаат корист од овој курс. Во оваа програма, студентите се стекнуваат со темелно и современи сознанија за релевантните истражувања и најдобрите практики засновани на докази, поврзани со тоа како медиумите можат (но често не придонесуваат) во градењето на мирот и трансформацијата на конфликтите. Студентите ќе стекнат експертиза за критичка анализа на улогата на медиумите во мир и конфликт, како и во влијателната примена на медиумите за мировни и хуманитарни цели. Целта на програмата е да ги обучи учениците да бидат проникливи истражувачи, ефективни креатори на политиката и рефлексивни комуникатори, кои можат да имаат позитивно влијание врз глобалната хуманитарна област. Курсот ќе ги постави студентите на патот кон истражување фокусирани на истражување, и кариера ориентирана кон политика или практика фокусирајќи се на улогата на медиумите во мир и конфликт.... [-]


Р во одговорно управување и одржлив економски развој

University for Peace
Студии врз за студентски град Целосна 1 година February 2019 Костарика Ciudad Colón

Мајсторот на уметностите степен во одговорен за управување и одржлив економски развој (RMSED) нагласува економски и управување со перспективи на мирот, додека се фокусира на концептите на одржливост и одговорност. Неговото создавање беше засновано на верувањето дека подобро да придонесе за промовирање на одржлив мир, императив е да се истражи каква улога игра економијата во светот денес и нејзиното влијание врз благосостојбата на нашите средини и општества. Прашањата за рурална и урбана сиромаштија, зголемените нееднаквости и диспаритети, деградацијата на животната средина, финансиската криза и глобализацијата претставуваат предизвик за политичко-економска стабилност и социјална кохезија во сите општества. Современото општество се соочува со растечкиот предизвик за одржливост; наоѓање на решенија кои ќе ги одржуваат и заштитуваат социјалните системи за идните генерации. Студентите од програмата RMSED ќе станат одговорни менаџери со силен акцент на одржливоста кои ќе можат да работат во корпоративниот сектор, јавниот сектор или социјалниот сектор, како во индустријализираните така и во земјите во развој. [+]

Мајсторот на уметностите степен во одговорен за управување и одржлив економски развој (RMSED) нагласува економски и управување со перспективи на мирот, додека се фокусира на концептите на одржливост и одговорност. Неговото создавање беше засновано на верувањето дека подобро да придонесе за промовирање на одржлив мир, императив е да се истражи каква улога игра економијата во светот денес и нејзиното влијание врз благосостојбата на нашите средини и општества. Прашањата за рурална и урбана сиромаштија, зголемените нееднаквости и диспаритети, деградацијата на животната средина, финансиската криза и глобализацијата претставуваат предизвик за политичко-економска стабилност и социјална кохезија во сите општества. Современото општество се соочува со растечкиот предизвик за одржливост; наоѓање на решенија кои ќе ги одржуваат и заштитуваат социјалните системи за идните генерации. Студентите од програмата RMSED ќе станат одговорни менаџери со силен акцент на одржливоста кои ќе можат да работат во корпоративниот сектор, јавниот сектор или социјалниот сектор, како во индустријализираните така и во земјите во развој.... [-]


Магистер по педагогија за мир

University for Peace
Студии врз за студентски град Целосна 1 година February 2019 Костарика Ciudad Colón

Мајсторот на уметностите степен во Педагогија за мир се стреми да го развие и зајакне капацитетот на формалните и неформалните едукатори за да изгради мирен свет на сите нивоа и во сите димензии на животот. Преку предмети и независни истражувања или стажирање искуства, надополнета со уникатна и кооперативна средина за учење во UPEACE , студентите ќе ги подобрат своите формирање на вредности, знаење и вештини за живеење и градење на култури на мирот. Разгледувањето на улогите на образованието, едукаторите и институциите може да игра во решавањето и трансформирањето на конфликтите и насилството кон холистички култури на мирот. [+]

