MA Оклахома, OK - MA програми во Оклахома, OK MA, Оклахома, OK

MA Оклахома, OK - MA програми во Оклахома, OK MA, Оклахома, OK

Master

Мајстори степени се повеќе разноврсна од докторски квалификации и имаат широк спектар на професионални и академски апликации. Според американското Министерство за образование, три видови на програми мајстори постојат истражувања, професионални и терминал. Најпопуларните мајстори степен видови се Мајсторот на уметностите (MA) и мајстор на науки (МСП) во мешавина на предмет полиња.

САД останува најпопуларната дестинација во светот за странски студенти. Универзитети во САД доминираат во светот ВТА и земјата, исто така, нуди широк спектар на возбудливи студија локации. Државниот универзитет системи се делумно субвенционирани од страна на државните влади, и може да имаат многу кампуси се шири низ државата, со стотици илјади студенти.

Оклахома е држава на САД. Заедно со најголемите јавни институции на двата државни универзитета на оваа држава е рангирана во бизнис програми. Постојат 11 јавни универзитети во државата. Високото образование институти во Оклахома има многу спортски наслови заедно со академски брилијантност.

MA Оклахома, OK - Земи си MA во Оклахома, OK. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

Мајстор на уметноста во психологија

University of Central Oklahoma
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Соединети Американски Држави Edmond

Мајсторот на уметностите во психологија е дизајниран како флексибилна, повеќенаменска степен програма со професионална психологија како нејзина основа. Степен програми се структурирани да се обезбедат знаења и вештини потребни за да се квалификува студентите за специјализирани можности за вработување и / или подготовка е потребно да ги извршуваат докторски студии по психологија. [+]

Одделот за психологија нуди мајстор на уметноста степен по психологија, со опции во Општа психологија, експериментална психологија, советување психологија, школа психологија, и судска психологија.

Мајсторот на уметностите во психологија е дизајниран како флексибилна, повеќенаменска степен програма со професионална психологија како нејзина основа. Степен програми се структурирани да се обезбедат знаења и вештини потребни за да се квалификува студентите за специјализирани можности за вработување и / или подготовка е потребно да ги извршуваат докторски студии по психологија. Во рамките на оваа програма, студентите можат да изберат од следниве специјалност:... [-]


мајстор на уметноста во наставата на англиски како втор јазик (TESL)

University of Central Oklahoma
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2018 Соединети Американски Држави Edmond

Студентите кои бараат магистрирал во наставата по англиски јазик како втор јазик, следат интердисциплинарна програма на студии со интегрирање на теоријата и практиката на TESL. Програмата нуди курсеви за теорија, методологија и јазична структура на TESL, како и практичен курс TESL. [+]

Студентите кои бараат магистрирал во наставата по англиски јазик како втор јазик, следат интердисциплинарна програма на студии со интегрирање на теоријата и практиката на TESL. Програмата нуди курсеви за теорија, методологија и јазична структура на TESL, како и практичен курс TESL.

Приемот на барањата

Поднесете ги следниве ставки во: Џексон колеџ за постдипломски студии 100 Н. Универзитет Драјв, НУЦ 404 Едмонд, ОК 73034... [-]


М-р во TESOL (настава на англиски Воведничари на други јазици)

Oklahoma City University
Студии врз за студентски град Целосна 36 часа Open Enrollment Соединети Американски Држави Oklahoma City

Мајстор на уметноста во TESOL степен е 36 кредит-часовна програма. Со широк спектар на курсеви, оваа програма има за цел да им овозможат на студентите со знаење на лингвистиката и педагошки суштинско значење за обука во различни аспекти на TESOL, вклучувајќи ги, меѓу другото, курикулум дизајн, развој на материјали, методологии, процедури училница и оценување. Програмата, исто така им нуди на студентите практикум можности да се добие од прва рака практично искуство во областа [+]

