Sustainability Studies програми, барај за врвот Sustainability Studies програми тука! - Sustainability Studies

Sustainability Studies програми, барај за врвот Sustainability Studies програми тука! - Sustainability Studies

Sustainability Studies

Остварувањето на магистратура е цел за многу луѓе. Повеќе во-длабочината на предмети се нуди отколку во програми за додипломски студии. Извршуваат овој степен може да им помогне на поединци се здобијат со поголемо знаење и вештини потребни за повеќе профитабилни професии и зголемување на нивото на одговорност.

Што е м-р во одржливост? Магистерски програми во одржливоста, често интердисциплинарна. Во зависност од нивните интереси, студентите можат да изберат да се фокусира на различни области на концентрација. Некои програми се насочени кон хуманистичките науки, општествените науки и планирање, и може да биде особено погоден за физички лица заинтересирани за истражување или академијата. Други, пак, се подобро прилагодени за студентите кои сакаат да се разбере подобро одржливост како што се однесува на економијата, природните науки и инженерство.

Постојат голем број на причини поради кои луѓето да изберат да ги извршуваат степени господар во одржливост. Една од нив е дека тоа е нова област.Студентите што ќе добијат овој степен може да имаат зголемен број на можности за вработување и кариера опции. Примена на м-р во одржливост, исто така, може да се научи важни за решавање на проблеми и критичко размислување вештини кои се лесно преносливи на многу видови на работни места.

Трошоците за добивање на м-р во одржливост варира во зависност од институцијата, локацијата и времетраењето на програмата. Постојат голем број на опции и тоа е мошне препорачливо потенцијалните студенти се провери сите трошоци и такси пред извршување на училиште. Говорејќи со приемните службеник често е најдобар начин да го направите тоа.

Дипломирани студенти можат да се најдат во високата побарувачка. И двете јавни и приватни фирми сектор извршуваат лица со овој степен. Регулаторната и владини агенции се две потенцијални работодавци, како што се енергетиката, транспортот, развој на недвижен имот и градежни компании.Големите корпорации во сите видови на индустрии вклучувајќи автомобили, технологија, продажба на мало и земјоделството може да има поделби задача воспоставување и спроведување на одржливи практики.

Постојат многу школи во светот кои нудат овој степен. Користење на нашата сеопфатна база на податоци може да ви помогне да го стесните соодветни опции. Студентите со ограничена флексибилност може да сакаат да истражуваат онлајн курсеви, како и. Пребарај за вашата програма подолу и контакт директно канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма.

Читај повеќе

Master in Responsible Management – Project Competence Study

Steinbeis University Berlin Institute Corporate Responsibility Management
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 18 месеци October 2018 Германија Berlin + 1 more

[+]

М-р во одговорен за управување - Програма

[-]

МБА + ма во одговорен за управување

Steinbeis University Berlin Institute Corporate Responsibility Management
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 2 - 3 години Open Enrollment Германија Berlin

Двојна диплома програма: М-р во одговорен за управување во комбинација со МБА [+]

Двојна диплома програма МА + МБА

Дипломирани студенти на м-р во одговорен за управување од Steinbeis универзитет во Берлин - ICRM имаат можност да го продолжат студирањето кон завршување на МБА диплома. На МБА програмата се нагоре-одделение нуди на учесниците единствена можност да се изгради на нивните студии и да добијат две дипломи од два универзитети во последниве две години. Овој комбиниран програма претставува репер за идните управување со образованието како што е предложено од страна на начела на ОН за одговорен за управување образование (PRME).... [-]


Магистер по заштита на животната средина: студии за одржливост

Cardinal Stefan Wyszynski University in Warsaw
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 2 години October 2018 Полска Warsaw

Студиите за одржливост е интердисциплинарна програма која има за цел да ги негува разбирањето, благодарноста и промислените вештини за решавање на проблемите во врска со односот и интеракциите помеѓу човечкото општество и животната средина. Студиите ќе обезбедат интердисциплинарна позадина која е потребна за да се разберат многу од комплексните предизвици со кои се соочува нашиот свет и ќе им овозможат на студентите да стекнат вештини потребни за да развијат решенија за овие проблеми. [+]

