Digital Media програми, барај за врвот Digital Media програми тука! - Digital Media

Digital Media програми, барај за врвот Digital Media програми тука! - Digital Media

Digital Media

А мајстор на уметноста (р) степен е пост-дипломски степен наменета за поединците кои сакаат да одат чекор понатаму со нивното образование. Тие обично учат теми како што се општествените науки, комуникации, или ликовната уметност. Еден таков степен е магистер по Дигитални медиуми.

Што е магистер по Дигитални медиуми? Денес, побарувачката за дигитални медиумски експерти расте со експоненцијална брзина, и да ги задоволи ова барање, многу колеџи и универзитети почнаа кои нудат степени господар во таа област. Таков степен може да има посебен фокус, како и забава, образование или социјалните медиуми, додека други може да биде повеќе генерализирана. Обично, предмети ќе вклучуваат настава во голем број на бизнис-ориентирана дисциплини кои се однесуваат на областа на дигиталната вклучувајќи сметководство, финансии, маркетинг, менаџмент, дигитални закон за медиуми, информациони системи и дигиталните технологии.

Меѓу придобивките на овој степен е достапноста на добро платени, професионални позиции во широк спектар на индустрии. На пример, телевизија, филм, онлајн образование, развој на видео игри и други високи технолошки индустрии се само неколку. Покрај тоа, хонорарни можности изобилува. Друга придобивка е дека дипломираните студенти често имаат можност да работат во странство, проширување на дигиталната револуција во земјите од целиот свет. Оние со желба да бидат во можност да продолжат со нивните студии за да заработи докторати во дигиталните медиуми, што дополнително проширување на нивните можности.

Овој степен е понудено од страна на многу институции, а цената за завршување варира во зависност од бројни фактори како што географската локација и начинот на испорака, како и дали училиштето е јавна или приватна институција. Без оглед на цената, повеќето програми може да се заврши во рок од две години.Исто така, постојат различни формат опции на располагање, вклучувајќи ги и традиционалните полно работно време модел, како и со скратено работно време, вечер, и онлајн класи.

Дипломирани студенти со напредни дигитални медиуми степен можат да ги извршуваат многу потенцијални кариера патеки. Можности вклучуваат Забава менаџер, настан на производство, дигитален маркетинг менаџер, филм и / или музички продуцент, Хонорарни консултант и информативен систем менаџер. Сепак, овој степен се применува на зголемување на бројот на работни места, со нови кои се развиваат постојано.

Како овие програми може да биде високо конкурентна, важно е дека потенцијалните студенти се примени веднаш штом ќе може. Процесот е едноставен. Вие треба само да се заврши онлајн документ. Пребарај за вашата програма подолу и контакт директно канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма.

Читај повеќе

Управување со дигитални медиуми

Sheffield Hallam University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година January 2019 Обединетото Кралство Sheffield

Секторот креативни индустрии е енергичен, брзо растечки и носи огромна корист за развиените економии. Само во Велика Британија, креативните индустрии вредат повеќе од 77 милијарди фунти годишно и сочинуваат 5% од економијата, со извоз од над 17 милијарди фунти годишно. Квалификувани професионалци за управување со дигитални медиуми имаат потреба да го исполнат овој феноменален раст. Вашите студии се базирани во нашите современи медиумски лаборатории во Одделот за медиумски уметности и комуникации. Многу од нашите академски кадар донесе индустрија искуство за нивното учење. Курсот, исто така, вклучува и редовна програма на звучници во индустријата и проекти базирани на клиенти, како и основа за оние кои сакаат да се преселат во улогите за управување со медиуми во рамките на организациите, да ги препознаваат постојните вештини и знаења преку формална квалификација или да започнат свој сопствен медиумски бизнис. [+]

Секторот креативни индустрии е енергичен, брзо растечки и носи огромна корист за развиените економии. Само во Велика Британија, креативните индустрии вредат повеќе од 77 милијарди фунти годишно и сочинуваат 5% од економијата, со извоз од над 17 милијарди фунти годишно. Квалификувани професионалци за управување со дигитални медиуми имаат потреба да го исполнат овој феноменален раст.... [-]


