MA во Чешка - MA програми во Чешка MA

MA во Чешка - MA програми во Чешка MA

Master

М-р применета лингвистика е најчестиот на голем број на мајстори, или магистер, како тие се најчесто познати, кои имаат повисока концентрација на науката и се фокусира помалку на училница пракса.

Република Чешка е во срцето на Европа е сосед на Словачка, Австрија, Германија и Полска. Република универзитети нудат долгогодишна репутација и интересни специјализации.

MA во Чешка - Земи си MA во Чешка. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

М-р во европската мисија и интеркултурни христијанството

Redcliffe College
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии August 2019 Чешка Prague + 1 more

Оваа уникатна комбинација на м-р проучување на мисија да и во Европа, со развивање на разбирање на тоа како на минатите и сегашните културни влијанија присутни во Европа обликуваат христијанската пракса [+]

М-р во европската мисија и интеркултурни христијанството

Оваа уникатна комбинација на м-р проучување на мисија да и во Европа, со развивање на разбирање на тоа како на минатите и сегашните културни влијанија присутни во Европа обликуваат христијанската пракса.

На различни културни изрази на Црквата низ целиот свет да доведе до зголемување на разбирање на контекстуални природа на европското христијанство. Предизвиците во христијанството во Европа, исто така, доведе до мисија практичарите во рамките и надвор од Европа, признавајќи своите потреби како мисија поле.... [-]


м-р во земјите грижа

Redcliffe College
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 3 - 4 години August 2019 Чешка Prague + 1 more

Новиот УО разбира овозможува член заштита на работниците да се разбере и истражување на прашања околу опремување мисија персонал да бидат ефикасни во крос-културен Министерството. [+]

М-р во земјите нега

&nbsp

Член заштита е релативно нова дисциплина која возови и подготвува работници за да се подготват подобро за крос-културниот живот и Министерството и да се справат со оперативен пред, за време и по задача. До сега, специјалисти во дисциплина не сум имал можност да ги обучуваат и истражување на овие прашања интензивно.

&nbsp

Подучени од експерти во областа, нови м-р Радклиф во земјите грижа признава треба да имаат библиска основа поддршка на пракса, како и разбирање крос-културен перспективи и нивното влијание врз поединци и групи. Предизвици како одговор на кризата и траума дебрифинг ќе се решат, и постои можност да се фокусираат на специфичен контекст или земјите грижа прашање преку опционален модул. ... [-]


м-р во Библијата и мисија

Redcliffe College
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години August 2019 Чешка Prague + 2 more

Постдипломски курс за оние кои сакаат да размислуваат за тоа како се вклопува во мисијата на Светите списи, и како да се користи Библијата за да се вклучат missionally во различни културни контексти. [+]

М-р во Библијата и Мисија

Постдипломски курс за оние кои сакаат да размислуваат за тоа како се вклопува во мисијата на Светите списи, и како да се користи Библијата за да се вклучат missionally во различни културни контексти.

&nbsp

Со зголемување на комплексноста на Црквата 's мисија во светот, јасно и длабоко библиска рефлексија е од суштинско значење. Не треба само да Бог 's луѓе имаат фирма разбирање за тоа како се вклопува во мисијата на Светите списи, ние исто така треба да бидат сигурни и надлежните за користење на Библијата да се вклучат missionally во различни културни контексти. ... [-]


м-р во глобалното лидерство во интеркултурен контекст

Redcliffe College
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2  August 2019 Чешка Prague + 2 more

Постдипломски курс за оние кои се вклучени во или се подготвува за водечката позиција, подготвувајќи се да го води и развојот на вашата организација во контекст на постојано менување на мулти-културни светот. [+]

М-р во глобалното лидерство во интеркултурен контекст

Оваа уникатна МА е за студентите што веќе работат во или се подготвува за водечката позиција. Курсот ќе им овозможат да го цениме и одговори на предизвиците на водечки глобален тим. Исто така, ќе ви даде на знаење и разбирање треба да облик на организацијата да функционира ефикасно во услови на постојано менување на предизвиците на глобалниот свет. Изборните модул ви овозможува да се разбере подлабоко контекстот во кој работите, било да е тоа глобални или регионални. ... [-]


