МБА програми, барај за врвот МБА програми тука! - МБА

МБА програми, барај за врвот МБА програми тука! - МБА

Master

А мајстор на уметноста (р) степен е доделена за широк опсег на постдипломски студии и станува се повеќе неопходни за професионалци да се разликуваат во конкурентен пазар. Како резултат на тоа, многу од студентите сметаат дека овие дипломи да биде речиси задолжително, поимот споделени од страна на многу високо ниво на работодавач.

Што е М-р? Тоа е степен што дава основа за постдипломски широк спектар на знаења во специјализирана област во економијата. Хуманистички се области на студии кои се фокусираат на човечката култура, како што се јазикот, историјата, уметноста, филозофија и општествените науки. Општо земено, научник работи на м-р ќе имаат тесен интерес во неговата или нејзината област. На пример, студент по антропологија може да работат кон Мајсторот на уметностите степен во археологија, социјална антропологија или друго поврзано специјализација. Без оглед на фокусот, повеќето м-р степени бараат различни мешавина на двете истражувања и предмети.

Студентите кои изберат да ги извршуваат студии кон магистер за многу причини.Некои се надеваат дека ќе се издвојува кога станува збор за можностите за вработување, додека други може да имаат страст за истражување. Сепак други имаат многу високо место на нивната крајна кариера, и магистер е отскочна штица на начин да се заработуваат доктори на науки.

Тоа може да биде тешко да се каже со сигурност колку м-р трошоци. Цени за школарина варираат не само од институција до институција, туку од земја до земја, како и. Колку ќе плаќаат може да зависи од должината на програмата, како и.

Оние кои се добие Магистер на уметностите степен се способни да работат во широк спектар на високи позиции во рамките на нивната област на студирање. Некој кој добива Магистратура по лингвистика, на пример, можат да работат во образование, филозофија, информатика, комуникациски науки или когнитивните невронски мрежи, меѓу другите. Ширина на опции кои м-р нуди на студентите е она што им овозможува на луѓето да се најдат нивните академски и професионални лажат.

Примена на м-р програма обично бара диплома за додипломски студии. Есеи и писма на препораките скоро секогаш ќе биде задолжително, како и. Пребарај за вашата програма подолу и контакт директно канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма.

 

Читај повеќе

Мајстор на уметноста во меѓународниот развој

Saint Mary's University of Minnesota Online
Он-лајн студии Целосна Open Enrollment Соединети Американски Држави Winona

Ставете ја вашата страст на работа. Научете од практичарите од вистинскиот свет кои го делат истиот чекор за социјални и човечки промени како вас. Тесна мешавина со практично знаење за да ги фокусирате своите вештини на поголеми хуманитарни резултати со Универзитетот во Минесота на Универзитетот Света Марија во меѓународниот развој. [+]

Ставете ја вашата страст на работа. Научете од практичарите од вистинскиот свет кои го делат истиот чекор за социјални и човечки промени како вас.

Меѓународниот развој бара комбинација на иновативни размислувања и способност да дејствуваат во развојот на светот. Универзитетот Свети Марија во Минесота го разбира ова, комбинирајќи повеќе од 100 години образование со ласали со реални практичари кои работеа на социјален развој, микрофинансирање, глобално образование и многу повеќе. Нашите курсеви се вклопуваат во теорија со вистинска "чизми на теренот" практичност за совршена рамнотежа на мисловност и акција. Онлајн магистер по меѓународен развој програма се состои од 39 кредити, или 13 курсеви од 3 часа кредит секој и на програмата обично трае околу 2,5 години да се заврши... [-]


Управување со хумани ресурси

Arden University
Он-лајн студии Целосна Дел-студии 18 - 60 месеци April 2018 Обединетото Кралство Coventry + 1 more

[+]

А диплома или диплома еквивалентни на Велика Британија почести степен на минимум од втора класа (2.2). Ако не сте мајчин јазик на англиски, од вас ќе се бара да ни дадете доказ за ниво на англиски јазик еквивалентно на IELTS 6.5 или погоре

[-]

Ма законот

The University of Law
Студии врз за студентски град Целосна 9 месеци September 2018 Обединетото Кралство London Birmingham Guildford Manchester + 3 more

Нашите м-р Законот е наменета за не-дипломирани правници кои сакаат да се здобијат со правна квалификација на ниво Мастер. М-р Законот е меѓународно призната квалификација која е идеална за пат во кариерата како во и надвор од правниот сектор. [+]

М-р закон

Нашите м-р Законот е наменета за не-дипломирани правници кои сакаат да се здобијат со правна квалификација на ниво Мастер. М-р Законот е меѓународно призната квалификација која е идеална за пат во кариерата како во и надвор од правниот сектор.