За студиите

Одржливоста најчесто се дефинира како задоволување на потребите на сегашната генерација без да се загрози способноста на идните генерации да ги задоволат своите потреби. Полето на алт = "Одржливост студии истражува и критикува начини да се постигне тоа во контекст на одржување на еколошкото и еколошкото здравје, генерирајќи економска благосостојба и обезбедување на социјална правда. Alt =" Студиите за одржливост е интердисциплинарна програма која има за цел да го поттикне разбирањето на учениците , благодарност и промислени вештини за решавање на проблемите во врска со односот и интеракциите помеѓу човечкото општество и животната средина. Студиите ќе обезбедат интердисциплинарна позадина која е потребна за да се разберат многу од комплексните предизвици со кои се соочува нашиот свет и ќе им овозможат на студентите да стекнат вештини потребни за развивање на решенија за овие проблеми.... [-]


Магистер по социјални иновации

Joan B. Kroc School of Peace Studies at the University of San Diego
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Соединети Американски Држави San Diego

Водечките социјални промени се тешка работа која бара иновативна визија поддржана од претприемачките вештини и длабоко разбирање на проблемот при рака. Студентите кои се стекнуваат со магистер по социјална иновација (МАСИ) изгледаат критички во корените на социјалните предизвици и неправди, а потоа се обидуваат да создадат вистинска промена преку храбри нови одговори на сиромаштијата, нееднаквоста, кршење на човековите права и хуманитарни кризи. [+]

Сега прифаќаме апликации

Истакнувањето на потребата за промена не е тешко и можно е да се направи разлика; се што ви треба е страст за општествени промени и вештини потребни за да ги ставите вашите идеи во акција. Водечките социјални промени се тешка работа која бара иновативна визија поддржана од претприемачките вештини и длабоко разбирање на проблемот при рака. Студентите кои се стекнуваат со магистер по социјална иновација (МАСИ) изгледаат критички во корените на социјалните предизвици и неправди, а потоа се обидуваат да создадат вистинска промена преку храбри нови одговори на сиромаштијата, нееднаквоста, кршење на човековите права и хуманитарни кризи.... [-]


Р во одговорно управување и одржлив економски развој

University for Peace
Студии врз за студентски град Целосна 1 година February 2019 Костарика Ciudad Colón

Мајсторот на уметностите степен во одговорен за управување и одржлив економски развој (RMSED) нагласува економски и управување со перспективи на мирот, додека се фокусира на концептите на одржливост и одговорност. Неговото создавање беше засновано на верувањето дека подобро да придонесе за промовирање на одржлив мир, императив е да се истражи каква улога игра економијата во светот денес и нејзиното влијание врз благосостојбата на нашите средини и општества. Прашањата за рурална и урбана сиромаштија, зголемените нееднаквости и диспаритети, деградацијата на животната средина, финансиската криза и глобализацијата претставуваат предизвик за политичко-економска стабилност и социјална кохезија во сите општества. Современото општество се соочува со растечкиот предизвик за одржливост; наоѓање на решенија кои ќе ги одржуваат и заштитуваат социјалните системи за идните генерации. Студентите од програмата RMSED ќе станат одговорни менаџери со силен акцент на одржливоста кои ќе можат да работат во корпоративниот сектор, јавниот сектор или социјалниот сектор, како во индустријализираните така и во земјите во развој. [+]

Мајсторот на уметностите степен во одговорен за управување и одржлив економски развој (RMSED) нагласува економски и управување со перспективи на мирот, додека се фокусира на концептите на одржливост и одговорност. Неговото создавање беше засновано на верувањето дека подобро да придонесе за промовирање на одржлив мир, императив е да се истражи каква улога игра економијата во светот денес и нејзиното влијание врз благосостојбата на нашите средини и општества. Прашањата за рурална и урбана сиромаштија, зголемените нееднаквости и диспаритети, деградацијата на животната средина, финансиската криза и глобализацијата претставуваат предизвик за политичко-економска стабилност и социјална кохезија во сите општества. Современото општество се соочува со растечкиот предизвик за одржливост; наоѓање на решенија кои ќе ги одржуваат и заштитуваат социјалните системи за идните генерации. Студентите од програмата RMSED ќе станат одговорни менаџери со силен акцент на одржливоста кои ќе можат да работат во корпоративниот сектор, јавниот сектор или социјалниот сектор, како во индустријализираните така и во земјите во развој.... [-]


