Area studies програми, барај за врвот Area studies програми тука! - Area studies

Area studies програми, барај за врвот Area studies програми тука! - Area studies

Area studies

Заработуваат мајстор во хуманистички и општествени науки е одличен избор за физички лица заинтересирани човековото однесување и мисли во контекст на литературата, историјата, уметноста и филозофијата. Дипломирани студенти можат да работат во широк спектар на области, вклучувајќи академијата, уметноста, непрофитните организации и новинарство.

Идни студенти често прашуваат, што е магистер по хуманистички и општествени науки? Хуманистички и општествени науки опфаќа многу широка група на теми, како и степен може да ви помогне подобро опремување на дипломирани студенти за разбирање на блокови во зградата на либерални уметности. Студентите можат да изберете од широк спектар на курсеви за да одговараат на нивните интереси, како што постојат степени понудени во многу предмети.

Еден корист на одреден степен во хуманитарни и општествени науки е дека тоа може да им помогне изгледите понатаму еден во многу различни кариери. Учениците се учат критичко размислување вештини кои се применливи за решавање на широк спектар на проблеми.На предмети за М-р во хуманистички и општествени науки програми, исто така вклучува акцент на пишување, истражувања, комуникации, како и јавно говорење.

Цената за еден мајстор во хуманистички и општествени науки може да се разликуваат во зависност од програмата и локацијата на училиштето. Идни студенти треба да се зборува со училиштето приемните офицери директно со цел да се потврди програма такси и трошоци за регистрација.

Дипломирани студенти на програмата може да најдат вработување во различни области. Една таква област е уметност во позиции, вклучувајќи музеј администраторите или куратори. Други опции вклучуваат добивање на работни места во не-добивката или извршуваат пишување кариери. Некои избираат да учат или да одат на други програми за постдипломски студии, вклучувајќи извршување на правни студии или докторат.

Многу институции структурата на нивните програми со флексибилност во умот.Постојат голем број на онлајн диплома програми кои може да биде се подобро прилагодени за луѓето кои живеат подалеку од големи области на метрополите. Разгледате нашата сеопфатна база на податоци за да започнете истражуваат многу различни образовни и географски опции.

Пребарај за вашата програма подолу и контакт директно канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма.

Читај повеќе

Магистер по европски студии

Centre for European Studies at Jagiellonian University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Полска Kraków

На м-р програма во европски студии е составен од високо ниво постдипломски курсеви подучени на англиски јазик. Студентите ќе земаат часови од основни, клучни, специјализирани и изборни категории според нивната академска специјализација и личен интерес. Максималното времетраење на студиите е 4 семестри ... [+]

Магистер по европски студии

На м-р програма во европски студии е составен од високо ниво постдипломски курсеви подучени на англиски јазик. Студентите ќе земаат часови од основни, клучни, специјализирани и изборни категории според нивната академска специјализација и личен интерес. Максималното времетраење на студиите е 4 семестри.

Цели

Оваа програма е дизајнирана да им обезбеди на студентите со напредни и интердисциплинарни знаења на современите европски прашања. Нашиот фокус е изучувањето на политичкиот, економскиот и културниот карактер на Централна и Источна Европа и Европската Унија. Повеќето од нашите дипломирани студенти ја применуваат својата експертиза во кариерата во невладиниот или бизнис секторот, додека други продолжуваат со своите студии на докторско ниво.... [-]


Магистер по филозофија и култура на Источна-Централна Европа - Искуство и мисла

Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw
Студии врз за студентски град Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 2 години October 2018 Полска Warsaw + 1 more

Оваа програма им се обраќаме на странски студенти од целиот свет (и исто така и од Полска) кои сакаат да го следат степенот на магистрирал во нашата земја, да се запознаат со својата историја и култура, да направат нови пријатели и да започнат интересна егзистенцијална и интелектуална авантура . [+]

UKSW" src="//www.masterstudies.com/element_db/36/36969_rsz_program1.jpg" alt="UKSW" />

Општа идеја и покана

ПОКАНА

Ве покануваме да ја изберете нашата програма за постдипломски студии: "Филозофија и култура на Источна Централна Европа - Искуство и мисла" (PCE-CE). Оваа програма им се обраќаме на странски студенти од целиот свет (и исто така и од Полска) кои сакаат да го следат степенот на магистрирал во нашата земја, да се запознаат со својата историја и култура, да направат нови пријатели и да започнат интересна егзистенцијална и интелектуална авантура .... [-]


Една година магистер по руски и евроазиски студии (IMARES)

