MA Џорџија, GA - MA програми во Џорџија, GA MA, Џорџија, GA

MA Џорџија, GA - MA програми во Џорџија, GA MA, Џорџија, GA

Master

М-р применета лингвистика е најчестиот на голем број на мајстори, или магистер, како тие се најчесто познати, кои имаат повисока концентрација на науката и се фокусира помалку на училница пракса.

Соединетите Американски Држави на Америка е голема земја во Северна Америка, често се нарекува "САД ", на "САД ", на "САД ", "Америка ", или, едноставно, "на држави ". Американски колеџи се финансирани од "школарината " на товар на студентот, кој е често прилично скапи, многу често се стигне во десетици илјади долари годишно.

Се наоѓа во југоисточниот дел на САД, Грузија е 8 најголемата држава во однос на население. Атланта е најголемиот град во државата кој има голем број на јавни и приватни институции. Покрај хостинг најстариот универзитет во земјата, која е на Универзитетот во Грузија, постојат 70 повеќе јавни институции кои нудат широк спектар на програми.

MA Џорџија, GA - Земи си MA во Џорџија, GA. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

мајстор на уметноста во професионално пишување

Kennesaw State University
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Kennesaw Marietta

Мајстор на уметноста во професионален пишување програма (MAPW) е професионална диплома дипломиран програма која ги подготвува кандидатите за широк спектар на пишување поврзани позиции во бизнисот, образованието, издаваштво, и уметноста. [+]

ЗА ПРОГРАМАТА

Мајстор на уметноста во професионален пишување програма (MAPW) е професионална диплома дипломиран програма која ги подготвува кандидатите за широк спектар на пишување поврзани позиции во бизнисот, образованието, издаваштво, и уметноста. Предметот во три концентрации - приложено пишување, композиција и реторика, и креативно пишување - им овозможува на студентите да стекнат теоретско и практично знаење во разни области на професионално пишување. Како студентите се искусни во производство и анализа на бизнис, технички, публицистички и креативни текстови, тие се развие софистициран разбирање на стил, структура и публиката. MAPW студентите ќе стане пишување професионалци, кои можат да се движат во многу правци во текот на нивните кариери. Тие ќе стане флексибилен писатели кои може да се вклучите во пишувањето конвенции на определен жанр, прилагодување на нивните стил на пишување на барањата на различни реторички контексти.... [-]


мајстор на уметноста во интегрирани глобални комуникации

Kennesaw State University
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Kennesaw Marietta

Магистер по Интегрирана Глобална Комуникација е иновативна и современа програма наменета за комуникација професионалци кои ценат како економски меѓусебно поврзани и социјално меѓусебно поврзани светот денес. [+]

ЗА ПРОГРАМАТА

На Државниот универзитет Kennesaw, ние сме подготвува нова генерација на лидери во глобално интегрирани организации. Магистер по Интегрирана Глобална Комуникација е иновативна и современа програма наменета за комуникација професионалци кои ценат како економски меѓусебно поврзани и социјално меѓусебно поврзани светот денес.

Удел на пазарот, умот удел и конкурентни позиционирање се витални состојки за организациски успех. Остварување на овие цели на глобално ниво бара посебни знаења и вештини за ефективно да комуницираат Муабет значења во различни земји и региони со различни културни, политички и економски карактеристики. Глобалната комуникација се однесува на протокот на информации кој ги надминува националните граници, дека е свесен за организациски цели и целите додека се чувствителни на луѓето од различни култури и раси, и дека ја признава политички и економски разлики меѓу глобалната организациски засегнати страни.... [-]


ма американски студии

Kennesaw State University
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Kennesaw Marietta

Мајстор на уметничката програма во американски студии се состои од 36 кредит часови и барање на странски јазик. [+]

На Мајсторот на уметностите програма во американски студии се состои од 36 кредит часови и барање на странски јазик.

