Professional Studies програми, барај за врвот Professional Studies програми тука! - Professional Studies

Professional Studies програми, барај за врвот Professional Studies програми тука! - Professional Studies

Professional Studies

Обид за мајстор на уметноста е акција дизајнирана за кариера-ум. Студирањето за оваа посакувана диплома подразбира подлабоко провлекување во област на студии во уметноста или хуманитарните науки за да се појави вистински експерт, пожелно за многу работодавци во оваа област.

Што е магистер по професионални студии? Предметот во стручните студии генерално се фокусира на хуманистичките науки, правото или општествените науки. Студиите се генерално интердисциплинарни и меѓународно ориентирани и ги подготвуваат студентите да станат врвни истражувачи, без разлика дали се во политиката, законот или уметноста. Многу студии се фокусираат на пристапот за решавање на проблемите за да ги подготват студентите за менување на глобалната култура. Така, оние кои се стекнуваат со магистрирал во професионални студии се очекува да станат утрешни идни мислители, преземајќи ги предизвиците што сѐ уште не се сфатени.

Оние кои студираат за овој магистерски степен можат да станат експерти во методите на настава, овозможувајќи им најдобро да ги пренесат своите идеи до другите, без разлика дали се на работа или во општествениот живот. Студентите исто така можат да станат културни анализатори и да ги користат тие вештини за да продаваат идеи или производи во рамките на една култура. Покрај тоа, курсеви по меѓународно право може да отвори нови можности за кариера во таа област.

Цената на магистратура зависи од локацијата, програмата и времето поминато во програмата. Заработувајќи степен обично трае една до три години; сепак, учениците треба да ги истражат нивните преферирани студиски програми за да добијат конечна изјава за лични трошоци.

Голема корист од заработувачката магистер по професионални студии е широк спектар на можности за кариера што им овозможува. Специјализација на јазик, на пример, може да доведе до кариера како наставник по јазик, тренер или тренер, сите професии кои вработуваат ефикасна комуникација. Студентите, исто така, би можеле да станат производители на производи, искористувајќи го своето познавање на културата за да обезбедат производи и услуги кои се привлечни за правото демографски. Другите ученици можат да станат социјални работници, да им служат на пошироката јавност и да ги промовираат промените од основата.

Училиштата на глобално ниво нудат програми за магистер по професионални студии. Целосна и со скратено работно време опции се достапни за студентите кои сакаат да ги прошират своите учење. Побарајте ја вашата програма подолу и директно контактирајте ја канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на оловната форма.

Читај повеќе

Онлајн м-р Законот (i-м-р Законот) - Скратено работно време *

The University of Law Postgraduate Programmes
Он-лајн студии Дел-студии 21 месеци September 2018 Обединетото Кралство UK Online

Нашите i-м-р Законот е онлајн курс наменета за не-дипломирани правници кои сакаат да се здобијат со правна квалификација на ниво на мајстор. Ова е онлајн курс, со можност да студирате повеќе од една или две години. [+]

Онлајн м-р Законот (i-м-р Законот) - скратено работно време

Нашите i-м-р Законот е онлајн курс наменета за не-дипломирани правници кои сакаат да се здобијат со правна квалификација на ниво на мајстор. Ова е онлајн курс, со можност да студирате повеќе од една или две години. Ќе дознаете практични правни вештини, како што се анализа и критичка евалуација, заедно со голем број на преносливи атрибути, како што се истражувачки и презентациски вештини.... [-]


М-р закон - Скратено работно време

The University of Law Postgraduate Programmes
Студии врз за студентски град Дел-студии 21 месеци September 2018 Обединетото Кралство London

Нашите м-р Законот со скратено работно време се разбира е наменета за не-дипломирани правници кои сакаат да се здобијат со правна квалификација на ниво на мајстор. Ова е онлајн курс, со можност да студирате повеќе од една или две години. [+]

М-р закон - Скратено работно време

Нашите м-р Законот со скратено работно време се разбира е наменета за не-дипломирани правници кои сакаат да се здобијат со правна квалификација на ниво на мајстор. Ова е онлајн курс, со можност да студирате повеќе од една или две години. Ќе дознаете практични правни вештини, како што се анализа и критичка евалуација, заедно со голем број на преносливи атрибути, како што се истражувачки и презентациски вештини.... [-]


М-р закон

The University of Law Postgraduate Programmes
Студии врз за студентски град Целосна 9 месеци September 2018 Обединетото Кралство London Birmingham Guildford Manchester + 3 more

Нашите м-р Законот е наменета за не-дипломирани правници кои сакаат да се здобијат со правна квалификација на ниво Мастер. М-р Законот е меѓународно призната квалификација која е идеална за кариера патека и во и надвор од правниот сектор. [+]

М-р закон

Нашите м-р Законот е наменета за не-дипломирани правници кои сакаат да се здобијат со правна квалификација на ниво Мастер. М-р Законот е меѓународно призната квалификација која е идеална за кариера патека и во и надвор од правниот сектор.