Магистрирал: Мајстор на уметноста во TESOL степен е 36 кредит-часовна програма. Со широк спектар на курсеви, оваа програма има за цел да им овозможат на студентите со знаење на лингвистиката и педагошки суштинско значење за обука во различни аспекти на TESOL, вклучувајќи ги, меѓу другото, курикулум дизајн, развој на материјали, методологии, процедури училница и оценување. Програмата, исто така им нуди на студентите практикум можности да се добие од прва рака практично искуство во областа ... [-]

Мајстор на уметноста во клинички ментално здравје советување

Southeastern Oklahoma State University
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Oklahoma City

Програмата за советник за образование во Југоисточна подготвува советување професионалци за работа во различни клинички поставувања за ментално здравје. Примери за такви поставувања вклучуваат центри за ментално здравје, програми за образовна помош (ЕАПС), болнички психијатриски установи, злоупотреба на супстанции третман центри, интердисциплинарна здравствена третман ментална, САД Одделот за ветерански работи (VA) болници и амбуланти, воени бази, поправните установи , бизнис или индустрија поставувања, универзитетски центри за советување, или во приватниот / независна пракса. [+]

Програмата за советник за образование во Југоисточна подготвува советување професионалци за работа во различни клинички поставувања за ментално здравје. Примери за такви поставувања вклучуваат центри за ментално здравје, програми за образовна помош (ЕАПС), болнички психијатриски установи, злоупотреба на супстанции третман центри, интердисциплинарна здравствена третман ментална, САД Одделот за ветерански работи (VA) болници и амбуланти, воени бази, поправните установи , бизнис или индустрија поставувања, универзитетски центри за советување, или во приватниот / независна пракса.... [-]


Мајстор на уметноста во настава

Oral Roberts University
Студии врз за студентски град Целосна September 2018 Соединети Американски Држави Tulsa

Оваа програма, дизајниран околу темата "Трансформиран Едукатори", подготвува професионални Кристијан едукатори да одат во светот на секој човек со страст за Христа, додека влевајќи предностите на етичко однесување, знаење и компетентност во нивните ученици кои ќе се, пак, промена на општеството. [+]

Роботека Професионализам. Моралот. Етика. Сочувство. Лидерство. Голем наставникот или администраторот не само учат или да управуваат, но им помага на учениците и наставниот кадар да стане подобро поединци. Дипломирал на Факултетот за образование на ORU е посветена на обезбедување на можност за поединци да одговори на повикот на Господ да стане "трансформира професионални христијански просветители". Образовна обука од христијанска светоглед е најдобар начин да се постигне оваа важна цел, а тоа е она што ќе добиете во ORU Факултетот за образование - знаење, вештини и инспирација база да им помогне на влијание и да се трансформира животи. Оваа програма, дизајниран околу темата "Трансформиран Едукатори", Подготвува професионални Кристијан едукатори да одат во светот на секој човек со страст за Христа, додека влевајќи предностите на етичко однесување, знаење и компетентност во нивните ученици кои ќе се, пак, промена на општеството. На ORU Факултетот за образование степен дава можност за поединци кои имаат христијански принципи да се добие напредна подготовка за професионална одговорност во образованието во целиот свет. ... [-]


мајстор на уметноста во практична теологија / предавање министерства концентрација

Oral Roberts University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Соединети Американски Држави Tulsa

Оваа програма подготвува дипломирани студенти за настава министерства во цркви, Библијата институти, пара-црковни организации, и други параметри министерство. [+]

Оваа програма се подготвува дипломирани студенти за настава министерства во цркви, Библијата институти, parachurch организации и други поставувања министерство. Концентрацијата обезбедува основа во образовните теорија и пракса кои ќе им помогне на студентите да ги извршуваат наставни струки или докторски студии. Тој се обидува да развие основните знаења и вештини за училница методологија и ефективна примена на образовни теорија. ... [-]


мајстор на уметноста практична теологија

Oral Roberts University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Соединети Американски Држави Tulsa

Мајстор на уметноста во Практични Теологијата е наменета за опремување на дипломираните студенти за ефективна министерство цркви, parachurch организации и други контексти министерство. [+]