Мајстор Корпоративни медиуми (р)

Leipzig School of Media
Студии врз за студентски град Дел-студии 3 семестри October 2018 Германија Leipzig

Скратено работно време студии со фокус на корпоративните комуникации, маркетинг и односи со јавноста, студиски јазик: германски (минимално ниво C1 е потребно) [+]

Скратено работно време студии со фокус на корпоративните комуникации, маркетинг и односи со јавноста

Веб-страницата и корпоративниот блог, магазинот на купувачи и социјалните медиуми, печатените реклами и онлајн банери - корпоративните комуникации, односите со јавноста и маркетингот се исто толку различни како комплексни полиња на работа денес. Со цел да го привлечат вниманието на потрошувачите и потрошувачите успешно да воспостават сопствен бренд и да изградат долготрајни односи со клиентите, компаниите и другите организации треба да ги усогласат сите свои напори за комуникација. Активностите на корпоративното издаваштво и традиционалните работи за односи со јавноста бараат конзистентна маркетинг стратегија која идеално ги користи средствата за раскажување приказни. На овој начин на клиентите може да им се пристапи на различни точки на контакт и да се придружува на целото патување со клиенти. Степенот програма Корпоративни медиуми (порано корпоративно издаваштво) на Leipzig School of Media (LSoM) обезбедува специјалисти од комуникација и маркетинг одделенија со потребните вештини за совладување на овие предизвици во време на дигитализација во рок од три семестри.... [-]


Full-time MA in Digital Management

Hyper Island
Студии врз за студентски град Целосна 24 недели Open Enrollment Обединетото Кралство Manchester

[+]

Тоа претставува единствена можност да учат од водечките мислители индустрија и применат принципите во средина за учење што ги одразува реалниот свет предизвици.

BAC акредитирана [-]

Магистер по информатички студии - Дигитално живеење

Aarhus University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Данска Aarhus

Програмата зема мултидисциплинарен пристап за проучување на дигиталното живеење фокусирајќи се на три главни насоки - социолошко, конструктивно и претприемачко ниво. [+]

Работа и социјален живот во ера на паметни машини и социјални медиуми

На Aarhus University Магистер по информатички студии-Digital Living гледа како дигиталните технологии се користат во секојдневниот живот. Програмата е можност да се разгледа како можеме да дизајнираме подобри фјучерси со истражување на пресекот на мрежното општество, организациски практики и ИТ-дизајн.

Професорите основани од меѓународно ниво во студиите за дигитална култура ја даваат својата експертиза за социјалното влијание на дигиталните технологии. Компјутерски научници работат со студентите да развијат практично знаење за тоа како дигиталните форми на комуникација и интеракција се дизајнирани и програмирани. Професорите од студиите за информации и медиуми им помагаат на учениците да изградат силна основа во политичките, социјалните и економските структури на организациите и институциите на дваесет и првиот век.... [-]


ма во интерактивните медиуми пракса

University of Westminster - Westminster School of Media, Arts and Design
Студии врз за студентски град Целосна 1 година Обединетото Кралство London

Оваа програма возбудлив нов мултидисциплинарен мајстор е целосно дизајнирана да ги рефлектираат потребите на современите интерактивни медиуми индустрии, ги здружи креативни технологии, интерактивност, дизајн практики во рамките на дигитални култури со корисникот на ум. [+]

Оваа програма возбудлив нов мултидисциплинарен мајстор е целосно дизајнирана да ги рефлектираат потребите на современите интерактивни медиуми индустрии, ги здружи креативни технологии, интерактивност, дизајн практики во рамките на дигитални култури со корисникот на ум.

Интерактивна медиумите пракса е комбинација широк спектар на дигитални креативни технологии првенствено комбинирајќи дигитални literacies дизајн, технологија и интеракција, преку кориснички дизајн центриран за комерцијални излези на индустриски стандард.... [-]


Медиумски студии (р)

The New School
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Соединети Американски Држави New York + 2 more

Програмата Магистер по медиумски студии нуди интердисциплинарна наставна програма во медиумската теорија, дизајн и практика со акцент на продукцијата на видео, аудио и веб-базирани медиуми. [+]

За

Програмата Магистер по медиумски студии нуди интердисциплинарна наставна програма во медиумската теорија, дизајн и практика со акцент на продукцијата на видео, аудио и веб-базирани медиуми.

