Social Sciences програми, барај за врвот Social Sciences програми тука! - Social Sciences

Social Sciences програми, барај за врвот Social Sciences програми тука! - Social Sciences

А господар 's степен често се смета за следниот чекор за студентите кои веќе заработил степен нивната диплома. А мајстор на уметноста се фокусира поинтензивно на одредена област на студирање или окупација, генерално во хуманистичките науки.

Што е магистер по општествени науки? Студентите од овој степен ги најдат своите курсеви за да направат промени во светот околу нив. Класите обично ги опфаќаат разбирањето на структурите на општеството и начините на кои граѓаните се вклопуваат во таа структура, а потоа го применуваат тоа знаење за да предизвикаат позитивни резултати. Студентите обично учествуваат во мешавина на независна студија, колаборативни проекти и професионално вмрежување при спроведувањето на овој магистерски степен. Од општествените науки, многу студенти се разгрануваат во специјализирани области како што се родови студии, социологија и политички науки.

Студентите од општествените науки стојат да стекнат широк спектар на вештини. На пример, психоаналитичките вештини можат да им обезбедат увид во луѓето околу нив, подобрување на нивните меѓучовечки односи. Вештината на анализирање на светските настани ги става учениците во подобра позиција да ги едуцираат оние околу нив за значењето на овие настани, а способноста да се разберат интеракциите на владата и општеството им овозможува да промовираат позитивни општествени промени.

Трошоците за заработка на магистер по општествени науки варираат од локацијата до локацијата и програмата за програмирање. Бидејќи толку многу училишта сега нудат онлајн образование, онлајн избор може да има свои варијации во трошоците.

Како што е различно од областа на општествените науки, можностите за кариера отворени за дипломирани студенти се подеднакво разновидни. Студентите можат да изберат да станат психотерапевти, применувајќи низа пристапи од традиционалната психологија до духовна медитација, во зависност од нивната област на учење. Другите студенти може да се најдат себеси како антрополози, користејќи го своето истражување за човештвото за да промовираат подобра иднина за светските граѓани. Сепак, другите студенти би можеле да станат специјалисти во меѓународните односи, претворајќи ги своите знаења во спроведувањето на политиките или во напорите за градење на мирот меѓу нациите.

Без разлика дали ученикот сака онлајн или на самото место образование, училиштата ширум светот нудат можност да заработат магистер по општествени науки. За да дознаете повеќе, побарајте ја вашата програма подолу и директно контактирајте ја канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на оловната форма.

Читај повеќе

М-р меѓународни односи

Webster University
Студии врз за студентски град Целосна 18 - 24 месеци August 2019 Соединети Американски Држави St. Louis

Магистрирал во меѓународните односи на Webster University е уникатен по неколку причини. Студентите се во можност да ги искористат предностите на глобалната стапало Вебстер со учење во странство во кампуси Вебстер низ светот и се предава од страна на факултет, кои се истакнати научници и практичари во оваа област. [+]

М-р меѓународни односи

Магистрирал во меѓународните односи на Webster University е уникатен по неколку причини. Студентите се во можност да ги искористат предностите на глобалната стапало Вебстер со учење во странство во кампуси Вебстер низ светот и се предава од страна на факултет, кои се истакнати научници и практичари во оваа област.

Студентите за меѓународни односи во Вебстер почнаа да работат за Meds for Kids, Boeing, ABB, Enterprise, придружното Министерство за координација и конкурентност во Еквадор, Армијата на САД и како наставник за подготовка во Хондурас. Други дипломирани студенти продолжија да практикуваат право и да работат во академските институции (на пример, на универзитетот Вашингтон во Сент Луис).... [-]


Онлајн Магистер по меѓународни односи

Nottingham Trent University Online
Он-лајн студии Дел-студии 2.5 години August 2019 Обединетото Кралство UK Online

Без разлика дали барате да преговарате за политика за промени во животната средина или генерирате решенија за глобалните спорови, онлајн магистер по меѓународни односи од Универзитетот Нотингем Трент (NTU) може да го збогати вашето искуство и да го отвори светот на можности за кариера. [+]

Без разлика дали барате да преговарате за политика за промени во животната средина или генерирате решенија за глобалните спорови, онлајн магистер по меѓународни односи од Универзитетот Нотингем Трент (NTU) може да го збогати вашето искуство и да го отвори светот на можности за кариера.