Магистер по одржлив развој (онлајн со кратки живеалишта во Вермонт и во странство)

SIT Graduate Institute
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Brattleboro Washington Мексико Oaxaca + 3 more

Во последниве децении, економскиот диспаритет и уништувањето на животната средина станаа уште поизразени. Откријте како сегашните системи довеле до растечката нееднаквост, сиромаштијата и неодржливата употреба на природните ресурси и развивање на вештини за да се создадат промени во различни арени. [+]

Преглед

Во последниве децении, економскиот диспаритет и уништувањето на животната средина станаа уште поизразени. Откријте како сегашните системи довеле до растечката нееднаквост, сиромаштијата и неодржливата употреба на природните ресурси и развивање на вештини за да се создадат промени во различни арени.

Што ќе научите

Трајната промена бара купување од сите заинтересирани страни. Запознајте се со алатките за партиципативно истражување и дизајн за да развиете колаборативни решенија кои имаат корист од повеќе засегнати страни.... [-]


Мајстор на уметноста во климатските промени и глобалната одржливост

SIT Graduate Institute
Студии врз за студентски град 1 година August 2019 Соединети Американски Држави Brattleboro Washington

Во оваа една-на-еден вид на степен програма, ќе патуваат низ светот како што ќе ги испита влијанието на климатските промени и иновации и политики за борба против нив. [+]

Преглед

Во оваа една-на-еден вид на степен програма, ќе патуваат низ светот како што ќе ги испита влијанието на климатските промени и иновации и политики за борба против нив. Ќе ги испита тековното глобално управување со животната средина и ќе ги разгледа можностите за ефективна климатска акција во брзо менување на светот.

Почнувајќи од Исланд, ќе се запознаете со науката за клима, методите за оценување и енергетската и климатската политика. Ќе ги видите енергетските алтернативи на Исланд на фосилни горива, како и неговите методи за намалување на производството на јаглероден диоксид. Исто така ќе ги откриете основните политики на Исланд за управување со животната средина и промена на геополитичката улога како лидер во енергетските иновации во рамките на Европската унија.... [-]


Магистер по меѓународна планирање и одржлив развој

University of Westminster - Faculty of Architecture and the Built Environment
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Обединетото Кралство London + 1 more

Овој курс е наменета за изградена средина работници и другите со релевантните позадина кои сакаат да се здобијат со во-длабочината на разбирање на планирање и одржлив развој, дали да се подобрат можностите за кариера во нивната земја или внесете меѓународната пракса. Во текот на курсот ќе се испита растечки проблеми на одржлив развој со кои се соочува градови, региони и заедници во брзо urbanising свет, предмет на растечката климатските промени и други еколошки, економски и социјални притисоци и ризици. [+]

Овој курс е наменета за изградена средина работници и другите со релевантните позадина кои сакаат да се здобијат со во-длабочината на разбирање на планирање и одржлив развој, дали да се подобрат можностите за кариера во нивната земја или внесете меѓународната пракса. Во текот на курсот ќе се испита растечки проблеми на одржлив развој со кои се соочува градови, региони и заедници во брзо urbanising свет, предмет на растечката климатските промени и други еколошки, економски и социјални притисоци и ризици.... [-]


Одржливост во мода и креативни индустрии (р)

AMD Akademie Mode & Design
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Германија Berlin

Одржлив дизајн стратегии и пристапи за управување во креативните индустрии за развој на - од програмата Одржливост на мајстор во мода и креативни индустрии е промена агенти кои го прават сеопфатна промена во креативните индустрии, преку холистички, одржливоста ориентирани пристапи. [+]

Одржливост во мода и креативни индустрии (р)

Одржлив дизајн стратегии и пристапи за управување во креативните индустрии за развој на - од програмата Одржливост на мајстор во мода и креативни индустрии е промена агенти кои го прават сеопфатна промена во креативните индустрии, преку холистички, одржливоста ориентирани пристапи.