Запознајте се со искуството преку практични работилници, учење базирано на проблеми, преговори, размислување и презентацииРазвивање на основните професионални вештини во анализа, решавање проблеми и истражувањеИстражувајте област на правото што ве интересира преку вашиот сопствен истражувачки проектВие би можеле да се квалификувате за постдипломски студентски кредитПотребни курсеви... [-]

Онлајн м-р Законот (i-м-р Законот) - Полно работно време

The University of Law Postgraduate Programmes
Он-лајн студии Целосна 12 месеци September 2018 Обединетото Кралство UK Online

Нашите i-м-р Законот е онлајн курс наменета за не-дипломирани правници кои сакаат да се здобијат со правна квалификација на ниво на мајстор. Ќе дознаете практични правни вештини, како што се анализа и критичка евалуација, заедно со голем број на преносливи атрибути, како што се истражувачки и презентациски вештини. [+]

Онлајн м-р Законот (i-м-р Законот) - Полно работно време

Нашите i-м-р Законот е онлајн курс наменета за не-дипломирани правници кои сакаат да се здобијат со правна квалификација на ниво на мајстор. Ќе дознаете практични правни вештини, како што се анализа и критичка евалуација, заедно со голем број на преносливи атрибути, како што се истражувачки и презентациски вештини.

Нашиот структуриран курс е доставен преку Интернет од страна на квалификувани адвокати. Нашата репутација за извонредност на наставата е нагласена со нашиот златен пласман од рамката за извонредност на наставата во рамките на владата на Обединетото Кралство (TEF) за доследно доставување извонредни настава, учење и резултати за нашите студенти.... [-]


Магистер по право и меѓународна менаџмент

WSPiA Interdisciplinary Centre for Business Studies
Студии врз за студентски град Целосна 2 години April 2019 Полска Warsaw

Овој мајстор 's степен е понудено во партнерство со Цитаделата Школата за Бизнис (САД). [+]

Ја добиете вашата магистрирал! Направите вашиот избор, не прахосвам оваа можност

Го читате за магистерски степен програма на еден необичен карактер. Во XXI век, многу образовни институции се сфати дека потпирањето на модели на наставата и учењето на XIX век е ќорсокак. Тие сфатиле дека во светот на брзиот технолошки развој, менување на геополитичката реалност (две суперсила светот трансформира во една суперсила меѓународниот систем кој пак е лизгање во повеќе-електроенергетскиот систем со многу регионални сили), и yet- до разбирам демографски промени, за разлика од вештини и компетенции треба да научат како да се прилагодат, користете еден имагинација и креативност, да ја цениме разновидност и да изберат оптимални текови на дејствување. Навистина, образованието, особено вториот образовен циклус, добива сосема друго значење во светот каде што подигање на професија не е доживотна авантура. Во времето на вашиот читате овие редови многу професии што ќе биде важно во вашиот живот како да не постојат. Водечките образовни институции, според тоа, почнаа да се бараат нови решенија за проблемот на современо образование.... [-]


Магистер по религија, здравство и благосостојба

University of Groningen
Студии врз за студентски град Целосна 12 месеци September 2018 Холандија Groningen

Каква улога играат религијата и духовноста во нашето искуство за здравје и благосостојба? Како влијае врз нас биомедицинскиот фокус на тековната здравствена пракса? [+]

Каква улога играат религијата и духовноста во нашето искуство за здравје и благосостојба? Како влијае врз нас биомедицинскиот фокус на тековната здравствена пракса?

Оваа интердисциплинарна степен програма ќе испита што значи да се биде болен или здрав во различни, индивидуализирани и високо технолошки општества, од психолошки, културни, етички и политички перспективи. Не само што религиозната, културната, политичката, физичката и технолошката разновидност влијаат на тоа како се обидуваме да го вратиме и одржуваме нашето здравје, туку и влијаат на она што мислиме дека "здравјето" е на прво место.... [-]


мајстор во меѓународните односи и регионални студии

University of Tartu
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Естонија Tartu

Р на програмата ги комбинира сеопфатна студија на меѓународните односи како академска дисциплина и политичка практика, со во-длабочината на разбирањето на еден или повеќе клучни региони на светот. [+]

М-р програма на Меѓународни односи и регионални студии комбинира сеопфатна студија на меѓународните односи како академска дисциплина и политичка практика, со во-длабочината на разбирањето на еден или повеќе клучни региони на светот, вклучувајќи ги и Европската унија, Русија и Евроазија и регионот на Балтичкото Море.