Флексибилно и ангажирање на онлајн учење

Оваа 100% онлајн магистер по меѓународни односи ви дава флексибилен начин за стекнување на знаења и истражување на теории, политики и практики од суштинско значење за унапредување на вашата експертиза во оваа возбудлива област. Прилагодено да се вклопи околу вашиот животен стил и кариера, овој онлајн курс може да се преземе во секое време од денот. NTU е посветена да нуди многу релевантни курсеви, приспособени да се вклопат околу вашиот животен стил и кариера. Онлајн господар обезбедува флексибилен и ангажирање начин да учат, со голем број на начини да ви се мие во наставната програма, вклучувајќи:... [-]


Мајстор на уметноста во мировните студии: религии во време на конфликт

The American University of Rome
Студии врз за студентски град Целосна 15 месеци September 2019 Италија Rome

Оваа програма нуди интердисциплинарни и методолошки различни студија на културата и религијата во своите политички и социјални димензии. Истражување и проучување на одредени верски традиции, социјални и политички контекст во кој тие еволуирале, и политичките идеи тие влијаеле, да придонесе за промоција на мирот, верската и културната различност, крос-културен дијалог, разбирање и соработка. [+]

Оваа програма нуди интердисциплинарни и методолошки различни студија на културата и религијата во своите политички и социјални димензии. Истражување и проучување на одредени верски традиции, социјални и политички контекст во кој тие еволуирале, и политичките идеи тие влијаеле, да придонесе за промоција на мирот, верската и културната различност, крос-културен дијалог, разбирање и соработка.... [-]


М-р меѓународни односи

University of Bath
Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Обединетото Кралство Claverton Down

Актуелните случувања во светот - како што се безбедносни закани, промени во раководството, појава на нови сили и развој на природата на ЕУ - претставуваат нови предизвици за владите, регионите и за меѓународниот систем во целина. Овој курс ги истражува овие прашања во длабочина, внимателно разгледување на политиката и креирањето политики во современата Европа, улогата на Европа како глобален играч и интеракцијата на меѓународната моќ, ред и институции. [+]

Продлабочете го вашето знаење за меѓународните односи и стекнете ги вештините за распакување и откривање на причините и последиците од најголемите предизвици во светот.

Актуелните случувања во светот - како што се безбедносни закани, промени во раководството, појава на нови сили и развој на природата на ЕУ - претставуваат нови предизвици за владите, регионите и за меѓународниот систем во целина.... [-]


Р Потрошувачка, култура и маркетинг

Royal Holloway University of London
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Обединетото Кралство Egham

Магистер по потрошувачка, култура [+]

Преглед

Магистер по потрошувачка, култура

Овој курс изгледа подетално во нашата потрошувачка култура и се обидува да го разбере и ќе се вклучи во голем број теоретски области: брендирање, маркетинг, био-моќ и неолиберализам. Ќе ги истражите тврдењата дека нашиот современ свет најдобро може да се сфати како потрошувачко општество и култура на бренд, како и начинот на маркетинг и потрошувачката се повеќе ги дефинираат нашите искуства, општествени односи и граѓанска инфраструктура. Како такви, ние сакаме да ги анализираме однесувањето на пазарот и практиките на потрошувачка со цел подобро да разбереме како маркетингот се поврзува со општеството и културата.... [-]


ма во меѓународните односи

Webster University Thailand Campus
Студии врз за студентски град Целосна 15 месеци March 2019 Тајланд Bangkok

Мајстор на уметноста во меѓународни односи на Универзитетот Тајланд е дизајниран за да им даде на студентите со сеопфатна разбирање и критичка свест за глобалните прашања и предизвици релевантни меѓународни односи, сите во контекст на промена на светската култура. [+]

Мајстор на уметноста во меѓународни односи на Универзитетот Тајланд е дизајниран за да им даде на студентите со сеопфатна разбирање и критичка свест за глобалните прашања и предизвици релевантни меѓународни односи, сите во контекст на промена на светската култура.

