Energy Studies програми, барај за врвот Energy Studies програми тука! - Energy Studies

Energy Studies програми, барај за врвот Energy Studies програми тука! - Energy Studies

Energy Studies

А мајстор на уметноста програма е постдипломски курс кој обезбедува специјализирани знаења за одредена тема. Некои господар 's степени се изучуваат како додипломски студии, додека други се фокусирани на тезата за истражување.

Што е магистер по енергетски студии? Дипломираните области поврзани со проучувањето на потребите од човечка моќ, енергијата вклучува физички науки и општествени студии. Додека главно се занимава со разбирање на поголемите енергетски потреби, исто така општо го опфаќа меѓународното право и бизнисот, бидејќи тие се однесуваат на енергетската индустрија. Некои универзитети нудат настава за теми кои вклучуваат енергетска безбедност, глобални климатски промени и одржлива архитектура. Институцијата што ја посетувате може да има одреден акцент на програмата како обновлива енергија или промена во животната средина.

Подобрените вештини за анализа што ги стекнувате за време на вашите студии може да ви послужат професионално и да ви помогнат подобро да ги разберете моделите околу вас.Внимание на детали и критичко размислување се исто така вештини кои можат да ви помогнат со речиси секоја кариера.

Надоместоците за програмата М-р не се фиксни и може значително да се разликуваат во рамките на истата земја. Очигледно, некои опции се попристапни од другите, и можеби ќе можете да најдете програма во рамките на вашите средства. Многу институции дури обезбедуваат информации во врска со стипендии, заеми и надворешна помош.

По дипломирањето, може да најдете кариера во индустријата поврзана со енергијата. Владините одделенија планираат да користат повеќе алтернативни извори на енергија и модели за одржлива изградба, како што се прошируваат градовите. На приватните бизниси им се потребни архитектонски дизајни и планови за користење на енергијата што им овозможуваат да продолжат со затегнување на стандардите за влијание врз животната средина. Типични работни наслови за вашата област вклучуваат алтернативен енергетски развивач, логистички менаџер и интелигентен експерт за градење.

Мастер степени се достапни на универзитетите низ целиот свет.Ако сте заинтересирани да студирате во странство, обично се достапни и меѓународни програми. Ако работите со полно работно време, може да биде можно да најдете можности за неодредено време. Побарајте ја вашата програма подолу и директно контактирајте ја канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на оловната форма.

Читај повеќе

Една година магистер по енергетска политика во Евроазија (ENERPO)

European University at St. Petersburg
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 1 година February 2019 Русија Saint Petersburg

Една година интензивна програма ENERPO мајстор се фокусира посебно на евроазиски енергетски работи. Во 21 век конкуренцијата и соработката над енергетските ресурси стана еден од клучните фактори во меѓународните односи. [+]

Една година интензивна програма ENERPO мајстор се фокусира посебно на евроазиски енергетски работи. Во 21 век конкуренцијата и соработката над енергетските ресурси стана еден од клучните фактори во меѓународните односи. Ќе научите и разговарате за разни теми како што се енергетските односи и предизвиците Русија-Европа и Русија-Азија, "револуции" на ЛНГ и шкрилци, влијанието на енергетскиот сектор врз политиката, економијата и социјалниот развој во Русија, Средна Азија, Блискиот Исток и Кавказ.... [-]


Магистер по енергија и промените на животната средина

University of Westminster - Faculty of Social Sciences and Humanities
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Обединетото Кралство London

М-р за енергетика и климатски промени е интердисциплинарна степен што ги комбинира меѓународните односи, право, бизнис студии и одржливост. Како таква, таа обезбедува сеопфатен преглед на енергетската безбедност, пазари на енергија и климатските промени на глобално, регионално и локални перспективи. [+]

М-р за енергетика и климатски промени е интердисциплинарна степен што ги комбинира меѓународните односи, право, бизнис студии и одржливост. Како таква, таа обезбедува сеопфатен преглед на енергетската безбедност, пазари на енергија и климатските промени на глобално, регионално и локални перспективи. Степенот подготвува студентите со знаење на клучен интелектуална рамки и критични прашања. Курсот нуди сеопфатен пристап кон динамиката со кои се регулира енергија транзиција кон економија Nexus ниско ниво на јаглерод. Од студентите се бара да заврши пет меѓусебно поврзани основни модули и може да избере една опција модул.... [-]


март во одржлив и енергетски ефикасни градови (март (SEEC))

University of the Witwatersrand
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години February 2019 Јужноафриканска Република Johannesburg + 1 more

