Language Studies програми, барај за врвот Language Studies програми тука! - Language Studies

Language Studies програми, барај за врвот Language Studies програми тука! - Language Studies

Ако некој научник сака да продолжи да студира по стекнувањето на диплома, тој или таа може да започне мајстор на уметноста. Оваа диплома на ниво на програма обично трае помеѓу една и две години да се заврши и често се фокусира на либерални или ликовната уметност.

Што е магистер по јазични студии? Јазични студии можат да се одвиваат во различни форми во различни училишта. На пример, некои универзитети можат да им дозволат на научниците да учат одреден јазик, додека други можат да им дадат на студентите пошироко разбирање на лингвистиката. Овие програми обично им овозможуваат на учесниците практична јазична обука, како и концептуално разбирање на теориите и историите. Темите кои се опфатени може да вклучуваат истражување на јазични студии, културни студии, литература и општество, јазик во општеството, методологија за настава по втор јазик и други курсеви поврзани со лингвистиката.

Оваа јазично-ориентирана студија им дава на студентите завидни комуникациски вештини и културна свест која може да го направи лицето сочувствително и убаво. Учесниците, исто така, можат да станат поорганизирани благодарение на потребните истражувачки проекти. Високите вештини на организацијата би можеле да бидат привлечни за работодавците.

Пред да аплицираат, студентите можеби ќе сакаат да знаат колку чини овој тип на магистратура трошоци. Школарината може да варира врз основа на училиштето, неговата локација, времетраењето на програмата и годината на студирање. Најдобар начин да добиете точна проценка е директно да се поврзеш со училиштето.

Научниците кои имаат магистер по јазични студии може да бидат подготвени за широк спектар на професии. На пример, студентите преминале да станат преведувачи, толкувачи, новинари, професори, хуманитари, службеници за човечки ресурси, воспитувачи, финансиски соработници и консултанти за меѓународни патувања. Додека ова образование обезбедува лице со многу преносливи вештини, некои дипломирани студенти избираат да го користат како основа за уште повеќе школување.

Без оглед на тоа каде луѓето се во светот, можеби ќе можат да студираат за магистер по јазични студии. Универзитети низ целиот свет нудат овој степен и онлајн и на кампусот. Учењето повеќе е лесно. Побарајте ја вашата програма подолу и директно контактирајте ја канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на оловната форма.

 

Читај повеќе

М-р Толкување и преведување (европски)

University of Bath
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Обединетото Кралство Claverton Down

М-р Толкување и преведување (европски) [+]

50 години настава совршеност

М-р Толкување и преведување во Бат се работи повеќе од 50 години и е високо меѓународно почитуван за квалитетот на обуката.

Курсот опфаќа стручен превод и различни видови на толкување, вклучувајќи истовремено и последователно толкување и врски во јавни и комерцијални поставувања. Учениците имаат пристап до најновите дигитални толкувачи и учествуваат во мини-конференции за да ги стават вештините во пракса, одржуваат дебати за контроверзни теми и делуваат како делегат и преведувач.... [-]


Магистер по книжевен превод

Bar-Ilan University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Израел Ramat Gan

Програмата за магистер по англиска книжевност, со фокус на книжевниот превод, комбинира семинари за литература на високо ниво, работилници за креативно пишување и превод, и е ограничена со една година на еден-на-еден менторство како студент подготвува креативна теза: превод на дело на фикција, креативна документаристика или поезија. [+]

Нова понуда од Одделот за англиски јазик на Универзитетот Бар Илан:

Магистер по англиска книжевност со фокус на книжевниот превод

Полето за раст во хуманитарни науки, книжевниот превод е природен за луѓе кои сакаат литература и јазик и бараат практичен начин да ја претворат оваа љубов во професија. Програмата за магистер по англиска книжевност, со фокус на книжевниот превод, комбинира семинари за литература на високо ниво, работилници за креативно пишување и превод, и е ограничена со една година на еден-на-еден менторство како студент подготвува креативна теза: превод на дело на фикција, креативна документаристика или поезија. Не е потребно познавање на хебрејски јазик; студентите може да преведува од било кој јазик на англиски јазик, и сите предмети се на англиски јазик.... [-]