European University at St. Petersburg
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 1 година February 2019 Русија Saint Petersburg

Една година интензивна програма IMARES магистрирал се фокусира на Русија и на пост-советската област. Оваа сеопфатна програма ви овозможува да ја проучувате Русија и целата евроазиска област во сите аспекти од А до Я. [+]

Една година интензивна програма IMARES магистрирал се фокусира на Русија и на пост-советската област. Оваа сеопфатна програма ви овозможува да ја проучувате Русија и целата евроазиска област во сите аспекти од А до Я. Ќе го испитате минатото и ќе ги анализирате најсовремените настани што се одвиваат во регионот, да научат руски јазик и искуство во Русија. Заедно со други меѓународни студенти, ќе студирате и разговарате за разни теми, вклучувајќи ги и надворешно-политичките и безбедносните прашања во Русија и соседните земји, историја и тековни настани, менување на општеството и реформите и, се разбира, руската култура и уметност.... [-]


Магистер по европски и глобални прашања

LUISS School of Government
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Италија Rome

Оваа две-годишна програма е наменета за оние студенти кои ги задржат голем интерес во меѓународната политика и глобалните перспективи, а се фокусира на институциите и политиките на ЕУ во глобалната животна средина. [+]

Оваа две-годишна програма е наменета за оние студенти кои ги задржат голем интерес во меѓународната политика и глобалните перспективи, а се фокусира на институциите и политиките на ЕУ во глобалната животна средина.

Оваа програма е резултат на заедничката соработка меѓу школа на Владата на LUISS Гвидо Carli во Рим, Италија и на Катедрата по политички науки на Универзитетот од Шефилд.... [-]


М-р во Европската унија кон

University of Salzburg- Centre of European Union Studies
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Австрија Salzburg

Политика, право и економија се многу под влијание на европските одлуки. Знаења на европските институции, политики, процедури за одлучување и со закон е екстремно важна за сите кои работат во јавниот и приватниот сектор. Единствена господар програма во студии на Европската унија дава на студентите со длабока теоретско и практично знаење во овие области, со поврзување на политички науки, право, економија, историја, комуникациски студии и јазици. [+]

М-р во Европската унија кон

Политика, право и економија се многу под влијание на европските одлуки. Знаења на европските институции, политики, процедури за одлучување и со закон е екстремно важна за сите кои работат во јавниот и приватниот сектор. Единствена господар програма во студии на Европската унија дава на студентите со длабока теоретско и практично знаење во овие области, со поврзување на политички науки, право, економија, историја, комуникациски студии и јазици.... [-]


ма во еврејските образование

The Hebrew University of Jerusalem
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 1 година Open Enrollment Израел Jerusalem

Преземете ја вашата кариера во еврејско образование на следното ниво со престижната магистерска еврејска едукација од хебрејскиот универзитет. Мелтон центарот предава 1 година онлајн со 6 недели во ерусалим [+]

1 Година Меѓународната Магистер по еврејски образование Надградба на вашиот кариера во еврејските образование!

Ја преземат својата кариера во еврејските образование на следното ниво со престижна р еврејски образование од Хебрејскиот универзитет Мелтон центар. На 1-годишна онлајн магистер еврејски образование со 6-недела интензивна семестар во Израел обезбедува едукатори со флексибилност на учење и заработуваат со магистерска диплома по образование, без работа-живот.... [-]


Магистер по културни студии на Блискиот Исток

Otto-Friedrich University Of Bamberg
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 4 - 8 семестри September 2019 Германија Bamberg + 1 more

Оваа модуларен р програма се фокусира на разновидност и историски промени во културите на Блискиот Исток. Тоа е првиот елитен курс на студии во оваа област во Германија. Оваа програма нуди нов и предизвикувачки пристап кон талентираните и високо мотивирани студенти - далеку подалеку од заедничките јазични граници и надминување на перспективите на една дисциплина. Разновидноста на специјализации во областа на ориентални студии ја прави оваа програма уникатна во Германија. Студентите ќе се сретнат со теоретските концепти и спроведуваат истражувања на високо напредно академско ниво: Тие ќе ги подобрат своите јазични вештини, ќе соработуваат на интердисциплинарни семинари и ќе организираат интердисциплинарни работилници. Тие ќе имаат корист од посета на соработници на меѓународна слава. Нашите дипломци ќе можат да комуницираат во академски средини и професионално да спроведат одлични, интердисциплинарни истражувања - вештини од суштинско значење за продолжување на д-р. ниво. Програмата на овој господар е спонзорирана од Баварската елитна мрежа. [+]

Понудена од универзитетите во Бамберг, нова двојазична елита магистерска програма во "Kulturwissenschaften des Vorderen orients / културолошки студии на Блискиот Исток" е воведена во зимскиот семестар 2017/18.

