Математика програми, барај за врвот Математика програми тука! - Математика

Математика програми, барај за врвот Математика програми тука! - Математика

Математика

Магистратура е на постдипломски диплома за студентите кои сакаат да станат квалификувани или специјализирани во одредена дисциплина. Додека додипломски степени диплома и други вообичаено се даде релативно широк преглед на одредена област на студии, магистерски имаат тенденција да бидат повеќе фокусирани и им овозможи на студентите да се развие длабочината на знаење во одредена тема, ставајќи ги на вистинскиот пат да станат лидери во своите области.

Одговорот на прашањето што е магистер по математика лежи во разбирање на тоа како различни видови на математика се категоризирани. Наместо да се фокусира на одреден тип на математика, како што се алгебра или анализа, на постдипломски студии по општа математика им овозможува на студентите да се концентрираат на теорија на броеви и напредни математички методи кои се врзуваат заедно сите различни форми на математиката тие најверојатно веќе ја научи.Овој степен има тенденција да имаат тешки се фокусира на анализа и теорија отколку практична употреба на математика, но повеќето училишта, исто така, бараат неколку апликација курсеви за завршување.

Магистер по математика дава на студентите кои сакаат да работат во областа на науката, инженерството, или компјутери цврсто јадро на образование. Повеќето програми, исто така, бараат компонента за истражување, така што студентите може да се добие чувство за тоа како да ги користат своите нови вештини во реалниот свет.

Цената на Мастер по математика зависи од тоа што институција ќе изберат да учат во. Повеќето програми се една до две години да се заврши, па цената на школарината треба да се процени тоа.

Многу од областа на науката, инженерството, технологија и компјутерите се достапни со еден мајстор за математика.Покрај тоа, на постдипломски студии по математика прави бараат работа поатрактивни за вработување на менаџери во областа на бизнис и финансии кои бараат вид на аналитички вештини за решавање на проблемот и кои се изучуваат во напредна математика курсеви.

Завршувањето на м-р по математика онлајн е одличен начин за луѓето кои не можат да присуствуваат на класа во лице да се добие високо образование. Пребарај за вашата програма подолу и контакт директно канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма. 

Читај повеќе

Магистер по компјутеризирана математика

An-Najah National University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Палестинските територии Nablus

Како дел од An-Najah National University , одделот за математика ја усвои мисијата на универзитетот поврзан со математиката: да понуди високо образование во математиката на палестинските студенти и да ги поддржи научните истражувања од областа на математиката со цел да се премости јазот и да го надградат знаењето на палестинските студенти. [+]

Факултет

Факултет за постдипломски студии

Опис на програмата

- Визија на програмата: Да се ​​развијат концептите на научни истражувања по математика за дипломирани студенти во магистерските програми по математика и / или пресметковна математика; за подобрување на квалитетот на академските, истражувачките и техничките нивоа на нашите дипломци по математика да придонесат кон теоретските и применетите области и да станат глобално реномирани на ниво на квалитет и високо образование.... [-]


М-р Математичка финансии

Birmingham Business School, University of Birmingham
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години August 2019 Обединетото Кралство Birmingham + 1 more

Оваа програма, подучени заеднички од страна на Факултетот за математика и Министерството за економија, предвидува вештини кои ќе им овозможи на технички способни дипломирани студенти (вклучувајќи математика, наука и инженерство) да ги применат своите квантитативните обука за финансиски анализи. [+]

Оваа програма, се предава заеднички од страна на Факултетот за математика и на Министерството за економија, Обезбедува потребните вештини кои ќе им овозможат технички способни дипломирани студенти (вклучувајќи математика, наука и инженерство) да ги применат своите квантитативни обука за финансиски анализи.