Во-длабочината на учење, реално животно искуство, и критичка анализа се дел од динамична, структура на до-to-date курсот и наставна програма. Студентите ги истражуваат најновите теории меѓународни односи преку студии на случај и специјализирани проекти. Тутори со експертиза во широк спектар на индивидуални полиња, гости-предавачи, како и патувања во меѓународните организации овозможи да истражувам во сложени реалниот свет прашања додека открива различни перспективи. ... [-]


Ma во меѓународни односи (онлајн)

American University - School of International Service (SIS)
Он-лајн студии Целосна

АУ магистер по меѓународни односи комбинира напредна меѓународни односи односи теорија и методи со концентрација во глобалната безбедност и решавање на конфликти, или одржлив меѓународен развој. [+]

На онлајн мајстор на уметноста во меѓународни односи е специјално дизајниран да им обезбеди на студентите со основа во напредни меѓународни теми за односи, како и специјализација во интердисциплинарна професионална област. Тековните концентрации вклучуваат глобална безбедност и решавање на конфликти и одржлив меѓународен развој.

Студентите и членовите на факултетот комуницираат во реално време за време на неделни живеат онлајн класи доставени преку иновативна платформа за видеоконференции. Од студентите се очекува да ги завршат предмети и читања однапред на овие мали, живи дискусии сесии.... [-]


Магистер по меѓународни односи: Европа од перспектива на Вишеград

Centre for European Studies at Jagiellonian University
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Полска Kraków

Програма оваа заедничка мајстор нуди единствена можност да учат меѓународни односи, европската политика, економија, општество и култура од перспектива на регионот на Вишеград. Искусни факултет од водечки универзитети од регионот на Вишеград, како и визитинг професори и гости предавачи од реномирани меѓународни академски и дипломатски институции обезбеди остроумен и ... [+]

Магистер по меѓународни односи: Европа во Вишеград Перспектива

Оваа заедничка мајстор на степен програма во меѓународни односи се врши во рамките на VNDREAM мрежа, Кој се состои од: Јагелонскиот универзитет во Краков (Полска), Масарик Универзитетот (Чешка), Универзитетот во Печ (Унгарија) и Матеј Бел Универзитетот во Банска Бистрица (Словачка). Оваа заедничка магистерска програма нуди единствена можност да ги проучува меѓународните односи, европската политика, економијата, општеството и културата од перспектива на регионот Вишеград. Искусни факултет од водечки универзитети од регионот на Вишеград, како и визитинг професори и гости предавачи од реномирани меѓународни академски и дипломатски институции обезбеди остроумен и инспиративна настава за главни случувања во современото меѓународно право, економија, политика и култура во контекст на процесот на европска интеграција што се гледа од гледна точка на регионот на Вишеград.... [-]


Master of Arts in Psychology

Pepperdine University Graduate School of Education and Psychology
Он-лајн студии Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Los Angeles

Наставната програма подготвува дипломирани студенти да ги извршуваат докторски студии, licensure како клинички психолог, или кариера во областа на човековите услуги. [+]

Pepperdine Универзитетот нуди својата програма Магистер по психологија на интернет, овозможувајќи им на учениците низ целата земја да добијат образование за постдипломски студии Pepperdine без присуство на часови во кампусот.

Финансиска помош

Финансиската помош, вклучително и заемите и стипендиите, се нуди за да им помогне на учениците со финансирање на програми за психологија @ Pepperdine . Повеќето кандидати од Факултетот за образование и психологија на Универзитетот Pepperdine (GSEP) аплицираат за федерална студентска помош.... [-]


Магистер по меѓународни односи

Richmond The American International University in London
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 2 години August 2019 Обединетото Кралство Kensington

Целта на нашата магистер по меѓународни односи на Универзитетот Ричмонд е да им овозможат на студентите со во-длабочината на знаење за дисциплината на меѓународните односи, клучните аналитички и истражувачки вештини, во комбинација со можност да се здобијат со практично искуство преку изборен стажирање. [+]

Целта на нашата магистер по меѓународни односи на Универзитетот Ричмонд е да им овозможат на студентите со во-длабочината на знаење за дисциплината на меѓународните односи, клучните аналитички и истражувачки вештини, во комбинација со можност да се здобијат со практично искуство преку изборен стажирање.

Програмата испитува низа теории и пристапи кон меѓународните односи, вклучувајќи ја глобалната политичка економија, дипломатската практика, улогата на глобалните медиуми и конфликтните и пост-конфликтните ситуации и многу други.... [-]


Магистер по европски и глобални прашања

LUISS School of Government
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Италија Rome

Оваа две-годишна програма е наменета за оние студенти кои ги задржат голем интерес во меѓународната политика и глобалните перспективи, а се фокусира на институциите и политиките на ЕУ во глобалната животна средина. [+]

Оваа две-годишна програма е наменета за оние студенти кои ги задржат голем интерес во меѓународната политика и глобалните перспективи, а се фокусира на институциите и политиките на ЕУ во глобалната животна средина.