Оваа уникатна програма е насочена кон двете креативни дизајнери и решение-ориентирана менаџери кои имаат свест за ресурси и еколошки отколку сакате да го позиција етички, социјално и економски одржлива.... [-]


Магистер по одржлив развој и стратешки менаџмент во енергетиката

Moscow State Institute Of International Relations, MGIMO
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Русија Moscow Обединетото Кралство Saint Andrews + 2 more

«Одржлив развој и стратешки менаџмент во енергијата» Магистерска програма (со дипломирани студенти по менаџмент) се работи заедно со Универзитетот Св. Ендрјус, еден од најстарите и водечки британски универзитети, кој за време на својата шестстотинигодишна историја го освои угледот на образовен и истражувачки центар од светска класа. [+]

Профил на програмата

«Одржлив развој и стратешки менаџмент во енергијата» Магистерска програма (со дипломирани студенти по менаџмент) се работи заедно со Универзитетот Св. Ендрјус, еден од најстарите и водечки британски универзитети, кој за време на својата шестстотинигодишна историја го освои угледот на образовен и истражувачки центар од светска класа.

Програмата обезбедува единствена можност за пет руски и пет британски мајстори да станат експерти и во одржливата енергија и стратегискиот менаџмент во енергетиката. На дипломирани студенти добиваат две дипломи и два магистратура: Св. Ендрјус Универзитетот диплома за одржлив развој (Магистер по одржлив развој) и MGIMO Универзитетска диплома по менаџмент (Магистер по менаџмент).... [-]


Магистер по креативна одржливост (Уметност)

Aalto University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Финска Espoo

Студентите учат да ги адаптираат знаењата, вештините и новите пристапи за постигнување на колаборативни решенија базирани на еколошка, економска и социо-културна одржливост. [+]

Студентите учат да ги адаптираат знаењата, вештините и новите пристапи за постигнување на колаборативни решенија базирани на еколошка, економска и социо-културна одржливост.

Целите на студијата

Мултидисциплинарен пристап: Студентите учат да ги адаптираат знаењата, вештините и новите пристапи за постигнување на колаборативни решенија базирани на еколошка, економска и социо-културна одржливост.... [-]


Мајстор на уметноста во катастрофи и управување со вонредни состојби

Royal Roads University
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 2 години January 2019 Канада Victoria

Оваа динамична двегодишна интердисциплинарна степен е посветена на едукација на постојните и аспиранти за катастрофи и управување со вонредни состојби. Во оваа програма, ќе научите како да ги поддржувате заедниците изложени на ризик и како да ја зголемите нивната отпорност кон различни опасности со кои може да се соочат, сега и во иднина. Програмата нагласува интегриран и сеопфатен пристап кон катастрофи и управување со вонредни состојби, изградени врз основа на разбирање дека катастрофи се повеќе од опасности и се продукти на меѓусебната врска и заедничката конструкција на еколошките, социјалните, економските и политичките сфери. [+]

Преглед

М-р во катастрофи и за управување со вонредна состојба програма е две години интердисциплинарна степен посветен на едукација на двете аспиранти и постојните катастрофи и управување со вонредни состојби професионалци. Програмата ги истражува теоретските основи на катастрофи и управување со вонредни состојби како растечко поле на пракса и студија. Програмата ја нагласува интегриран и холистички пристап кон катастрофи и управување со вонредни ситуации, изграден врз основа на разбирање дека катастрофите се повеќе од опасности и се продукти на меѓусебната врска и заедничката конструкција на еколошките, социјалните, економските и политичките сфери. Овој пристап ја поддржува идејата дека процесите и практиките за управување со катастрофи и вонредни состојби можат и треба да придонесат за намалување на ризикот, еластичност во заедницата и одржливи заедници.... [-]