Запознајте се со искуството преку практични работилници, учење базирано на проблеми, преговори, размислување и презентации Развивање на основните професионални вештини во анализа, решавање проблеми и истражување Истражувајте област на правото што ве интересира преку вашиот сопствен истражувачки проект Вие би можеле да се квалификувате за постдипломски студентски кредит Потребни курсеви За да имате право да заземете место на нашиот м-р закон мора да поседува диплома за додипломски студии (или еквивалентен) на 2: 1 или погоре во било која дисциплина. Странство дипломирани студенти и возрасни не-дипломирани студенти:Ве молиме испратете ги вашите квалификации до тимот за прием, кој може да советува за вашата способност за курсот Ако одлучите дека сакате да продолжите со BPTC, ве молиме да аплицирате за сертификат за академско оценување од Одборот за стандарди за стандарди (BSB). Ако сте завршиле диплома надвор од Обединетото Кралство и не доаѓате од мнозинска земја што зборува англиски: Заверена копија од кој било документ што докажува дека сте квалификувани на англиски јазик на ниво на ЦЕФР Б2 или погоре во секоја од четирите компоненти на учење на јазик. [-]

господар меѓународниот менаџмент (за студенти на ЕУ)

IUBH Campus Studies (for EU students)
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2018 Германија Лош Honnef Berlin + 1 more

Во четири семестри, господар програма во Меѓународен менаџмент ви дава алатки, ќе ви треба за управување со улоги во меѓународни компании. Програмата се фокусира на меѓународната индустријата на услуги и ви дава можност да се стави она што сте научиле да работат ... [+]

Во четири семестри, господар програма во Меѓународен менаџмент ви дава алатки, ќе ви треба за управување со улоги во меѓународни компании.

Програмата се фокусира на меѓународните индустријата на услуги и ви дава можност да се стави она што сте научиле да го работат.

Содржина (примери) економија Меѓународни услуги за управување меѓународен маркетинг Управување со човечките ресурси Меѓународниот Сметководство и финансии Програмата информации ... [-]

Р Организациски развој

Webster University
Студии врз за студентски град Целосна 18 - 24 месеци August 2018 Соединети Американски Држави Saint Louis

Подготовки за предизвиците и целите поврзани со промена на работната средина, денешните деловни лидери мора да научат како да станат пргав бизнис менаџери. [+]

Р Организациски развој

Подготовки за предизвиците и целите поврзани со промена на работната средина, денешните деловни лидери мора да научат како да станат пргав бизнис менаџери. Вебстер има развиено серија на сертификати за постдипломски дипломи во Промена на лидерство, базирани на повратни информации на пазарот од алумни, работодавачи, средни менаџери и експерти за теми.

Потребни курсевиПотпишана апликацијаДоказ за познавање на англискиот јазик:TOEFL: PBT 550 | iBT 80ИЕЛТС: 6.5Пирсон: 53Додипломски записнициЕсеј: 300-500 збор есеј на тема по ваш избор ИЛИ Кратка биографија (биографија)Едно писмо за препоракаСертификат за финансии, кој прикажува $ Школарина плус 16.000 $Копија од страница за идентификација на пасошОфицијални записници од универзитет / колеџ (за студенти за пренос)Некои програми имаат дополнителни барања за влез. Ве молиме контактирајте со вашиот советник за повеќе информации. [-]

MA Education (Innovation in Learning and Teaching)

University of South Wales Online Programmes through UNICAF
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци September 2018 Соединети Американски Држави New York Грција Атина Романија Букурешт Обединетото Кралство London Египет Каиро Гана Акра Малави Лилонгве Маврициус Port Louis Нигерија Лагос државата Сомалија Mogadishu Замбија Лусака Јордан Irbid Кипар Кипар онлајн + 25 more

[+]

Да им се овозможи на учениците да се идентификуваат, да се дизајнира и спроведе истражување активности кои вклучуваат можности за значителни самонасочување. [-]

ма во образованието

Unicaf University (ZM)
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 18 - 24 месеци Open Enrollment Кипар Larnaca Соединети Американски Држави Hell's Kitchen Грција Атина Романија Букурешт Обединетото Кралство London Египет Каиро Гана Акра Малави Лилонгве Маврициус Port Louis Кенија Најроби Нигерија Лагос државата Сомалија Mogadishu Замбија Лусака Јордан Irbid Кипар онлајн + 28 more

Образованието е се повеќе се менува, динамична и многу тешки сектор кој бара професионалци и лекари да биде многу квалификувани со цел да се исполнат различни предизвици. М-р во образованието е погодна за сите оние кои се заинтересирани за разбирање на важноста на улогата на образованието во нашиот секојдневен живот, а особено на врските помеѓу образованието, општеството и студенти од сите возрасти. [+]