Се стекнат со искуство во креативно креирање на медиуми, критичка анализа и размислување, претприемништво и менаџмент - водени од факултет во кој се вклучени истакнати режисери, истражувачи, дизајнери и научници. Дизајнирано за да се приспособат на работа студенти, оваа флексибилна програма ви овозможува да учат со полно работно време или со скратено работно време, на лице место во Њујорк, или онлајн од било каде.... [-]


Master дигитален менаџмент

International Business School
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри March 2019 Германија Cologne Berlin + 1 more

Мајстор програма Дигитални Менаџмент на International Business School Универзитетот во Fresenius учи и ги третира и докажани класичен менаџмент пристапи и новите дигитални методи на управување. Новата последователна и апликациско-ориентирана програма ја продолжува содржината на програмите за диплома во областа на бизнис администрацијата и медиумските студии и тематски ги интензивира претходните знаења на учениците. [+]

Магистрирал во дигитален менаџмент (MA) предава и третира обидените и тестирани класични методи на управување, како и новите дигитални методи на управување. Новата последователна и апликациско-ориентирана програма ја продолжува содржината на програмите на диплома во областа на бизнис администрацијата и медиумските студии и ги продлабочува претходните знаења на учениците. Курсевите се изучуваат на англиски јазик и се занимаваат со методи и контексти во областите на дигиталните медиуми, меѓународниот менаџмент, финансискиот менаџмент, дигиталното претприемништво .... [-]


Магистер по Граѓански Медиуми: Уметност и Пракса

Emerson College
Студии врз за студентски град 1 година September 2019 Соединети Американски Држави Boston

Граѓански медиуми: уметност и практика (CMAP) е едногодишна интензивна апликативна истражувачка програма на м-р сместен во Ентерсон Лабораторијата за ангажман. За разлика од традиционалните предмети, ќе се поврзете со потенцијалните учесници во заедницата од самиот почеток и ќе соработувате со тие организации додека го формулирате вашиот проект за тезата. [+]

Детали за програмата

Граѓански медиуми: уметност и практика (CMAP) е едногодишна интензивна апликативна истражувачка програма на м-р сместен во Ентерсон Лабораторијата за ангажман . За разлика од традиционалните предмети, ќе се поврзете со потенцијалните учесници во заедницата од самиот почеток и ќе соработувате со тие организации додека го формулирате вашиот проект за тезата.

... [-]

М-р Меѓународно новинарство за дигитални медиуми

University of Salford
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 12 - 36 месеци September 2019 Обединетото Кралство Manchester + 1 more

Нашиот предмет ги истражува теоретски и практични теми, актуелни прашања во новинарството во контекст на дигиталната револуција и медиумската конвергенција. [+]

. Накратко:Ќе студирате во нашиот state-of-the-art MediaCityUK кампус до студиите на Би-Би-Си и ИТВ во најголемиот медиумски центар во регионотСподели го своето знаење и работи заедно со колеги студенти од Велика Британија и многу други земји во мултикултурна срединаДобијте искуство од прва рака во индустријата и научете од водечките практичари за емитување и дигитално новинарствоОпција за скратено работно времеВрз основа на MediaCityUKВо странство студија на располагањеРаботна / индустриска поставеност можностМеѓународни студенти можат да аплицираатРезиме на курсот... [-]

господар во новите медиуми и дигитална култура

Utrecht University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година September 2019 Холандија Utrecht + 1 more

Текот на програмата на една година Мајстор 's во новите медиуми и дигитална култура, ќе истражувам во многу аспекти на она што значи да се живее во ерата на новите медиуми. Водени од страна на меѓународен тим на искусни научници, ќе им помогне со тековните истражувачки проекти и да научат критички да размислуваат за тоа како денешна култури се обликувани од игри, социјални медиуми, интернет активизам, апликации, податоци visualisations, мобилни уреди, алгоритми, и партиципативен платформи. [+]