Мајсторот на уметностите степен во Педагогија за мир се стреми да го развие и зајакне капацитетот на формалните и неформалните едукатори за да изгради мирен свет на сите нивоа и во сите димензии на животот. Преку предмети и независни истражувања или стажирање искуства, надополнета со уникатна и кооперативна средина за учење во UPEACE , студентите ќе ги подобрат своите формирање на вредности, знаење и вештини за живеење и градење на култури на мирот. Разгледувањето на улогите на образованието, едукаторите и институциите може да игра во решавањето и трансформирањето на конфликтите и насилството кон холистички култури на мирот.... [-]


Магистер по меѓународни мировни студии

University for Peace
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Костарика Ciudad Colón

Мајсторот на уметностите во Меѓународните мировни студии обезбедува интердисциплинарна и критичка анализа на причините и последиците од широк спектар на современи конфликти и насилство кои влијаат врз глобалната, меѓународната и човековата безбедност. Темите кои треба да се истражат вклучуваат милитаризација, вооружени конфликти, насилни екстремизам, економски, социјални и родови неправди, конфликти на културен и верски идентитет и конкуренција врз животната средина. Изграден е длабинско разбирање на мировните и мировните процеси како одговор на овие прашања. [+]

Мајсторот на уметностите во Меѓународните мировни студии обезбедува интердисциплинарна и критичка анализа на причините и последиците од широк спектар на современи конфликти и насилство кои влијаат врз глобалната, меѓународната и човековата безбедност. Темите кои треба да се истражат вклучуваат милитаризација, вооружени конфликти, насилни екстремизам, економски, социјални и родови неправди, конфликти на културен и верски идентитет и конкуренција врз животната средина. Изграден е длабинско разбирање на мировните и мировните процеси како одговор на овие прашања.... [-]


Магистер по род и мирострови

University for Peace
Студии врз за студентски град Целосна 1 година February 2019 Костарика Ciudad Colón

Програмата Магистер по родова и градење на мирот нуди критичко знаење и обука за родови студии, што е клучен аспект на сите и сите мировни напори. [+]

Мајсторот на уметностите во врска со родовите и мирољубивоста нуди критичко знаење и обука за родови студии , што е клучен аспект на сите и сите мировни напори. Програмата се занимава во длабочина со разновидните и меѓународните аспекти на родовите како што се поврзани со насилството, мировните преговори, градењето на мирот и миротворството на различни локации на планетата. Програмата исто така ги опфаќа и многуте полиња на знаење во кои родот игра клучна улога. Потребите и интересите на учениците и професионалците се внимателно разгледани при дизајнирањето и спроведувањето на програмата.... [-]


Магистер по решавање на конфликти, мир и развој

University for Peace
Студии врз за студентски град Целосна 1 година February 2019 Костарика Ciudad Colón

Програмата на овој мајстор има за цел да ги обучи лидерите со елементи на интегрален човеков развој за 21 век. Суштественото јадро на оваа формација ќе овозможи да се разбере дека конфликтите со кои се соочуваме мора да се трансформираат и решат мирно, бидејќи тоа е единствениот начин да се постават темелите за мир. Комбинацијата на овие елементи овозможува пристап до развој во сите негови аспекти: човечки развој, одржлив и одржлив. За таа цел, нашата визија ги поддржува идеите на Обединетите нации дека мирот, човечкиот развој и трансформацијата и решавањето на конфликтите мора да содржат попречни елементи поврзани со родовата еднаквост и принципот на недискриминација, да биде ова расна , социјална, совест, култ или други. [+]

Програмата на овој мајстор има за цел да ги обучи лидерите со елементи на интегрален човеков развој за 21 век. Суштественото јадро на оваа формација ќе овозможи да се разбере дека конфликтите со кои се соочуваме мора да се трансформираат и решат мирно, бидејќи тоа е единствениот начин да се постават темелите за мир. Комбинацијата на овие елементи овозможува пристап до развој во сите негови аспекти: човечки развој, одржлив и одржлив. За таа цел, нашата визија ги поддржува идеите на Обединетите нации дека мирот, човечкиот развој и трансформацијата и решавањето на конфликтите мора да содржат попречни елементи поврзани со родовата еднаквост и принципот на недискриминација, да биде ова расна , социјална, совест, култ или други. Овие изјави се сметаат за предуслови, не само за развој, туку за опстанок на планетата. Затоа оваа програма ги опфаќа овие три аспекти во рамките на четирите основни столбови на Обединетите нации: мир, човекови права, одржлив развој и владеење на правото.... [-]