Образованието е се менува, динамичен и многу тежок сектор кој бара професионалци и практичари да бидат многу квалификувани за да се соочат со различни предизвици. На Магистер по образование Е погодна за сите оние кои се заинтересирани да ја разберат важната улога на образованието во нашиот секојдневен живот, а особено врските помеѓу образованието, општеството и учениците од сите возрасти. Таа е идеална степен за сите оние кои сакаат да влезат во образовниот сектор и сите актуелни практичари кои сакаат да ги подобрат продолжат својата знаења во областа на наставата и учењето.... [-]


мајстор на уметноста во медиуми и комуникација (MA-MC) (европски и ни акредитации)

The International University in Geneva
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година February 2018 Швајцарија Женева + 1 more

На Магистер по медиуми и комуникација (MA-МК) е наменета за студентите заинтересирани во спроведувањето кариера во комуникациите. М-р-MC обезбедува сеопфатен вовед во денешните проблеми и предизвици во медиумите и комуникациите: Која е улогата на менаџер за комуникации? Како се новите медиуми повторно обликувањето на медиумите? Како може да организации и поединци да комуницираат ефикасно во глобалниот и мултикултурна средина? [+]

Клучни придобивки од Магистер по медиуми и комуникација Преглед на доминантните теории на медиумите и комуникациите; Практични вештини за управување со комуникациите во организации и компании; Увид во најновите случувања во социјалните медиуми алатки и сродни-бизнис области; Изложеност на како глобалните организации комуницираат стратешки и да се оцени нивната иницијативи; Швајцарија е динамична и мултикултурна средина за учење. ПРОФИЛ НА ... [-]

превод на масовни медиуми ма

Xi'an Jiaotong-Liverpool University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 18 - 30 месеци September 2018 Кина Суджоу + 1 more

Програмата за превод на масовни медиуми е дизајнирана да ги задоволи потребите на практичарите и оние кои се стремат да ги извршуваат истражувањата во преведувачките студии. Теоретски модули имаат за цел да стават отскочна штица за оние кои сакаат да спроведат понатамошни истражувања во преведувачките студии или кои се посветени на кариера во дисциплината, додека практичните модули имаат за цел да им помогнат на учениците да ги зајакнат своите вештини за критичко размислување, да развијат двојазични и бикултурни сензибилитети и да го подобрат нивниот превод, лингвистиката и двојазичните медиумски комуникациски вештини. [+]

Еден семестар:

Превод и технологија.

Семестар Две:

[-]

ма во читањето со акцент во средното образование

Grand Canyon University
Студии на универзитет или он-лајн Целосна Дел-студии September 2018 Соединети Американски Држави Phoenix Albuquerque Sun City South Phoenix Scottsdale + 4 more

Подгответе адолесценти со вештини за писменост потребни за колеџ или идна кариера. Мајстор на уметноста Големиот Кањон Универзитетот во Рединг, со акцент на средното образование, понуден од страна на Академијата за образование, ги усогласува со стандардите на Меѓународната асоцијација на писменост и подготвува специјалисти за барањата на студентските развој. [+]

Напредна програма за континуирано професионално образование

Понудени од страна на: колеџ за образование

Преглед

Освојте вашиот мајстор на уметноста во читање онлајн

Подгответе адолесценти со вештини за писменост потребни за колеџ или идна кариера. Мајстор на уметноста Големиот Кањон Универзитетот во Рединг, со акцент на средното образование, понуден од страна на Академијата за образование, ги усогласува со стандардите на Меѓународната асоцијација на писменост и подготвува специјалисти за барањата на студентските развој. На ригорозни програма служи училишта и региони преку обезбедување на различни студенти фер пристап до високо-квалитетно образование со основа во однос на писменоста.... [-]


господар во наставата

University of San Francisco - School of Education
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Соединети Американски Држави San Francisco

Научете како да бидете информирани политички и демократски ангажирани креатори и дизајнери кои размислуваат критички за образовни цели, перспективи и практики програма одлука. [+]

Научете како да бидете информирани политички и демократски ангажирани креатори и дизајнери кои размислуваат критички за образовни цели, перспективи и практики програма одлука. на Мајстор на уметноста во настава (МАТ) Програмата се фокусира на наставните програми. Ние се вклучат во сериозна студија на историски и актуелни контроверзи кои го обликуваат она што се учи во училиштата денес. Наставниците да научат да дизајн програма која ги опфаќа нивните образовни вредности и предвидува сите студенти, пристап до моќни можности за учење.... [-]


Hyper Island
Студии врз за студентски град Целосна 24 недели January 2019 Обединетото Кралство Manchester London Сингапур Singapore Шведска Стокхолм Соединети Американски Држави East New York Велика Британија (Велика Британија) онлајн + 8 more

[+]

однесување психологија Партиципативен истражувачки алатки [-]

М-р престижната Бренд менаџмент

Regent’s University London
Студии врз за студентски град Целосна 12 - 16 месеци January 2019 Обединетото Кралство London

Магистер престижната Бренд менаџмент се стратешки поглед на динамички карактеристики и можности со индустријата глобалната луксузни стоки. Па така, Уживајте во глобалниот луксузен сектор, да ги исполните клучните индустриски контакти и да ги научите тајните на успехот на брендот. [+]

Магистер престижната Бренд менаџмент се стратешки поглед на динамички карактеристики и можности со индустријата глобалната луксузни стоки. Па така, Уживајте во глобалниот луксузен сектор, да ги исполните клучните индустриски контакти и да ги научите тајните на успехот на брендот.

