MA во Шведска - MA програми во Шведска MA

MA во Шведска - MA програми во Шведска MA

Master

М-р применета лингвистика е најчестиот на голем број на мајстори, или магистер, како тие се најчесто познати, кои имаат повисока концентрација на науката и се фокусира помалку на училница пракса.

Шведска, официјално на Кралството Шведска, е скандинавска земја во Северна Европа. Шведска граничи со Норвешка и Финска, и е поврзан со Данска со мост-тунел низ Ересундски. Шведска е развиена пост-индустриското општество со напредна држава на благосостојба. На животниот стандард и животниот век ранг меѓу највисоките во светот.

MA во Шведска - Земи си MA во Шведска. Сите програма БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето тука!

Читај повеќе

Магистер по напредни дизајн на производи

Umeå University, Umeå Institute of Design
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Шведска Umeå

М-р во дизајн на производи Напредно Програмата е образованието решение управувано која се фокусира на напредни третман на дизајнот - користење на корисник студии, идентификација и анализа на проблемот ... [+]

Магистер по Напредно Дизајн на производи

Мајсторите на програмата, 120 ЕКТС-кредити

Како иновации и нови технологии стануваат се повеќе значајни во процесот на дизајн, индустриски дизајнер улога како координатор на процесот на решавање на проблемот станува се поважна. Зголемување на комплексноста и барања за мулти-дисциплинарен тимската работа во процесот на развој на производот бараат повеќе холистички пристап, кој е еден од најголемите атрибути на модерен индустриски дизајнери ", а основа за дизајнирање на напредни производ.... [-]


ма во интеракција дизајн

Umeå University, Umeå Institute of Design
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Шведска Umeå

Магистер по Интеракција дизајн програма се занимава со односот помеѓу луѓето и информатичка технологија со посебен фокус на интеракцијата помеѓу производот и корисникот. [+]

Магистер по Интеракција Дизајн

Мајсторите на програмата, 120 ЕКТС-кредити

Случувања во информатичката технологија се соочат со предизвикот индустриски дизајн традиција со барање за промена на акцентот од идејата за "производ-како-објект" кон идејата за "производ-како-настан", каде на динамички и интерактивни квалитети на производите и услугите треба да бидат подобро да се сфати во контекст на човековото однесување. Ова поместување на фокусот ни инспириран да ги развиваме нашите Интеракција дизајн програма и да иницира нови области на истражување во областа на дизајнот.... [-]


М-р во транспортот дизајн

Umeå University, Umeå Institute of Design
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Шведска Umeå

М-р во транспортот Дизајн програма е единствен во својот делокруг на интерес, кои се занимаваат со целиот транспорт областа на дизајнот, во соработка со индустријата. Студентите се едуцираат за да имаат ... [+]

М-р во транспортот дизајн

Мајсторите на програмата, 120 ЕКТС-кредити

Во текот на минатиот век човекот дојде да зависи од транспортот како општествена потреба и начин на живот. Светот се разви со желба и потреба да се користи возила. Автомобили, на пример, станаа составен дел од нашата култура.

Нашата програма транспортот Дизајн е единствен во својот делокруг на интерес, кои се занимаваат со целиот транспорт областа на дизајнот, во соработка со индустријата. Студентите се едуцираат да имаат отворен ум на двете концептуални идеи и детални реални решенија за дизајн. Тие се охрабрени да имаат избалансиран мисловен процес, каде формата и функцијата работат заедно.... [-]


Hyper Island
Студии врз за студентски град Целосна 24 недели January 2019 Шведска Stockholm

[+]

однесување психологија Партиципативен истражувачки алатки [-]

Магистерски студии по Digital Management во Стокхолм

Hyper Island
Студии врз за студентски град Дел-студии 15 месеци September 2018 Шведска Stockholm

Магистер по дигитален менаџмент ќе ви даде вештини и знаење што треба да се вози промени во дигиталниот свет. Ќе учат додека работат и ќе ги применуваат увидите и учењата за развој на непушачки деловни решенија. [+]

Скратено работно време Управување со дигитални управување

Добијте ги вештините и знаењата што ви се потребни за да се движат промените во дигиталниот свет. Развивање на непушачки решенија за вистински деловни предизвици.

