Хемија програми, барај за врвот Хемија програми тука! - Хемија

Хемија програми, барај за врвот Хемија програми тука! - Хемија

Хемија

Студентите кои сакаат да ги извршуваат повеќе Специјализирани текот на студијата и да станат поконкурентни во своите области на вработувањето можат да изберат да се добие мајстори степен во науката поле. Овие степени може да се добијат по додипломски студии, и, генерално, се две до три години да се заврши. А Магистер на науки генерално може да се заврши или во училницата или преку интернет студија.

На прашањето што е магистер по хемија може да се одговори со разбирање како пост-дипломски науки е структурирана. Пост-дипломски образование во хемија е генерално се изведува од страна на студентите кои имаат диплома за додипломски студии во истата област. Сепак, еден магистер по хемија е често повеќе специјализирани, дозволувајќи им на учениците да ги извршуваат одреден вид или област во областа на хемијата.

Многу врвни истражувачки и наставни позиции бараат од студентите да имаат најмалку еден магистер по хемија, со цел да се разгледуваат.Со магистерска диплома е исто така портал на сите други видови на постдипломски работа, вклучувајќи докторски степен во оваа област. Покрај тоа, постдипломски студенти во хемија често имаат пристап до опремата и објектите кои не се достапни за оние кои го прават додипломски работа.

Цената на еден магистер по хемија варира помеѓу институциите. Овие степени генерално трае околу две години да се заврши, па цената на школарината треба да се пресметува соодветно.

Повеќето луѓе со Магистер по хемија продолжи кариерата во истражување, учење, лабораториска работа, или медицината. Степенот исто така може да биде корисно за некои инженери и луѓе кои работат во индустрија, како и луѓе кои се интересираат во одредени области на животната средина, науката.

Аплицираат за магистер по хемија на интернет во една од многуте училиштата кои учествуваат.Проучување на интернет има голем број на бенефиции за луѓето кои живеат далеку од склопот на нивните институции и кои сакаат проучување на свој распоред.

 

Многу институции во САД и во светот нудат магистерски дипломи по биологија. Пребарај за вашата програма подолу и контакт директно канцеларијата за прием на училиштето по ваш избор со пополнување на олово форма.

Читај повеќе

господар на науката во биоорганската хемија и токсикологија на загадувачи

University of Hradec Králové, Faculty of Science
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Чешка Hradec Kralove

Степен разбира на bioorganic Хемија и токсикологија на загадувачи мајстор е наменета за студентите кои се заинтересирани во поширока студија на биолошки активни соединенија. Оваа студија се базира на додипломски студии во Хемија и токсикологија и анализа на загадувачи. [+]

Степен разбира на bioorganic Хемија и токсикологија на загадувачи мајстор е наменета за студентите кои се заинтересирани во поширока студија на биолошки активни соединенија. Оваа студија се базира на додипломски студии по хемија и токсикологија и анализа на загадувачи. Студијата е структурирана во два паралелни фокус -Bioorganic хемија, Токсикологија на загадувачи. Двете фокус имаат заедничка основа во форма на задолжителни предмети и се разликуваат во задолжителните изборни предмети, односно изборни предмети. Во предмети потребни, главен акцент се фокусира на стекнување на знаења за структурата, физичко-хемиски, аналитички, молекуларно биолошки, биохемиски и токсиколошки аспекти на биолошки активни соединенија. Фокусот на биоорганската хемија е концентриран на задолжителните изборни предмети од структурата на соединенијата во силико методи, аналитички методи и биохемиски методи. Изборните предмети се ориентирани на хемиски, биолошки и токсиколошки проблеми. Студијата е завршен со државен испит во bioorganic хемија, аналитичка хемија, биохемија и одбрана на магистерскиот труд. Фокусот на Загадувачите на токсикологија е концентриран на задолжителните изборни предмети од областа на аналитичката хемија, биохемијата и токсикологијата. Изборните предмети се ориентирани на хемиски, биолошки и токсиколошки проблеми. Студијата е завршен со државен испит во bioorganic хемија, аналитичка хемија, токсикологија и одбрана на магистерскиот труд.... [-]


