MA во Швајцарија - MA програми во Швајцарија MA

MA во Швајцарија - MA програми во Швајцарија MA

Master

А господар 's степен е академски степен доделена на поединци кои биле подложени студија покажува мајсторство или висок ред преглед на одредено поле на студии или област на професионална пракса.

Швајцарија, официјално на Швајцарската Конфедерација, е федерална парламентарна република се состои од 26 кантони, со Берн како седиште на федералните власти. Швајцарија 's независноста и неутралноста веќе долго време се почестени од страна на големите европски сили. Швајцарија е мирен, просперитетна, и стабилна модерна пазарна економија со ниска невработеност.

MA во Швајцарија - Земи си MA во Швајцарија. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

Магистер по дигитални медиуми (MA-DM) (Европски

The International University in Geneva
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година February 2019 Швајцарија Geneva + 1 more

Мајсторот на уметностите во дигитални медиуми и комуникација (MA-DM) е наменета за студентите заинтересирани за кариера во комуникациите. MA-DM обезбедува сеопфатен вовед во денешните проблеми и предизвици во медиумите и комуникациите: каква е улогата на менаџерот за комуникации? Како нови медиуми повторно го обликуваат медиумскиот пејзаж? Како можат организациите и поединците ефикасно да комуницираат во глобално и мултикултурно опкружување? [+]

. КЛУЧНИ ПРИДОБИВКИ НА ГРАДОТ НА УМЕТНОСТИТЕ ВО ДИГИТАЛНИТЕ МЕДИУМИПреглед на доминантните теории за медиумите и комуникациите;Практични вештини за управување со комуникации во организации и компании;Увид во најновите случувања во медиумските алатки и сродни области;Изложеност на тоа како глобалните организации комуницираат стратешки и ги оценуваат нивните иницијативи;Швајцарија е динамична и мултикултурна средина за учење.ПРОФИЛ... [-]

ма во меѓународниот туризам

USI Università della Svizzera italiana
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Швајцарија Lugano

Магистер по менаџмент на туризам се обидува да одговори на овој предизвик и нуди програма што оди подалеку од ограничен фокус на професионални мајстори курсеви, предлагајќи наместо трансверзална и мултидисциплинарен пристап на универзитетско ниво. [+]

Ја развива многу брзо во последниве децении, меѓународниот туризам стана една од најголемите индустрии во светот економијата.

Во 2012 година, меѓународниот туризам достигна рекордно високо ниво како за прв пат повеќе од една милијарда туристи патувал на меѓународно ниво во рок од една една година. Според податоците на Светската туристичка организација (UNWTO) на туризмот и туристичката индустрија е генерирање на 9% од глобалниот БДП и околу 10% од вкупниот светски вработување.... [-]


Мајстор на уметноста во визуелна комуникација и икони истражување

Academy of Art and Design FHNW, Visual Communication Institute
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Швајцарија Basel

Комбинацијата на иконичната пракса, иконата теорија и иконите истражувања го сочинуваат профилот на магистер по визуелна комуникација и икони истражувања. [+]

Институтот за визуелна комуникација HGK FHNW, во Базел нуди меѓународно акредитирани програми на диплома, магистер и доктор на науки. ниво што ја одразува богатата традиција на Базелската школа за дизајн, а посебно и швајцарскиот графички дизајн воопшто.

Градот Базел, кој се наоѓа во тринационалната долина на реката Рајна, е единствена културна средина со лесен пристап до Франција и Германија.... [-]


Мајстор дизајн

Zurich University of the Arts
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри February 2019 Швајцарија Zürich

Во фокусот на програмата господар е квалификација на студентите за сложена работна околина, било да е тоа во областа на пракса / компанија, поставеност / комуникација или истражување / иновација. Магистерските студенти не само што ги продлабочуваат и ги прошируваат своите знаења и вештини, туку и ги подготвуваат своите кариери. Во текот на студирањето и сопствениот господар проект се соодветно индивидуални и проектно-ориентирани. Магистерски тези, исто така, може да се создаде со партнери од бизнис, наука или образование. Личната работна станица на ZHdK промовира подлабок професионален дискурс со колеги студенти и предавачи. Богата инфраструктура на лаборатории, работилници и медиуми нуди простор за експерименти и реализација на сопствената работа. [+]