м-р во глобални прашања во современата мисија

Redcliffe College
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години August 2019 Чешка Prague + 2 more

Ова мајстори изразито се фокусира на клучните прашања во Мисијата денес, вклучувајќи глобализацијата, postcolonialism, правдата и на животната средина. [+]

Магистер по Прашања во современата мисија

&nbsp

Постои зголемување на потребата во мисија за лекари да се разбере од клучните проблеми во рамките на глобалната рамка на современата мисија. Нашите Постдипломски студии по Прашања во современата мисија адреси многу од актуелните прашања кои се соочуваат луѓето 'на теренот ', и истражува нив во длабочина. Студентите исто така може да истражување на итни прашања на свој Министерството контексти ... [-]


Магистер по родови студии

Faculty of Humanities, Charles University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Чешка Prague 5

Филозофијата на родови студии на Факултетот за општествени науки на Карловиот универзитет во Прага (FHS Велика Британија) се одмора во нудиме можност за систематски и интердисциплинарни академски студии на теоретските и методолошките алатки за истражување и истражување на родовите прашања во историска перспектива, со разгледување културни и етнички аспекти на било која тема. [+]

Филозофијата на родови студии на Факултетот за општествени науки на Карловиот универзитет во Прага (FHS Велика Британија) се одмора во нудиме можност за систематски и интердисциплинарни академски студии на теоретските и методолошките алатки за истражување и истражување на родовите прашања во историска перспектива, со разгледување културни и етнички аспекти на било која тема. Родовите студии се однесува интерсекционална и интердисциплинарни перспективи на родот како еден од основните принципи на организирање на човечкото општество и култура. Родовите студии се фокусира на анализа на историски, како и современата манифестации на ред пол, влијанието на феминистичките и квир теории и методи во науката и истражувањето и други аспекти на цел род; тие исто така ја испитаат можната врска помеѓу половите и други категории на социјална диференцијација и раслојување, како што трката / националност, социјален статус, возраст, сексуалноста, и / или инвалидитет.... [-]


Master in Historical Sociology

Faculty of Humanities, Charles University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Чешка Prague 5

[+]

Практични и истражувања базирани на вештини стекнати во текот на студијата на овој курс вклучуваат професионални вештини врз основа на управување со основните пристапи на квантитативни и квалитативни историско-социолошки истражувања методологија.

[-]

Магистер по европски управување (двојна диплома)

Masaryk University Faculty of Social Studies
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Чешка Brno

Европски управување е двојна диплома предава во соработка со Универзитетот Утрехт во Холандија. На интердисциплинарен во Европската управување ќе ви овозможат со знаење и вештини за да се одговори на овие прашања и да формулираат соодветни одговори на предизвиците со кои се претставуваат. На овој начин, таа се подготвува да се справи со и да работат во рамките на комплексноста на европското владеење - и во Брисел и дома. [+]

Двојно-степен програма со Утрехт Универзитетот.

Кои се занимаваат со важни прашања во денешна Европа Финансиските пазари во криза - како може да се регулира? Одржлива енергија - како може да се направи транзицијата кон зелена економија? Социјални држави - тие треба да се реформира за да го поттикне економскиот раст, и ако е така, како ова може да се направи? Прекугранична полицијата - што се новите модели на размената на разузнавачки информации и спроведување на законот? Хомогенизација - се европски земји стануваат се повеќе слични, бидејќи на ЕУ? Обединувач или underminer - Дали ЕУ претставува закана за демократијата? ... [-]

господар во euroculture

Palacky University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Чешка Olomouc

Програмата се фокусира на европската култура во поширока смисла, вклучувајќи политика, историја, географија, право и нагласува Европа во поширокиот свет. [+]

Содржина на програмата:

Програмата се фокусира на европската култура во поширока смисла, вклучувајќи политика, историја, географија, право и нагласува Европа во поширокиот свет.