Една година магистер по руски и евроазиски студии (IMARES)

European University at St. Petersburg
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 1 година February 2019 Русија Saint Petersburg

Една година интензивна програма IMARES магистрирал се фокусира на Русија и на пост-советската област. Оваа сеопфатна програма ви овозможува да ја проучувате Русија и целата евроазиска област во сите аспекти од А до Я. [+]

Една година интензивна програма IMARES магистрирал се фокусира на Русија и на пост-советската област. Оваа сеопфатна програма ви овозможува да ја проучувате Русија и целата евроазиска област во сите аспекти од А до Я. Ќе го испитате минатото и ќе ги анализирате најсовремените настани што се одвиваат во регионот, да научат руски јазик и искуство во Русија. Заедно со други меѓународни студенти, ќе студирате и разговарате за разни теми, вклучувајќи ги и надворешно-политичките и безбедносните прашања во Русија и соседните земји, историја и тековни настани, менување на општеството и реформите и, се разбира, руската култура и уметност.... [-]


Магистер по крос-културни студии: јазик и комуникација

Communication University of China
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Кина Beijing

Програмата Магистер по крос-културни студии: Јазик и комуникација им помага на учениците да разберат како работат јазиците и како општествата комуницираат со користење на јазици. Студентите ќе добијат солидно познавање на јазиците, аналитичката вештина за истражување и способноста да комуницираат креативно низ културни граници. Студентите ќе бидат доделени Магистер по лингвистика и применета лингвистика по успешното завршување на оваа програма. [+]

Опис на програмата

Крос-културни студии: Јазик и комуникација

Програмата Магистер по крос-културни студии: Јазик и комуникација им помага на учениците да разберат како работат јазиците и како општествата комуницираат со користење на јазици. Студентите ќе добијат солидно познавање на јазиците, аналитичката вештина за истражување и способноста да комуницираат креативно низ културни граници. Студентите ќе бидат доделени Магистер по лингвистика и применета лингвистика по успешното завршување на оваа програма.... [-]


MA in European Master in Sign Language Interpreting

Magdeburg-Stendal University of Applied Sciences
Студии врз за студентски град Целосна 5 семестри October 2019 Германија Magdeburg

[+]

Во периодот од 2,5 години, студентите патуваат да учествуваат на блок-семинари на сите партнерски универзитети и да се вклучат во онлајн активности и самостојно учење. Бидејќи треба да се добијат 90 ЕКТС кредити (т.е. еквивалент на 2.700 работни часови на студентите), работното оптоварување е значително.

Студиската програма е бесплатна за студенти од ЕУ / ЕТА.

Освен надоместоците, од студентите се очекува да ги финансираат патувањата и сместувањето за време на блок-семинари и други настани. Забележете дека за жал не сме во можност да обезбедиме услуги за толкување на различните знаковни јазици што ги користат глувите учесници. Меѓутоа, имаме за цел да обезбедиме толкување помеѓу англиски и меѓународен знак за блокадари, онаму каде што е потребно.... [-]


Магистер по англиски студии за професии (MAESP)

The Hong Kong Polytechnic University Department of English
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 2 години September 2019 Хонг Конг Hong Kong

Магистер по англиски студии за професии (MAESP) програма им нуди на студентите со разбирање на теоријата и практиката на англиски јазик во образовни и професионални контексти. [+]

Одделот за англиски јазик

Основан во 1988 година, Одделот за англиски јазик е лидер во применетите студии по англиски јазик. Нашите меѓународно признати академски кадар ќе ви помогне да стекнете високо ниво на англиски вештини потребни за професионално да успеете и да обезбедите сеопфатно и критичко разбирање за англиската комуникација во мултикултурни професионални контексти.... [-]


Господар на уметностите во арапски студии (maas)

Georgetown University - SFS - School of Foreign Service
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Washington

Магистер по арапски студии (МААС) ги едуцира истражувачите, практичарите и активистите за јазикот, историјата, културата, политиката и економијата на современиот арапски свет. [+]