Во мајстор на уметноста во дизајнот, дизајнерите и личностите од областа поврзани со дизајнот го развиваат своето владеење и постигнуваат професионална извонредност. Фокусот на програмата на мајсторот е истражување ориентирана работа и размислување по сопствениот проект за дизајн. Комбинацијата на висока индивидуална одговорност, рефлексивно и интердисциплинарно размислување, сопствен дизајн став, како и претприемничка акција играат клучна улога во квалификациите за понатамошни чекори за кариера како способност за поврзување со меѓународната пракса или високо образование.... [-]


Магистер по комуникации студии

European College for Liberal Studies
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 9 - 12 месеци September 2019 Швајцарија Zürich + 1 more

Р - Магистер по комуникации студии (60 кредити) [+]

Нашите програми за постдипломски студии, секој со различни програмски барања, се базираат и се целосно компатибилни со воспоставените европски и американски образовни системи . Европските насоки за високо образование се наведени во Болоњските договори. Откако ќе се заработи минимален број на кредити, може да се поднесе барање за дипломирање. Сите програми не се нудат на сите кампуси. Погледнете во распоредот на програмата за понатамошни детали.... [-]


Магистер по менаџмент и глобални прашања

Moscow State Institute Of International Relations, MGIMO
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Швајцарија Geneva

Две години магистрирал програма во меѓународните односи. Р програма на MGIMO Универзитетот е дизајниран да обезбеди и руски и меѓународни студенти со потребните вештини потребни за вработување во меѓународни организации. Наставната програма најдобро им служи на оние студенти кои се подготвени да станат директно вклучени во политиката, владата или политичките организации. [+]

Профил на програмата

Две години магистрирал програма во меѓународните односи. Р програма на MGIMO Универзитетот е дизајниран да обезбеди и руски и меѓународни студенти со потребните вештини потребни за вработување во меѓународни организации. Наставната програма најдобро им служи на оние студенти кои се подготвени да станат директно вклучени во политиката, владата или политичките организации. Курсевите се дизајнирани да им помогнат на дипломците да ја прифатат нивната улога како глобални граѓани кои се способни и подготвени да бидат дел од меѓународната, мултикултурна средина.... [-]


Магистер по меѓународни односи

Geneva School of Diplomacy and International Relations
Студии врз за студентски град Целосна 1 година February 2019 Швајцарија Geneva

М.И.Р. во Женева Факултетот за дипломатија и меѓународни односи (ДДЦК) Ви нуди ригорозни мултидисциплинарна програма, која е комбинација на студијата на меѓународни односи и дипломатија, меѓународното право и политичка економија. [+]

Магистер по меѓународни односи (МИР)

Професионално-ориентирани и релевантни за иднината лекари

М.И.Р. во Женева Факултетот за дипломатија и меѓународни односи (ДДЦК) Ви нуди ригорозни мултидисциплинарна програма, која е комбинација на студијата на меѓународни односи и дипломатија, меѓународното право и политичка економија.

Програмата МИР им нуди на студентите со единствена можност да се комбинираат академска работа се разбира со професионално насочени стажирање во рамките на дипломатската заедница во Женева. Ова е идеален начин за студентите да се здобијат со практично искуство и се применуваат теоретските знаења да се вистински прашања свет. Курсевите се опфатат различни дисциплински традиции на наставната програма се изучува од страна на факултетот со различни средини, вклучувајќи ги и дипломатија, политички и правни науки и историја. Услови за влез Апликантите мора да поседува диплома. Додека ние прифати апликации од сите видови на додипломски специјалност, претходно степен во меѓународните односи, историја, општествени науки, итн ќе биде идеална подготовка за да се започне вашиот студии МИР на ДДЦК. Како јазик на наставата е на англиски, мора да поднесе доказ за вашиот јазик. Постапка за аплицирање Дипломирање барања... [-]


М-р - Магистер по дизајн на управување

United International Business Schools
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 9 - 36 месеци September 2019 Швајцарија Zürich Lausanne Geneva + 5 more

Нашиот академски календар е базиран на систем од четвртина (1 четвртина = 10 недели). Поради флексибилната структура на програмата и модуларниот дизајн, повеќе почетни датуми се достапни на почетокот на секој квартал и на секој мандат, во октомври, ноември, јануари, февруари, април, мај, јули и август. Сите кампуси го следат истиот академски календар. [+]

Датум на почеток

Нашиот академски календар е базиран на систем од четвртина (1 четвртина = 10 недели). Поради флексибилната структура на програмата и модуларниот дизајн , повеќе почетни датуми се достапни на почетокот на секој квартал и на секој мандат, во октомври, ноември, јануари, февруари, април, мај, јули и август. Сите кампуси го следат истиот академски календар.

