MA Орегон, OR - MA програми во Орегон, OR MA, Орегон, OR

MA Орегон, OR - MA програми во Орегон, OR MA, Орегон, OR

Master

Програми со наслов "мајстор на уметноста " традиционално се состои од либерални уметности теми како што се филозофија, историја, или литература. Мајстори на уметноста се постдипломски програми кои може да се земе по заработени диплома во додипломската програма (диплома). Мајстори на уметноста програми имаат наслов "МА ", "мајстор на уметноста " или "МА ".

Образование во Соединетите Американски Држави е главно обезбедени од страна на јавниот сектор, со контрола и финансирање доаѓаат од три нивоа: државни, локални и федерални, по тој редослед.Општите барања да учат на повисоко ниво на образование во Соединетите Американски Држави ќе го вклучите вашиот приемните есеј (исто така познат како изјава за намена или за лична изјава), препис на евиденција, препорака / препораки, јазични тестови

Орегон е американската држава се наоѓа на брегот Пацифик. Поради бујна зелени планини, шуми, водопад, езера и плажи, туризмот е една од главните индустрии на оваа држава. Постојат бројни универзитети во оваа држава кои ги вклучуваат повеќето селективни и врвот е рангирана на универзитетот.

MA Орегон, OR - Земи си MA во Орегон, OR. Земете ги сите програмата БМВ и училиште информации. Заштедете време и се јавите во училиштето директно тука!

Читај повеќе

мајстор на уметноста во будистички студии (р)

Maitripa College
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии September 2018 Соединети Американски Држави Portland

М-р во будистички студии програма е дипломиран степен програма на 44-кредитна под раководство на Yangsi Ринпоче. м-р степен се фокусира на комбинирање на ригорозни академски студии со барањата на медитација и служба на заедницата да понуди супериорен, интегрирано образование во будистички студии, и е наменета за студентите кои бараат во-длабочината и критичко разбирање на будистичката мисла во контекст на двете традиционални и академски стипендија. [+]

М-р во будистички студии програма е дипломиран степен програма на 44-кредитна под раководство на Yangsi Ринпоче. м-р степен се фокусира на комбинирање на ригорозни академски студии со барањата на медитација и служба на заедницата да понуди супериорен, интегрирано образование во будистички студии, и е наменета за студентите кои бараат во-длабочината и критичко разбирање на будистичката мисла во контекст на двете традиционални и академски стипендија. На диплома парови медитативно искуство на патот и обука за да се интегрираат будистички принципи во активна служба, во партнерство со основни филозофски програма дизајнирана за да земјата на студентите во будистички принципи, логика, филозофски аргументи, и медитативни техники. Интеграцијата на стипендија, медитација, а служба се нагласува, со дополнителни потребните предмети во истражувачки методи, историја, и минимум од два термина на класичната тибетски јазик. Сеопфатна испити, или во исклучителни случаи, една теза, е условот највисок премин степен.... [-]


мајстор на уметноста во христијански раководство

Corban University
Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 2 години Open Enrollment Соединети Американски Држави Salem + 1 more

Мајстор на уметноста во христијанската лидерство степен е дизајниран за да ви даде еден интердисциплинарен пристап кон Министерството со користење на класи од постдипломски програми Corban универзитет во бизнисот, образованието и божественоста. Професионална служба често бара од вас да биде опремен во области освен во министерството. Често може да се бара да се балансираат буџетите, регрутираат волонтери, членови на советот тим, развој на наставните програми, управување со настани или да комуницираат со различни луѓе од сите возрасти и сфери на животот. Овој степен ќе се подготвува за различни улоги барања вашето министерство. [+]

На мајстор на уметноста во христијански раководство степен е дизајниран за да ви даде еден интердисциплинарен пристап кон Министерството со користење на класи од постдипломски програми Corban универзитет во бизнисот, образованието и божественоста. Професионална служба често бара од вас да биде опремен во области освен во министерството. Често може да се бара да се балансираат буџетите, регрутираат волонтери, членови на советот тим, развој на наставните програми, управување со настани или да комуницираат со различни луѓе од сите возрасти и сфери на животот. Овој степен ќе се подготвува за различни улоги барања вашето министерство. ... [-]