Во повеќето случаи, ние очекуваме дека дипломираните студенти од мајстори ќе се позиции во квантитативна анализа (или сличен) во големи финансиски институции, како што се во градот. Програмата, исто така ќе се подготвува за преземање на понатамошни студии во академијата.... [-]


Магистер по индустриски и применета математика

Eindhoven University of Technology
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Холандија Eindhoven

Овој степен програма се фокусира на математички модели, напредни компјутерски симулации и пресметки. Овие средства и методи се повеќе се најдат во употреба новите технолошки достигнувања и затоа програмата овој мајстор нуди одличен почеток за вашиот придонес за технолошки потреби на општеството, и сега и во иднина. [+]

Според Прирачникот за избирање на магистерска програма е 2016 господар индустриска и применета математика е најдобар применета математика мајстор програма на Холандија!

За пет години ТУ / е е најдобриот универзитет за технологија, во 2016 година ТУ / е е вториот најдобар универзитет за технологија.

Бројките за истражување на програми мајстор се 70 проценти врз основа на рејтингот од страна на студентите, а 30 отсто за оние од NVAO на (организација за акредитација на Холандија и Фландрија).... [-]


Master of Mathematical Engineering (Leuven)

KU Leuven: Faculty of Engineering Science
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 година September 2019 Белгија Leuven + 1 more

[+]

Меѓународни Силни

Целта е да ги подготви студентите за мултидисциплинарен контекст, т.е., дизајн на решенија на технички проблеми во мултидисциплинарен животната средина, каде математика игра важна улога. Особено, во фокусот лежи на технички вештини во контекст на процесот на контрола, нумерички симулации, податоци за рударство, криптографијата, и визуелизација.

[-]

применета математика, м-р

University Of Debrecen
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри September 2019 Унгарија Debrecen

Главната цел на програмата е да им обезбеди на студентите со ефективни знаење што може да се примени успешно и во математичко моделирање и во решавањето на проблемите кои произлегуваат во практиката. Акцентот е ставен на способноста за работа во групи во соработка со експерти од други области (компјутерски науки, инженерството, економија, итн.) На квалитетот и квантитетот на знаењето што студентите можат да добијат направи влезот е можно на програмата д-р на Институтот. [+]

Структура на курсот: Основни предмети Основи на следните предмети за сите ученици: Алгебра и теорија на броеви, анализа, геометрија, веројатност и статистика, информатика и оперативно истражување.

Специфични предмети за сите ученици: Дискретна математика, Оперативни истражувања, Применета анализа, Стохастички процеси, Теорија на алгоритми.

Специфични теми во различни подпрограми: Математика на инженерството: Нумеричка анализа, решенија на диференцијални равенки Линеарни модели и апликации Нумеричка математика Стохастички процеси Математика за финансии: Статистика Стохастички системи Финансиски науки Математика на компјутерски науки: Математика на податоци Математичка теорија на мрежи Теорија на сложеност Дизајн , анализа и имплементација на алгоритми и структури на податоци Криптографија и сигурност на податоци Информативна теорија Кодови и симетрични структури Покрај овие предмети, учениците можат да избираат од различни изборни предмети.... [-]


М-р. Компјутерска математика

University of Passau
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Германија Passau

Покрај тоа што е самата наука, математиката игра фундаментална улога во квантитативните области на практично сите други академски дисциплини, особено во природните науки, инженерството, бизнис администрацијата, економијата, медицината и психологијата. Математичките резултати се проникнуваат речиси на сите аспекти на животот и се неопходен предуслов за огромното мнозинство на современи технологии - и како што нашите ИТ системи стануваат сè помоќни, ние сме во состојба математички да управуваме со огромни количини на податоци и да ги решите уште посложените проблеми. [+]

За програмата

Покрај тоа што е самата наука, математиката игра фундаментална улога во квантитативните области на практично сите други академски дисциплини, особено во природните науки, инженерството, бизнис администрацијата, економијата, медицината и психологијата. Математичките резултати се проникнуваат речиси на сите аспекти на животот и се неопходен предуслов за огромното мнозинство на современи технологии - и како што нашите ИТ системи стануваат сè помоќни, ние сме во состојба математички да управуваме со огромни количини на податоци и да ги решите уште посложените проблеми.... [-]


Магистер по математички финансии

Loughborough University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 4 години October 2019 Обединетото Кралство Loughborough + 1 more

Длабочината на математиката научи во нашата Математичка финансии магистерска програма треба да ви овозможат со вештини потребни за да успее во рамките на финансискиот сектор. Исто така, ќе ви овозможи да продолжите со кариерата за истражување во стохастичка анализа, финансиска математика и други релевантни области. [+]

Длабочината на математиката научи во нашата Математичка финансии магистерска програма треба да ви овозможат со вештини потребни за да успее во рамките на финансискиот сектор. Исто така, ќе ви овозможи да продолжите со кариерата за истражување во стохастичка анализа, финансиска математика и други релевантни области.