Времетраење на програмата... [-]

Мајсторот на уметностите во новинарство и комуникации (Мај)

University of Neuchatel, Faculty of Economics and Business
Студии врз за студентски град Целосна 4 - 6  September 2019 Швајцарија Neuchâtel

Идните новинари и медиумски уредници мора да се разбере, контрола и да се предвиди со брзите промени во индустријата. На програмата е инхерентно интердисциплинарен и интегративен. Нејзината цел е да ги артикулираат теоретска и практична обука на високо ниво на новинарството со проучување на своите економски, технолошки и медиумите. Во фокусот на технолошките иновации е предност на мајсторство. ЗНМ и возови разноврсна професионалци, способни да се прилагодат, автономија и креативност за менување на новинарски и уреднички реалност. [+]

Цели на идните новинари, без оглед на нивното ниво на идни обврски, мора да се разбере, контрола и да се предвиди со брзите промени во индустријата. Академијата за новинарство и медиуми (ЗНМ), во комбинација со својот господар теоретски и практични новинарство на високо ниво со проучување на економски, технолошки и медиумите.

Ново партнерство со медиумите единствена понуда во Швајцарија, кои високото образование, се карактеризира со интеграција на димензијата на професионализација во амбициозниот академски контекст. Тој е дизајниран во соработка со Универзитетот во Женева (8 предмети заеднички за новинарство и медиа тренинг) и Центарот за обука за новинарство и медиуми (CFJM), што претставува зборува француски, Швајцарија на медиумски компании. Низ периоди на стажирање (задолжителни и платени најмалку отец 250.- / неделно), редакцијата работилници и предавања од страна на професионални и признати професионалци (www.unine.ch/ ЗНМ / intervenants_1), студентите се во редовен контакт со светот на информации на медиумите.... [-]


мајстор на уметноста во компаративна и меѓународни студии

Center for Comparative and International Studies (CIS)
Студии врз за студентски град Целосна 3 - 4 семестри September 2019 Швајцарија Zürich

На MACIS е истражување-ориентирана дипломиран програма во политички науки, понуден од страна на Центарот за компаративна и меѓународни студии (ЦИС), една од водечките политички [+]

На MACIS е истражување-ориентирана дипломиран програма во политички науки, понуден од страна на Центарот за компаративна и меѓународни студии (ЦИС), една од водечките политички науки истражувачки центри во Европа. ЗНД е заедничка институција на ЕТХ, Цирих и на Универзитетот во Цирих. 2013 Лајден Пласман поставени ЕТХ, Цирих во самиот врв во општествените и хуманистичките науки во Европа.... [-]


IBAS Мајстор за бизнис администрација

International Business Academy
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 18 месеци September 2019 Швајцарија Zug + 1 more

IBAS МБА програма е комбинација на целосна флексибилност и ниски трошоци. [+]

Бидете дел од меѓународна заедница на ученици - Приклучи се на Меѓународен Бизнис Академија на Швајцарија Ние ви нудиме единствена можност да заработат две награди во исто време. По завршувањето на оваа програма, ќе добиете Магистер за бизнис администрација од IBAS, и магистер по Лидерство од Англија Ruskin Универзитетот. Релевантни и up-to-date Програми: Оваа двојна награда програма нуди учат во-длабочината на покриеност на теми кои се релевантни и практични, донесено од страна на искусни факултет кои се посветени на успехот на своите ученици. Глобална признавање и вработување: М-р лидерство е доделена од страна на Англија Ruskin Универзитетот, еден британски универзитет со седиште во Исток на Англија. Со одлична вработување на дипломирани кадри учинокот, 89,6% од нивните дипломирани студенти или се вработени или студирање за доквалификација во рок од шест месеци од дипломирањето. Научете француски: Сега е вашата шанса да се преземе нов јазик! Студенти кои се запишуваат, ќе имаат можност за преземање на 15 недела интензивна класа француски јазик спроведена од страна на Институтот Ришелје Лозана. Основана е во 1962 година, училиштето е посветен целосно на настава на француски јазик. Времетраење на програмата:... [-]


мајстор на уметноста (ма) во музиката

Lucerne University of Applied Sciences and Arts
Студии врз за студентски град Целосна February 2019 Швајцарија Lucerne