Магистер по нови хуманистички и дизајн: специјализација - животна средина и општество

Srishti Institute of Art, Design and Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години July 2019 Индија Bengaluru

М-р програма во животната средина и општеството има за цел критички да ги испита меѓусебните односи меѓу луѓето и нивната околина. Ние сакаме да разбереме како луѓето и заедниците го гледаат и го трансформираат светот околу нив, и за возврат ги обликуваат материјално и културно од нивните средини. [+]

Магистер по животна средина и општество

М-р програма во животната средина и општеството има за цел критички да ги испита меѓусебните односи меѓу луѓето и нивната околина. Ние сакаме да разбереме како луѓето и заедниците го гледаат и го трансформираат светот околу нив, и за возврат ги обликуваат материјално и културно од нивните средини. Оваа програма ги опфаќа истражувачките области кои ги вклучуваат i) Развој и напредок, ii) Права, правичност и правда, и iii) Екологија и еластичност. Ние ги користиме трансдисциплинарните методи и перспективи од природните и општествените науки за пристап и навигација за комплексни современи проблеми со природата и општеството. На крајот на краиштата, ние се стремиме кон замислување, зачнување и дизајнирање за здрави општества и екосистеми кои се добро интегрирани, прилагодливи и одржливи. ... [-]


глобалното владеење и м-р одржлив развој

Middlesex University London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години October 2018 Обединетото Кралство London UK Online + 2 more

Квалитетот на владеење се повеќе се признати како централни за одржлив развој, која бара остварување на праведни и легитимни резултати во главните глобални социо-економските и еколошките прашања како што се сиромаштијата, климатските промени, безбедноста на храната и на загубата на биодиверзитетот. [+]

Со подемот на одржлив развој, како главен проблем на меѓународната политичка агенда е од суштинско значење дека глобалното меѓувладини како и владини агенции да имаат пристап до професионалци кои имаат потребните аналитички вештини и знаење да се справат со овие прашања предизвик управување во различни контексти. Степен овој мајстор има за цел да ви овозможи со вештини за да стане таков професионалец - подобрување на вашето знаење и вештини во однос на пристапи и инструменти фокусирани на одржливоста на животната средина и социјалната правда глобалното владеење. ... [-]


М-р во Законот за животна средина и одржлив развој

SOAS University of London
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 3 години September 2019 Обединетото Кралство London + 1 more

М-р во Законот за животна средина и одржлив развој нуди уникатна специјализација во еден од најпознатите брзо се развива области на правото. Законот за животна средина е една од најпредизвикувачките полиња што расте многу брзо во текот на изминатите четири децении и сега е еден од клучните области на домашните и на меѓународното право. [+]

Магистер по право на животна средина и одржлив развој

Времетраење: Една година (со полно работно време); Две или три години (со скратено работно време, само во текот на денот).

Минимум влез Потребно: Горна втора класа почести по можност во поврзани со дисциплина

Почеток на програмата: само во септември

Магистрира на Законот за животна средина и одржлив развој обезбедува уникатна специјализација во брзо развивање на областа на правото. Законот за животна средина е една од најпредизвикувачките полиња што расте многу брзо во текот на изминатите четири децении и сега е еден од клучните области на домашните и на меѓународното право. На SOAS, ние се разбираме на животната средина во широка смисла на зборот кој вклучува не само на животната средина прашања во потесна смисла, туку и сите врски, кои што го имаат со другите области како што се природни ресурси, човечки права, трговијата економски развој или правата на интелектуална сопственост. Со други зборови, постои многу директна и блиска врска меѓу законот за животна средина и одржливиот развој. Ова не е изненадувачки, бидејќи одржливиот развој е концептот на чадор кој го води развојот на законот за животна средина од крајот на 1980-тите. Таа останува централен концепт околу кој се концентрира законот за заштита на животната средина и политиката (Самитот "Рио + 20" беше познат како Конференција на Обединетите нации за одржлив развој), а околу меѓународната развојна политика е фокусирана барем до 2030 година во контекст на целите за одржлив развој во 2015 година.... [-]