Multimedia програми, барај за врвот Multimedia програми тука! - Multimedia

Multimedia програми, барај за врвот Multimedia програми тука! - Multimedia

За да напредуваат во одредено поле, често е поволно да се стекнат со постдипломски студии, како што е р или магистер. Овие програми обично им овозможуваат на студентите да ги продлабочат своите знаења во одреден предмет, обично во рамките на хуманитарните науки и општествените науки.

Што е УО во мултимедија? Во најширокиот степен, овој степен може да помогне да се подготват студентите да работат со различни медиуми, вклучувајќи печатење, телевизија, радио, филм, графички дизајн, фотографија и анимација. Вклучени во програмата може да бидат и да научат како да комуницираат низ овие различни платформи, како и како да всушност ја креираат содржината. Курсеви како маркетинг или психологија, во однос на комуникацијата, исто така, може да бидат дел од наставната програма. Покрај тоа, може да биде можно да се специјализираат во одредена област, како што се комуникација, новинарство или производство.

Способноста да се користи мултимедија е сега неопходна вештина дури и на ниво на управување. Подобрените комуникациски вештини воопшто можат да им помогнат на кандидатите за работа во текот на нивната кариера од самиот почеток на интервјуто за работа за да вршат секојдневни активности во корпоративниот амбиент. Способноста на еден да размислува критички, исто така, може да биде исполнета, бидејќи некој одлучува за релевантните информации што треба да бидат вклучени во медиумската презентација.

Постојат неколку работи што треба да се земат предвид при изборот на програмата Магистерски студии, вклучувајќи ги разликите во трошоците помеѓу училиштата и времето потребно за завршување на степенот. Тоа е добра идеја за студентите да ги разгледаат сите внимателно за да се осигураат дека ги задоволува нивните потреби и буџет.

Кариерата отворена за некој со УО во Мултимедија веројатно зависи од тоа дали поединецот одлучил да се специјализира во продукција или друга област како што е новинарството. Специјалисти за новинарство можат да најдат работа како новинари или дописници, со полно работно време или како хонорарни преведувачи, со весници, списанија и телевизиски и радио станици. Фирмите за односи со јавноста и корпоративните комуникациски одделенија исто така можат да ангажираат истражувачи и специјалисти за комуникација. Сите имаат потреба од уредници, графички дизајнери и експерти за производство на мултимедија.

М-р програми може да бидат достапни во целиот свет, вклучувајќи и онлајн, па не заборавајте да се разгледа како понудените курсеви и трошоци се добар натпревар. Побарајте ја вашата програма подолу и директно контактирајте ја канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на оловната форма.

Читај повеќе

Мајстор на уметноста во телевизиска и крос-медиумска култура

University of Amsterdam
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2019 Холандија Amsterdam

Програмата за едногодишни мајстор Телевизија и крос-медиумска култура ви обезбедува вештини, знаења и алатки за да се разбере и процени тековната трансформација на медиумската култура. [+]

Програмата за едногодишни мајстор Телевизија и крос-медиумска култура ви обезбедува вештини, знаења и алатки за да се разбере и процени тековната трансформација на медиумската култура.

Телевизија и крос-медиумска култура

Магистрирал во телевизиска и крос-медиумска култура ја истражува современата медиумска култура од критична перспектива. Програмата ви нуди алатки за разбирање и евалуација на тековната трансформација на медиумската култура и нејзиното влијание врз културата, политиката и секојдневниот живот. Земајќи ја телевизијата како појдовна точка, ги наведува концептуалните, социјалните и културните предизвици кои доаѓаат со дигитални, мобилни и социјални медиуми.... [-]


Магистер по мултимедијално новинарство

GCU - Glasgow School for Business and Society
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Обединетото Кралство Glasgow

М-р Мултимедија новинарство е водечки Шкотска новинарство мајстори. Тоа е NCTJ [+]

Акредитирани од: BJTC NCTJ

Приклучи се на глобални напори за информирање и поврзување на луѓе ширум светот преку магистерска програма за магистерска програма за магистер по Мултимедија новинарство на ГКУ. GCU нуди единствена постдипломска новинарска диплома во Шкотска, која е акредитирана од двете основни органи на Велика Британија за професионална обука: Националниот совет за обука на новинари и Советот за обука за новинарство за радиодифузија.... [-]