Магистер по меѓународно право и решавање на спорови

University for Peace
Студии врз за студентски град Целосна 1 година February 2019 Костарика San Pedro Ciudad Colón + 1 more

Мајстор на уметноста степен во меѓународното право и решавање на спорови нуди на студентите разбирање на улогата што меѓународното право и институции играат во решавање на меѓународни и транснационални спорови. Оваа специјализација ја испитува улогата на националните и меѓународните судови и трибунали во придонесот кон решавање на споровите. Бидејќи меѓународното и транснационалното судење добива позначајна улога во меѓународните односи, неопходно е да се разбере како овие глобални и регионални судови реагираат на предизвиците на почетокот на 21 век. Студентите ќе ја испитаат улогата на правото во традиционалните и не толку традиционални територијални и гранични спорови и ќе добијат преглед на законот на море. И, конечно, тие ќе ја испитаат поважното поле на решавање спорови во меѓународните економски односи, кое ќе вклучува инвестициона арбитража. [+]

Мајстор на уметноста степен во меѓународното право и решавање на спорови нуди на студентите разбирање на улогата што меѓународното право и институции играат во решавање на меѓународни и транснационални спорови. Оваа специјализација ја испитува улогата на националните и меѓународните судови и трибунали во придонесот кон решавање на споровите. Бидејќи меѓународното и транснационалното судење добива позначајна улога во меѓународните односи, неопходно е да се разбере како овие глобални и регионални судови реагираат на предизвиците на почетокот на 21 век. Студентите ќе ја испитаат улогата на правото во традиционалните и не толку традиционални територијални и гранични спорови и ќе добијат преглед на законот на море. И, конечно, тие ќе ја испитаат поважното поле на решавање спорови во меѓународните економски односи, кое ќе вклучува инвестициона арбитража.... [-]


Магистер по животна средина, развој и мир

University for Peace
Студии врз за студентски град Целосна 1 година February 2019 Костарика Ciudad Colón

Мајстор на уметноста степен во животната средина, развој и мир (EDP) обезбедува сеопфатна обука за прашања на одржлив развој, управување со животната средина, управување со природни ресурси, и управување со животната средина конфликт од двете еколошки и социјални перспективи. Таа опфаќа широк спектар на теми и теми, вклучувајќи ги и системите за храна, водостопанството, шумарството, крајбрежните ресурси, климатските промени, урбаната екологија и социјалните движења. Програмата се фокусира на човечките димензии на врската за развој на околината, истакнувајќи ги врските помеѓу локалните перспективи и пошироките процеси на национално, регионално и глобално ниво и ја нагласува важноста на политичките, економските структури и нееднаквоста во пристапот до ресурси како клучни двигатели во еколошкиот конфликт и глобалните еколошки промени. Програмата ги подготвува студентите за широк спектар на кариери во политиката за животна средина и развој и програмирање во јавниот, приватниот и непрофитниот сектор. [+]

Мајстор на уметноста степен во животната средина, развој и мир (EDP) обезбедува сеопфатна обука за прашања на одржлив развој, управување со животната средина, управување со природни ресурси , и управување со животната средина конфликт од двете еколошки и социјални перспективи. Таа опфаќа широк спектар на теми и теми, вклучувајќи ги и системите за храна, водостопанството, шумарството, крајбрежните ресурси, климатските промени, урбаната екологија и социјалните движења. Програмата се фокусира на човечките димензии на врската за развој на околината, истакнувајќи ги врските помеѓу локалните перспективи и пошироките процеси на национално, регионално и глобално ниво и ја нагласува важноста на политичко-економските структури и нееднаквоста во пристапот до ресурси како клучни двигатели во еколошкиот конфликт и глобалните еколошки промени. Програмата ги подготвува студентите за широк спектар на кариери во политиката за животна средина и развој и програмирање во јавниот, приватниот и непрофитниот сектор.... [-]