Оваа модуларен р програма се фокусира на разновидност и историски промени во културите на Блискиот Исток. Тоа е првиот елитен курс на студии во оваа област во Германија. Оваа програма нуди нов и предизвикувачки пристап кон талентираните и високо мотивирани студенти - одење далеку подалеку од заеднички јазични граници и надминување на еднодисциплинарни перспективи. Разновидноста на специјализации во областа на ориентални студии ја прави оваа програма уникатна во Германија. Студентите ќе се сретнат со теоретските концепти и спроведуваат истражувања на високо напредно академско ниво: Тие ќе ги подобрат своите јазични вештини, ќе соработуваат на интердисциплинарни семинари и ќе организираат интердисциплинарни работилници. Тие ќе имаат корист од посета на соработници на меѓународна слава. Нашите дипломци ќе можат да комуницираат во академски средини и професионално да спроведат одлични, интердисциплинарни истражувања - вештини од суштинско значење за продолжување на д-р. ниво. Програмата на овој господар е спонзорирана од Баварската елитна мрежа.... [-]


Магистрирал програма во Источна Азија студии (MPAS)

University of Turku
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Финска Turku

Магистратура програма во Источна Азија студии (MPAS) дава единствена можност да се здобијат со во-длабочината на знаење на динамичен општества на современиот Источна Азија. [+]

masters.utu.fi

Магистрирал програма во Источна Азија студии (MPAS)

Се здобијат со во-длабочината на знаење на денешното источно-азиски општества и да стане специјалист во најдинамичните регионот на светот!

Магистратура програма во Источна Азија студии (MPAS) дава единствена можност да се здобијат со во-длабочината на знаење на динамичен општества на современиот Источна Азија.

Студентите се стекнат со експертиза во современата историја, политика и општества во Источна Азија и учат методи на истражување на општествените науки за да станат специјалисти за областа во Источна Азија. Источноазиски јазици се изучуваат како дел од степенот за поддршка на стекнувањето на знаења на учениците и магистерските истражувања.... [-]


Магистер по шпански и Латинска Америка студии

American University - Washington, DC - College of Arts and Sciences
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Washington

Магистрира на шпански и Латинска Америка студии на Американскиот универзитет нуди кориснички песни да им овозможи на студентите да се здобијат со интердисциплинарна разбирање на Латинска Америка и Карибите, како и експертиза во превод, лингвистиката, и / или наставата на шпански јазик. [+]

На Магистер по шпански и Латинска Америка студии на Американскиот универзитет нуди кориснички песни да им овозможи на студентите да се здобијат со интердисциплинарна разбирање на Латинска Америка и Карибите, како и експертиза во превод, лингвистиката, и / или наставата на шпански јазик.

Студентите мајстор изберете курсеви, како дел од јадро на наставната програма на 21-кредитна програма што обезбедува силна основа за проучување на културни, историски, лингвистички и политичката комплексност во регионот. Сите основни курсеви се изучува на шпански. Во прилог на основни семинари, шпанскиот: господар 's програма Латинска Америка студии нуди три 12-15 кредитна песни кои обезбедуваат вредни обука и професионални вештини за латиноамерикански специјалисти:... [-]


ма во политиката, развој и глобална југ

Goldsmiths, University of London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Обединетото Кралство London + 1 more

Програмата смета "развој" како основен политички прашање да планирам на светот денес. М-р ќе трага темните контури кои одделни политиката од беззаконие, политички идеи и идеали од празни реторички гестови, меѓународна соработка од империјализмот, и политички активизам од насилство. [+]

Оваа мајстори смета "развој" како широко посакувана цел, но исто така и како арена за недоразбирања. Ќе се истражуваат нови форми на политиката, особено оние кои се појавуваат во не-западните светот, и имаат можност да се обврзуваат на стажирање.

