MA Минесота, MN - MA програми во Минесота, MN MA, Минесота, MN

MA Минесота, MN - MA програми во Минесота, MN MA, Минесота, MN

Master

Мајстори степени се повеќе разноврсна од докторски квалификации и имаат широк спектар на професионални и академски апликации. Според американското Министерство за образование, три видови на програми мајстори постојат истражувања, професионални и терминал. Најпопуларните мајстори степен видови се Мајсторот на уметностите (MA) и мајстор на науки (МСП) во мешавина на предмет полиња.

САД останува најпопуларната дестинација во светот за странски студенти. Универзитети во САД доминираат во светот ВТА и земјата, исто така, нуди широк спектар на возбудливи студија локации. Државниот универзитет системи се делумно субвенционирани од страна на државните влади, и може да имаат многу кампуси се шири низ државата, со стотици илјади студенти.

Името на државата Минесота е изведен од зборот "Дакота" што значи "небо-затемнети вода". Вода, шуми, паркови, пустината локации обезбеди голем број на рекреативни објекти за патниците и особено на студентите. Повеќе од 35 колеџи / универзитети и повеќе од 20 приватни колеџи нудат високообразовните установи во државата.

MA Минесота, MN - Земи си MA во Минесота, MN. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

Мајстор на уметноста во меѓународниот развој

Saint Mary's University of Minnesota Online
Он-лајн студии Целосна Open Enrollment Соединети Американски Држави Winona

Ставете ја вашата страст на работа. Научете од практичарите од вистинскиот свет кои го делат истиот чекор за социјални и човечки промени како вас. Тесна мешавина со практично знаење за да ги фокусирате своите вештини на поголеми хуманитарни резултати со Универзитетот во Минесота на Универзитетот Света Марија во меѓународниот развој. [+]

Ставете ја вашата страст на работа. Научете од практичарите од вистинскиот свет кои го делат истиот чекор за социјални и човечки промени како вас.

Меѓународниот развој бара комбинација на иновативни размислувања и способност да дејствуваат во развојот на светот. Универзитетот Свети Марија во Минесота го разбира ова, комбинирајќи повеќе од 100 години образование со ласали со реални практичари кои работеа на социјален развој, микрофинансирање, глобално образование и многу повеќе. Нашите курсеви се вклопуваат во теорија со вистинска "чизми на теренот" практичност за совршена рамнотежа на мисловност и акција. Онлајн магистер по меѓународен развој програма се состои од 39 кредити, или 13 курсеви од 3 часа кредит секој и на програмата обично трае околу 2,5 години да се заврши... [-]