General Studies програми, барај за врвот General Studies програми тука! - General Studies

General Studies програми, барај за врвот General Studies програми тука! - General Studies

Мајстор на уметноста, или м-р, е првото ниво на постдипломски студии понудени откако еден заработува диплома. М-р се доделува по завршување на предмети и истражување во предмет во рамките на општествените науки или хуманистичките науки.

Што е магистрирал во општите студии? Оваа програма за степен обично вклучува интердисциплинарни студии во кои учениците ги избираат своите сопствени патеки за учење, во консултација со академски советници. Целта е да се постигне сеопфатна либерална уметност образование со предмети во реторика, природни науки, економијата и општествените науки. Бидејќи учениците од овој тип на програма генерално се одговорни за одредување на сопствените наставни програми, тие можат да учат теми од науката, литературата, политичката наука, уметноста, историјата, филозофијата или современата култура.

Студентот во магистерска програма во општите студии може да стекне вештини за критичко размислување, кои се вредни во академските институции и на секое работно место. Од работа со професори и колеги студенти од различни дисциплини, тие исто така учат да соработуваат добро едни со други и брус во ефективна комуникација.

Трошоците за УО во општите студии можат да се разликуваат помеѓу образовните институции, врз основа на должината на програмата и каде се наоѓа. Потенцијалните студенти треба да контактираат со релевантните советници во училиштата и програмите што ги интересираат. Степен програми може да трае помеѓу една и две години.

Кариера опции се огромни за дипломирани студенти на овие програми, бидејќи на широката природа на нивните студии. За оние кои ги извршуваат дополнителни студии во специјализација или професија, многу можности се достапни, вклучувајќи бизнис лидер, адвокат, едукатор и лекар. Оние кои се заинтересирани за академски кариери можат да преминат на докторски студии за да на крајот постигнат позиции како истражувачи, предавачи и професори.

М-р во општите студии е достапен во кампусот-базирани и онлајн програми низ целиот свет. Побарајте ја вашата програма подолу и директно контактирајте ја канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на оловната форма.

Читај повеќе

Магистер по филозофија и наука

Radboud University
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Холандија Nijmegen

Специјализацијата на овој мајстор ќе ви даде подобро разбирање на еволуцијата, моменталниот статус и импликациите од научниот светоглед. Професионално, се подготвува за неколку можни начини, вклучувајќи научна администрација, истражување, новинарство и креирање политики. [+]

Филозофијата и науката не се мешаат. Или тие? Она што во денешно време го нарекуваме "наука" беше дел од "филозофијата". Не е без причина Исак Њутн да го нарече своето физичко ремек-дело "Математичките принципи на природната филозофија". И денес, двата се уште се тесно поврзани. Нашата актуелна светоглед е силно обликувана од научна мисла. Ние бараме наука за двата одговори на нашите теоретски прашања и решенија за нашите практични проблеми. Програмата Магистер по филозофија и наука анализира односот на филозофијата и науката во однос на нивниот историски развој, како и моменталната ситуација. Како дојде научниот светоглед? Кои се неговите состојки? Кои се моделите за односот помеѓу филозофското и научното размислување?... [-]


Либерални студии (р)

The New School
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2018 Соединети Американски Држави New York + 1 more

Преку програмата Либерални студии, критички ќе ги истражувате и интензивно ќе ги испитате основните прашања на нашето време. Магистер по либерални студии нуди практични пишување алатки и водени длабинска студија во крос-дисциплинарен курсеви подучени од реномирани факултет, кои ги делат вредностите на ригорозни критички истрага и внимателен израз. [+]

За

Основните курсеви на програмата ќе ве поткренат во историјата на идеите и во практиката на одржливото пишување, додека развивате интелектуална врвна заедница. Од таму, можете да се разградите, искористувајќи ги предностите на богатата понуда и истакнат факултет на The New School . Работа со факултет советник и студент советник да се создаде стабилна Pathway прилагодена на вашите индивидуални потреби и академски амбиции. Ние нудиме богат избор на курсеви со професори од светска класа кои можат да ја прошират вашата команда на критичката теорија, историјата на идеите, естетиката, филозофијата, политиката, антропологијата, медиумската теорија - каде и да ве води вашата љубопитност. Курсевите се достапни и во текот на денот и вечерта, за да се вклопат во најпрометниот распоред.... [-]


М-р (Hons) во либерални уметности

University of Dundee
Студии врз за студентски град Целосна 4 години September 2018 Обединетото Кралство Dundee

Нашите либерални уметности магистерски разбира ви дава максимална флексибилност да се развие програма на студии кои се одразува на вашите лични интелектуални и креативни интереси. [+]

Нашиот курс претставува најдобра шкотска либерална уметност традиција на широко истрага за широк спектар на предмети и дисциплини, предизвик да се најде креативни решенија за проблемите преку активно учење.