Мајстор на уметноста во Практични Теологијата е наменета за опремување на дипломираните студенти за ефективна министерство цркви, parachurch организации и други контексти министерство. Степенот обезбедува основа во министерската теорија и пракса кои ќе им помогне на студентите да ги извршуваат занимања министерство. Тој се обидува да развие основните знаења и вештини за позиции лежеше во црквата или специјализирани професии во двете црквата и заедницата.... [-]


мајстор на уметноста мисии

Oral Roberts University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Соединети Американски Држави Tulsa

Мајстор на уметноста мисии е стручен степен програма дизајнирана за да се воз компетентни професионалци за да се носат исцелување Евангелието ", каде што Божјата светлина се гледа слабо, каде што неговиот глас се слуша мал, каде што неговиот исцелителна моќ не е позната, па дури и до крајниот границите на земјата. " [+]

Програма за преглед

Мајстор на уметноста мисии е стручен степен програма дизајнирана за да се воз компетентни професионалци за да се носат исцелување Евангелието ", каде што Божјата светлина се гледа слабо, каде што неговиот глас се слуша мал, каде што неговиот исцелителна моќ не е позната, па дури и до крајниот границите на земјата. " Програмата претставува добро заоблени филозофијата на мисии со акцент на библиските принципи, Министерството за исцелување, во целиот свет евангелизам, црквата садење и методи на крос-културна комуникација. Се подготвува студентите за ефективни крос-културен министерство во странски и домашни мисии организации, како и други сродни министерства. ... [-]


мајстор на уметноста христијански советување

Oral Roberts University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Соединети Американски Држави Tulsa

Мајстор на уметноста во христијанската советување е дизајниран да ги подготви студентите за стручно Министерството за советување во контекст на црквата, црквата поврзани со агенции или други професионални средини. [+]

Програма за преглед

Мајстор на уметноста во христијанската советување е дизајниран да ги подготви студентите за стручно Министерството за советување во контекст на црквата, црквата поврзани со агенции или други професионални средини. Програмата им овозможува на студентите да се интегрираат во најефективниот модели и теории на советување со звук библиски и богословски перспектива и чувствителност на работата на Светиот Дух. Помагање на повреда на луѓе е суштински елемент на Евангелието, и оваа програма се подготвува студентите за да им помогне на луѓето да сфатат целовитост во секоја област од животот. ... [-]


мајстор на уметноста теолошки / историски студии

Oral Roberts University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Соединети Американски Држави Tulsa

Мајстор на уметноста Богословскиот / историски студии е дизајниран да ги подготви студентите за учење и истражување во историски и теолошки студии, комуникацијата на учење за верата и историјата на христијанството. [+]

Програма за преглед

Мајстор на уметноста Богословскиот / историски студии е дизајниран да ги подготви студентите за учење и истражување во историски и теолошки студии, комуникацијата на учење за верата и историјата на христијанството. Програмата им овозможува на студентите да го разберат и да комуницираат основните историски и теолошки наследство на христијанската вера и да ја зголеми својата благодарност на историските корени на доктрината акцент во рамките на нивните особено заедници на верата. Тоа им нуди на студентите со прва рака запознавање со луѓе, вероисповест, литургии и системи на вера и цел кои го сочинуваат основните елементи на нивното наследство. Сроден е потребно да се обезбеди на студентите со библиска основа и контекст за нивните студии. На студентите способности да се разбере и процени прашања и динамика во современиот заедници на верата и во современата теологија се подобрени, со што се зајакнување на нивните способности да се брани својата вера. ... [-]


мајстор на уметноста библиска литература

Oral Roberts University
Студии врз за студентски град Целосна 3 години September 2018 Соединети Американски Држави Tulsa

Оваа програма е структурирана да се информираат на студентот на широк спектар на херменевтички и exegetical перспективи, алатки и методи за да се протолкува библиската содржина одговорно и perceptively. [+]

Програма за преглед

Оваа програма е структурирана да се информираат на студентот на широк спектар на херменевтички и exegetical перспективи, алатки и методи за да се протолкува библиската содржина одговорно и perceptively. Со цел подобро да се толкуваат Стариот и Новиот Завет содржина, наставната програма им помага на учениците да развијат работно познавање на библиските јазици.

Програмските цели ... [-]