Меѓународен Магистер на науки, хемија и физика на материјали

University of Salzburg Department of Chemistry and Physical Materials
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри March 2019 Австрија Salzburg

Нашето општество во моментов се соочува со големи предизвици во областа на енергетиката, медицината, екологијата, градежништвото и транспортот. За понатамошни достигнувања во овие клучни области, стана клучна за откривање и развивање на нови функционални материјали. [+]

Меѓународен Магистер на науки хемија и физика на материјалиХЕМИЈА И ФИЗИКА НА МАТЕРИЈАЛИ (КПМ) МАСТЕР ПРОГРАМАНашето општество во моментов се соочува со големи предизвици во областа на енергетиката, медицината, екологијата, градежништвото и транспортот. За понатамошни достигнувања во овие клучни области, стана клучна за откривање и развивање на нови функционални материјали.содржинаМајстор програма хемија и физика на материјали (CPM) понудени на Одделот за материјали наука и физика, ги подготвува студентите за овие важни прашања. Таа е отворена за студенти од сите земји и различни научни средини.Таа е фокусирана на синтеза, карактеризација и обработка на синтетички и природно-случуваат функционални материјали . Преку фундаментални и применети науки курсеви, оваа програма им нуди на студентите целосно разбирање на влијанието кое физичките, хемиските и биолошките својства на материјалите можат да ги имаат врз нивната интеграција во функционалните уреди и реалните апликации. Студентите запишани во оваа програма ќе се здобијат со добро заоблени образование во материјали науката и инженерството што ги задоволува потребите на индустријата и академијата.Услови за влезА дипл. степен во областа поврзани или еквивалентна студија на заверена пост-средно образование образовна институција во Австрија или во странство (физика, хемија, инженерство, материјали материјали, итн).
ОРГАНИЗАЦИЈА И КУРС НА СТУДИЈАТААкадемски степен: м-р.Траење на програмата: 3 семестриЕКТС единици: 90Почетен датум: зимски (октомври) или летен (март) семестарСтруктураНа CPM Магистерски програма е програма базирана на англиски јазик. Тоа е истражување ориентирани и е три семестри во должина. Урамнотежената комбинација на потребни основни курсеви и изборни модули обезбедува флексибилна и индивидуализирана наставна програма. Првите два семестри воведуваат голем број на современи методи... [-]

Магистер на науки во индустриска хемија

Technische Universität München Asia (TUM Asia)
Студии врз за студентски град Целосна 24 месеци August 2019 Сингапур Singapore

ТУМ-НУС Магистер на науки во индустриска хемија има намера да ги обучи високо квалификувани инженери и научници за да одговори на зголемената побарувачка на хемиски сектори во Сингапур и низ целата земја. светот. [+]

TUM Asia Магистер на науки во индустриска хемија има за цел да зеде идните лидери во одредени области на технологијата. Тоа е збогатувачки постдипломски курс за специјалистички инженери во фармацевтската, во ред

Заеднички степен

Конфереција од Технички Универзитет Мюнхен (Германија) и Националниот универзитет на Сингапур (Сингапур). Заедничката TUM-NUS Магистер на науки во индустриска хемија степен сега е во својата 16-та година и успешно обучи стотици хемичари, научници и инженери да се справи со предизвиците во индустриите поврзани со хемикалии.... [-]


Master of Science in Polymers and Coatings

California Polytechnic State University, San Luis Obispo
Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави San Luis Obispo

[+]

- - - - - - - - - [-]

Магистрирал програма во физички и хемиски науки: материјал физика

University of Turku
Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Финска Turku

Во физиката песна, ќе стане експерт за истражување и развој на нови материјали во биомедицински или електронски апликации. Ќе работите во активна истражувачка група заедно со други ученици, пост-доктори и постари истражувачи за решавање на проблемите, на пр. Енергетска ефикасност и испорака на лекови. Покрај теоретска основа на физиката на материјали, исто така ќе научите да ја користите најсовремената истражувачка опрема со практични курсеви. [+]

masters.utu.fi

ПОДОБРУВАЊЕ НА ЖИВОТОТ СО ПОДОБРУВАЊЕ!