Ние ви даваме слобода низ целиот степен да проучуваме неколку различни теми без услов да специјализирате само за еден или два. Сепак, исто така, имате слобода да се фокусирате на еден предмет (главен) ако сакате, а исто така добивате увид од широк опсег на други субјекти сè до вашиот курс.... [-]


ма во либерални студии

Kean University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Соединети Американски Држави New York Union + 1 more

Мајсторот на уметностите во Либералната студии програма е наменета за возрасни, кои бараат интердисциплинарна патеки до знаење, кои сакаат да истражуваат вредностите својствени на либерални уметности, кои сакаат да продолжи и продлабочување на животот на умот. [+]

Мајсторот на уметностите во Либералната студии програма е наменета за возрасни, кои бараат интердисциплинарна патеки до знаење, кои сакаат да истражуваат вредностите својствени на либерални уметности, кои сакаат да продолжи и продлабочување на животот на умот. Оваа програма не е наменета за обука на студентите за стручно вокација; програмата има посебно значење за студентите кои сакаат да се зголеми опсегот и длабочината на нивното знаење во либералниот дисциплини. Со консултации од страна на координаторот, студентите планираат програма која има концентрација и разновидност.... [-]


господар на либерални уметности: фокусирана или интердисциплинарни студии

University of South Florida St. Petersburg - College of Arts & Sciences
Студии врз за студентски град Целосна August 2019 Соединети Американски Држави Saint Petersburg

На MLA во Либералната студии нуди два "изгради-свој" песни. На лентата со Фокусирани студии, студентите истражуваат одредена тема од рамките на поширока перспектива на либерални уметности, заработувајќи 18 од 33 часа се потребни во одредена дисциплина. Како дел од нивните основни барања, студентите ќе можат да се земе курсеви во педагогија и образование, теорија, или истражувачки методи, со што ќе им овозможи да учат на ... [+]

На MLA во Либералната студии нуди два "изгради-свој" песни. Во Фокусирани студии пат, Студентите истражуваат одредена тема од рамките на поширока перспектива на либерални уметности, заработувајќи 18 од 33 часа се потребни во одредена дисциплина. Како дел од нивните основни барања, студентите ќе можат да се земе курсеви во педагогија и образование, теорија, или истражувачки методи, со што ќе им овозможи да учат на ниво на заедницата колеџ (со 18hrs), за да продолжи на д-р, или за работа во областите поврзани со одбраната на нивните поле на студии.... [-]


модерните либерални уметности

University of Winchester
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2  September 2018 Обединетото Кралство Winchester + 1 more

М-р Модерни Либералната науките во Винчестер нуди поинаков и интересен начин за студентите да ги планираат своите студии околу сопствените интелектуални интереси и прашања. На програмата е дизајниран за оние кои, по нивниот прв степен, сакаат да се вратат во високото образование, без да се заложат за одредена предметна дисциплина. [+]

На либерални уметности (Латинска liberalis, слободен, и арс, уметност или принципиелна практика) може да се тврди дека е најстарата програма за високо образование во западната историја. Во средновековна култура Ова стана формира во Trivium, со quadrivium аритметика, геометрија, музика и астрономијата. Во суштина, овие седум предмети поставени униформата законите на она што би можело да се знае и да се постигне во природата. Овие широки области на истражување се подобро познати сега што се филозофија, хуманистичките науки, општествените науки, природните науки, како и ликовната уметност.... [-]


меѓународни мајстор на уметноста mirees (интердисциплинарни истражувања и студии за Источна Европа)

University of Bologna School of Political Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2018 Италија Forli

Меѓународниот мајстор на уметностите MIREES е заеднички степен од втор циклус (120 ЕКТС), доделен од страна на Факултетот за политички науки-Форли кампус во соработка со следниве партнерски универзитети: Витаутас Магнус Универзитетот во Каунас и Државниот универзитет на Санкт-Петербург. [+]

Меѓународниот мајстор на уметностите MIREES е заеднички степен од втор циклус (120 ЕКТС), доделен од страна на Факултетот за политички науки-Форли кампус во соработка со следниве партнерски универзитети: Витаутас Магнус Универзитетот во Каунас и Државниот универзитет на Санкт-Петербург.

MIREES е иновативна заедничка господар програма, предава целосно на англиски јазик, посветен на студентите кои имаат диплома диплома по економија, политика, меѓународни односи, историја, јазици или културни студии во целост и сега би сакале да се здобијат со темелно познавање на postsocialist земјите во транзиции, новите земји-членки на ЕУ по проширувањата кон исток од 2004 до 2014 година, како и со соседните земји од источноевропскиот регион.... [-]


Мајстор на уметноста во интердисциплинарни студии

Texas Tech University Worldwide eLearning
Он-лајн студии Целосна September 2018 Соединети Американски Држави USA Online

Интердисциплинарни студии на Универзитетот Тексас Тексас им овозможува на дипломираните студенти слобода да дизајнираат степен кој ги интегрира областите и курсевите од постоечките факултетски колеџи и програми. [+]

Мајстор на уметноста во интердисциплинарни студии

Тексас Техника Универзитетот мајстор на уметноста во интердисциплинарни студии е понудено од страна на Факултетот. Интердисциплинарни студии на Универзитетот Тексас Тексас им овозможува на дипломираните студенти слобода да дизајнираат степен кој ги интегрира областите и курсевите од постоечките факултетски колеџи и програми. Целта на оваа интеграција им овозможува на студентите да создадат програма која најдобро одговара на нивните интереси и аспирации за кариера кои можеби не се дефинирани во традиционалните дисциплински граници.... [-]