Задолжителни предмети (6 кредити)

Се разбира Ред Наслов кредит часови

AMST 7000 американски студии Стипендии 3 AMST 7100 американски студии методи 3

Јадро на наставната програма (12 кредити)

Секвенца од AMST избраните курсеви за решавање на професионални цели на секој ученик, со еден курс од секоја од четирите тематски и методологија базирана на кластери.... [-]


господар во секвенцијален уметност

SCAD - The Savannah College of Art and Design
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Atlanta Savannah

Како студент на уметност на секвенцијални SCAD, ќе научат да ракуваат со моќта на раскажувањето во секој медиум: стрипови, графички новели, карикатура, стрип, манга, книги за деца и storyboards. [+]

Секвенцијален уметници се кажува на денешната приказни

Како студент на уметност на секвенцијални SCAD, ќе научат да ракуваат со моќта на раскажувањето во секој медиум: стрипови, графички новели, карикатура, стрип, манга, книги за деца и storyboards. И ќе го направи тоа во одделот толку високо почитуван дека тоа е се нарекува "Харвард на стрипот", признати од страна на САД денес, и го носи името меѓу трите институции од кои Марвел комикс регрути на повеќето уредници.... [-]


ма во кино студии

SCAD - The Savannah College of Art and Design
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Savannah Atlanta

На SCAD, учениците да се подготват за кариера како робустен критичарите, рецензентите, новинари, уметници, претприемачи и лидери преку програма посветена на светот на филмот студии. Истражувам во дипломиран работа која се осврнува на големата слика на филмот, со уникатна способност да соработуваат преку сродни сектори и развие широка, се продава пристап. [+]

Тврдат вашето место во пределот на кино

На SCAD, учениците да се подготват за кариера како робустен критичарите, рецензентите, новинари, уметници, претприемачи и лидери преку програма посветена на светот на филмот студии. Истражувам во дипломиран работа која се осврнува на големата слика на филмот, со уникатна способност да соработуваат преку сродни сектори и развие широка, се продава пристап. Ние сме единствениот универзитет во САД за да им понуди на двете МНР во филмот и телевизијата и кино студии М-р за студентите кои сакаат да истражуваат филм на нејзината најголема длабочини.... [-]


Магистер по бизнис и дизајн вештини лидерство

SCAD - The Savannah College of Art and Design
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Соединети Американски Држави Atlanta Savannah + 2 more

Нов конвергенција се случува помеѓу креативна сфера и светот на бизнисот. Програма на раководството на SCAD бизнис дизајн и уметност предвидува поголема потреба за една нова генерација на лидери кои се фузираат оригинални увид со стратешка визија за развој на просперитетна компании, пионерски непрофитна, и иновативна уметност и култура организации. [+]

Обедини уметноста и културата со бизнис

Нов конвергенција се случува помеѓу креативна сфера и светот на бизнисот. Програма на раководството на SCAD бизнис дизајн и уметност предвидува поголема потреба за една нова генерација на лидери кои се фузираат оригинални увид со стратешка визија за развој на просперитетна компании, пионерски непрофитна, и иновативна уметност и култура организации. Основни курсеви на програмата се воспостави креативната економија како контекст, нагласувајќи стратешко размислување, лидерство и менаџмент. Универзитет соработката со водечките креативни претпријатија изложува на студентите за реалниот свет бизнис култура и предизвици.... [-]


Магистер по историја на уметност

SCAD - The Savannah College of Art and Design
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Savannah Atlanta

Како студент на историја на уметноста на SCAD, ќе биде идеално лоциран меѓу сеопфатен академска сцена на уметност и дизајн, со пристап до неверојатен SCAD Музејот на уметност и други огромни ресурси. [+]

Стане одлично познавање на јазикот на уметноста

Како студент на историја на уметноста на SCAD, ќе биде идеално лоциран меѓу сеопфатен академска сцена на уметност и дизајн, со пристап до неверојатен SCAD Музејот на уметност и други огромни ресурси. Имаме најголема историја на уметност на факултетот во американското високо образование, а студентите се водени од страна на мајсторите на дисциплина. Исто така, ќе имаат корист од истакнати симпозиуми SCAD од ова прашање, како и посета на ликовни критичари и историчари желни да ги споделат нивните пловни објекти со лидерите на историјата на уметноста, од утре.... [-]