Студиските програми за мајстор на уметноста во Музика (класичната музика, џез-музика и народна музика) се изучува на германски. Наставниците можат да се согласат да ги учат на странски јазик Сепак, многумина од нив ... [+]

Магистер (MA) во Музика

&nbsp

Во Луцерн школа за музика настанала од masterclasses кои учеа секое лето од страна на престижниот солисти на светски познати Луцерн фестивал. Еминентни музичари како Карл FLESCH, Волфганг Schneiderhahn, Едвин Фишер и другите имаат со што создаде традицијата и духот на музиката настава која денес е се уште присутна во Луцерн школа за музика.

&nbsp

Студиските програми за мајстор на уметноста во Музика (класичната музика, џез-музика и народна музика) се изучува на германски. Наставниците можат да се согласат да ги учат на странски јазик меѓутоа, многу од нив секако зборува англиски, француски, италијански или други јазици. Сепак, да се следи наставата и да стапат во контакт со локалното население полесно, потребно ви е одреден флуентност на германски јазик (пишан и говорен). На англиски, на Луцерн Музичко училиште нуди на квалификувани студенти интересен спектар на студиски програми за сертификати за напредни студии, како и престижната masterclasses. Секое лето, во Луцерн Музичко училиште нуди програма за соработка со Луцерн фестивал академија. ... [-]


мајстор на уметноста (MA) економија

University of Zurich Faculty of Economics
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години February 2019 Швајцарија Zürich + 1 more

М-р по економија на Универзитетот во Цирих ви обезбедува напредни академски образование во областа на економија. Степенот се квалификува да влезе во академски ориентираните професии или продолжите студиите на ниво на докторат. [+]

М-р по економија на Универзитетот во Цирих нуди обука напредна економија и им овозможува на студентите да се под-се независен економски, проект-ориентирани задачи. Степенот квалификува студентите да заземаат позиции во економски ориентирани кариери и да влезат во понатамошни студии на ниво на доктор.

Структурата на студиите (ЦП = ЕКТС кредити): Во четири области на студии се разликуваат во однос на специфични барања. Во економијата, комплексот заемен однос меѓу пазарите се изучува. 30 ЦП се стекнати во задолжителни полиња заедно со минимум 30 ЦП од областа на макроекономијата и економската политика, микроекономија и менаџмент, и 6 ЦП во избран поле политичка економија на студентот. Покрај тоа, минимум на 6 понатаму КП мора да бидат стекнати во областа на бизнис администрација. Студентите исто така имаат избор да се фокусира на индивидуалните субјекти. Конечно, на магистерски труд сметки за уште 30 ЦП.... [-]


магистрирал програма за бизнис администрација (изградба на недвижен имот)

Hochschule Biberach University Of Applied Science
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри October 2019 Швајцарија Zürich

Biberach Универзитетот како центар на совршеност за изградба на недвижен имот нуди многу предности: Квалификувани обука, интензивни контакти и меѓу наставниците и учениците и за економијата, како и на странски универзитети и придружните постојано ажурирање на наставата - сето тоа го прави нашите дипломирани студенти се многу баран професионалци во индустрија. [+]

Магистрирал во бизнис администрација (Изградба и недвижен имот)

На Biberach Универзитетот како центар на совршеност за изградба / недвижности нуди многу предности: Квалификувани обука, интензивни контакти и меѓу наставниците и студентите, како и за економијата и за странските универзитети и придружните континуирано ажурирање на наставата - сите што го прави нашите дипломирани студенти баран професионалци во економија.... [-]


Мајсторот на уметностите степен во образованието

Boutique Universities Consortium
Он-лајн студии Студии врз за студентски град 18 месеци Open Enrollment Швајцарија Switzerland Online Geneva + 1 more

Мајсторот на уметностите степен во образованието (MAEd) со специјализација во високото образование администрација е наменета за поединците кои се планира или се подобрување на кариера во широк спектар на административни позиции во високообразовни институции (и 4-годишно универзитети и 2 години колеџи ). [+]

Мајсторот на уметностите степен во образованието (MAEd) со специјализација во високото образование администрација е наменета за поединците кои се планира или се подобрување на кариера во широк спектар на административни позиции во високообразовни институции (и 4-годишно универзитети и 2 години колеџи ). Сертификатот ќе обезбеди основни знаења за административните процеси во контекст на високо образовните институции.... [-]