Зошто проучување на меѓународните односи на Универзитетот во Тарту? Универзитетот во Тарту припаѓа на најдобрите 1,2% од најдобрите светски универзитети (QS и ВТА) Истражување и настава во областа на IR во Јута е меѓународно видлива и призната ни ставање меѓу првите IR училишта во Источна и Централна Европа. Богата меѓународна соработка со универзитетите во САД (Универзитетот Џорџ Мејсон, Универзитетот Џорџ Вашингтон), разни универзитети во Европа, партнерските институции во Русија (високото школа за економија, MGIMO и други), како и големи меѓународни академски мрежи (на пр PONARS-Евроазија, EISA , CEEISA). Интересно географска локација: во Естонија е една од најмалите земји-членки на ЕУ која се наоѓа во центарот на регионот на Балтичко Море и на прагот на Русија. Од 1989 година, Естонија е во центарот на демократски, економски и геополитички промени во Источна Европа. Напредни студии објекти, одлична библиотеки, добро опремени компјутерски лаборатории и модерни домови. Се користат интерактивни и иновативни методи за настава и учење. А широк спектар на можности за студирање во странство, вкл. Еразмус + договори и ISEP. Студирање во Тарту е и атрактивна и прифатлива - високо-квалитетно образование по ниска цена во земја која е истовремено и древна и многу модерна, блиску до природата и технолошки напредни, горди на својата единствена култура и традиции,... [-]

ма во литературата - Култура - медиумите, Јидски

Lund University
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Шведска Lund

Целта на програмата е да се зајакне студенти историски знаења и теоретско разбирање на односите помеѓу литературата, култура и современите медиуми. [+]

Преглед на програмата

Целта на програмата е да се зајакне студенти историски знаења и теоретско разбирање на односите помеѓу литературата, култура и современите медиуми. Студентот може да избере да се специјализираат во англиски, француски, генерал, германски, руски, шпански, или Јидски литература, и во скандинавските студии. Постојат теоретски курсеви, дискутирајќи естетски и културни теми од општ карактер, како и курсеви се фокусира на специфични литературни жанрови, теми или историски периоди. Критички внимание е исто така дадено на многу форми во кои литература влегува во медиумите и јавноста арена во современото општество. Завршниот испит е во форма на мајстор теза.... [-]


магистер по Применета културна анализа

Lund University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Шведска Lund

Програмата има за цел да се развие и продлабочи знаењата и вештините на учениците во областа на применетата културна анализа, која ја нагласува употребата на културните анализа во работниот живот. [+]

Преглед на програмата

Програмата има за цел да се развие и продлабочи знаењата и вештините на учениците во областа на применетата културна анализа. Го нагласува употребата на етнографијата и културна анализа, како средство за помагање на организациите и компаниите да ги развијат своите производи и услуги, како и решавање на проблемите со кои се соочуваат како аспект на нивните секојдневни активности. На програмата ќе ја зајакне теоретски и методолошки вештини во етнографијата, додека развивање на напредни разбирање на различните организациски контексти, како и барањата на овие место за проектен менаџмент, комуникации и развој на производот.... [-]


М-р во уметноста, правото и економијата

International Hellenic University (IHU)
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 14 месеци October 2018 Грција Thessaloniki + 1 more

М-р во уметноста, правото и економија има за цел истражување и истакнување на функционална меѓузависност помеѓу уметноста, правото и економијата. Посебен акцент ќе биде ставен врз законските, финансиските и политички размислувања и соодветните регулаторни пристапи спроведува во Европа и на други места во врска со создавањето на уметнички дела, трговија на уметноста, работата на пазарите во прашање, функцијата на правото на интелектуална сопственост на ЕУ и меѓународно ниво, заштитата на културното наследство и заштита од незаконски стекнатите уметнички дела. [+]

УНИВЕРЗИТЕТОТ

Меѓународниот Грција универзитет е првиот државен универзитет во Грција, каде што програмите се предава исклучиво на англиски јазик. Тоа веќе го привлекува силна меѓународна академска факултет и истакнати ученици од Југоисточна и во други европски земји и Црното Море. Како државен универзитет, сите дипломи се акредитирани од страна на Владата и се признаваат во Европската унија и на меѓународно ниво.... [-]


Master of Arts in Methods of Teaching the English Language

International Black Sea University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Грузија Tbilisi

[+]

. Тој / таа има диплома или нејзиниот еквивалент диплома [-]

мајстор на уметноста во естетиката

Goethe University Frankfurt
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Frankfurt