Во физиката песна, ќе стане експерт за истражување и развој на нови материјали во биомедицински или електронски апликации. Ќе работите во активна истражувачка група заедно со други ученици, пост-доктори и постари истражувачи за решавање на проблемите, на пр. Енергетска ефикасност и испорака на лекови. Покрај теоретска основа на физиката на материјали, исто така ќе научите да ја користите најсовремената истражувачка опрема со практични курсеви.... [-]


MS хемиски науки

Kennesaw State University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Kennesaw

Магистер на науки во хемиски науки (MSCB) е тезата-базирана програма со песни во хемија и биохемија. На MSCB нуди флексибилна програма, индивидуално приспособени на позадина и истражувачки интереси на ученикот. На програмата е 33-кредит-часови, со можности за истражување во сите области на хемијата и биохемијата, од синтетички органска хемија за ензимологија. [+]

На Магистер на науки во хемиски науки (MSCB) е тезата-базирана програма со песни во хемија и биохемија. На MSCB нуди флексибилна програма, индивидуално приспособени на позадина и истражувачки интереси на ученикот. На програмата е 33-кредит-часови, со можности за истражување во сите области на хемијата и биохемијата, од синтетички органска хемија за ензимологија. На MSCB ќе се подготват студентите да размислуваат во интердисциплинарен начин за проблемите во хемија, биохемија и многу други сродни области на студии. Оваа програма е дизајнирана да им овозможи на студентите да го заврши курсот работа и теза истражување во рамките на две академски години.... [-]


М-р во аналитичка хемија

Loughborough University
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 5 години October 2019 Обединетото Кралство Loughborough + 1 more

Нашите аналитичка хемија магистерска програма е дизајнирана да обезбеди сеопфатна обука во аналитичката хемија и нејзина имплементација во различни области, вклучувајќи биомедицински, фармацевтски, храна и еколошка анализа. [+]

Нашите аналитичка хемија магистерска програма е дизајнирана да обезбеди сеопфатна обука во аналитичката хемија и нејзина имплементација во различни области, вклучувајќи биомедицински, фармацевтски, храна и еколошка анализа.

Аналитичките хемичари ја проценуваат хемиската структура и природата на супстанциите. Нивните вештини се потребни за различни цели, вклучувајќи развој на лекови, форензичка анализа и токсикологија. Аналитичките хемичари можат да се специјализираат во различни области како што се токсикологија, лекови и форензика.... [-]


Магистер по применета хемија

Khalifa University of Science and Technology
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години September 2019 Обединети Арапски Емирати Abu Dhabi + 1 more

Степенот на Магистер на науки во применета хемија се доделува на кандидати кои успешно завршување на академски курсеви и истражување теза барања на програмата. Програмата е наменета за кандидати со диплома по хемија или други сродни специјализации. [+]

За

Стипендија

Khalifa University of Science and Technology нуди стипендии за додипломски истражувања / асистенти (GRTA) за поддршка на квалификувани меѓународни студенти запишани во програми за постдипломски студии.

Стипендијата обезбедува дарежливи надоместоци и придобивки кои вклучуваат:

Целосна покриеност на школарината.Здравствено осигурување покриеност за студентите под Калифа универзитет виза.Поддршка за присуство на меѓународни истражувачки конференции.Индикативната месечна стипендија за GRTA стипендија е следната (предмет на промена):... [-]

МСП во хемија

University of Memphis
Студии врз за студентски град January 2019 Соединети Американски Држави Memphis

Нашата мисија е да им обезбедиме на граѓаните на Тенеси, нацијата и на светот пристап до методите, теоријата и алатките на модерната хемиска наука и да ги одржуваат академските стандарди и истражувачки програми пропорционални со местото на University of Memphis како главен урбан истражувачки универзитет. Посетете ја нашата веб-страница за да дознаете повеќе за Одделот за хемија. [+]