Нашите Математички финансии магистерска програма е дизајнирана да ви овозможи со силни математички вештини, пресметковни техники и финансии позадина неопходна за работа во финансискиот сектор. Исто така, може да отвори кариери во инвестициското банкарство, хеџ фондовите, осигурителните компании и финансиските оддели на големите корпорации.... [-]


Применета математика (MS)

New Jersey Institute of Technology
Студии врз за студентски град September 2019 Соединети Американски Држави Newark

Математиката отсекогаш била клучна за многу различни форми на научно истражување. Сега, повеќе од кога било, напредокот во научните истражувања се смета дека има корист од формулирањето и анализата на квантитативните математички модели. Успешната анализа на модел води кон подобро разбирање на улогата и интеракцијата на клучните компоненти во системот што се изучува и обезбедува предвидлива алатка за подобрување на перформансите на системот. [+]

Преглед

Математиката отсекогаш била клучна за многу различни форми на научно истражување. Сега, повеќе од кога било, напредокот во научните истражувања се смета дека има корист од формулирањето и анализата на квантитативните математички модели. Успешната анализа на модел води кон подобро разбирање на улогата и интеракцијата на клучните компоненти во системот што се изучува и обезбедува предвидлива алатка за подобрување на перформансите на системот. Низата развој, анализа, симулација и интерпретација на податоците бара примена на софистицирани модерни и класични математички методи. Со растечката употреба на општеството на математички ориентирани иновации, можностите за кариера за применети математичари се подобри од било кога... [-]


Msc во математички инженеринг

Politecnico di Milano
Студии врз за студентски град Целосна 2 години October 2019 Италија Milan

Оваа програма има за цел подготовка на професионалци во можност да се справи со прашања во врска со комплексни системи со инженеринг менталитет, усогласување солидна научна позадина со командата на напредни методологии е технологии. [+]

Мисија и цели

Оваа програма има за цел подготовка на професионалци во можност да се справи со прашања во врска со комплексни системи со инженеринг менталитет, усогласување солидна научна позадина со командата на напредни методологии е технологии. На програмата се карактеризира со континуирано синергија помеѓу применета математика и инженерски дисциплини.

Студентот има 3 специјализации се достапни:... [-]


МСП во математички науки

University of Memphis
Студии врз за студентски град September 2019 Соединети Американски Држави Memphis

Хостиран во атрактивна, пространа и неодамна реконструирана Dunn Hall, и вграден во комерцијално енергичен и културно богат регион Мемфис, Одделот за математички науки (DMS) нуди извонредни можности за проучување и истражување во многу области од чиста и применета математика и статистика. Мисијата на DMS е повеќекратна и опфаќа силни компоненти во образованието, истражувањето и услугата. Неговата крајна цел е создавање и дисеминација на математиката, во корист на новите генерации, на научната заедница во целост, како и на крајот, на сегашното технолошко општество. Нашиот факултет е познат на национално и на меѓународно ниво за својата истражувачка дејност на високо ниво и активно, со моментално активни групи кои работат во анализи, комбинаторика, диференцијални равенки, ергодичка теорија и применета статистика. [+]

За математички науки

Хостиран во атрактивна, пространа и неодамна реконструирана Dunn Hall, и вграден во комерцијално енергичен и културно богат регион Мемфис, Одделот за математички науки (DMS) нуди извонредни можности за проучување и истражување во многу области од чиста и применета математика и статистика. Мисијата на DMS е повеќекратна и опфаќа силни компоненти во образованието, истражувањето и услугата. Неговата крајна цел е создавање и дисеминација на математиката, во корист на новите генерации, на научната заедница во целост, како и на крајот, на сегашното технолошко општество. Нашиот факултет е познат на национално и на меѓународно ниво за својата истражувачка дејност на високо ниво и активно, со моментално активни групи кои работат во анализи, комбинаторика, диференцијални равенки, ергодичка теорија и применета статистика.... [-]