"Развој" е долго посакувана како цел за општествата и народи, како и извршување на тоа е одлучувачки во обликувањето на светот, особено од средината на 20 век. Сепак големи промени во последниве децении, вклучувајќи ја и појавата на нови геополитички сили на меѓународната сцена, растечките предизвици да неолиберални догми, зголемената загриженост во врска со зголемување на глобалната нееднаквост, како и признавање на опасноста од еколошка уништување, значи дека "развој" - што значи тоа и како тоа треба да се постигне - стана на местото на оспорување, каде што се појавија нови форми на политиката и борба.... [-]


ма американски студии

Kennesaw State University
Студии врз за студентски град Дел-студии January 2019 Соединети Американски Држави Kennesaw

Мајстор на уметничката програма во американски студии се состои од 36 кредит часови и барање на странски јазик. [+]

На Мајсторот на уметностите програма во американски студии се состои од 36 кредит часови и барање на странски јазик.

Задолжителни предмети (6 кредити)

Се разбира Ред Наслов кредит часови

AMST 7000 американски студии Стипендии 3 AMST 7100 американски студии методи 3

Јадро на наставната програма (12 кредити)

Секвенца од AMST избраните курсеви за решавање на професионални цели на секој ученик, со еден курс од секоја од четирите тематски и методологија базирана на кластери.... [-]


Господар на уметностите во азиски студии (масија)

Georgetown University - SFS - School of Foreign Service
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Washington

Магистер по азиски студии (МАЗИА) има за цел да продуцира студенти кои се познавања на експертско ниво на јазиците, политиката, економијата, историјата и општествените аспекти на Голема Азија. [+]

Сместен во рамките на Факултетот за надворешни работи на Универзитетот Џорџтаун, Едмунд А. Волш Магистер по азиски студии (МАЗИА) Програмата им нуди на студентите единствена комбинација на функционална обука и регионална експертиза. Овој степен подготвува студентите со потребните вештини за да се вклучат со приватниот и јавниот сектор интереси во Азија, додека решавање на глобалните прашања поврзани со регионот. MASIA во Џорџтаун е терминална, 36-кредитна (12-курс) програма, каде што студентите имаат можност да учат основни дисциплини во хуманитарни науки и општествените науки, како тие се однесуваат на Азија. Студентите, исто така, се стремат кон една или повеќе тематски / географски концентрации. Опција за теза е достапна.... [-]


Магистер по Северна Америка студии

Radboud University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Холандија Nijmegen

Светот ја сака американската култура, но е длабоко недоверба на американската моќ и политика. На Radboud University нудиме критички увид во двете. [+]

Светот ја сака американската култура, но е длабоко недоверен на американската моќ и политика. На Radboud University нудиме критички увид во двете. Нашата програма мајстор им дава на студентите можност да се здобијат со солидна експертиза во однос на концептот на "Америка" во различни области: американската историја, литература, култура (вклучувајќи популарна култура, филм, театар и уметност), како и политичка историја, надворешната политика, уставното право и општествените науки.... [-]


Магистер по американски студии

The George Washington University - Columbian College of Arts & Sciences
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 4 години September 2019 Соединети Американски Држави Washington + 1 more

Кандидатите за прием во програмата Магистер по американски студии треба да се преземат барем еден едногодишна разбира надвор од воведната ниво во американски студии или американската социјална, културна и интелектуална историја во подготовка за постдипломски студии. [+]

Одделот за американски студии нуди неколку пристапи на УО.

концентрација опции:

Генералниот студии (30 кредити) Музеи и материјална култура (30 кредити)

(ЗАБЕЛЕШКА:. М-р студентите во горенаведените концентрации кои запишува помеѓу падот на 2007 и есента 2009 година се бара да заврши 36 кредити на постдипломски предмети) Сите р студентите мора, исто така, успешно завршување на барањата за истражување и специфични барања се разбира поврзани со нивните конкретни концентрации.... [-]


Европски студии и европските правни студии (р)

University of Hamburg in cooperation with Europa-Kolleg Hamburg
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци October 2018 Германија Hamburg

Магистер програма во две-семестар "европски и европските правни студии" е понудено од страна на Институтот за европска интеграција на Фондацијата Европа-Kolleg Хамбург, во соработка со Универзитетот во Хамбург. По успешно завршување на програмата или академски степен "Магистер (УО)" или "Господар на закони (адвокат)" ќе бидат наградени. [+]

Дали сте фасцинирани од страна на процесот на европска интеграција и начинот на кој таа го зафаќа фасцинација за други региони во светот? Дали сакате да ги продлабочат вашето разбирање на овој процес и да бидат активно вклучени во него? Се стремат кон кариера во која добро опремена правни, економски и политички знаења наука за европската интеграција е неопходен? Вие веќе имаат завршено твојот прв степен по можност во областа на правото, економијата или политички науки со извонредна резултат? Тогаш ќе треба да се применуваат за место во нашиот мајстор програма.... [-]