. За хемијаХемијата често се споменува како централна наука и ќе видите дека нашите факултети, дипломирани студенти и додипломци работат на интерфејсот на хемијата и биологијата, енергијата, животната средина, меѓу другите. Студентите University of Memphis имаат пристап до напредна лабораториска опрема како инструменти за атомска апсорпција на пламен и графитна печка, X-Ray дифрактометар, 500 MHz NMR и 400 MHz цврста состојба на NMR, HPLC со линеарен масен спектрометар за јонски трапи (MS ), UPLC со тројна квадруполна MS и UPLC со квадруполна MS-времена на летот, авив 410 спектрометар со кружен дихидроизам, апсорпција и флуоресцентна детекција со титрација, застанат проток и додатоци за контрола на температурата. Покрај тоа, на Одделот за хемија има повеќе гасови и течни хроматографија инструменти, и state-of-the-art 3D печатење објекти.Нашата мисија е да им обезбедиме на граѓаните на Тенеси, нацијата и на светот пристап до методите, теоријата и алатките на модерната хемиска наука и да ги одржуваат академските стандарди и истражувачки програми пропорционални со местото на University of Memphis како главен урбан истражувачки универзитет. Посетете ја нашата веб-страница за да дознаете повеќе за Одделот за хемија .Преглед на наставната програма?И двата доктори на науки и MS степени во хемија се нудат со концентрации се достапни во Аналитичка, компјутерска, неорганска, органска и физичка хемија. На д-р. степен бара 72 кредит часови и на MS степен бара 30 часа, и двете одобрени од страна на советодавниот комитет на студентот. За д-р, студентите ќе потрае до 12 часа во 6000 ниво курсеви и најмалку 12 часа во курсеви нумерирани од... [-]

Магистер на науки во хемија со акцент во образованието

Grand Canyon University
Он-лајн студии Студии врз за студентски град Дел-студии 8 недели September 2019 Соединети Американски Држави Phoenix Albuquerque Sun City Scottsdale + 4 more

Grand Canyon University Магистер на науки во хемија со акцент во образование степен програма обезбедува кариера во образованието за оние со страст за хемија. [+]

Преглед

Специјализираат во хемија и образование

Grand Canyon University Магистер на науки во хемија со акцент во образование степен програма обезбедува кариера во образованието за оние со страст за хемија. Подгответе се да ги предавате курсевите за додипломски студии по хемија во двегодишна или четиригодишна институција во двете кампуси и онлајн модалитети.

Наставната програма на наставната програма за хемија ја балансира содржината на хемијата со педагошките практики, така што студентите ќе можат да го унапредат своето разбирање на концептите на хемијата, како и да се развијат во ефективен едукатор. Еден уникатен аспект на наставната програма водена од индустријата на ГКУ е интеграцијата на верата која ги одразува основните вредности на христијанскиот светоглед на универзитетот. Прашања за етичка филозофија во врска со науката, хемијата и технолошките иновации се јавуваат во дискусиите во училницата. Истражувањето на овие предизвици и конфликти помага да се посветат лидери на теренот кои се подготвени да направат разлика со силно морално убедување.... [-]


господар на nanoscience, нанотехнологијата и nanoengineering (Лувен)

KU Leuven: Faculty of Engineering Science
Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Белгија Leuven + 1 more

Нанотехнологијата и nanoenginineering се примената на оваа наука во нови наноматеријали и nanoconcepts за нови компоненти, системи и производи. [+]

. Понатамошните студии [-]

Магистер по хемиска технологија: композити и наноматеријали

Poznan University of Technology
Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри February 2019 Полска Poznań