Програмата датуми:

Септември - јуни, 2 години

Структура на програмата: првиот семестар (Почетна универзитет - Оломоуц) вториот семестар (универзитет домаќин - Европа) третиот семестар (Почетна / домаќин / Трета земја универзитет / стажирање) четвртиот семестар (Почетна / универзитет домаќин) Наслов доделени: ... [-]

Магистер по стратешка комуникација

University of New York in Prague (UNYP)
Студии врз за студентски град Целосна 15 месеци September 2019 Чешка Prague

Професионалните комуникациски вештини станаа еден од клучните аспекти во сите видови на бизниси. Студентите на Магистер на науки во стратешка комуникација студија со предавачи од САД и Европа кои ги учат да се изгради и понатаму да развијат вештини и теоретско разбирање потребни за да работат на клучните позиции низ различни приватни и јавни претпријатија и организации. [+]

Научете како да се слушнете со магистратура од стратешка комуникација

Професионалните комуникациски вештини станаа еден од клучните аспекти во сите видови на бизниси. Студентите на Магистер на науки во стратешка комуникација студија со предавачи од САД и Европа кои ги учат да се изгради и понатаму да развијат вештини и теоретско разбирање потребни за да работат на клучните позиции низ различни приватни и јавни претпријатија и организации.... [-]


Магистер по бизнис и право на меѓународните пазари

Anglo-American University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Чешка Prague

Приклучи професионална класа на студентите кои се подготвени да бидат лидери и стратешки носителите на одлуки во меѓународниот бизнис. Пазари денес бара повеќе од чувство за бизнис, и [+]

Магистер по бизнис и право на меѓународните пазари

Приклучи професионална класа на студентите кои се подготвени да бидат лидери и стратешки носителите на одлуки во меѓународниот бизнис. Денес пазари бара повеќе од чувство за бизнис, а тоа е зошто Магистер по бизнис и право AAU во програмата за меѓународните пазари водичи студентите преку еден исклучителен, интердисциплинарна програма. Студентите ќе бидат одлучувачки мислители во економија, финансии, меѓународниот бизнис закон и менаџмент. AAU знае дека повеќето разноврсна бизнис студентите денес најдобар носителите на одлуки, утре ќе биде.... [-]


магистер по меѓународни односи и дипломатија

Anglo-American University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Чешка Prague

Ова меѓународни односи и дипломатија дипломиран програма се целосно искористување на централна локација Прага во Европа. Интеркултурна комуникација и дипломатски протокол, се потенцира во [+]

Магистер по меѓународни односи и дипломатија Оваа програма за постдипломски меѓународни односи и дипломатија се целосно искористување на централна локација Прага во Европа. Интеркултурна комуникација и дипломатски протокол, се потенцира во наставната програма донесено од страна на меѓународната факултет на експерти и професионалци. Студентите учат да се оценуваат критички, проценка и споредба на прашања во меѓународните односи, закон, преговори, владата, економијата и образованието. Глобализација го создава нов тип на меѓународни односи, и е додавање на нови димензии на вештина и практика на дипломатијата. Магистер по меѓународни односи и дипломатија програма предава на студентите да се идентификуваат геополитички трендови, конфликти и социјални движења со високи вештини во истражувачки методи. локација AAU во Централна Европа создава академска атмосфера, каде што студентите можат да го доживеат индивидуални и заедничко решавање на проблемите во мали, интерактивна, и културно различни класи. Лична и културна историја вкус наставната програма на програмата и да се создаде сигурен образование во меѓународни односи и дипломатија. Резултати за учење Дипломирани студенти на Магистер по меѓународни односи и дипломатија може да се очекува да:... [-]


маво јавната политика

Anglo-American University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Чешка Prague

Програма на две години јавна политика господар е дизајниран за трансфер на вештини потребни за успех во јавниот сервис.Студентите се стекнуваат напредна компетентност во државата, приватниот и анализа на пазарот, и [+]

Магистер по јавна политика

&nbsp

Програма на две години јавна политика господар е дизајниран за трансфер на вештини потребни за успех во јавниот сервис. Студентите се стекнуваат напредна компетентност во државата, приватниот и анализа на пазарот, и да научат да се прекине комплексни политички и социјални проблеми во стратешки решенија.