Оваа програма е резултат на заедничката соработка меѓу школа на Владата на LUISS Гвидо Carli во Рим, Италија и на Катедрата по политички науки на Универзитетот од Шефилд.... [-]


Една година магистер по руски и евроазиски студии (IMARES)

European University at St. Petersburg
Студии врз за студентски град Целосна 1 - 1 година February 2019 Русија Saint Petersburg

Една година интензивна програма IMARES магистрирал се фокусира на Русија и на пост-советската област. Оваа сеопфатна програма ви овозможува да ја проучувате Русија и целата евроазиска област во сите аспекти од А до Я. [+]

Една година интензивна програма IMARES магистрирал се фокусира на Русија и на пост-советската област. Оваа сеопфатна програма ви овозможува да ја проучувате Русија и целата евроазиска област во сите аспекти од А до Я. Ќе го испитате минатото и ќе ги анализирате најсовремените настани што се одвиваат во регионот, да научат руски јазик и искуство во Русија. Заедно со други меѓународни студенти, ќе студирате и разговарате за разни теми, вклучувајќи ги и надворешно-политичките и безбедносните прашања во Русија и соседните земји, историја и тековни настани, менување на општеството и реформите и, се разбира, руската култура и уметност.... [-]


господар на уметностите во студиите за свесност и трансперсонална психологија

The Graduate Institute
Студии врз за студентски град Целосна 2 години November 2019 Соединети Американски Држави Bethany

Мајсторот на уметностите во студии на свеста и трансперсонална психологија е 36-кредитна степен програма која ги истражува природата, улогата и развојот на човековата свест и transpersonal феномени. Она што ја прави оваа програма уникатна е тоа што имаме целосна интеграција на различни перспективи во предметот - психолошки и духовен, западен и источен, епистемолошки и клинички. [+]

Преглед

Мајсторот на уметностите во студии на свеста и трансперсонална психологија е 36-кредитна степен програма која ги истражува природата, улогата и развојот на човековата свест и transpersonal феномени. Она што ја прави оваа програма уникатна е тоа што имаме целосна интеграција на различни перспективи во предметот - психолошки и духовен, западен и источен, епистемолошки и клинички.... [-]


мајстори на уметноста во политиката / меѓународни работи

University of the South Pacific USP
Студии врз за студентски град Целосна February 2019 Фиџи Suva

Мајстор на уметноста во Дипломатија и меѓународни односи се базира на основни курсеви во диплома за постдипломски студии во Дипломатија и меѓународни односи со додавање можност да преземе истражувачки есеј на дипломатијата и меѓународните односи на тема од посебен интерес на студентот. [+]

На Мајстор на уметноста во Дипломатија и меѓународни односи се базира на основни курсеви во диплома за постдипломски студии во Дипломатија и меѓународни односи со додавање можност да преземе истражувачки есеј на дипломатијата и меѓународните односи на тема од посебен интерес на студентот. Оваа програма исто така обезбедува вештини за истражување и напредни вештини за пишување. Покрај тоа, мајстор на уметноста во Дипломатија и меѓународни работи студенти исто така имаат можност да ги следат интерес во одредена академска поток од кластерирање нивните изборни предмети во одредени дисциплини и области како што се право, животната средина, економијата или развојни студии.... [-]


М-р во Европската унија кон

University of Salzburg- Centre of European Union Studies
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Австрија Salzburg

Политика, право и економија се многу под влијание на европските одлуки. Знаења на европските институции, политики, процедури за одлучување и со закон е екстремно важна за сите кои работат во јавниот и приватниот сектор. Единствена господар програма во студии на Европската унија дава на студентите со длабока теоретско и практично знаење во овие области, со поврзување на политички науки, право, економија, историја, комуникациски студии и јазици. [+]

М-р во Европската унија кон

Политика, право и економија се многу под влијание на европските одлуки. Знаења на европските институции, политики, процедури за одлучување и со закон е екстремно важна за сите кои работат во јавниот и приватниот сектор. Единствена господар програма во студии на Европската унија дава на студентите со длабока теоретско и практично знаење во овие области, со поврзување на политички науки, право, економија, историја, комуникациски студии и јазици.... [-]