Композитите и наноматеријалите содржат физичка и неорганска хемија, инженеринг на материјали и хемиски реактори, технологија на полимери, обработка на наноматеријали и композити. Лабораториските класи дозволуваат изведување на синтеза и детална карактеризација на композитите заедно со нивната разновидна практична примена со користење на специфични физички, механички и електрохемиски својства. Дипломирал може да биде вработен во истражувањето и индустријата каде што е потребно знаење за напредни материјали. Неговата / нејзината компетенција ќе биде синтеза, карактеризација, обработка и примена на композити и наноматеријали, земајќи ја предвид заштитата на животната средина. Тој / таа е подготвен да преземе докторски студии. Неговото / нејзиното англиско знаење овозможува лесна размена на искуства, комуникација, директни меѓучовечки контакти и флуентно формулирање на документацијата и / или спецификациите. [+]

Магистерски студии по хемиска технологија - композити и наноматеријали трае три семестри почнувајќи од февруари секоја година.

Првиот семестар е делумно посветен на измена на основните знаења во хемиската технологија за кандидатите кои студираат во странство и оние лица кои на нивно ниво, ги проучуваа насоките различни од хемиската технологија за да ги достигнат стандардите дефинирани од Министерството за наука и високо образование.... [-]


Магистерски студии по хемија

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg FAU
Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри October 2019 Германија Nuremberg

Напредна програма за хемија се групирани во одделни модули: три задолжителните модули (неоргански, органски и физичка хемија), еден задолжителен изборен предмет и еден изборен модул, како и една Специјализација модул. Во задолжителен изборен предмет студентите модул може да избере хемиски предмети кои се одразуваат на области на истражување на хемија на ЕФП (теорија, катализа, био (не) органската хемија, интерфејси или материјали). Во Изборни модул студентите да изберете курсеви, според нивните преференци. Модули вклучувајќи јазик, закон или бизнис студии курсеви се меѓу најпопуларните. [+]

Преглед

Напредна програма во хемија се групирани во одделни модули: три задолжителните модули (неоргански, органски и физичка хемија), еден задолжителен изборен предмет и еден изборен модул, како и една Специјализација модул. Во задолжителен изборен предмет студентите модул може да избере хемиски предмети кои се одразуваат на области на истражување на хемија на ЕФП (теорија, катализа, био (не) органската хемија, интерфејси или материјали). Во Изборни модул студентите да изберете курсеви, според нивните преференци. Модули вклучувајќи јазик, закон или бизнис студии курсеви се меѓу најпопуларните.... [-]


Магистер по наука

Radboud University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Холандија Nijmegen

Програмата е во интерфејсот на биологијата, хемијата и физиката за да ги откријат тајните зад човекот, молекулите и материјалите. [+]

Како студент на мајстор во нашата научна програма, ќе се најдете на интерфејсот на биологијата, хемијата и физиката додека работите да ги откриете тајните зад човекот, молекулата и материјалите.

Програма

Програмата ви нуди значителна слобода да ги следите вашите сопствени интереси. На почетокот на програмата ќе изберете една студија област од следниве опции:

Хемија за животМедицинска епигеномијаМолекуларна хемијаНевронски мрежиЧестички и астрофизикаФизика на молекули и материјалиНаука во општествотоНаука, менаџмент и иновации.... [-]

Магистер по хемија

Eötvös Loránd University
Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Унгарија District V.

Целта на оваа програма е да се даде напредно ниво PhD. знаење во главните полиња на аналитичка, неорганска, органска и физичка хемија. Програмата вклучува задолжителни предавања и лабораториски практики во сите четири полиња. (Полу) изборни предмети нудат можност за подесување на програмската содржина според интерес. [+]

Целта на оваа програма е да се даде напредно ниво PhD. знаење во главните полиња на аналитичка, неорганска, органска и физичка хемија. Програмата вклучува задолжителни предавања и лабораториски практики во сите четири полиња. (Полу) изборни предмети нудат можност за претворање на програмската содржина според интерес.

Оваа програма се препорачува на кандидатите кои се подготвени да го организираат својот распоред на курсеви. Добра позадина во хемија на ниво на BSc му овозможува на ученикот да се фокусира на својата тема на интерес од самиот почеток. Оние кои се помалку познавани во основната хемија мора да ги завршат курсевите за продолжување.... [-]