&nbsp

Овој истакнат Наставната програма се развива доверба во водство, стратешки владеење, и информирана одлука. Во мали, интерактивна настава студентите учат методи, техники, и стратегија за обликување ефикасни и соодветни решенија за реално-политички прашања. Измешани најдобрите во иновативни политика во целиот свет, ова е најстариот посебна јавна политика програма во Прага. ... [-]


М-р во хуманитарни науки

Anglo-American University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Чешка Prague

Ова е дипломиран програма со хуманитарни која се ангажира студенти во иновативни интелектуална работа. Во мали, интерактивна настава, студентите учат да се примени анализа и истражувачки методи од социјална [+]

М-р во хуманитарни науки

Ова е дипломиран програма со хуманитарни која се ангажира студенти во иновативни интелектуална работа. Во мали, интерактивна настава, студентите учат да се примени анализа и истражувачки методи во општествените науки, уметност, литература, културни и религиозни погледи на свет, и филозофија. На две-годишниот мајстор на уметноста во општествени науки нуди применети пристап кон практиката на хуманистичките науки. меѓународни факултет англо-американски универзитет е извор на информации за студентите кои бараат за крос-културен и интердисциплинарна науки програма во Прага. Студентите се развие академски и професионално, како тие да станат експерти во хуманистичките работа, вклучително и визуелната култура, уметност и културен менаџмент, популарната култура и медиумите теорија, модерна интелектуална историја, и напредни книжевните студии и критика. М-р во хуманитарни науки програма е идеален за студентите кои се бараат да се зајакне нивната кандидатура за д-р програми, како и за оние кои бараат алтернатива на програми МНР. Резултати од учењето Дипломирани студенти на м-р во хуманитарни науки програма може да се очекува да:... [-]


ма во визуелните уметности

Academy of Arts, Architecture and Design AAAD
Студии врз за студентски град Целосна 2 - 3 години September 2019 Чешка Prague

Визуелна уметност е следење постдипломски програма која ги комбинира практични студиски базирани семинари и работилници со теоретски предавања на уметничката теорија и историја. [+]

ВИЗУЕЛНИ УМЕТНОСТИ е програма за следење на мајсторот која ги комбинира практичните студиски-базирани семинари и работилници со теоретски предавања за теоријата на уметноста и историјата. Таа е наменета за носителите на диплома или магистрирал од универзитети и колеџи во странство, без оглед на земјата. Таа има за цел обезбедување на странските студенти со добро образование во одбраната дисциплина со цел да ги подготви за индивидуални или тимски специјалист професија во целиот свет. По две години на студии, студентите се бара да ги достават дипломска работа се состои од една теза и одбрана диплома проектот. Дипломирани успешна програма за добивање на меѓународно признати академски степен MGA. заедно со додатоци на дипломите кои содржат информации за предмети донесени на универзитетот. Во визуелните уметности, важноста е спроведен не само на балансирана комбинација на пракса (мастеринг занает како и техничката или технолошки постапки) и теоријата (историја на уметност и критичко размислување на тековните проблеми во одбраната дисциплина), но, исто така, да интердисциплинарен пристап. AAAD студентите им се нуди единствена можност да се учи од страна на еминентни и меѓународно признати власти и да ги продлабочат своите дијалог со млади талентирани луѓе со различни културни и социјални потекла. Повеќе информации можете да најдете на нашата веб страница: https://www.umprum.cz/web/en/study/visual-arts-program https://www.umprum.cz/web/en/study/visual-arts- Програма / faq УСЛОВИ ЗА ДОСТАВУВАЊЕ Да биде прифатена во програмата VA, кандидатот треба да има: диплома за ликовни уметности и сродни технички дисциплини (при аплицирање за архитектура, диплома за архитектура е состојба, висок стандард на уметничка работа поднесен од апликантот во форма на неговото /... [-]