Нашиот познат Магистер по арапски студии (MAAS) Програмата нуди сеопфатна интердисциплинарна обука во политиката, културата, историјата, економијата и јазикот на современиот арапски Близок Исток и Северна Африка, како и ригорозната обука за арапски јазик. Студентите дизајнираат програма за студија која им овозможува да развијат експертиза за итни прашања релевантни за Блискиот Исток и Северна Африка денес во една од петте области на концентрација: политика, култура и општество, развој, историја или жена и пол. Во прилог на нивната главна концентрација, студентите изберете опции од целиот спектар на курсеви во Блискиот Исток студии понудени во Џорџтаун. Програмата MAAS дополнително го негува во-длабочината на разбирање на регионот преку интензивна програма за арапски студии, која им овозможува на нашите студенти да постигнат ниво на владеење. Учениците имаат единствена можност да ги продлабочат своите јазични вештини со тоа што се одлучуваат да учат целосно на арапски.... [-]


Магистер по арапски и исламски студии

Aarhus University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Данска Aarhus

Исламот е втората по големина религија на Данска и всушност Западна Европа. Деновите ги нема кога имаше смисла да ги проучуваат арапските и исламските светови како далечен "друг". Арапските заедници треба да се најдат во Европа, како и во арапскиот свет, а исламот сега е западна религија, како и арапски. [+]

Фокусирајќи се на ислам како транснационална реалностГлобализиран и транснационален ислам

Исламот е втората по големина религија на Данска и всушност Западна Европа. Деновите ги нема кога има смисла да ги проучуваат арапските и исламските светови како далечно "друго". Арапските заедници треба да се најдат во Европа, како и во арапскиот свет, а исламот сега е западна религија, како и арапски. Магистер по арапски и исламски студии затоа се фокусира на денешните глобализирани и транснационални реалности и исламот и муслиманите во Европа, како и во арапскиот свет.... [-]


Магистер по преведување и толкување

Swansea University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2019 Обединетото Кралство Swansea + 1 more

Магистер по преведување и толкување (MATI) е специјализирана варијанта, со посебен акцент на вештини за преведување, на нашата основана магистер по професионален превод. Тоа е интегрирана програма дизајнирана да ги претвори учесниците со докажано совршеност на странски јазици во успешни и продавани професионални лингвисти. [+]

Магистер по преведување и толкување (MATI) е специјализирана варијанта, со посебен акцент на вештини за преведување, на нашата основана магистер по професионален превод. Тоа е интегрирана програма дизајнирана да ги претвори учесниците со докажано совршеност на странски јазици во успешни и продавани професионални лингвисти.

Клучни карактеристики

Во сржта на MATI лежи напредната преведувачка работа на општи, административни и технички типови на текстови, толкување (во една или две од следните средини: локална самоуправа, здравство, полиција и суд) и обука во индустриски стандард со помош на компјутер (CAT) алатки. Дел 1 од степенот ги вклучува и можностите за развивање на понатамошни специјализирани вештини за преведување, аудиовизуелен превод, машинско преведување (MT) и локализација на софтвер, управување со терминологија, правење видео или дигитално објавување, додека во модулот Translation Work Experience модули студентите формираат симулирани преведувачки компании, работат со локални преведувачки бизниси и преземаат реални комисии за професионални стандарди и рокови.... [-]


М-р во превод

Goldsmiths, University of London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Обединетото Кралство London + 1 more

М-р во превод ви подготвува со сите вештини и знаења потребни за да станете професионален преведувач во повеќе глобализираниот свет. [+]

На М-р во превод подготвува ти со сите вештини и знаења потребни за да станете професионален преведувач во повеќе глобализираниот свет.

Со седиште во вистински глобален град, локација златарите го прави совршено место да учат превод прави.

Ќе учат теорија и практика на преведувањето, кои ви даваат со стручност да стане преведувач. Учат во одделот со експертиза во лингвистиката, креативно пишување, и книжевни студии, со можност да се прилагоди на вашите студии и да се истражуваат области во други сектори поврзани со вашите сопствени интереси.... [-]


мајстор на уметноста во јазик, литература и италијанската цивилизација

USI Università della Svizzera italiana
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Швајцарија Lugano