Мултимедијално новинарство (Печати

University of Westminster - Westminster School of Media, Arts and Design
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година Обединетото Кралство London

На печатените и онлајн Pathways на овој курс ќе ви овозможат со сите практични и интелектуални вештини што ви треба да работат како мулти-платформски новинар. Додека стекнуваат увид во современото производство на дигитални вести и раскажување приказни, овој курс ви овозможува да стекнете подлабока основа во способностите на пишаното новинарство. [+]

На печатените и онлајн Pathways на овој курс ќе ви овозможат со сите практични и интелектуални вештини што ви треба да работат како мулти-платформски новинар. Додека стекнуваат увид во современото производство на дигитални вести и раскажување приказни, овој курс ви овозможува да стекнете подлабока основа во способностите на пишаното новинарство. За ова, сите ученици ги учат основните вештини за аудио, видео. Курсот има многу практичен фокус, така што од вас се очекува да се развијат идеи за приказни и да се соберат свој материјал преку истражување и известување за новинарски предмети. Ќе ви биде дадена целосна обука за користење на нашите најнови медиумски ресурси, осигурувајќи дека ќе дипломирате од курсот како мулти-квалификуван новинар кој е компетентен во дигиталното и печатеното новинарство. И магистерски и постдипломски студии може да се земе како вонредни курсеви (дење) во текот на две години студирање два дена во неделата.... [-]


Мултимедија новинарство (емитување) м-р

University of Westminster - Westminster School of Media, Arts and Design
Студии врз за студентски град Целосна 1 година Обединетото Кралство London

На емитување Pathway на овој курс ќе ви овозможат со сите практични и интелектуални вештини што ви треба да работат како мулти-платформски новинар, во исто време ви овозможува да стекнат подлабока основа во способностите на емитува новинарство. Сите ученици ги учат основните вештини за аудио, видео и дигитално известување. Курсот има многу практичен фокус, така што од вас се очекува да се развијат идеи за приказни и да се соберат свој материјал преку истражување и известување за новинарски предмети. Ќе ви бидат дадени целосна обука за користење на нашите најнови медиумски ресурси, осигурувајќи дека ќе дипломирате од курсот како мулти-квалификуван новинар кој е компетентен во дигиталното и емитуваното новинарство. [+]

На емитување Pathway на овој курс ќе ви овозможат со сите практични и интелектуални вештини што ви треба да работат како мулти-платформски новинар, во исто време ви овозможува да стекнат подлабока основа во способностите на емитува новинарство. Сите ученици ги учат основните вештини за аудио, видео и дигитално известување. Курсот има многу практичен фокус, така што од вас се очекува да се развијат идеи за приказни и да се соберат свој материјал преку истражување и известување за новинарски предмети. Ќе ви биде дадена целосна обука за користење на нашите најнови медиумски ресурси, осигурувајќи дека ќе дипломирате од курсот како мулти-квалификуван новинар кој е компетентен во дигиталното и емитуваното новинарство. И магистерски и постдипломски студии може да се земе како вонредни курсеви (дење) во текот на две години студирање два дена во неделата.... [-]


Магистер по мултимедијално новинарство

Manchester Metropolitan University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Обединетото Кралство Manchester + 1 more

Овој курс обезбедува директен пат во новинарството на 21 век. Дипломирани студенти од сите дисциплини се опремени со знаење и вештини во новинарството преку интензивна практична обука и школувањето. Дизајниран да ги задоволи барањата на работодавачите во медиумите во Обединетото Кралство и пошироко, курсот го учи посветен кадар со искуство во медиумите и индустријата и со силни професионални врски. [+]

Преглед

Овој курс обезбедува директен пат во новинарството на 21 век. Дипломирани студенти од сите дисциплини се опремени со знаење и вештини во новинарството преку интензивна практична обука и школувањето.

Дизајниран да ги задоволи барањата на работодавачите во медиумите во Обединетото Кралство и пошироко, курсот го учи посветен кадар со искуство во медиумите и индустријата и со силни професионални врски. Ќе имате корист од задолжителната поставеност обезбедување на клучните можности за мрежно поврзување и подобрување на вашата вработливост.... [-]