Магистер по математика

Graz University of Technology (TU Graz)
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Австрија Graz

Техники од широк спектар на математички полиња се неопходни за справување со предизвиците што произлегуваат од бројните апликации: Математичкото снимање ја подобрува дијагностичката точност во науките во животот и стана неопходна алатка за сложени операции. [+]

Техники од широк спектар на математички полиња се неопходни за справување со предизвиците што произлегуваат од бројните апликации: Математичкото снимање ја подобрува дијагностичката точност во науките во животот и стана неопходна алатка за сложени операции. Телекомуникациските и модерните методи за плаќање предлагаат предизвикувачки проблеми за енкрипција на податоците. Неодамнешните промени во економијата бараат нови пристапи за управување со ризик во индустријата за финансии и осигурување. Аналитички и компјутерски потпомогнати техники овозможуваат да се анализираат и симулираат математички модели на постојано зголемување на сложеноста во природните науки, науката за животот, економијата и инженерството.... [-]


Магистер на науки во образованието во наставната програма и наставата - Концентрација на образованието по математика

Purdue University Online
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Дел-студии 18 месеци January 2019 Соединети Американски Држави West Lafayette + 1 more

Проширете ги вашите знаења и практики во наставата и учењето математика. Оваа концентрација нуди голем број на можности за развивање на вашата експертиза во математиката и во методите на настава по математика за да се задоволат потребите на различни ученици. [+]

Образование по математика: Проширете ги вашите знаења и практики во наставата и учењето математика. Оваа концентрација нуди голем број на можности за развивање на вашата експертиза во математиката и во методите на настава по математика за да се задоволат потребите на различни ученици. Курсевите ги нагласуваат врските помеѓу содржината на математиката К-16 и ефективните наставни стратегии базирани на истражување.... [-]


М-р во интегриран животот науки - биологија, biomathematics и биофизика

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg FAU
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Германија Nuremberg

Интегриран животот науки - биологија, Biomathematics и биофизика [+]

Содржина на степенот на програмата

Интердисциплинарна степен програма за истражување на nexuses меѓу биологија, Biomathematics и биофизика

модул групи

Математичко моделирање системи и биологија Bioimaging и биофизика Биолошки структури и процеси професионални области Настава и истражување на универзитетите истражувачки институции Истражување и развој во индустријата Менаџмент и бизнис консултантски услуги барања за способноста на ... [-]

Магистер на науки по математика

Roosevelt University
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Chicago

По прифаќање на програмата, студентите ќе се сретне со постдипломски советник за планирање на програмата на студии. Сите студенти се потребни за добивање одобрение за нивниот курс селекции секој семестар. [+]

Математика, MS

Понудена во: CHICAGO

Прием

Кандидатите за прием на постдипломски работа во математиката треба да ги исполнуваат општите услови за прием на постдипломски работа на Универзитетот. Студентите мора да имаат завршено додипломски степен, не мора во математиката, но мора да имаат завршено линеарна алгебра и најмалку три семестри на анализа (еквивалент на 231 математика, математика и математика 232 233 на Рузвелт), со оценки од C- или повисоко и со Б (3.0) просек.... [-]


Магистер по математика

Radboud University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Холандија Nijmegen

Темелно, теоретски образование по математика, додека одржување на јасна перспектива на конкретни апликации на математиката во сите полиња. [+]

Програмата нашиот мајстор ви нуди темелно, теоретско образование, додека одржувајќи јасна перспектива на конкретни апликации како што се обезбедување на ефикасна логистика, подобри компјутерски информациски системи и подлабоко разбирање на природните појави.

Програма

Студијата нашиот мајстор е тесно поврзана со истражувањето кое се спроведува во Институтот за математика, астрофизика и физика на честички (IMAPP). Можете да изберете од следниве специјализации:... [-]