Променете го возилото

Магистер по дигитален менаџмент ќе ви даде вештини и знаење што треба да се вози промени во дигиталниот свет. Ќе учат додека работат и ќе ги применуваат увидите и учењата за развој на непушачки деловни решенија.... [-]


Full-time MA in Digital Management

Hyper Island
Студии врз за студентски град Целосна 24 недели January 2019 Шведска Stockholm

[+]

Тоа претставува единствена можност да учат од водечките мислители индустрија и применат принципите во средина за учење што ги одразува реалниот свет предизвици.

BAC акредитирана [-]

Магистер по античка и средновековна филозофија и класична филологија

University of Gothenburg: Faculty of Arts
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Шведска Gothenburg

Проучувањето на историјата на филозофијата е историска, како и филозофска дисциплина. Филозофски е затоа што бара потекло од современи филозофски дебати. Таа е историска затоа што се обидува да ги разбере овие потекло на свој начин и во свој контекст. [+]

Проучувањето на историјата на филозофијата е историска, како и филозофска дисциплина. Филозофски е затоа што бара потекло од современи филозофски дебати. Таа е историска затоа што се обидува да ги разбере овие потекло на свој начин и во свој контекст. Како резултат на тоа, неговите практичари мора да бидат не само филозофски компетентни, туку и умешни во користењето на историски методи.... [-]


Господар програма во Текстил вредност синџир на управување (2 години)

University of Borås
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Шведска Borås

Оваа програма ќе ве подготви за вработување во управувањето или квалификувани истражувачки функции во сите области на компанија поврзана со текстил, на пример, развој на производи, производство, трговија и логистика. [+]

Сакате да научите повеќе за одржливоста во синџирот на вредност на текстил и како влијаат различните делови од овој синџир? Тогаш ова може да биде образование за вас. Еве, стекнете основни познавања во текстилниот синџир на вредност и специјализирајте за управување со различни делови од синџирот на снабдување.

Ова образование ви дава алатки за управување со маркетинг и однесување на потрошувачите во текстилните и модни процеси. Ќе се здобијат со основни познавања за тоа како да управуваат со синџири на текстилни вредности со посебен фокус на одржливоста.... [-]


Господарот на програмата во модата маркетинг и менаџмент

University of Borås
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Шведска Borås

Програмата за управување со текстил - моден менаџмент се фокусира на пазарот на моден сектор, каде што процесот на дизајнирање е од клучно значење и градење на бренд, деловна комуникација и маркетинг вештини и разбирање на однесувањето на потрошувачите исто така се многу значајни за исходот. Тоа ќе ве квалификува за вработување во менаџерски и развојни улоги во рамките на текстилната и модната индустрија и трговија. [+]

Ако сакате да научите повеќе за маркетинг и однесување на потрошувачите во врска со модата и текстилот, тогаш ова е образование за вас. Еве, стекнете основни познавања во синџирот на вредност на текстил и специјализирајте за маркетинг и комуникација.

Ова образование ви дава алатки за управување со маркетинг и однесување на потрошувачите во текстилните и модни процеси. Ќе се стекнат со основни познавања за тоа како да управувате со синџирите на текстилни вредности со посебен фокус на одржливоста.... [-]


ма во етничките и миграција студии

Linköping University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Шведска Linköping

Решавање на некои од најтешките проблеми во денешниот свет, оваа нова програма се однесува етничката припадност и миграција на глобалниот економски и културни промени, како и за системи на доминација и отпорност движења. Да научат да ги анализираат причините за миграција, како и нејзините последици за новите формации на расата, полот, работна сила, државјанство, здравство, социјална заштита и културата. [+]

Решавање на некои од најтешките проблеми во денешниот свет, оваа нова програма се однесува етничката припадност и миграција на глобалниот економски и културни промени, како и за системи на доминација и отпорност движења. Да научат да ги анализираат причините за миграција, како и нејзините последици за новите формации на расата, полот, работна сила, државјанство, здравство, социјална заштита и културата.... [-]


М-р во применета етика

Linköping University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Шведска Linköping

Програмата нуди комплементарно образование на ниво на мајстор во применета етика за студентите кои веќе имаат диплома 's степен во една од разни научни области, од филозофијата на здравје и технологија, или стручно образование. Програмата има за цел да им понуди на студентите можност да ги извршуваат напредни студии во применета етика. [+]

Програмата нуди комплементарно образование на ниво на мајстор во применета етика за студентите кои веќе имаат диплома 's степен во една од разни научни области, од филозофијата на здравје и технологија, или стручно образование. Програмата има за цел да им понуди на студентите можност да ги извршуваат напредни студии во применета етика.