Мајстор во италијанската литература и италијанската цивилизација е понудено од страна на Институтот за италијански студии (ИСИ) на Универзитетот на италијански Швајцарија, USI, со седиште во Лугано. студиска програма со полно работно време се состои од 120 ЕКТС за вообичаено времетраење од две години. Тоа кореспондира со "+2" во Болоњскиот систем и е еквивалент на степен на мајстор. Договорот потпишан 4 април 2011, исто така, го отелотворува еквивалентност помеѓу мајстор на уметноста во "јазик, литература и италијанската цивилизација" на Универзитетот и магистрирал во "Модерен Филолошкиот а. Научна литература, театар и кино "на Универзитетот во Павија, а со тоа и овозможува на дипломираните студенти на USI Мајстор за пристап до италијанската јавност натпревари. [+]

Мајсторот е поделена во три главни тематски области: италијански јазик / италијански и компаративна книжевност / уметност, историја и цивилизација, во текот на обука за "сеопфатен", која се залага за средбата генерално таканаречените знаење во различни области, разделени со дисциплинарни граници. Италијанската литература, централна тема е толку предложени во постојан однос на контекстот на цивилизацијата во рамките на кои се произведува и се изучува.... [-]


превод на масовни медиуми ма

Xi'an Jiaotong-Liverpool University
Студии врз за студентски град Целосна 18 месеци September 2019 Кина Suzhou

Програмата за превод на масовни медиуми е дизајнирана да ги задоволи потребите на практичарите и оние кои се стремат да ги извршуваат истражувањата во преведувачките студии. Теоретски модули имаат за цел да стават отскочна штица за оние кои сакаат да спроведат понатамошни истражувања во преведувачките студии или кои се посветени на кариера во дисциплината, додека практичните модули имаат за цел да им помогнат на учениците да ги зајакнат своите вештини за критичко размислување, да развијат двојазични и бикултурни сензибилитети и да го подобрат нивниот превод, лингвистиката и двојазичните медиумски комуникациски вештини. [+]

Еден семестар:

Превод и технологија.

Семестар Две:

[-]

Магистер по англиски студии

University of Pécs
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Унгарија Pécs

Целта на степенот програма е да се обучуваат експерти во областа на англиски студии кои имаат звук теоретски, методолошки и практични знаења на англиски јазик и може да се применува такво знаење во пракса. [+]

Опис на програмата

Целта на степенот програма е да се обучуваат експерти во областа на англиски студии кои имаат звук теоретски, методолошки и практични знаења на англиски јазик и може да се применува такво знаење во пракса. Тие имаат темелно познавање и разбирање на литературата, културата и општествените и политичките системи на земјите од англиското говорно подрачје, вклучувајќи ги Велика Британија, Ирска и Канада, главните трендови и истражувачки полиња на модерната теоретска и применета лингвистика и нивните резултати кои главно се однесуваат на на англиски јазик. Тие можат да ги применат стекнатите знаења во деловниот сектор, медиумите, образованието, дипломатијата, институциите ангажирани во меѓународните односи, во туризмот, издавачкиот сектор, тендерските агенции, локалните, регионалните и националните владини канцеларии и, општо земено, во културните јавна сфера. Тие се подготвени да продолжат со студии во докторски студии.... [-]


Магистер по англиски студии

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg FAU
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Германија Erlangen Nuremberg + 1 more

На идиоматичен елемент на јазик: изградба граматика, валентност теорија, истражувања за колокација и idiomaticity. [+]

Содржина на степенот на програмата

На ЕФП мајстор на уметноста англиски студии степен е програма со фокус на истражување. Тој нуди во-длабочината на студија на англискиот јазик и на книжевностите и на културите на Велика Британија и Ирска (како и другите зборуваат англиски јазик земји). Во текот на студијата е modularised и ги охрабрува специјализација во еден од следниве две области:... [-]


MA in Audiovisual Translation

Hamad bin Khalifa University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Катар Doha

[+]

Сите курсеви се спроведуваат лице-в-лице и со седиште во училница предава на англиски јазик и се одржуваат во HBKU во Доха, Катар Наставна програма

Студентите ќе бидат подучени од факултет членови на HBKU, кои се водечки научници и истражувачи во нивните области, или од страна на истакнати визитинг професори и експерти кои работат во областа на преводот.

Програмата, која вклучува работно место искуство, се учи во state-of-the-art компјутерски лаборатории опремени со најновите професионални титлување софтвер.... [-]