Развиен во соработка со индустријата, оваа програма признава дека врвни директори луксуз и престиж компаниите треба специфичен вид на бизнис експертиза. Студираат во срцето на Лондон, еден од главните градови во светот за луксузни индустрија, ќе се развие вештини потребни за да управуваат со водечките брендови во високо конкурентна средина вештини, комбинирање на знаење со иновативен пристап и силна културна перспектива. На програмата се учи од страна на високо квалификувани научници и искусни индустриски професионалци, и се фокусира исклучиво на луксуз, брендирање и управување на целиот синџир на целосната вредност. Ќе имаат корист од индустрија гости говорници, учи дека е информиран од страна на најновите бизнис размислување и консултации за проектот соработки со индустријата.... [-]


мајстор на уметноста во дипломатијата и меѓународното право

The American University of Paris
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2018 Франција Paris

Мајстори AUP во дипломатијата и меѓународното право има за цел да постигне конкретни резултати, со користење на соодветни алатки за секоја дисциплина да се подготви да се развие реалниот свет решенија. Оваа интердисциплинарна програма ќе ви овозможи да размислуваат критички за комплексни дипломатски и меѓународни правни прашања во реален контекст. Со примена на теоријата во пракса, ќе одговори на некои од клучните прашања со кои се соочува јавноста и невладините институции низ целиот свет, како што се "Зошто на државите учествува во меѓународни институции кои промовираат глобална соработка? или "Како да-членки и институциите комуницирате кога соработка распаѓа и конфликт се развива? [+]

Подготовка на вас за јавни лидерство Дипломатијата и меѓународното право се критични компоненти во решавањето на прашањата на плодотворен јавен интерес. Како население побегне репресивните режими и политички прашања има последици надвор од границите на некоја од државите, потребата за реалниот свет решенија и лидери кои можат да ги имплементира е огромно.

Мајстори AUP во дипломатијата и меѓународното право има за цел да постигне конкретни резултати, со користење на соодветни алатки за секоја дисциплина да се подготви да се развие реалниот свет решенија. Оваа интердисциплинарна програма ќе ви овозможи да размислуваат критички за комплексни дипломатски и меѓународни правни прашања во реален контекст. Со примена на теоријата во пракса, ќе одговори на некои од клучните прашања со кои се соочува јавноста и невладините институции низ целиот свет, како што се "Зошто на државите учествува во меѓународни институции кои промовираат глобална соработка? или "Како да-членки и институциите комуницирате кога соработка распаѓа и конфликт се развива?... [-]


Магистер по Глобална поморска археологија

University of Malta
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри September 2018 Малта Глен

Магистер по Глобална поморска археологија е понудено од страна на Универзитетот на Малта во соработка со Музејот на Западна Австралија. Преку магистер по Глобална поморска археологија студентите ќе добијат знаење на широк спектар на аспекти кои спаѓаат во оваа дисциплина. [+]

Магистер по Глобална поморска археологијаНАСТАВНА ПОЗИЦИЈА: Магистер по Глобална поморска археологијаКОДОВИ НА ПРЕДМЕТОТ: PMAGMAFTT6ПОСТНОМИНАЛ: втор циклусНИВО НА КВАЛИФИКАЦИЈА: Ниво 7Времетраење: 3 семестриНАЧИН НА УЧЕЊЕ: Полно работно времеВКУПНИ ЕКТС КРЕДИТИ: 90М-р во глобалната поморска археологија

Магистер по поморска археологија е наменета да ги изложи на студентите на широк спектар на аспекти кои спаѓаат во оваа дисциплина. Студентите ќе можат да започнат и да ги развиваат своите кариери во областа на археологијата, со посебен акцент на морските и подводни поддисциплини на субјектот. Освен тоа, учениците може да ја користат вештината добиена од овој робустен курс за да ги извршуваат кариерите кои не се поврзани со археологијата. Множествате вештини стекнати во текот на една година траење на оваа програма се мулти-димензионални, флексибилни и што е најважно, пожелно за заинтересираните страни и работодавачите. Програмата Магистер по Глобална морска археологија е забрзана 12-месечна програма која започнува во октомври 2017 година. Таа е понудена од Универзитетот во Малта во соработка со Музејот на Западна Австралија.... [-]