Проценка на значењето и влијанието на новите медиуми

Новите медиуми произведени од страна на огромно и брзо проширување на креативни и комерцијални индустрии станаа важен дел од многу секојдневни активности. Дали сакате да се истражуваат како тие се менуваат нашата секојдневна пракса и култури? Во текот на една година магистерска програма во нови медиуми и дигитална култура , ќе истражувам во многу аспекти од тоа што значи да се живее во ера на нови медиуми. Водени од страна на меѓународен тим на искусни научници, ќе им помогне со тековните истражувачки проекти и да научат критички да размислуваат за тоа како денешна култури се обликувани од игри, социјални медиуми, интернет активизам, апликации, податоци visualisations, мобилни уреди, алгоритми, и партиципативен платформи. Можете исто така ќе заврши истражувачки стаж за да го дополни својата теоретско знаење со рацете на пракса. Со активно учество во тековните истражувања, ќе се изгради широка мрежа на меѓународни врски, кои ќе ви помогнат да започнете ветувачка кариера. Умерено големи групи на студенти, индивидуални часови, како и можност да учествува во меѓународни истражувачки проекти да ви обезбеди со повеќе начини да се развие своите вештини, да истражуваат вашите интереси, и да се постигне вредни академските и личен резултати. Нашиот динамичен и активна заедница на студентите, алумни, и научници обезбедува широк спектар на воннаставните активности како и пристап до голем мрежа на лекари, медиумите уметници, политичари, претприемачи, како и активистите од најразлични насоки на дигиталната култура.... [-]


Магистер по дигитални медиуми

University of Lincoln
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години August 2019 Обединетото Кралство Boston + 1 more

М-р дигитални медиуми дава можност да се истражи во детали потенцијалот дека присутни на интернет, мобилни и новите медиумски платформи присутни, и примена на агилни методологии и кориснички-центрирани пристапи кон развој на проекти. [+]

На курсот

Оваа индустрија релевантни мајстор е дизајниран да обезбеди медиумски професионалци и дипломирани студенти со можност да ги унапредат своите во-длабочината на знаење и технички вештини во најновите дигитални технологии.

М-р дигитални медиуми дава можност да се истражи во детали потенцијалот дека присутни на интернет, мобилни и новите медиумски платформи присутни, и примена на агилни методологии и кориснички-центрирани пристапи кон развој на проекти.... [-]


М-р дигитална насока

Royal College of Art
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 15 месеци September 2019 Обединетото Кралство London + 1 more

Дигиталната насока е програма од 15 месеци, која започнува во септември. Дигиталната насока ги опфаќа медиумите и раскажувањето на приказни во дигиталната ера, оценувајќи ги новите прашања поврзани со современата дигитална комуникација и креативната економија, обука на нови креативни лидери кои се одговорни за постојано менување на контекстите, инфраструктурите и технологиите и создавање нов бран на креативно лидерство. [+]

За програмата

Дигиталната насока ги опфаќа медиумите и раскажувањето на приказни во дигиталната ера, оценувајќи ги новите прашања поврзани со современата дигитална комуникација и креативната економија, обука на нови креативни лидери кои се одговорни за постојано менување на контекстите, инфраструктурите и технологиите и создавање нов бран на креативно лидерство. Дипломирани студенти ќе развијат длабоко разбирање на критични и експериментални комуникација / производство на медиуми, создавање и дизајн практики, и преку применети иновации ќе се осврне на сегашните и идните контексти.... [-]


M.Des. во дигиталните хуманитарни науки

Srishti Institute of Art, Design and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2019 Индија Bengaluru