Применета етика е растечка интердисциплинарна област, која ги проучува етичките прашања во области како што се политиката, медицина, истражување, технологија, и различни форми на професионална етика.... [-]


ма во образование за возрасни и глобалните промени

Linköping University
Он-лајн студии Дел-студии 2 години September 2018 Шведска Linköping

Владите од целиот свет, ги повикаа граѓаните да се обучуваат и да се едуцираат со цел да останат конкурентни во глобалната економија. Застапниците на овој аргумент тврдат дека регионалните или локалните трговски договори веќе не се одржливи во свет во кој сврзното технологии можат да влијаат на ресурси и куповната моќ со едноставен клик на глувчето. [+]

Владите од целиот свет, ги повикаа граѓаните да се обучуваат и да се едуцираат со цел да останат конкурентни во глобалната економија.

Застапниците на овој аргумент тврдат дека регионалните или локалните трговски договори веќе не се одржливи во свет во кој сврзното технологии можат да влијаат на ресурси и куповната моќ со едноставен клик на глувчето. Сепак, критички дискурси на глобализацијата бара способност да учат во ситуации кои span огромното културно и географски поделби. Покрај тоа, работа на глобално ниво повикува на "течно" на неколку култури.... [-]


Магистер по јазик и лингвистика, италијански

Lund University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Шведска Lund

Лунд универзитет ви нуди единствена можност да ги извршуваат напредни студии по јазици и лингвистика на ниво на мајстор. Ќе имате пристап до најсовремени ресурси за истражување и образование. [+]

Преглед на програмата

Универзитетот Лунд ви нуди единствена можност да ги извршуваат напредните студии по јазици и лингвистика на ниво на мајстор. Во Центарот за јазици и литература, ќе имате пристап до најсовремени ресурси за истражување и едукација.

Ќе студирате заедно со студенти од различни области на специјализација, како што се англиски, француски, германски, грчки, современ грчки, латински, романски, шпански, шведски / скандинавски јазици, реторика, когнитивна семиотика, фонетика и општа лингвистика.... [-]


MM in Music, Performance Programme – Composition Diploma

Lund University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Шведска Lund

[+]

Преглед на програмата Зошто Универзитетот Лунд?

Основана во 1666, Универзитетот Лунд е еден од најстарите, најширока и најдобрите универзитети на северна Европа. Рангирана меѓу првите 100 светски универзитети во QS Rankings 2017/2018, Универзитетот е избор за # 1 за странски студенти кои доаѓаат во Шведска - една од најиновативните, креативни и демократски земји во светот.

Ако сакате вистински глобална искуство во училница, каде што можете да почнете со вашиот меѓународна мрежа, Универзитетот Лунд е одлична опција да се разгледа. Искусете поинаков начин на учење во земја која е рангирана како една од најдобрите во светот за обезбедување високо образование. Работа во групи и неформални наставник-ученик односи се олесни во-длабочината на ниво на учење.... [-]


ма во студиите во Блискиот Исток

Lund University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Шведска Lund

Меѓународната и интердисциплинарна магистерска програма за студии од Блискиот Исток во Центарот за блискоисточни студии (CMES) во Лунд ви нуди можност да станете експерт за Блискиот Исток. [+]

Преглед на програмата

Двегодишната меѓународна интердисциплинарна магистерска програма за студии од Блискиот Исток во Центарот за блискоисточни студии (CMES) во Лунд нуди високо квалификувани студенти можност да станат експерти на Блискиот Исток. Покрај тоа, нашето образование нуди можности за личен развој, давајќи им на нашите студенти потребната обука и поддршка за да бидат успешни во нивните кариери по Лунд.... [-]