MA Алабама, AL - MA програми во Алабама, AL MA, Алабама, AL

MA Алабама, AL - MA програми во Алабама, AL MA, Алабама, AL

Master

Програми со наслов "мајстор на уметноста " традиционално се состои од либерални уметности теми како што се филозофија, историја, или литература. Мајстори на уметноста се постдипломски програми кои може да се земе по заработени диплома во додипломската програма (диплома). Мајстори на уметноста програми имаат наслов "МА ", "мајстор на уметноста " или "МА ".

Образование во Соединетите Американски Држави е главно обезбедени од страна на јавниот сектор, со контрола и финансирање доаѓаат од три нивоа: државни, локални и федерални, по тој редослед.Општите барања да учат на повисоко ниво на образование во Соединетите Американски Држави ќе го вклучите вашиот приемните есеј (исто така познат како изјава за намена или за лична изјава), препис на евиденција, препорака / препораки, јазични тестови

Состојбата на Алабама може да се пофали повеќе од 61 колеџи и универзитети ќе можат да присуствуваат. На универзитетот во Алабама има највисока стапката на запишување проследено со Calhoun заедница колеџ. Постојат 2 медицинските училишта, а над 5 акредитирани со закон училишта.

MA Алабама, AL - Земи си MA во Алабама, AL. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

мајстор на уметноста во јавната историја,

University of North Alabama
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Florence

Мајсторот на уметностите степен во јавната историја, има за цел да ги задоволи образовните потреби на оние кои се стремат кон стручно доусовршување во областа на јавната историја. [+]

Мајсторот на уметностите степен во јавната историја, има за цел да ги задоволи образовните потреби на оние кои се стремат кон стручно доусовршување во областа на јавната историја. Наставната програма по историја и јавната историја, обезбедува звук база на:

продлабочат своето знаење на историјата и јавната историја, студентите, и да ги прошират своите вештини за критичко размислување; им обезбеди на студентите со можности за широка теренска работа и проекти за соработка во заедницата ќе ги завршат нивните предмети, а исто така обезбедува искуство во одбраната на нивните област на студии преку задолжителната пракса; ги подготви студентите за кариера во историска конзервација и историски администрација, вклучувајќи ги и позиции во архиви, музеи, државни канцеларии историски зачувување и културни фирми управување со ресурси и за унапредување во рамките на подготовките за работа и плата за професионалци од јавниот историја. ... [-]

Мајсторот на уметностите во образованието (советување)

University of North Alabama
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Florence

Клиничкиот ментално здравје консултации на програмата се квалификува студентите за различни позиции за советување во заедницата и да ги исполни барањата предмети за статусот Лиценцирано професионален советник во Алабама. Советување програма на Факултетот ги подготвува студентите да послужи ефикасно како основно и средно училиште, а советниците ги исполнува условите за школа советник сертификација / licensure во Алабама и / или во други земји. [+]

Одделот за советник за образование нуди програми господар диплома за студентите кои имаат завршено диплома степени и се подготвуваат за вработување како училиште или клинички ментално здравје советници. Училиште советување (MAEd.) Дипломиран програма во Одделот за советник за образование е акредитирана од страна на Советот за акредитација на советување и сродни образовни програми (CACREP) според стандардите на 2001 година и кои котираат на Меѓународниот регистар на советник за образование програми. Програмата на Клинички ментално здравје советување (р) е акредитирана од страна CACREP според стандардите на 2009 година.... [-]


Master of Arts in History

Alabama State University The Harold Lloyd Murphy Graduate School
Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2018 Соединети Американски Држави Montgomery

Мајстор на уметноста програма во историјата е дизајниран да им даде на студентите напредна настава во врска со (1) важни историски прашања, настани, личности и периоди во американската и светската историја; (2) методи на историско истражување и историско пишување; И (3) значајни историски интерпретации кои го обликуваат нашето разбирање на историјата. Програмата ги подготвува студентите за работа на докторски студии. [+]

Во соработка на Колеџот за либерални уметности и општествени науки, ние обезбеди работа постдипломски курс за поддршка на мајстор за образование и АА сертификат во средното образование. Овие курсеви се нудат од страна на одделенијата јазици и литератури, историја и политички науки и социологија и кривичната правда.

Мајстор на уметноста програма во историјата е дизајниран да им даде на студентите напредна настава во врска со 1. Важни историски прашања, настани, личности и периоди во американската и светската историја; 2. Методи на историско истражување и историско пишување; И 3. Значајни историски интерпретации кои го обликуваат нашето разбирање на историјата. Програмата ги подготвува студентите за работа на докторски студии.... [-]


мајстор на уметноста (MA) во историјата

Alabama State University
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Montgomery

На Катедрата за историја и политички науки поздрави сите оние кои сакаат да учат историја и политички науки во град обликувани од двете. Голем број од нас кои учат на ASU се бебиња граѓански права - роден за време на или во пресрет на движењето. [+]

ASU факултет, вклучувајќи Одделот за историја и членови на Факултетот за политички науки, подучени како и се бореше да обезбеди целосни граѓански права за сите. Одделот историчар LD ([Павле] Лоренс Данбар) Reddick стана, според зборовите на д-р Кинг, "историчарот на бојкот на Монтгомери автобус." Англиски факултет Џо Ен Робинсон и Марија саем Burks основана во 1946 година на жените политичка групација, водечка организација во 1955-1956 Монтгомери Автобуска бојкот.... [-]


мајстор на уметноста во економијата

Manderson Graduate School of Business The University of Alabama
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Tuscaloosa

Господар 's програма економија им нуди на студентите со знаења потребни за влез на ниво или средно ниво позиции спроведување на економски анализи и предвидувања во рамките на индустријата или [+]

Мајстор на уметноста во економија

Господар 's програма економија им нуди на студентите со знаења потребни за влез на ниво или средно ниво позиции спроведување на економски анализи и предвидувања во рамките на индустријата или влада. Курсеви се избрани да им овозможи на студентите да бидат добро подготвени за овие, како и поврзани алтернативи. Студентите да ги извршуваат степен на мајсторот следејќи една од три различни песни. Секоја песна е дизајниран со различни објективни, иако изборот на еден над друг нема да се затвори било која опција на студентот подоцна може да сакаат да ги извршуваат. Пазари може да се зголеми и да падне, но нашите дипломирани студенти остануваат напред.... [-]