Во знак на многу места дијагностициран распуштање на уметнички и прогресивни естетизација на живот-свет, прашањето на уметноста и естетско искуство во нова итност која се бара објект и мултидисциплинарен одговори обезбедува. Далеку од тесен регион на филозофски прилог на естетиката, историјата ги опфаќа сите области на уметност теорија, теоријата на уметноста и естетски проблеми се јавуваат попречно на различни области на уметничкото творештво и овие дисциплини на хуманистичките науки поврзани преку соодветниот референтен објект. [+]

Во знак на многу места дијагностициран распуштање на уметнички и прогресивни естетизација на живот-свет, прашањето на уметноста и естетско искуство во нова итност која се бара објект и мултидисциплинарен одговори обезбедува. Далеку од тесен регион на филозофски прилог на естетиката, историјата ги опфаќа сите области на уметност теорија, теоријата на уметноста и естетски проблеми се јавуваат попречно на различни области на уметничкото творештво и овие дисциплини на хуманистичките науки поврзани преку соодветниот референтен објект.... [-]


мајстор на уметноста во наставата по англиски јазик

The Hong Kong Polytechnic University, Department of English
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2018 Хонг Конг Hong Kong + 1 more

Оваа програма е наменета за наставници со настава искуство на терцијарно, возрасни или средно ниво за развој на нивното ефикасно решавање на проблеми техники потребни во тешки и менување на наставата средини. Тоа е призната од страна на Бирото за образование на HKSAR Владата за знаење Потребно Предмет на наставниците. [+]

Програмата има за цел

Целта на оваа програма е да се развие дипломирани е способен за правење на итна придонес за образование. Оваа програма ви обезбедува со: - увид во јазични, образовни и меѓународни прашања поврзани со наставата по англиски јазик - познавање и вештини исклучително релевантни за ефикасно англиски јазик учител - можности да размислуваат и се однесуваат на најновите трендови во образовни концепти за вашето лично искуство и практика - критичката перспектива дизајниран да ви овозможат за предизвиците во денешниот постојано менување на настава на животната средина - длабочината на знаење кое ќе ја зајакне вашата амбиција да нудат висок квалитет и исклучително на англиски јазик настава искуство на вашите студенти ... [-]


Master of Arts in Social Sciences in Sports

Goethe University Frankfurt
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Frankfurt

The programme of study focusses on the social and educational-scientific aspects of sports, which are mediated both theoretically and in a practice-oriented manner. This orientation makes this a unique programme of study for sports studies in German-speaking countries. The studies profile encompasses four core areas. [+]

Contents and areas of focus:

The programme of study focusses on the social and educational-scientific aspects of sports, which are mediated both theoretically and in a practice-oriented manner. This orientation makes this a unique programme of study for sports studies in German-speaking countries. The studies profile encompasses four core areas.

Science-orientation:

The central emphasis here is on the provision of deeper knowledge about both quantitative and qualitative methods for empirical social research. These are supplemented which sports studies relevant reflective knowledge concerning the cultural history, ethics and aesthetics of sports.

Vocational field orientation:

The programme of study offers the option of vocational field specific deepening, either in the field of sports education or sports sociology. Experiences in possible areas of activity are gathered as part of 300 hours long vocational practical programme.... [-]


Магистер по англиски јазик уметност

The Hong Kong Polytechnic University, Department of English
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Хонг Конг Hong Kong

Оваа програма дава поддршка на наставниците во специфични области на нови јазични вештини програма, како и бизнис професионалци, кои го користат јазикот на уметноста, како тренери и тренери. Тоа е призната од страна на Бирото за образование (ЕДБ) на HKSAR Владата за јазик владеење Потребно. [+]

Целта на оваа програма е да се развие дипломирани е способен за правење на непосреден придонес во образованието или бизнис. Оваа програма обезбедува: - субјекти кои ги одразуваат тековните трендови и барања на наставниците по странски јазици и бизнис тренери во Хонг Конг - можности да научат нови концепти на англиски јазик и јазикот на уметноста студии, како литература, медиуми, популарната култура, драма, говорниот јазик уметност ( хорски поетско читање, дебатирање) и јазик учење / предавање - иновативни пристапи за јазик студии и јазични вештини кои се одразуваат на писменоста и јазик на овој Хонг Конг заедница - увид во јазични и образовните прашања поврзани со користење на англиски јазик уметности - можности да размислуваат и се однесуваат на најновите трендови на англиски јазик уметност на учениците сопствено искуство и практика - критичката перспектива дизајнирани да им овозможат на студентите за предизвиците на наставата и работни средини во кои визуелни, граѓански, културни и технолошки literacies се важни... [-]