Бидејќи обемот на нашите практики на дизајнирање повеќе ги опфаќа дигиталните, поучно и интелектуално е одговорно да размислат подебелно како технологијата секогаш ги обликуваше нашите сфаќања на светот. Дисциплината на дигиталната хуманитарност истражува како прашањата поставени во хуманитарната стипендија се трансформираат и продолжуваат со дигиталната - и со помош на алатки и епистемологии. Овој уникатен МА има за цел да го збогати обемот на дизајнерската пракса и дигиталните хуманистички науки со користење на критични методологии и пристапи за реципроцитетно размислување врз другиот. Со тоа, учениците ќе можат да ги прилагодат начините на истрага и методологиите вградени во хуманитарните науки, кои размислуваат да создадат и повеќе контекстуално релевантни и соодветни технолошки апликации и материјални предмети. [+]

M.Des. во дигиталните хуманитарни науки

Студентите добиваат костец со Arduino хардвер/>/>

Визија

Визијата на курсот е да ги поттикне потенцијалните истражувачи и практичари да разберат како технологијата го олеснува создавањето, протокот и прифаќањето на знаењето и информациите, како и да ги истражуваат и критикуваат овие концепти преку начини на изработка

Бидејќи обемот на нашите практики на дизајнирање повеќе ги опфаќа дигиталните, поучно и интелектуално е одговорно да размислат подебелно како технологијата секогаш ги обликуваше нашите сфаќања на светот. Дисциплината на дигиталната хуманитарност истражува како прашањата поставени во хуманитарната стипендија се трансформираат и продолжуваат со дигиталната - и со помош на алатки и епистемологии. Овој уникатен курс се обидува да го збогати обемот на дизајнот и на хуманистичките науки со користење на критични методологии и пристапи за реципроцитетно размислување врз другиот. Со тоа, учениците ќе можат да ги прилагодат начините на истрага и методологиите вградени во хуманитарните науки кои размислуваат да создадат и повеќе контекстуално релевантни и одговорени технолошки апликации и материјални предмети.... [-]


ма глобалната дигитална култури

SOAS University of London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2019 Обединетото Кралство London + 1 more

Оваа програма ги истражува глобалните димензии на дигиталната култура, фокусирајќи се на дигиталната креативност и практики во глобалниот Југ. Студентите се учат да го разберат историскиот развој на дигиталните технологии и интернетот, истражување на нивното влијание и значење во различни економски, политички и културни сфери. [+]

М-р Глобални дигитални култури

Почеток на програмата: Септември

Начин на посетување: Полно работно време или дел од времето

Појавата на интернетот и дигиталната култура влијаеше на сите општества, иако нерамномерно. Оваа програма ги истражува глобалните димензии на дигиталната култура, фокусирајќи се на дигиталната креативност и практики во глобалниот Југ. Студентите се учат да го разберат историскиот развој на дигиталните технологии и интернетот, истражување на нивното влијание и значење во различни економски, политички и културни сфери. Тие ги проучуваат современите теории за дигиталниот и сметаат дека нивната адекватноста за разбирање на незападниот свет, истовремено развивање на знаења за голем број истражувачки алатки за разбирање на интернетот, социјалните медиуми и големите податоци.... [-]


Магистер по медиумски студии (нови медиуми и дигитална култура)

University of Amsterdam
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2019 Холандија Amsterdam

Едногодишната магистерска програма за нови медиуми и дигитална култура се заснова врз пионерската нова медиумска сцена и им овозможува на студентите да придонесат кон дискурсот околу критичката медиумска теорија. [+]

Едногодишната магистерска програма за нови медиуми и дигитална култура се заснова врз пионерската нова медиумска сцена и им овозможува на студентите да придонесат кон дискурсот околу критичката медиумска теорија.

Во-длабочината на истражување на медиумската теорија

Програмата Магистер во нови медиуми и дигитална култура нуди сеопфатен и критички пристап кон нови медиумски истражувања, практики и теорија. Тоа е меѓународно реномирана програма во критичката медиумска теорија, посветена на проучувањето на општествените трансформации предизвикани од дигиталната култура. Програмата ви нуди длабинска обука во најновите дигитални методи за истражување и можност да учествувате во спринтските податоци и да соработувате со меѓународните истражувачи. Таа се наоѓа во рамките на пионерската нова медиумска културна сцена во Амстердам и академска средина која е рангирана меѓу првите 6 универзитети ширум светот (QS World University Rankings од Subject 2017: Communication... [-]