Во март (SEEC) квалификација е една година со полно работно време програма за одржливост и енергетска студии, со фокус на градови, населени места, згради и архитектура. Со јак фокус на предизвикот на енергијата и климатските промени, овој мулти-дисциплинска програма има за цел да ги вооружат дипломци со интегриран спектар на компетенции кои ќе ги направи непроценлива улога играчи во процесот на донесување одлуки во врска со иднината / одржливост на градовите и нивните изградена средина. [+]

Во март (SEEC) квалификација е една година со полно работно време програма за одржливост и енергетска студии, со фокус на градови, населени места, згради и архитектура. Со јак фокус на предизвикот на енергијата и климатските промени, овој мулти-дисциплинска програма има за цел да ги вооружат дипломци со интегриран спектар на компетенции кои ќе ги направи непроценлива улога играчи во процесот на донесување одлуки во врска со иднината / одржливост на градовите и нивните изградена средина. Покрај основните технички принципи на различни интервенциите / технологии на различни нивоа, курсеви во програмата решавање на широк спектар на меѓусебно поврзани прашања, вклучувајќи ги политичките рамки, институционални структури, пазари, однесување, финансии и социо-економските димензии. ... [-]


Магистер по одржлив развој и стратешки менаџмент во енергетиката

Moscow State Institute Of International Relations, MGIMO
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Moscow Обединетото Кралство Saint Andrews + 2 more

«Одржлив развој и стратешки менаџмент во енергијата» Магистерска програма (со дипломирани студенти по менаџмент) се работи заедно со Универзитетот Св. Ендрјус, еден од најстарите и водечки британски универзитети, кој за време на својата шестстотинигодишна историја го освои угледот на образовен и истражувачки центар од светска класа. [+]

Профил на програмата

«Одржлив развој и стратешки менаџмент во енергијата» Магистерска програма (со дипломирани студенти по менаџмент) се работи заедно со Универзитетот Св. Ендрјус, еден од најстарите и водечки британски универзитети, кој за време на својата шестстотинигодишна историја го освои угледот на образовен и истражувачки центар од светска класа.

Програмата обезбедува единствена можност за пет руски и пет британски мајстори да станат експерти и во одржливата енергија и стратегискиот менаџмент во енергетиката. На дипломирани студенти добиваат две дипломи и два магистратура: Св. Ендрјус Универзитетот диплома за одржлив развој (Магистер по одржлив развој) и MGIMO Универзитетска диплома по менаџмент (Магистер по менаџмент).... [-]


Магистер по туризам и менаџмент, здравствен менаџмент, зелени бизнис менаџмент

bbw University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Германија Berlin

Бизнис програма мајстор надополнува успешно завршено диплома во бизнис или индустриски инженеринг. Ви ученикот имаат можност да се специјализираат во една од три алтернативи: [+]

Магистер по туризам и менаџмент, здравствен менаџмент, Зелена Бизнис менаџмент Бизнис програма мајстор надополнува успешно завршено диплома во бизнис или индустриски инженеринг. Ви ученикот имаат можност да се специјализираат во една од три алтернативи: туристички менаџмент, здравствен менаџмент, или зелено за управување, за да се развие специјализирани професионални профилот. Со магистерска диплома по бизнис, дипломираните студенти можат да работат во менаџерски позиции во речиси сите компании во производството и услужните дејности. Друга цел е да се запознаат на дипломираните студенти со карактеристиките на средни претпријатија, со цел да ги подготви за менаџерски позиции во овој сектор. Како таква, оваа програма е погодна за двете основачите на друштвото, како и студентите планираат да ги преземат во семеен бизнис. Програмата на мајстор ќе ја зајакне способноста на дипломираните студенти да работат научно и им овозможат да ги извршуваат независно академски истражувања. Ова отвора можности за професионална улоги во научно-истражувачките установи како и на компаниите и да ги извршуваат тековните академски стручни до докторат. Академскиот степен Магистер е услов за преземање на повисоки позиции во јавните претпријатија Преку bbw Универзитетот во блиски деловни врски применета наука е, практична ориентација е во преден план. Преку неговата поврзаност со фантазија Институт за истражување, на bbw Универзитетот за применети науки нуди можност да се здобијат со директно искуство за истражувачки проекти. Програма генералист Мајстор опфаќа четири семестар со полно работно време се разбира на бизнис или пет семестар со скратено работно време на екстра-професионално се разбира. Курсот ќе се обучуваат академици да се применуваат и на... [-]